Domů     Kdo židli má, bydlí
Kdo židli má, bydlí
1.5.2023

Tak nějak se to kdysi zpívalo v jedné písničce. A je na tom něco pravdy. Ale jak si takovou židli vybrat?

Většina lidí volí takové, které jsou prostě hezké a hodí se jim do bytu. Ale to je docela málo. Protože, když se zamyslíte, i ti, kteří nejsou peciválové, stráví sezením spoustu hodin.

Vždyť na židli usedáme nejen když jíme, ale také při dalších činnostech, ať už jsou to různé koníčky, nebo učení s dětmi, mnohdy i při sledování televize. Prostě židle je důležitá a tak bychom se na její výběr měli soustředit a dát si dost času.

Zdravé sezení

Jestli jste si až doteď mysleli, že zdravotní hlediska se uplatňují jen u pracovních židlí, jste na omylu. I obyčejná židle ke kuchyňskému stolu nebo ke stolu v obýváku musí být taková, aby se vám na ní pohodlně sedělo.

Při sezení mají být chodidla opřená celou plochou o zem a koleno svírá pravý úhel. Pokud jste průměrně vysocí, umožní to sedák, který bývá ve výši 45 centimetrů.

Jeho hloubka by měla být taková, aby při sezení zůstala mezi ním a podkolením mezera a hrana židle vás netlačila. Dejte pozor i na to, aby byl sedák pro vás dost široký. Důležité je, k jakému stolu židle dáte.

Pokud kupujete komplet, problém nebude, ale máte-li starý krásný stůl po babičce, pak zkuste, jestli budete mít mezi sedákem a spodním okrajem stolu dostatek místa pro nohy, by vás hrana stolu neřezala do nohou.

A také, aby šly židle pohodlně zasunout, když je nepoužíváte. Udává se, že by to mělo být asi 30 centimetrů. Opěrák je lepší vyšší, protože se lépe opřete. Z toho všeho plyne, že nejlepší je, si židli osobně vyzkoušet v obchodě. Koupit už ji potom můžete třeba přes e-shop.

S područkami nebo bez?

Při sezení jsou područky pohodlné, pokud splňují základní kritéria. Tedy nejsou příliš vysoké, nebo vás nenutí mít ruce příliš blízko nebo naopak od těla. Mají ale také své nevýhody.

Například imobilní osoby se o ně sice opřou při vstávání, ale zase se nemohou na židli otočit, pokud to potřebují. Většinou také židle nezasunete pod stůl, takže v době, kdy je nepoužíváte, zabírají zbytečně moc místa.

Bezpečnost především

Vybraná židle se v žádném případě nesmí nijak kývat či viklat a měla by být stabilní. Už proto, že na židli budou sedávat i lidé starší a neposedné děti. Pro silnější postavy by měla být robustnější, protože lehká židlička by je nemusela unést. U příliš subtilních židlí také hrozí převrhnutí.

Na prostoru záleží

Od toho se totiž odvíjí, jak mohutné židle můžete koupit. Počítejte s tím, že když rodina či hosté usednou, měli by mít kolem sebe ještě asi metr místa. Navíc mohutný nábytek, byť by byl sebekrásnější, místnost opticky zmenší.

Například pro malé kuchyňky je elegantním řešením skládací nábytek, který můžete pověsit na zeď, nebo stohovatelné židle, které můžete odsunout stranou.

Materiálů je víc

A každému se líbí něco jiného. V poslední době se čím dál častěji objevuje v interiérech plast. Už to dávno není ten obyčejný a nehezký. Existují i designové kousky.

Klasikou je dřevo, ale vyrábějí se i židle kovové nebo v kombinacích různých materiálů. V případě výběru židlí je hledisko dvojí. Snadná údržba a to, aby se židle hodila k ostatnímu nábytku v interiéru. Jinak budete asi vybírat židli do kuchyně a jinak ke stolu do obýváku.

V kuchyni – i když používáte digestoř a vaříte při otevřeném okně, mastnotě, která se usazuje na nábytku, se nevyhnete. Volte tedy materiál, který můžete snadno umývat vodou.

Nehodí se sem židle polstrované, ať už jsou jakkoliv pohodlné, právě z důvodu nesnadné údržby. Pokud se bojíte nepohodlí, vše vyřeší podsedáky, které snadno vyperete. A ještě jednu výhodu mají.

Když se vám znelíbí, vyměníte je za jiné a hned máte úplně jiné nové sezení. Většinou se do kuchyně nehodí ani židle zdobné nebo příliš mohutné, nejen z důvodu údržby, ale i z důvodu omezeného prostoru.

V obýváku – samozřejmě i tady velmi záleží na velikosti místnosti. Něco úplně jiného se hodí do velkého pokoje s vysokými stropy, tady si můžeme dovolit i židle mohutnější, jiné volíme do panelákového pokoje a jiné třeba do venkovského domu.

Židle mohou být polstrované, jen je třeba dát pozor, aby dobře ladily s ostatním zařízením pokoje. Dříve se často používala kůže, kterou dnes dobře nahradí takzvaná eko kůže, nejčastěji však bývají židle potaženy pevnějším textilem.

Samozřejmě polstrované židle jsou náchylnější k zašpinění. Existují ale i židle se snímatelnými potahy, které se dají sundat a vyprat. Vždycky se informujte, jestli mají textilní potahy úpravu proti zašpinění či polití tekutinou. Takové lze obvykle vyčistit snadno speciálními prostředky.

Zpracování

Pozor byste si měli dát vždycky, když je židle podezřele levná. Je pravděpodobné, že byl použit méně kvalitní materiál a ani zpracování nebude dokonalé. U kovových můžete objevit třeba slabé sváry, kvalitnější nábytek se nesvařuje, je vždycky sešroubovaný.

Dřevo může být nedokonale opracované. Kvalitní židle musí mít také mezi nohami vodorovné příčky, takzvané trnože, nebo šikmé vzpěry, které brání rozviklání. Spodní strany nohou by měly být rovné a hladké, aby nedřely podlahu.

I když v případě hladkých plovoucích podlah na ně s největší pravděpodobností nalepíte filcová kolečka.

Špatně zbroušené nohy mohou poničit i koberec.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
6.6.2023
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,