Domů     Jojo sezóna je tu: Ubráníte se?
Jojo sezóna je tu: Ubráníte se?
1.4.2020

Od vlny novoročních diet a hubnutí uplynulo přesně tolik týdnů, kolik je zapotřebí, aby odhodlání ochablo a hlad zvítězil. Kila se vracejí a to nepříjemně rychle, neboť jsou posílena jojo efektem.

Je to velká nespravedlnost přírody, že k zeštíhlení vede cesta dlouhá a zpátky zkratka. Čím to? Tím, že ignorujeme biologické zákonistosti a tělo zaměňujeme za stroj.

Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.

Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.

Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.

Jakmile hladovění skončí, nasává tělo kalorie jako houby, protože může být váha brzy vyšší než před zahájením diety.

Mohou za to geny…

Sklon přibírat na váze je do jisté míry určen dědictví po předcích, díky němuž můžete mít dar dobře zužitkování energii z jídla, aniž byste rychle přibírali na váze.

Pokud patříte k takovému rodu, pak to určitě už dávno víte, tato vlastnost se prosadila v historii v obdobích hladu jako velmi významná a předává se dál.

Opačný sklon se projevuje u potomků matek, trpících nadváhou už před otěhotněním, ti snáze tloustnou, což bývá obvykle výrazně ovlivněno i jídelními zvyky v rodině.

… nebo věk?

Věk hraje menší roli, než si obvykle myslíme, když nabírání na váze svádíme na „hormony“. Mnohem významnější je věk, kdy držíme první dietu.

Pokud to bylo už v mládí, pak velmi pravděpodobně bojujete s nadváhou celý život, neboť organismus přišel o přirozenou schopnost udržovat stálou hmotnost.

A čím dříve s hubnutím začnete, tím více výhiových výkyvů nahoru i dolů pak máte za sebou se všemi nepříjemnými důsledky, které to pro postavu má.

Nejen kalorie, ale i jejich zdroj

Pokud při snižování váhy věříte na počítání kalorií, což bohužel dělá většina žen, můžete splakat na výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin.

Pokud už se bez kontroly kalorické vydatnosti neobejdete, najděte si vždycky alternativu s větší výživovou hodnotou.

Místo housky z bílé mouky si dejte 20 g mandlí, kaloricky jsou v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů mandle přinesou organismu něco bílkovin, kvalitních tuků, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.

Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.

Doporučujeme: Zbytečnou pověrou je také mýtus o kalorické vydatnosti luštěnin, nevyhýbejte se jim, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, jsou v nich vitaminy řady B a některé minerály.

Zdravotní následky

Nejen že se jojo efekt postará o velké zklamání při pohledu do zrcadla, ještě má nepříznivý vin an zdraví, zvláště, když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát.

Rychlé a opakované výkyvy hmotnosti jsou pro organizmus horší než nadváha, zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj onemocnění včetně vysokého krevního tlaku.

Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu. Dalším možným následkem jsou onemocnění skeletu, především vznik osteoporozy. Trpí ale i kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost.

Jak přelstít jojo?

Nedá, není žádný zázračný prostředek, který by se postaral o to, aby biologické zákonitosti těla přestaly fungovat přesně tam, kde potřebujeme. Pochopitelně, protože by to mohlo závažně poškodit složité soukolí fungování lidského organismu.

Jedinou obranou před nabíráním váhy po zhubnutí je rozumě plánovaná dieta s reálnými cíli.

Kolik je zdravé zhubnout?

– nanejvýš 0,5 kg až 1 kg týdně

– nanejvýš 10 kg až 15 kg za 20 týdnů

Méně může být více

Slovo nanejvýš je míněno vážně, pokud se snížení váhy druhy kolem 10 kg za uvedenou dobu asi 5 měsíců, pak to bývá zhubnutí s trvalým efektem. Ideální je současně podporovat posilování svalů, které se postarají o to, aby neklesala základní spotřeba energie.

Nemusíte kvůli tomu dřít v posilovně, větší úspěch můžeme mít pravidelné cvičení v domácích podmínkách, ale aspoň pětkrát týdně.

Jezte, jak si tělo žádá

Hubnutí bývá řehle už proto, že často předepisuje 5 nebo 6 pravidelných jídel denně. Myšlenka je to správná, ale jen v obecné úrovni.

Pro člověka, nezvyklého snídat nebo s malým pocitem hladu (ano, i takový tloustnou) pak může být velmi nepřirozené plánovat si tak častá jídla v pravidelných rozestupech.

Jiný systém doporučuje jen tři vydatnější jídla denně, ale i do může jidlem, zvyklým spíše jen uzobávat, dělat potíže. Dodržovat takový režim může vést k přílišnému soustředění na jídlo a k pocitu vyššího stresu z diety.

Mnohem vhodnější je mít konkrétní představu, co budete dnes nebo zítra jíst a nechat tělo, ať si samo řekne kdy. Množství porcí nemá na váhu vliv, dokonce ani denní doba, kdy je sníme. Rozhodující je jen celkový denní objem a jeho poměr k vydané energii.

Tip: Místo pevného dietního rozpisu stačí pořídit si notýsek a zaznamenávat si, co a v jakém množství jste kdy snědli. Internetová kalkulačka kalorií vám pomůže zjistit, zda té energie nebylo moc. Tím si brzy vypěstujete i odhad pro lepší skladbu jídelníčku i bez diety.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn