Domů     Kdo židli má, bydlí
Kdo židli má, bydlí
1.5.2023

Tak nějak se to kdysi zpívalo v jedné písničce. A je na tom něco pravdy. Ale jak si takovou židli vybrat?

Většina lidí volí takové, které jsou prostě hezké a hodí se jim do bytu. Ale to je docela málo. Protože, když se zamyslíte, i ti, kteří nejsou peciválové, stráví sezením spoustu hodin.

Vždyť na židli usedáme nejen když jíme, ale také při dalších činnostech, ať už jsou to různé koníčky, nebo učení s dětmi, mnohdy i při sledování televize. Prostě židle je důležitá a tak bychom se na její výběr měli soustředit a dát si dost času.

Zdravé sezení

Jestli jste si až doteď mysleli, že zdravotní hlediska se uplatňují jen u pracovních židlí, jste na omylu. I obyčejná židle ke kuchyňskému stolu nebo ke stolu v obýváku musí být taková, aby se vám na ní pohodlně sedělo.

Při sezení mají být chodidla opřená celou plochou o zem a koleno svírá pravý úhel. Pokud jste průměrně vysocí, umožní to sedák, který bývá ve výši 45 centimetrů.

Jeho hloubka by měla být taková, aby při sezení zůstala mezi ním a podkolením mezera a hrana židle vás netlačila. Dejte pozor i na to, aby byl sedák pro vás dost široký. Důležité je, k jakému stolu židle dáte.

Pokud kupujete komplet, problém nebude, ale máte-li starý krásný stůl po babičce, pak zkuste, jestli budete mít mezi sedákem a spodním okrajem stolu dostatek místa pro nohy, by vás hrana stolu neřezala do nohou.

A také, aby šly židle pohodlně zasunout, když je nepoužíváte. Udává se, že by to mělo být asi 30 centimetrů. Opěrák je lepší vyšší, protože se lépe opřete. Z toho všeho plyne, že nejlepší je, si židli osobně vyzkoušet v obchodě. Koupit už ji potom můžete třeba přes e-shop.

S područkami nebo bez?

Při sezení jsou područky pohodlné, pokud splňují základní kritéria. Tedy nejsou příliš vysoké, nebo vás nenutí mít ruce příliš blízko nebo naopak od těla. Mají ale také své nevýhody.

Například imobilní osoby se o ně sice opřou při vstávání, ale zase se nemohou na židli otočit, pokud to potřebují. Většinou také židle nezasunete pod stůl, takže v době, kdy je nepoužíváte, zabírají zbytečně moc místa.

Bezpečnost především

Vybraná židle se v žádném případě nesmí nijak kývat či viklat a měla by být stabilní. Už proto, že na židli budou sedávat i lidé starší a neposedné děti. Pro silnější postavy by měla být robustnější, protože lehká židlička by je nemusela unést. U příliš subtilních židlí také hrozí převrhnutí.

Na prostoru záleží

Od toho se totiž odvíjí, jak mohutné židle můžete koupit. Počítejte s tím, že když rodina či hosté usednou, měli by mít kolem sebe ještě asi metr místa. Navíc mohutný nábytek, byť by byl sebekrásnější, místnost opticky zmenší.

Například pro malé kuchyňky je elegantním řešením skládací nábytek, který můžete pověsit na zeď, nebo stohovatelné židle, které můžete odsunout stranou.

Materiálů je víc

A každému se líbí něco jiného. V poslední době se čím dál častěji objevuje v interiérech plast. Už to dávno není ten obyčejný a nehezký. Existují i designové kousky.

Klasikou je dřevo, ale vyrábějí se i židle kovové nebo v kombinacích různých materiálů. V případě výběru židlí je hledisko dvojí. Snadná údržba a to, aby se židle hodila k ostatnímu nábytku v interiéru. Jinak budete asi vybírat židli do kuchyně a jinak ke stolu do obýváku.

V kuchyni – i když používáte digestoř a vaříte při otevřeném okně, mastnotě, která se usazuje na nábytku, se nevyhnete. Volte tedy materiál, který můžete snadno umývat vodou.

Nehodí se sem židle polstrované, ať už jsou jakkoliv pohodlné, právě z důvodu nesnadné údržby. Pokud se bojíte nepohodlí, vše vyřeší podsedáky, které snadno vyperete. A ještě jednu výhodu mají.

Když se vám znelíbí, vyměníte je za jiné a hned máte úplně jiné nové sezení. Většinou se do kuchyně nehodí ani židle zdobné nebo příliš mohutné, nejen z důvodu údržby, ale i z důvodu omezeného prostoru.

V obýváku – samozřejmě i tady velmi záleží na velikosti místnosti. Něco úplně jiného se hodí do velkého pokoje s vysokými stropy, tady si můžeme dovolit i židle mohutnější, jiné volíme do panelákového pokoje a jiné třeba do venkovského domu.

Židle mohou být polstrované, jen je třeba dát pozor, aby dobře ladily s ostatním zařízením pokoje. Dříve se často používala kůže, kterou dnes dobře nahradí takzvaná eko kůže, nejčastěji však bývají židle potaženy pevnějším textilem.

Samozřejmě polstrované židle jsou náchylnější k zašpinění. Existují ale i židle se snímatelnými potahy, které se dají sundat a vyprat. Vždycky se informujte, jestli mají textilní potahy úpravu proti zašpinění či polití tekutinou. Takové lze obvykle vyčistit snadno speciálními prostředky.

Zpracování

Pozor byste si měli dát vždycky, když je židle podezřele levná. Je pravděpodobné, že byl použit méně kvalitní materiál a ani zpracování nebude dokonalé. U kovových můžete objevit třeba slabé sváry, kvalitnější nábytek se nesvařuje, je vždycky sešroubovaný.

Dřevo může být nedokonale opracované. Kvalitní židle musí mít také mezi nohami vodorovné příčky, takzvané trnože, nebo šikmé vzpěry, které brání rozviklání. Spodní strany nohou by měly být rovné a hladké, aby nedřely podlahu.

I když v případě hladkých plovoucích podlah na ně s největší pravděpodobností nalepíte filcová kolečka.

Špatně zbroušené nohy mohou poničit i koberec.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí