Domů     Když břicho protestuje
Když břicho protestuje
16.1.2020

Břišní křeče, nadýmání, špatné vyprazdňování – takzvanou funkční poruchou střeva trpí každý pátý člověk. Tyto problémy se řadí mezi tzv. civilizační choroby a jsou daní, kterou platíme za náš současný životní styl.

Stejně důležité jako vhodný příjem potravy a dobré trávení je pro náš organizmus také správné vylučování odpadových látek.

Podstatnou roli v tom hraje tlusté střevo, které pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého z nás tedy je, aby dobře fungovalo.

Jenže díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a tichému zabijáku zdraví – stresu naše útroby často onemocní.

Nemoci tlustého střeva

Je to alarmující, ale v posledních letech jejich výskyt stále stoupá. Souvisí to nejen se sedavým způsobem života a nezdravou stravou, ale také s hektickým životním stylem plným stresu a agrese.

To vše dokáže náš žaludečně střevní systém pěkně rozladit a „rozjet“ nemoci tlustého střeva. K těm nejznámějším patří:

Syndrom dráždivého tračníku. Vyskytuje se třikrát častěji u žen, než u mužů. Nemocný má pocit tlaku až bolesti v břiše, objevují se křeče, nepříjemné kručení ve střevě, plynatost, nadýmání a zvýšený odchod plynů konečníkem.

Mohou se také dostavit pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkost, neschopnost koncentrace. A to vše doprovází střídání zácpy a průjmu.

Onemocnění souvisí s nesprávnými stravovacími návyky a duševní labilitou. Důležité je změnit jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.

Zánět slepého střeva. Dochází k němu, když se červovitý výběžek slepého střeva ucpe tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně nádorem.

Zánět se rozvíjí velice rychle, a protože nás ohrožuje na životě, musí se většinou z těla chirurgicky odstranit. Pro normální fungování tlustého střeva to nic neznamená, červovitý výběžek totiž není pro běžné trávení důležitý.

Hemoroidy. Jedná se o onemocnění cév kolem konečníku buď na vnější straně, nebo vevnitř. Problém nastává při vyprazdňování, které bývá velmi bolestivé. Tvoří se trhlinky a dochází ke krvácení – krev je jasně červená.

Hemoroidy vznikají při časté zácpě a následném tlaku na konečník, při sedavém zaměstnání, v těhotenství apod. Léčba bývá celkem úspěšná, na trhu je celá řada mastí, čípků a jiných přípravků.

Na její podporu se používají také bylinky s protizánětlivým, analgetickým a regeneračním účinkem. Těžší případy se řeší chirurgicky.

Crohnova nemoc. Je to chronický zánět trávicího systému, nejčastěji na pomezí tenkého a tlustého střeva. Patří mezi autoimunitní onemocnění, ale o tom, co ho spustí, se lékaři zatím jen dohadují.

Je to nemoc chronická, při níž se střídá období klidu s obdobím tzv. vzplanutí. Při něm postiženého bolí břicho, trápí vleklé průjmy, má teploty, cítí se unavený a hubne. Někdo také zvrací a má křeče.

Prevence neexistuje, léčba je dlouhodobá. Léky se musí brát i v období zlepšení. Obecně se doporučuje šetřící režim s malou tělesnou aktivitou a u stravy vysledovat, co potíže zhoršuje.

Opatrnost je třeba dávat na hrubé nestravitelné zbytky potravy, např. dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky.

Ulcerózní kolitida. Pod záhadným názvem se skrývá chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, doprovázené tvorbou vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím, krví ve stolici.

Léčí se obtížně, období klidu se střídá s akutními projevy nemoci. V

Divertikulární choroba. Je charakteristická tvorbou výchlipků (výrůstků) sliznice v tlustém střevě, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění.

Pacient trpí kolikami, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky – bolesti, průjem, teploty, hubnutí.

Meteorismus. Tohle cizí slovo znamená obyčejná plynatost. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy, nebo se hromadí ve střevě. To pak znamená komplikovaný stav.

Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Prevence proti meteorismu pomáhá změnit skladbu jídelníčku.

Nádory. Nádor může být benigní – nezhoubný, nebo maligní – zhoubný. K benigním patří například polypy, ty je dobré vyříznout, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný.

Bohužel v úmrtnosti na něj jsme celosvětově na prvním místě. Nádory se projevují střídáním zácpy a průjmu, tvarem stolice, která má podobu úzkého proužku, pocity neúplného vyprázdnění.

Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, bohužel někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a úbytek na váze, který někdo zpočátku vítá, protože se konečně zbaví kil navíc.

Naneštěstí tohle hubnutí ale nejde zastavit. Léčba je závislá na tom, jak nemoc pokročila, většinou jde o chirurgický zákrok, u zhoubných nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie.

A co zácpa?

Odborníci zácpu mezi nemoci tlustého střeva nepovažují. Je to nepravidelné vyprazdňování, které většinou vzniká nesprávným návykem, a důsledkem mohou být různá onemocnění. Nebo je to doprovodný jev některého z onemocnění tlustého střeva.

Příčinou zácpy bývá nesprávná skladba jídelníčku, příliš rušný život, nepravidelnost biorytmů (např. střídání pracovních směn), psychické zábrany nebo třeba změna prostředí – spoustu lidí tyto nepříjemné projevy postihly třeba o dovolené.

Jak střevu pomoci

Nejdůležitější pro prevenci je vytvořit si správný životní styl a vhodné návyky.

*Jezte dostatek ovoce, syrové zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny jako jsou celozrnné pečivo a luštěniny.

Vláknina působí ve střevě jako kartáč – pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek, zlepšuje stav stolice a tím je i lepší vyprazdňování.

* Omezte živočišné tuky a nahraďte je rostlinnými oleji nejlépe lisovanými za studena a tuky nepřepalovat.

* Co se týká masa, odborníci doporučují jíst převážně rybí a drůbeží maso, a to dušené nebo vařené, nikoli smažené. Riziková je konzumace uzenin.

*Zvyšte denní příjem tekutin a zásobujte tělo laktobacily neboli mléčnými bakteriemi, které spolu s bifidobakteriemi patří mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, všeobecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze. Najdeme je v jogurtech, zakysaných mléčných výrobcích a některých sýrech.

* Pijte čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

*Samozřejmostí je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň hodně omezit, a s nadužíváním léků, zejména antibiotik. Pozor by si měli dát těžcí pivaři. Zvýšená konzumace alkoholického piva není laicky řečeno přátelská k „hodným“ bakteriím ve střevech. Ty brání citlivou sliznici před proniknutím cizích mikrobů.

*Velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. To znamená stolici nezadržovat, protože ještě musím něco dokončit.

*Nutný je rovněž dostatek odpočinku i pohybu. Omezit sedavý způsob života, chodit hodně pěšky a s mírou cvičit. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu či hemeroidy, což zase zvýší riziko onemocnění.

*Alespoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky a kúry si můžete pořídit na internetu nebo koupit v lékárně.

Psychická hygiena

Pro zachování zdravého tlustého střeva je zásadní psychická hygiena. Pokud jste se o něj dlouho nestarali, je téměř nemožné zachovat si klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu. Stav tlustého střeva totiž souvisí se stavy slabosti a nervozitou.

Nemoc tohoto orgánu se může „rozjet“ v souvislosti s  obtížnou životní situací (úmrtí v rodině, finanční nesnáze, ztráta zaměstnání atd.), s velkou psychickou zátěží, dlouhodobým stresem.

Následkem je dráždivý tračník, deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.

Naučte se proto řešit problémy včas a úměrně ventilovat agresi. Dřív než tyhle nemoci začnou, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, obvykle ale formou zácpy.

Druhý mozek

Možná vás to překvapí, ale v našem břiše sídlí „druhý mozek“. Trávicí orgány jsou totiž obalené skoro stejně velkým množstvím nervových buněk, jako máme v naší hlavě.

A tak nás bolí břicho před zkouškou, ve strachu si co chvíli musíme odskočit, někdy do sebe nedokážeme vpravit ani sousto, naopak při příjemných věcech jako bychom v útrobách cítili motýlí křídla.

„Druhý mozek“ kontroluje příjem živin, vyjednává s „hodnými“ bakteriemi a udržuje na uzdě ty, které nám škodí a řídí trávicí pohyby našeho střeva. Tlusté střevo je prostě něco jako čistička těla a závisí na něm zdraví našeho těla jako celku.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla