Domů     Kanárci jsou prima společníci
Kanárci jsou prima společníci
28.4.2020

Hledáte milého a veselého kamaráda a jste ochotní mu poskytnout trochu volnosti? Pak je kanárek pro vás správnou volbou.

Kanárci jsou trochu pozapomenutí ptáčci. A to je škoda. V dobách své největší slávy byli jedním z nejrozšířenějších domácích mazlíčků. Existují stovky barevných variací a spousta různých typů. Dospělý kanárek může měřit 11, ale i 23 centimetrů.

Jsou přátelští, nevyhledávají spory a při troše trpělivosti je úplně ochočíte. Samečci jsou navíc nadanými pěvci.

Útulné bydlení

Kanárci budou potřebovat vlastní „obývák“ – pořádnou klec. Pro dva ptáčky by měla být dostatečně prostorná, aspoň 100 cm široká, 60 cm hluboká a 80 cm vysoká.

Klec by rozhodně neměla být oválná, nebo dokonce kruhová, ptáčkům je nejlépe v „obyčejné“ pravoúhlé kleci. A když už budete vybírat, zvolte mřížky v tmavší barvě.

Ptačí nábytek

Když už máme klec, pustíme se do zařizování. Kdyby do toho ptáci mohli mluvit, přáli by si ne plastová, ale samozřejmě dřevěná bidýlka. Rovnou vyhoďte pár prefabrikovaných bukových tyček, které jste koupili spolu s klecí.

Kanárkům prospěje, když budou mít doma různě silné větvičky, některá by měla být i našikmo, jiná má trochu pružit. Větvičky, které jste přinesli zvenku, samozřejmě omyjte. A vybírejte jen takové, o kterých víte, že nejsou jedovaté.

Tip: Ptáčci budou mít radost, když jim přinesete čerstvé větvičky břízy nebo ovocných stromů, samozřejmě chemicky neošetřené.

A kromě toho…

Potřebovat budete i misky na zrní, napáječku na vodu, ptačí koupelničku a kámen na obrušování zobáku nebo sépiovou kost. Podlahu vysypeme 1 – 2 cm silnou vrstvou jemného říčního písku.

Ten bez problémů koupíme v zoopotřebách (písek pro činčily), nebo si ho samozřejmě můžeme nakopat někde u čistého potoka.

Tip: Písek z přírody může být znečištěný. Když se ho rozhodnete nasbírat sami, důkladně ho properte v kyblíku a nakonec pro jistotu prolijte horkou vodou.

Kam postavit klec

Pro kanárky je klec místem, kde se mají cítit bezpečně a kam se rádi vracejí. Proto ji postavte na klidné místo, kde je nebude rušit hluk (takže ne vedle televize). Vyvarujte se míst, kde táhne, aby nenastydli.

A ptačí domov nepatří ani do kuchyně, která je plná nebezpečí. Když nebudete přes den doma a ptáčci budou v kleci, uděláte jim radost, když klec postavíte k oknu, aby se mohli bavit pozorováním „cvrkotu“ v okolí.

Kanárčí menu

Kanárci jsou ptáčci docela skromní, ale určitě jim prospěje, když budou mít pestrou stravu. Základem je směs zrní, kterou koupí\\\te v zoopotřebách. Kupujte raději kvalitní, s dostatečně dlouhou dobou trvanlivosti, a v obchodech, kde mají velký odbyt.

Každý den potřebují ptáčci něco čerstvého zeleného, ovoce, zeleninu nebo výhonky. Jednou za tři dny si rádi pochutnají na uvařeném žloutku nebo na prosu. Zeleninu a ovoce opláchněte a nakrájejte na menší kousky.

Tip: Máte-li červeně zbarveného kanárka, může během pelichání svou krásnou barvu ztrácet. Dávejte mu dost zeleniny, která obsahuje karoten, nebo pořádnou dávku čerstvého zeleného krmení.

Kanárci potřebují společnost

Aby mohl kanárek žít svůj ptačí život plnohodnotně, potřebuje společnost. Proto ho nikdy nechovejte samotného. I když kanáři provází člověka už dlouho, stejně jim naše přítomnost kamarády svého druhu nenahradí. Nejlepší je pořídit kanárky dva, nejlépe pár. Budou své rošťárny plánovat spolu a vy se budete mít na co dívat…

Pohyb, pohyb a zase pohyb

Kanárek zavřený v malé klícce je kanárek nešťastný. Jsou to čilí ptáčci, potřebují spoustu pohybu a zábavy. Volnost jim nechte několik hodin denně. Když na ně po bytě „nastražíte“ nějakou zábavu, budou šťastní.

Zavěste někam do prostoru třeba věnec ze spleteného proutí a ozdobte ho lístečky, někam na vyvýšená místa jim připravte posedy, ze kterých vás budou pozorovat a kde budou trénovat svůj zpěv. Silnější lano, natažené někde v prostoru, bude prima houpačka.

Kdy ho pustit na výlet?

Když přinesete domů nového ptáčka, dopřejte mu dostatek času, aby se seznámil s novým prostředím. Na první výlet ho pusťte až týden či dva po stěhování. Je možné, že se kanárci nebudou chtít do klece hned tak vrátit. Mějte trpělivost.

Rozhodně nezkoušejte ptáčka chytit nebo ho zahánět do klece násilím. Poplašili byste ho a ztratil by k vám důvěru nadobro. Prostě vyčkejte, až ho hlad a žízeň přiměje se do klece vrátit.

Když ptáčka lapají…

Může se stát, že ptáčka musíme dostat do klece proti jeho vůli, měli bychom na to jít od lesa. V první řadě by si vás neměl spojit se strachem, který prožije. Budete muset nejspíš použít síťku na ptáky (opatrně!).

Oblékněte se tak, aby vás ptáček nepoznal (třeba dlouhý kabát, klobouk, něco přes obličej) a nemluvte, aby vás nepoznal po hlase. Nikdy nechytejte kanárka do dlaně. Uvědomte si, že by mohl dostat šok, který by pro něj mohl skončit smrtelně.

Který je ten pravý?

Vybrat si můžete ze tří základních skupin kanárků:

Zpěvní kanáři: Při jejich chovu se cení především krásný zpěv.

Barevní kanáři: Jak název napovídá, tady jde o barvu.

Postavoví kanáři: I zde se oceňuje vzhled, důraz se klade na zvláštní tělesné proporce. Nejvíce se liší od původního vzhledu kanára.

Jakého kanárka si vyberete, je celkem jedno. Všichni dovedou zpívat a rozdíly ve zpěvu pozná jen zkušené ucho.

Pro ptáčka se můžeme vypravit do obchodu se zvířaty, na burzu nebo přímo za chovatelem. Poslední varianta je nejvýhodnější, protože ptáčci bývají méně stresovaní, než jsou-li zavření delší dobu někde v obchodě s mnoha dalšími ptáky.

Navíc uvidíme, v jakém prostředí ptáci žijí, domluvíme se s chovatelem na tom, na jakou stravu je náš nový kamarád zvyklý apod.

Nejvhodnější doba nákupu je podzim, kdy jsou mladí ptáčci už přepeření (je jim mezi 4- 5 měsíci. Chcete-li mít doma samečka – zpěváčka, počkejte do listopadu, kdy už je zpěv zafixovaný.

Co budeme potřebovat

Klec: Dostatečně velkou klec, ve které se nebude kanárek cítit jako ve vězení, koupíte za zhruba 3 tisíce korun.

Pítko: Cena umělohmotného pítka se pohybuje od cca 30 Kč.

Koupelnička: Plastová koupelnička na zavěšení na klec vyjde na cca 50 Kč.

Podestýlka: Písek na dno klece: 1,5 kg terarijního písku koupíte od 36 Kč.

Zrní: Kilové balení obyčejné krmné směsi pořídíte za cca 40 korun a více. Vitaminové tyčinky a různé pamlsky jsou dražší.

Houpačka: Houpačku pro kanárka koupíte už za 50 korun. Záleží na materiálu a provedení.

Hřiště pro ptáky seženete za cenu od zhruba 200 Kč, cena je různá podle velikosti.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla