Domů     Kdo židli má, bydlí
Kdo židli má, bydlí
1.5.2023

Tak nějak se to kdysi zpívalo v jedné písničce. A je na tom něco pravdy. Ale jak si takovou židli vybrat?

Většina lidí volí takové, které jsou prostě hezké a hodí se jim do bytu. Ale to je docela málo. Protože, když se zamyslíte, i ti, kteří nejsou peciválové, stráví sezením spoustu hodin.

Vždyť na židli usedáme nejen když jíme, ale také při dalších činnostech, ať už jsou to různé koníčky, nebo učení s dětmi, mnohdy i při sledování televize. Prostě židle je důležitá a tak bychom se na její výběr měli soustředit a dát si dost času.

Zdravé sezení

Jestli jste si až doteď mysleli, že zdravotní hlediska se uplatňují jen u pracovních židlí, jste na omylu. I obyčejná židle ke kuchyňskému stolu nebo ke stolu v obýváku musí být taková, aby se vám na ní pohodlně sedělo.

Při sezení mají být chodidla opřená celou plochou o zem a koleno svírá pravý úhel. Pokud jste průměrně vysocí, umožní to sedák, který bývá ve výši 45 centimetrů.

Jeho hloubka by měla být taková, aby při sezení zůstala mezi ním a podkolením mezera a hrana židle vás netlačila. Dejte pozor i na to, aby byl sedák pro vás dost široký. Důležité je, k jakému stolu židle dáte.

Pokud kupujete komplet, problém nebude, ale máte-li starý krásný stůl po babičce, pak zkuste, jestli budete mít mezi sedákem a spodním okrajem stolu dostatek místa pro nohy, by vás hrana stolu neřezala do nohou.

A také, aby šly židle pohodlně zasunout, když je nepoužíváte. Udává se, že by to mělo být asi 30 centimetrů. Opěrák je lepší vyšší, protože se lépe opřete. Z toho všeho plyne, že nejlepší je, si židli osobně vyzkoušet v obchodě. Koupit už ji potom můžete třeba přes e-shop.

S područkami nebo bez?

Při sezení jsou područky pohodlné, pokud splňují základní kritéria. Tedy nejsou příliš vysoké, nebo vás nenutí mít ruce příliš blízko nebo naopak od těla. Mají ale také své nevýhody.

Například imobilní osoby se o ně sice opřou při vstávání, ale zase se nemohou na židli otočit, pokud to potřebují. Většinou také židle nezasunete pod stůl, takže v době, kdy je nepoužíváte, zabírají zbytečně moc místa.

Bezpečnost především

Vybraná židle se v žádném případě nesmí nijak kývat či viklat a měla by být stabilní. Už proto, že na židli budou sedávat i lidé starší a neposedné děti. Pro silnější postavy by měla být robustnější, protože lehká židlička by je nemusela unést. U příliš subtilních židlí také hrozí převrhnutí.

Na prostoru záleží

Od toho se totiž odvíjí, jak mohutné židle můžete koupit. Počítejte s tím, že když rodina či hosté usednou, měli by mít kolem sebe ještě asi metr místa. Navíc mohutný nábytek, byť by byl sebekrásnější, místnost opticky zmenší.

Například pro malé kuchyňky je elegantním řešením skládací nábytek, který můžete pověsit na zeď, nebo stohovatelné židle, které můžete odsunout stranou.

Materiálů je víc

A každému se líbí něco jiného. V poslední době se čím dál častěji objevuje v interiérech plast. Už to dávno není ten obyčejný a nehezký. Existují i designové kousky.

Klasikou je dřevo, ale vyrábějí se i židle kovové nebo v kombinacích různých materiálů. V případě výběru židlí je hledisko dvojí. Snadná údržba a to, aby se židle hodila k ostatnímu nábytku v interiéru. Jinak budete asi vybírat židli do kuchyně a jinak ke stolu do obýváku.

V kuchyni – i když používáte digestoř a vaříte při otevřeném okně, mastnotě, která se usazuje na nábytku, se nevyhnete. Volte tedy materiál, který můžete snadno umývat vodou.

Nehodí se sem židle polstrované, ať už jsou jakkoliv pohodlné, právě z důvodu nesnadné údržby. Pokud se bojíte nepohodlí, vše vyřeší podsedáky, které snadno vyperete. A ještě jednu výhodu mají.

Když se vám znelíbí, vyměníte je za jiné a hned máte úplně jiné nové sezení. Většinou se do kuchyně nehodí ani židle zdobné nebo příliš mohutné, nejen z důvodu údržby, ale i z důvodu omezeného prostoru.

V obýváku – samozřejmě i tady velmi záleží na velikosti místnosti. Něco úplně jiného se hodí do velkého pokoje s vysokými stropy, tady si můžeme dovolit i židle mohutnější, jiné volíme do panelákového pokoje a jiné třeba do venkovského domu.

Židle mohou být polstrované, jen je třeba dát pozor, aby dobře ladily s ostatním zařízením pokoje. Dříve se často používala kůže, kterou dnes dobře nahradí takzvaná eko kůže, nejčastěji však bývají židle potaženy pevnějším textilem.

Samozřejmě polstrované židle jsou náchylnější k zašpinění. Existují ale i židle se snímatelnými potahy, které se dají sundat a vyprat. Vždycky se informujte, jestli mají textilní potahy úpravu proti zašpinění či polití tekutinou. Takové lze obvykle vyčistit snadno speciálními prostředky.

Zpracování

Pozor byste si měli dát vždycky, když je židle podezřele levná. Je pravděpodobné, že byl použit méně kvalitní materiál a ani zpracování nebude dokonalé. U kovových můžete objevit třeba slabé sváry, kvalitnější nábytek se nesvařuje, je vždycky sešroubovaný.

Dřevo může být nedokonale opracované. Kvalitní židle musí mít také mezi nohami vodorovné příčky, takzvané trnože, nebo šikmé vzpěry, které brání rozviklání. Spodní strany nohou by měly být rovné a hladké, aby nedřely podlahu.

I když v případě hladkých plovoucích podlah na ně s největší pravděpodobností nalepíte filcová kolečka.

Špatně zbroušené nohy mohou poničit i koberec.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
28.2.2024
Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči. Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra. Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sy
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut