Domů     Když břicho protestuje
Když břicho protestuje
16.1.2020

Břišní křeče, nadýmání, špatné vyprazdňování – takzvanou funkční poruchou střeva trpí každý pátý člověk. Tyto problémy se řadí mezi tzv. civilizační choroby a jsou daní, kterou platíme za náš současný životní styl.

Stejně důležité jako vhodný příjem potravy a dobré trávení je pro náš organizmus také správné vylučování odpadových látek.

Podstatnou roli v tom hraje tlusté střevo, které pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého z nás tedy je, aby dobře fungovalo.

Jenže díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a tichému zabijáku zdraví – stresu naše útroby často onemocní.

Nemoci tlustého střeva

Je to alarmující, ale v posledních letech jejich výskyt stále stoupá. Souvisí to nejen se sedavým způsobem života a nezdravou stravou, ale také s hektickým životním stylem plným stresu a agrese.

To vše dokáže náš žaludečně střevní systém pěkně rozladit a „rozjet“ nemoci tlustého střeva. K těm nejznámějším patří:

Syndrom dráždivého tračníku. Vyskytuje se třikrát častěji u žen, než u mužů. Nemocný má pocit tlaku až bolesti v břiše, objevují se křeče, nepříjemné kručení ve střevě, plynatost, nadýmání a zvýšený odchod plynů konečníkem.

Mohou se také dostavit pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkost, neschopnost koncentrace. A to vše doprovází střídání zácpy a průjmu.

Onemocnění souvisí s nesprávnými stravovacími návyky a duševní labilitou. Důležité je změnit jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.

Zánět slepého střeva. Dochází k němu, když se červovitý výběžek slepého střeva ucpe tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně nádorem.

Zánět se rozvíjí velice rychle, a protože nás ohrožuje na životě, musí se většinou z těla chirurgicky odstranit. Pro normální fungování tlustého střeva to nic neznamená, červovitý výběžek totiž není pro běžné trávení důležitý.

Hemoroidy. Jedná se o onemocnění cév kolem konečníku buď na vnější straně, nebo vevnitř. Problém nastává při vyprazdňování, které bývá velmi bolestivé. Tvoří se trhlinky a dochází ke krvácení – krev je jasně červená.

Hemoroidy vznikají při časté zácpě a následném tlaku na konečník, při sedavém zaměstnání, v těhotenství apod. Léčba bývá celkem úspěšná, na trhu je celá řada mastí, čípků a jiných přípravků.

Na její podporu se používají také bylinky s protizánětlivým, analgetickým a regeneračním účinkem. Těžší případy se řeší chirurgicky.

Crohnova nemoc. Je to chronický zánět trávicího systému, nejčastěji na pomezí tenkého a tlustého střeva. Patří mezi autoimunitní onemocnění, ale o tom, co ho spustí, se lékaři zatím jen dohadují.

Je to nemoc chronická, při níž se střídá období klidu s obdobím tzv. vzplanutí. Při něm postiženého bolí břicho, trápí vleklé průjmy, má teploty, cítí se unavený a hubne. Někdo také zvrací a má křeče.

Prevence neexistuje, léčba je dlouhodobá. Léky se musí brát i v období zlepšení. Obecně se doporučuje šetřící režim s malou tělesnou aktivitou a u stravy vysledovat, co potíže zhoršuje.

Opatrnost je třeba dávat na hrubé nestravitelné zbytky potravy, např. dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky.

Ulcerózní kolitida. Pod záhadným názvem se skrývá chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, doprovázené tvorbou vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím, krví ve stolici.

Léčí se obtížně, období klidu se střídá s akutními projevy nemoci. V

Divertikulární choroba. Je charakteristická tvorbou výchlipků (výrůstků) sliznice v tlustém střevě, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění.

Pacient trpí kolikami, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky – bolesti, průjem, teploty, hubnutí.

Meteorismus. Tohle cizí slovo znamená obyčejná plynatost. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy, nebo se hromadí ve střevě. To pak znamená komplikovaný stav.

Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Prevence proti meteorismu pomáhá změnit skladbu jídelníčku.

Nádory. Nádor může být benigní – nezhoubný, nebo maligní – zhoubný. K benigním patří například polypy, ty je dobré vyříznout, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný.

Bohužel v úmrtnosti na něj jsme celosvětově na prvním místě. Nádory se projevují střídáním zácpy a průjmu, tvarem stolice, která má podobu úzkého proužku, pocity neúplného vyprázdnění.

Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, bohužel někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a úbytek na váze, který někdo zpočátku vítá, protože se konečně zbaví kil navíc.

Naneštěstí tohle hubnutí ale nejde zastavit. Léčba je závislá na tom, jak nemoc pokročila, většinou jde o chirurgický zákrok, u zhoubných nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie.

A co zácpa?

Odborníci zácpu mezi nemoci tlustého střeva nepovažují. Je to nepravidelné vyprazdňování, které většinou vzniká nesprávným návykem, a důsledkem mohou být různá onemocnění. Nebo je to doprovodný jev některého z onemocnění tlustého střeva.

Příčinou zácpy bývá nesprávná skladba jídelníčku, příliš rušný život, nepravidelnost biorytmů (např. střídání pracovních směn), psychické zábrany nebo třeba změna prostředí – spoustu lidí tyto nepříjemné projevy postihly třeba o dovolené.

Jak střevu pomoci

Nejdůležitější pro prevenci je vytvořit si správný životní styl a vhodné návyky.

*Jezte dostatek ovoce, syrové zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny jako jsou celozrnné pečivo a luštěniny.

Vláknina působí ve střevě jako kartáč – pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek, zlepšuje stav stolice a tím je i lepší vyprazdňování.

* Omezte živočišné tuky a nahraďte je rostlinnými oleji nejlépe lisovanými za studena a tuky nepřepalovat.

* Co se týká masa, odborníci doporučují jíst převážně rybí a drůbeží maso, a to dušené nebo vařené, nikoli smažené. Riziková je konzumace uzenin.

*Zvyšte denní příjem tekutin a zásobujte tělo laktobacily neboli mléčnými bakteriemi, které spolu s bifidobakteriemi patří mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, všeobecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze. Najdeme je v jogurtech, zakysaných mléčných výrobcích a některých sýrech.

* Pijte čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

*Samozřejmostí je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň hodně omezit, a s nadužíváním léků, zejména antibiotik. Pozor by si měli dát těžcí pivaři. Zvýšená konzumace alkoholického piva není laicky řečeno přátelská k „hodným“ bakteriím ve střevech. Ty brání citlivou sliznici před proniknutím cizích mikrobů.

*Velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. To znamená stolici nezadržovat, protože ještě musím něco dokončit.

*Nutný je rovněž dostatek odpočinku i pohybu. Omezit sedavý způsob života, chodit hodně pěšky a s mírou cvičit. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu či hemeroidy, což zase zvýší riziko onemocnění.

*Alespoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky a kúry si můžete pořídit na internetu nebo koupit v lékárně.

Psychická hygiena

Pro zachování zdravého tlustého střeva je zásadní psychická hygiena. Pokud jste se o něj dlouho nestarali, je téměř nemožné zachovat si klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu. Stav tlustého střeva totiž souvisí se stavy slabosti a nervozitou.

Nemoc tohoto orgánu se může „rozjet“ v souvislosti s  obtížnou životní situací (úmrtí v rodině, finanční nesnáze, ztráta zaměstnání atd.), s velkou psychickou zátěží, dlouhodobým stresem.

Následkem je dráždivý tračník, deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.

Naučte se proto řešit problémy včas a úměrně ventilovat agresi. Dřív než tyhle nemoci začnou, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, obvykle ale formou zácpy.

Druhý mozek

Možná vás to překvapí, ale v našem břiše sídlí „druhý mozek“. Trávicí orgány jsou totiž obalené skoro stejně velkým množstvím nervových buněk, jako máme v naší hlavě.

A tak nás bolí břicho před zkouškou, ve strachu si co chvíli musíme odskočit, někdy do sebe nedokážeme vpravit ani sousto, naopak při příjemných věcech jako bychom v útrobách cítili motýlí křídla.

„Druhý mozek“ kontroluje příjem živin, vyjednává s „hodnými“ bakteriemi a udržuje na uzdě ty, které nám škodí a řídí trávicí pohyby našeho střeva. Tlusté střevo je prostě něco jako čistička těla a závisí na něm zdraví našeho těla jako celku.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje