Domů     Kanárci jsou prima společníci
Kanárci jsou prima společníci
28.4.2020

Hledáte milého a veselého kamaráda a jste ochotní mu poskytnout trochu volnosti? Pak je kanárek pro vás správnou volbou.

Kanárci jsou trochu pozapomenutí ptáčci. A to je škoda. V dobách své největší slávy byli jedním z nejrozšířenějších domácích mazlíčků. Existují stovky barevných variací a spousta různých typů. Dospělý kanárek může měřit 11, ale i 23 centimetrů.

Jsou přátelští, nevyhledávají spory a při troše trpělivosti je úplně ochočíte. Samečci jsou navíc nadanými pěvci.

Útulné bydlení

Kanárci budou potřebovat vlastní „obývák“ – pořádnou klec. Pro dva ptáčky by měla být dostatečně prostorná, aspoň 100 cm široká, 60 cm hluboká a 80 cm vysoká.

Klec by rozhodně neměla být oválná, nebo dokonce kruhová, ptáčkům je nejlépe v „obyčejné“ pravoúhlé kleci. A když už budete vybírat, zvolte mřížky v tmavší barvě.

Ptačí nábytek

Když už máme klec, pustíme se do zařizování. Kdyby do toho ptáci mohli mluvit, přáli by si ne plastová, ale samozřejmě dřevěná bidýlka. Rovnou vyhoďte pár prefabrikovaných bukových tyček, které jste koupili spolu s klecí.

Kanárkům prospěje, když budou mít doma různě silné větvičky, některá by měla být i našikmo, jiná má trochu pružit. Větvičky, které jste přinesli zvenku, samozřejmě omyjte. A vybírejte jen takové, o kterých víte, že nejsou jedovaté.

Tip: Ptáčci budou mít radost, když jim přinesete čerstvé větvičky břízy nebo ovocných stromů, samozřejmě chemicky neošetřené.

A kromě toho…

Potřebovat budete i misky na zrní, napáječku na vodu, ptačí koupelničku a kámen na obrušování zobáku nebo sépiovou kost. Podlahu vysypeme 1 – 2 cm silnou vrstvou jemného říčního písku.

Ten bez problémů koupíme v zoopotřebách (písek pro činčily), nebo si ho samozřejmě můžeme nakopat někde u čistého potoka.

Tip: Písek z přírody může být znečištěný. Když se ho rozhodnete nasbírat sami, důkladně ho properte v kyblíku a nakonec pro jistotu prolijte horkou vodou.

Kam postavit klec

Pro kanárky je klec místem, kde se mají cítit bezpečně a kam se rádi vracejí. Proto ji postavte na klidné místo, kde je nebude rušit hluk (takže ne vedle televize). Vyvarujte se míst, kde táhne, aby nenastydli.

A ptačí domov nepatří ani do kuchyně, která je plná nebezpečí. Když nebudete přes den doma a ptáčci budou v kleci, uděláte jim radost, když klec postavíte k oknu, aby se mohli bavit pozorováním „cvrkotu“ v okolí.

Kanárčí menu

Kanárci jsou ptáčci docela skromní, ale určitě jim prospěje, když budou mít pestrou stravu. Základem je směs zrní, kterou koupí\\\te v zoopotřebách. Kupujte raději kvalitní, s dostatečně dlouhou dobou trvanlivosti, a v obchodech, kde mají velký odbyt.

Každý den potřebují ptáčci něco čerstvého zeleného, ovoce, zeleninu nebo výhonky. Jednou za tři dny si rádi pochutnají na uvařeném žloutku nebo na prosu. Zeleninu a ovoce opláchněte a nakrájejte na menší kousky.

Tip: Máte-li červeně zbarveného kanárka, může během pelichání svou krásnou barvu ztrácet. Dávejte mu dost zeleniny, která obsahuje karoten, nebo pořádnou dávku čerstvého zeleného krmení.

Kanárci potřebují společnost

Aby mohl kanárek žít svůj ptačí život plnohodnotně, potřebuje společnost. Proto ho nikdy nechovejte samotného. I když kanáři provází člověka už dlouho, stejně jim naše přítomnost kamarády svého druhu nenahradí. Nejlepší je pořídit kanárky dva, nejlépe pár. Budou své rošťárny plánovat spolu a vy se budete mít na co dívat…

Pohyb, pohyb a zase pohyb

Kanárek zavřený v malé klícce je kanárek nešťastný. Jsou to čilí ptáčci, potřebují spoustu pohybu a zábavy. Volnost jim nechte několik hodin denně. Když na ně po bytě „nastražíte“ nějakou zábavu, budou šťastní.

Zavěste někam do prostoru třeba věnec ze spleteného proutí a ozdobte ho lístečky, někam na vyvýšená místa jim připravte posedy, ze kterých vás budou pozorovat a kde budou trénovat svůj zpěv. Silnější lano, natažené někde v prostoru, bude prima houpačka.

Kdy ho pustit na výlet?

Když přinesete domů nového ptáčka, dopřejte mu dostatek času, aby se seznámil s novým prostředím. Na první výlet ho pusťte až týden či dva po stěhování. Je možné, že se kanárci nebudou chtít do klece hned tak vrátit. Mějte trpělivost.

Rozhodně nezkoušejte ptáčka chytit nebo ho zahánět do klece násilím. Poplašili byste ho a ztratil by k vám důvěru nadobro. Prostě vyčkejte, až ho hlad a žízeň přiměje se do klece vrátit.

Když ptáčka lapají…

Může se stát, že ptáčka musíme dostat do klece proti jeho vůli, měli bychom na to jít od lesa. V první řadě by si vás neměl spojit se strachem, který prožije. Budete muset nejspíš použít síťku na ptáky (opatrně!).

Oblékněte se tak, aby vás ptáček nepoznal (třeba dlouhý kabát, klobouk, něco přes obličej) a nemluvte, aby vás nepoznal po hlase. Nikdy nechytejte kanárka do dlaně. Uvědomte si, že by mohl dostat šok, který by pro něj mohl skončit smrtelně.

Který je ten pravý?

Vybrat si můžete ze tří základních skupin kanárků:

Zpěvní kanáři: Při jejich chovu se cení především krásný zpěv.

Barevní kanáři: Jak název napovídá, tady jde o barvu.

Postavoví kanáři: I zde se oceňuje vzhled, důraz se klade na zvláštní tělesné proporce. Nejvíce se liší od původního vzhledu kanára.

Jakého kanárka si vyberete, je celkem jedno. Všichni dovedou zpívat a rozdíly ve zpěvu pozná jen zkušené ucho.

Pro ptáčka se můžeme vypravit do obchodu se zvířaty, na burzu nebo přímo za chovatelem. Poslední varianta je nejvýhodnější, protože ptáčci bývají méně stresovaní, než jsou-li zavření delší dobu někde v obchodě s mnoha dalšími ptáky.

Navíc uvidíme, v jakém prostředí ptáci žijí, domluvíme se s chovatelem na tom, na jakou stravu je náš nový kamarád zvyklý apod.

Nejvhodnější doba nákupu je podzim, kdy jsou mladí ptáčci už přepeření (je jim mezi 4- 5 měsíci. Chcete-li mít doma samečka – zpěváčka, počkejte do listopadu, kdy už je zpěv zafixovaný.

Co budeme potřebovat

Klec: Dostatečně velkou klec, ve které se nebude kanárek cítit jako ve vězení, koupíte za zhruba 3 tisíce korun.

Pítko: Cena umělohmotného pítka se pohybuje od cca 30 Kč.

Koupelnička: Plastová koupelnička na zavěšení na klec vyjde na cca 50 Kč.

Podestýlka: Písek na dno klece: 1,5 kg terarijního písku koupíte od 36 Kč.

Zrní: Kilové balení obyčejné krmné směsi pořídíte za cca 40 korun a více. Vitaminové tyčinky a různé pamlsky jsou dražší.

Houpačka: Houpačku pro kanárka koupíte už za 50 korun. Záleží na materiálu a provedení.

Hřiště pro ptáky seženete za cenu od zhruba 200 Kč, cena je různá podle velikosti.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.