Domů     Když břicho protestuje
Když břicho protestuje
16.1.2020

Břišní křeče, nadýmání, špatné vyprazdňování – takzvanou funkční poruchou střeva trpí každý pátý člověk. Tyto problémy se řadí mezi tzv. civilizační choroby a jsou daní, kterou platíme za náš současný životní styl.

Stejně důležité jako vhodný příjem potravy a dobré trávení je pro náš organizmus také správné vylučování odpadových látek.

Podstatnou roli v tom hraje tlusté střevo, které pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého z nás tedy je, aby dobře fungovalo.

Jenže díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a tichému zabijáku zdraví – stresu naše útroby často onemocní.

Nemoci tlustého střeva

Je to alarmující, ale v posledních letech jejich výskyt stále stoupá. Souvisí to nejen se sedavým způsobem života a nezdravou stravou, ale také s hektickým životním stylem plným stresu a agrese.

To vše dokáže náš žaludečně střevní systém pěkně rozladit a „rozjet“ nemoci tlustého střeva. K těm nejznámějším patří:

Syndrom dráždivého tračníku. Vyskytuje se třikrát častěji u žen, než u mužů. Nemocný má pocit tlaku až bolesti v břiše, objevují se křeče, nepříjemné kručení ve střevě, plynatost, nadýmání a zvýšený odchod plynů konečníkem.

Mohou se také dostavit pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkost, neschopnost koncentrace. A to vše doprovází střídání zácpy a průjmu.

Onemocnění souvisí s nesprávnými stravovacími návyky a duševní labilitou. Důležité je změnit jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.

Zánět slepého střeva. Dochází k němu, když se červovitý výběžek slepého střeva ucpe tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně nádorem.

Zánět se rozvíjí velice rychle, a protože nás ohrožuje na životě, musí se většinou z těla chirurgicky odstranit. Pro normální fungování tlustého střeva to nic neznamená, červovitý výběžek totiž není pro běžné trávení důležitý.

Hemoroidy. Jedná se o onemocnění cév kolem konečníku buď na vnější straně, nebo vevnitř. Problém nastává při vyprazdňování, které bývá velmi bolestivé. Tvoří se trhlinky a dochází ke krvácení – krev je jasně červená.

Hemoroidy vznikají při časté zácpě a následném tlaku na konečník, při sedavém zaměstnání, v těhotenství apod. Léčba bývá celkem úspěšná, na trhu je celá řada mastí, čípků a jiných přípravků.

Na její podporu se používají také bylinky s protizánětlivým, analgetickým a regeneračním účinkem. Těžší případy se řeší chirurgicky.

Crohnova nemoc. Je to chronický zánět trávicího systému, nejčastěji na pomezí tenkého a tlustého střeva. Patří mezi autoimunitní onemocnění, ale o tom, co ho spustí, se lékaři zatím jen dohadují.

Je to nemoc chronická, při níž se střídá období klidu s obdobím tzv. vzplanutí. Při něm postiženého bolí břicho, trápí vleklé průjmy, má teploty, cítí se unavený a hubne. Někdo také zvrací a má křeče.

Prevence neexistuje, léčba je dlouhodobá. Léky se musí brát i v období zlepšení. Obecně se doporučuje šetřící režim s malou tělesnou aktivitou a u stravy vysledovat, co potíže zhoršuje.

Opatrnost je třeba dávat na hrubé nestravitelné zbytky potravy, např. dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky.

Ulcerózní kolitida. Pod záhadným názvem se skrývá chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, doprovázené tvorbou vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím, krví ve stolici.

Léčí se obtížně, období klidu se střídá s akutními projevy nemoci. V

Divertikulární choroba. Je charakteristická tvorbou výchlipků (výrůstků) sliznice v tlustém střevě, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění.

Pacient trpí kolikami, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky – bolesti, průjem, teploty, hubnutí.

Meteorismus. Tohle cizí slovo znamená obyčejná plynatost. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy, nebo se hromadí ve střevě. To pak znamená komplikovaný stav.

Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Prevence proti meteorismu pomáhá změnit skladbu jídelníčku.

Nádory. Nádor může být benigní – nezhoubný, nebo maligní – zhoubný. K benigním patří například polypy, ty je dobré vyříznout, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný.

Bohužel v úmrtnosti na něj jsme celosvětově na prvním místě. Nádory se projevují střídáním zácpy a průjmu, tvarem stolice, která má podobu úzkého proužku, pocity neúplného vyprázdnění.

Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, bohužel někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a úbytek na váze, který někdo zpočátku vítá, protože se konečně zbaví kil navíc.

Naneštěstí tohle hubnutí ale nejde zastavit. Léčba je závislá na tom, jak nemoc pokročila, většinou jde o chirurgický zákrok, u zhoubných nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie.

A co zácpa?

Odborníci zácpu mezi nemoci tlustého střeva nepovažují. Je to nepravidelné vyprazdňování, které většinou vzniká nesprávným návykem, a důsledkem mohou být různá onemocnění. Nebo je to doprovodný jev některého z onemocnění tlustého střeva.

Příčinou zácpy bývá nesprávná skladba jídelníčku, příliš rušný život, nepravidelnost biorytmů (např. střídání pracovních směn), psychické zábrany nebo třeba změna prostředí – spoustu lidí tyto nepříjemné projevy postihly třeba o dovolené.

Jak střevu pomoci

Nejdůležitější pro prevenci je vytvořit si správný životní styl a vhodné návyky.

*Jezte dostatek ovoce, syrové zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny jako jsou celozrnné pečivo a luštěniny.

Vláknina působí ve střevě jako kartáč – pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek, zlepšuje stav stolice a tím je i lepší vyprazdňování.

* Omezte živočišné tuky a nahraďte je rostlinnými oleji nejlépe lisovanými za studena a tuky nepřepalovat.

* Co se týká masa, odborníci doporučují jíst převážně rybí a drůbeží maso, a to dušené nebo vařené, nikoli smažené. Riziková je konzumace uzenin.

*Zvyšte denní příjem tekutin a zásobujte tělo laktobacily neboli mléčnými bakteriemi, které spolu s bifidobakteriemi patří mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, všeobecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze. Najdeme je v jogurtech, zakysaných mléčných výrobcích a některých sýrech.

* Pijte čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

*Samozřejmostí je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň hodně omezit, a s nadužíváním léků, zejména antibiotik. Pozor by si měli dát těžcí pivaři. Zvýšená konzumace alkoholického piva není laicky řečeno přátelská k „hodným“ bakteriím ve střevech. Ty brání citlivou sliznici před proniknutím cizích mikrobů.

*Velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. To znamená stolici nezadržovat, protože ještě musím něco dokončit.

*Nutný je rovněž dostatek odpočinku i pohybu. Omezit sedavý způsob života, chodit hodně pěšky a s mírou cvičit. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu či hemeroidy, což zase zvýší riziko onemocnění.

*Alespoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky a kúry si můžete pořídit na internetu nebo koupit v lékárně.

Psychická hygiena

Pro zachování zdravého tlustého střeva je zásadní psychická hygiena. Pokud jste se o něj dlouho nestarali, je téměř nemožné zachovat si klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu. Stav tlustého střeva totiž souvisí se stavy slabosti a nervozitou.

Nemoc tohoto orgánu se může „rozjet“ v souvislosti s  obtížnou životní situací (úmrtí v rodině, finanční nesnáze, ztráta zaměstnání atd.), s velkou psychickou zátěží, dlouhodobým stresem.

Následkem je dráždivý tračník, deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.

Naučte se proto řešit problémy včas a úměrně ventilovat agresi. Dřív než tyhle nemoci začnou, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, obvykle ale formou zácpy.

Druhý mozek

Možná vás to překvapí, ale v našem břiše sídlí „druhý mozek“. Trávicí orgány jsou totiž obalené skoro stejně velkým množstvím nervových buněk, jako máme v naší hlavě.

A tak nás bolí břicho před zkouškou, ve strachu si co chvíli musíme odskočit, někdy do sebe nedokážeme vpravit ani sousto, naopak při příjemných věcech jako bychom v útrobách cítili motýlí křídla.

„Druhý mozek“ kontroluje příjem živin, vyjednává s „hodnými“ bakteriemi a udržuje na uzdě ty, které nám škodí a řídí trávicí pohyby našeho střeva. Tlusté střevo je prostě něco jako čistička těla a závisí na něm zdraví našeho těla jako celku.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského