Neděle, 6. dubna 2025
Domů     Je čas vysadit houby
Je čas vysadit houby
30.5.2024

Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv?

Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete.

Vy potřebujete houby, které se živí odumírajícím organickým materiálem. Výběr není vůbec malý, ale pro začátek je lepší vybrat takové, které mají nejmenší nároky a odpustí vám i některé pěstitelské chyby.

Mezi takové patří různé druhy hlívy nebo houževnatec jedlý, který možná znáte pod názvem šiitake.

Kde pěstovat

I tady je možností víc. Můžete je pěstovat na zahradě, ve sklepě, ale i na terase nebo na balkonu. Důležité je vytvořit jim správné podmínky.

V bytě – ideální jsou hotové sadby nebo zahrádky či nádoby naplněné substrátem. Houbám se dobře daří v pokojových skleníčcích. Pozor je třeba dát na to, aby substrát byl stále vlhký, ale ne mokrý.

Ve sklepě – ideální jsou nevytápěné sklepy ve starších budovách, kde se teplota pohybuje od 10 do 15 °C a je zde vyšší vlhkost. Hodí se sem zejména žampionové zahrádky a sady s hotovými kulturami. Houby nepotřebují moc světla, i když i tohle záleží na druhu.

Na zahradě – skoro na každé se najdou stinné kouty a místa ve stínu a v polostínu. Pěstovat můžete na záhonech ze slámy nebo na naočkovaných špalcích, ale, což málokdo ví, i jen tak v půdě nebo na trávníku.

Musíte půdu odkrýt do hloubky 20 cm a naplnit ji houbovým substrátem, tedy pilinami, hoblinami, štěpkou z listnatých stromů, které jste předtím nechali nasáknout vodou. Substrát naočkujete sadbou a překryjete další vrstvou.

Nebo speciální krycí zeminou pro houby. Takový záhon vyžaduje minimální péči, jen za přílišného horka ho musíte zavlažit.

Co si vyberete? Slámu, dřevo, nebo…

Především záleží na podmínkách, které máte, a samozřejmě i na druhu hub, pro které jste se rozhodli. Pro začátečníky se nejvíce hodí hlíva ústřičná.

Na slámě

Použít můžete jakoukoliv slámu, i když je lepší vyhnout se té, která pochází z pole obhospodařovaného konvenčním způsobem.

Na rozdíl od slámy z ekologického zemědělství bylo s největší pravděpodobností obilí ošetřeno pesticidy proti houbovým chorobám, což by mohlo mít na naše pěstování vliv. Další podmínkou je, že sláma nesmí být plesnivá nebo nahnilá. A jak poznáte tu správnou?

Stéblo musí mít žlutou barvu a nemělo by se jednoduše rozlomit nebo rozdrobit mezi prsty. Balíky slámy by navíc měly obsahovat co nejméně jiných rostlin.

Jak na to?

Aby se podhoubí mohlo rozrůstat, musí být sláma vlhká. Balík slámy je potřeba namočit nejlépe přes noc. Můžete ho také důkladně prolít vodou. Pak slámu necháte okapat a můžete očkovat. Sadbu musíte vložit hluboko do balíku.

Pomocí čistého sázecího kolíku vyhloubíte otvory asi 20 cm od sebe a naplníte je hrudkami sadby. Poté každý otvor ucpete slámou.

Během následujících asi 6 až 8 týdnů se podhoubí rozrůstá, v případě horkého počasí je třeba balíky ochlazovat vodou, v případě přílišných srážek zase chránit před přemokřením. A kdy se objeví první plodnice?

Většinou v době, kdy teploty na nějaký čas poklesnou a je chladno a vlhko. Očekávat můžete 2 až 3 sklizně, poté slámu zkompostujte.

Na slaměných peletách

Vyrábějí se z drcené slámy a běžně se používají jako podestýlka v koňských stájích. Dostanete je v obchodech s krmivem pro dobytek, nebo se obraťte na chovatele koní. Vyrábějí se ze slámy, která se pod vysokým tlakem lisuje.

Před použitím je musíte nechat nabobtnat ve vodě, případně propařit. Tím pelety zvětší několikrát svůj objem. Aby nebyly příliš přemokřené, dodržujte poměr 1 díl pelet na 2 díly vody.

Když je substrát připravený, promíchejte ho se sadbou a naplňte nádoby nebo pytle, ve kterých chcete houby pěstovat. Musí mít samozřejmě průduchy, kterými budou houby prorůstat.

Podhoubí proroste asi za 2 týdny, první houby plodnice se objeví asi za 4. V té době potřebují vysokou vlhkost, měli byste je několikrát denně pokropit vodou.

Na dřevě

Pěstování na dřevěných špalcích nebo pařezech pomocí kolíčkové sadby je jednoduché.

Nejvhodnější jsou špalky z listnatých dřevin, jako je buk, dub, habr, javor… Houby lze vypěstovat i na měkkém dřevu, ale to se rychleji rozkládá, takže období pro sklizeň je kratší.

Ideální jsou špalky ze stromů, které byly káceny v zimě během období vegetačního klidu, mají totiž nižší obsah vody a obsahují látky, které růst podhoubí podpoří. Špalky nesmíte ale skladovat před naočkováním příliš dlouho, ne déle než 4 měsíce. Ideální pro sadbu jsou duben a květen.

Jak postupovat

Špalky nechte před očkováním dva dny máčet ve vodě a pak 1 den proschnout. Umístěte je na stinné vlhké místo a vyvrtejte otvory široké 9 mm a hluboké asi 5 cm. Vrtejte ale pomalu, protože při rychlém vrtání se dřevo zahřívá a ztvrdne.

Dřevěné kolíčky se sadbou natlučte do otvorů a zalepte včelím nebo svíčkovým voskem. Je celkem jedno, jestli budou špalky stát nebo ležet. Při kontaktu s půdou se v nich bude déle držet vlhkost a podhoubí může prorůst až do půdy, odkud získá další živiny.

Při pěstování na dřevě si na úrodu počkáte, může to trvat půl roku až rok, ale zase vám houbová kultura vydrží až 5 let.

Na hotovém substrátu

Ten je ideální pro začátečníky. A také se nejvíc hodí pro pěstování hub v interiéru, tedy ve sklepě, v bytě nebo na terase. Substráty se vyrábějí různé a obvykle je tvoří směs pilin, dřevní štěpky, sláma, přidávají se otruby a další přísady.

Nemusíte s nimi dělat nic, jen je naočkovat vybranou houbovou sadbou a udržovat je vlhké. Ještě jednodušší jsou hotové houbové sady nebo houbové zahrádky. Obsahují už prorostlý substrát, takže se zkrátí období čekání na úrodu. Nejlepší je objednat přímo u výrobce, protože je potřeba, aby byly čerstvé.

A co s úrodou?

Pěstované houby můžete upravovat stejně jako ty, které rostou v lese. A když je úroda opravdu velká, můžete je zavařit.

Ve sladkokyselém nálevu

1) Houby očistěte, pokrájejte a 2 minuty blanšírujte v osolené vodě.

2) Nálev si připravte z vody a vinného octa v poměru 3:1, přidejte cibuli, bobkový list, sůl, pepř, trochu cukru a hořčičná semínka. Koření můžete samozřejmě obměňovat a nálev si vyladit podle své chuti.

3) Nechte nálev povařit a horkým zalijte houby ve skleničkách. Důkladně uzavřete a nechte vychladnout. Můžete pro jistotu sterilovat 20 minut při 80 °C.

Houbová polévka

6 lžic másla, 2 šálky jemně nakrájené cibule, 180 g nakrájené hlívy, 180 g nakrájených kloboučků shiitake, 180 g žampionů, 1 lžíce nasekaného čerstvého tymiánu, 3 lžíce brandy, 2 lžíce mouky, 4 šálky hovězího vývaru

1) Ve velkém hrnci na středně vysoké teplotě rozpusťte máslo. Přidejte cibuli, restujte dozlatova asi 5 minut.

2) Přidejte všechny houby a tymián a restujte, dokud houby nezačnou hnědnout, asi 8 minut. Přidejte brandy, míchejte 30 sekund, poté vmíchejte mouku.

3) Pomalu vmíchejte vývar, polévku přiveďte k varu. Snižte plamen a duste odkryté 10 minut. Osolte, opepřete a rozlijte do misek.

Tip: Chcete-li se o pěstování hub dozvědět ještě více, vše podrobně najdete v knize Folko Kullmanna Vše o pěstování hub, kterou vydalo nakladatelství Kazda, knihykazda.cz.

Text: Eva Hořánková podle knihy Folka Kullmanna Vše o pěstování hub nakladatelství Kazda

Foto: Shutterstock, knihykazda.cz

Štítky:
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy