Když břicho protestuje

Břišní křeče, nadýmání, špatné vyprazdňování – takzvanou funkční poruchou střeva trpí každý pátý člověk. Tyto problémy se řadí mezi tzv. civilizační choroby a jsou daní, kterou platíme za náš současný životní styl.

Stejně důležité jako vhodný příjem potravy a dobré trávení je pro náš organizmus také správné vylučování odpadových látek. Podstatnou roli v tom hraje tlusté střevo, které pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého z nás tedy je, aby dobře fungovalo.

Jenže díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a tichému zabijáku zdraví – stresu naše útroby často onemocní.

Nemoci tlustého střeva
Je to alarmující, ale v posledních letech jejich výskyt stále stoupá. Souvisí to nejen se sedavým způsobem života a nezdravou stravou, ale také s hektickým životním stylem plným stresu a agrese. To vše dokáže náš žaludečně střevní systém pěkně rozladit a „rozjet“ nemoci tlustého střeva. K těm nejznámějším patří:

Syndrom dráždivého tračníku. Vyskytuje se třikrát častěji u žen, než u mužů. Nemocný má pocit tlaku až bolesti v břiše, objevují se křeče, nepříjemné kručení ve střevě, plynatost, nadýmání a zvýšený odchod plynů konečníkem. Mohou se také dostavit pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkost, neschopnost koncentrace.

A to vše doprovází střídání zácpy a průjmu.

Onemocnění souvisí s nesprávnými stravovacími návyky a duševní labilitou. Důležité je změnit jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.

Zánět slepého střeva. Dochází k němu, když se červovitý výběžek slepého střeva ucpe tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně nádorem. Zánět se rozvíjí velice rychle, a protože nás ohrožuje na životě, musí se většinou z těla chirurgicky odstranit.

Pro normální fungování tlustého střeva to nic neznamená, červovitý výběžek totiž není pro běžné trávení důležitý.

Hemoroidy. Jedná se o onemocnění cév kolem konečníku buď na vnější straně, nebo vevnitř. Problém nastává při vyprazdňování, které bývá velmi bolestivé. Tvoří se trhlinky a dochází ke krvácení – krev je jasně červená. Hemoroidy vznikají při časté zácpě a následném tlaku na konečník, při sedavém zaměstnání, v těhotenství apod.

Léčba bývá celkem úspěšná, na trhu je celá řada mastí, čípků a jiných přípravků. Na její podporu se používají také bylinky s protizánětlivým, analgetickým a regeneračním účinkem.

Těžší případy se řeší chirurgicky.

Crohnova nemoc. Je to chronický zánět trávicího systému, nejčastěji na pomezí tenkého a tlustého střeva. Patří mezi autoimunitní onemocnění, ale o tom, co ho spustí, se lékaři zatím jen dohadují. Je to nemoc chronická, při níž se střídá období klidu s obdobím tzv. vzplanutí. Při něm postiženého bolí břicho, trápí vleklé průjmy, má teploty, cítí se unavený a hubne.

Někdo také zvrací a má křeče.

Prevence neexistuje, léčba je dlouhodobá. Léky se musí brát i v období zlepšení. Obecně se doporučuje šetřící režim s malou tělesnou aktivitou a u stravy vysledovat, co potíže zhoršuje. Opatrnost je třeba dávat na hrubé nestravitelné zbytky potravy, např. dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky.

Ulcerózní kolitida. Pod záhadným názvem se skrývá chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, doprovázené tvorbou vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím, krví ve stolici. Léčí se obtížně, období klidu se střídá s akutními projevy nemoci.

V Divertikulární choroba. Je charakteristická tvorbou výchlipků (výrůstků) sliznice v tlustém střevě, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění.

Pacient trpí kolikami, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky – bolesti, průjem, teploty, hubnutí.

Meteorismus. Tohle cizí slovo znamená obyčejná plynatost. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy, nebo se hromadí ve střevě. To pak znamená komplikovaný stav. Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit.

Prevence proti meteorismu pomáhá změnit skladbu jídelníčku.

Nádory. Nádor může být benigní – nezhoubný, nebo maligní – zhoubný. K benigním patří například polypy, ty je dobré vyříznout, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný. Bohužel v úmrtnosti na něj jsme celosvětově na prvním místě. Nádory se projevují střídáním zácpy a průjmu, tvarem stolice, která má podobu úzkého proužku, pocity neúplného vyprázdnění.

Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, bohužel někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a úbytek na váze, který někdo zpočátku vítá, protože se konečně zbaví kil navíc. Naneštěstí tohle hubnutí ale nejde zastavit.

Léčba je závislá na tom, jak nemoc pokročila, většinou jde o chirurgický zákrok, u zhoubných nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie.

A co zácpa? Odborníci zácpu mezi nemoci tlustého střeva nepovažují. Je to nepravidelné vyprazdňování, které většinou vzniká nesprávným návykem, a důsledkem mohou být různá onemocnění. Nebo je to doprovodný jev některého z onemocnění tlustého střeva. Příčinou zácpy bývá nesprávná skladba jídelníčku, příliš rušný život, nepravidelnost biorytmů (např.

střídání pracovních směn), psychické zábrany nebo třeba změna prostředí – spoustu lidí tyto nepříjemné projevy postihly třeba o dovolené.

Jak střevu pomoci
Nejdůležitější pro prevenci je vytvořit si správný životní styl a vhodné návyky.

*Jezte dostatek ovoce, syrové zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny jako jsou celozrnné pečivo a luštěniny. Vláknina působí ve střevě jako kartáč – pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek, zlepšuje stav stolice a tím je i lepší vyprazdňování.

* Omezte živočišné tuky a nahraďte je rostlinnými oleji nejlépe lisovanými za studena a tuky nepřepalovat.

* Co se týká masa, odborníci doporučují jíst převážně rybí a drůbeží maso, a to dušené nebo vařené, nikoli smažené. Riziková je konzumace uzenin.

*Zvyšte denní příjem tekutin a zásobujte tělo laktobacily neboli mléčnými bakteriemi, které spolu s bifidobakteriemi patří mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, všeobecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze. Najdeme je v jogurtech, zakysaných mléčných výrobcích a některých sýrech.

* Pijte čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

*Samozřejmostí je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň hodně omezit, a s nadužíváním léků, zejména antibiotik. Pozor by si měli dát těžcí pivaři. Zvýšená konzumace alkoholického piva není laicky řečeno přátelská k „hodným“ bakteriím ve střevech. Ty brání citlivou sliznici před proniknutím cizích mikrobů.

*Velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. To znamená stolici nezadržovat, protože ještě musím něco dokončit.

*Nutný je rovněž dostatek odpočinku i pohybu. Omezit sedavý způsob života, chodit hodně pěšky a s mírou cvičit. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu či hemeroidy, což zase zvýší riziko onemocnění.

*Alespoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky a kúry si můžete pořídit na internetu nebo koupit v lékárně.

Psychická hygiena
Pro zachování zdravého tlustého střeva je zásadní psychická hygiena. Pokud jste se o něj dlouho nestarali, je téměř nemožné zachovat si klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu. Stav tlustého střeva totiž souvisí se stavy slabosti a nervozitou.

Nemoc tohoto orgánu se může „rozjet“ v souvislosti s  obtížnou životní situací (úmrtí v rodině, finanční nesnáze, ztráta zaměstnání atd.), s velkou psychickou zátěží, dlouhodobým stresem. Následkem je dráždivý tračník, deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.

Naučte se proto řešit problémy včas a úměrně ventilovat agresi. Dřív než tyhle nemoci začnou, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, obvykle ale formou zácpy.

Druhý mozek Možná vás to překvapí, ale v našem břiše sídlí „druhý mozek“. Trávicí orgány jsou totiž obalené skoro stejně velkým množstvím nervových buněk, jako máme v naší hlavě.

A tak nás bolí břicho před zkouškou, ve strachu si co chvíli musíme odskočit, někdy do sebe nedokážeme vpravit ani sousto, naopak při příjemných věcech jako bychom v útrobách cítili motýlí křídla.

„Druhý mozek“ kontroluje příjem živin, vyjednává s „hodnými“ bakteriemi a udržuje na uzdě ty, které nám škodí a řídí trávicí pohyby našeho střeva. Tlusté střevo je prostě něco jako čistička těla a závisí na něm zdraví našeho těla jako celku.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz

Jestřabí: Jurkovičova perla...

Postranní rozvinutá křídla,...
Slavnostní otevření nového dětského hřiště Emilův lesní svět u Stezky korunami stromů Krkonoše
epochaplus.cz

Slavnostní otevření nového dětského...

Stezka korunami stromů Krkonoše pro své návštěvníky...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Kdo skutečně zemřel na kříži? Historické rukopisy tvrdí, že to nebyl Ježíš!
enigmaplus.cz

Kdo skutečně zemřel na kříži?...

Ježíš na Golgotu v den, kdy se začala psát jedna z...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
Marně čeká na žádost o ruku
nasehvezdy.cz

Marně čeká na žádost o ruku

Herečku Anetu...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Místo svatby hrozí rozchod?
nasehvezdy.cz

Místo svatby hrozí rozchod?

Na pohled skvělá, a hlavně...
Uživatelů tabákových alternativ přibývá
epochaplus.cz

Uživatelů tabákových...

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta –...
Pochopila jsem, že jistého nemá člověk nic!
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že jistého...

Do svého tichého a neprůbojného...
Zdravý rebarborový koláč s kokosem
tisicereceptu.cz

Zdravý rebarborový koláč s...

Vyzkoušejte koláč ve zdravější...
Na kontrolu očí choďte pravidelně
epochalnisvet.cz

Na kontrolu očí choďte...

Většina z nás dříve či později kvůli zraku...
0 shares