Domů     Jaromír Nosek: „Nemám rád stereotyp“
Jaromír Nosek: „Nemám rád stereotyp“
5.8.2020

Do povědomí filmových a televizních diváků mu pomohly tři role. První byl Bob v retro muzikálu Rebelové, poté gay Ignác v Účastnících zájezdu a nakonec zásadový a přímý Tonda Sova v seriálu Vyprávěj. S ním má Nosek podobné to, že říká, co si myslí, a stojí si za svým.

Do zhruba 11 let byl velmi často nemocný, trpěl úpornými bronchitidami, měl spoustu alergií. V létě lázně, během roku často v nemocnici.

„Bylo to ošklivé – byl jsem malinký, hubený, prý jsem se fakt dusil…“ Pak mu naštěstí jeden turnovský lékař pomohl.

„A od té doby už nic, nemívám ani chřipku!“ Rodiče to vzali se synkem za správný konec – místo „oprašování“ mu tatínek pořídil dětské činky a cvičil s ním – a už ve 2. třídě přihlásili kluka na judo. „To mi vylepšilo fyzičku a díky tomu jsem dnes v pohodě. Jinak bych byl chabrus.“

Rodiče byli pedanti

U nás panoval ten klasický model, že taťka byl ten přísnější a mamka ta hodnější. Když chtěla být maminka ostřejší, byla spíše vtipná.“ Rodiče dbali na to, aby děti – Jaromír i jeho o dva a půl roku starší sestra – ve škole uměly:

„Byli pedanti, tatínek nás zkoušel fyziku, matiku, chemii, maminka dějepis, zeměpis, češtinu. Naštěstí u maminky to šlo, protože měla ráda masáž krční páteře – držela sešit a já stál za ní a mohl do něj koukat…

Ale u tatínka to bylo ostré, tam se člověk musel učit.“ Pan Nosek starší byl nadšeným členem místního ochotnického spolku.

„Táta hrál pětadvacet roků ochotnické divadlo, takže jsme se se sestrou a s mamkou na něj pravidelně chodili koukat, ale mně to nepřišlo jako něco, co bych chtěl dělat.“ Jaromír rád maloval, psal básničky, deset let hrál na klavír.

Na gymplu se potkal s divadlem

Rodiče ho do ničeho nenutili a nic mu nezakazovali, jen trvali na tom, že musí vystudovat vysokou školu. Takže gymnázium byl logický krok. A pak?

„Já se chtěl stát zvěrolékařem i normálním doktorem, protože mě hrozně bavila biologie.“ Hodně ho ovlivnilo, když se s kamarádem zúčastnil divadelní dílny a dostali se až na přehlídku Jiráskův Hronov. Chytil se drápkem.

„Nakonec jsem se hlásil na Akademii výtvarných umění, na zdravotního bratra a zároveň na činohru!“ Přijímačky na medicínu ani nezkoušel, protože matematika, fyzika a chemie nebyly jeho silné disciplíny.

„Moje maturita pak byla docela srandovní, protože jsem maturoval z dějin výtvarného umění a z biologie.“

Dva obory současně

Zkusil si podat přihlášku na činohru do Brna i do Prahy, ale neuspěl. „Šišlal jsem, špatně vyslovoval es. Jen jsem tam přišel a řekl, že jsem Nosssek ze SSSemil, tak řekli:

Děkujeme!“ Naštěstí se nechal přesvědčit, aby šel na muzikálové herectví, kde problém s výslovností tolik nevadil. Byl přijat na JAMU v Brně. Zpočátku ho zvolený obor moc nebavil:

„Ono se tam zpívalo, tancovalo, ani v jednom jsem nevynikal, ale vůbec se tam nehrálo!“ A tak se naučil vyslovovat a ve volném čase si činohru prostě přibral. „Nakonec se mi podařilo, že jsem měl absolventské představení za činohru i za muzikál.“

Tři sezony a pryč

První angažmá dostal Jaromír Nosek v olomouckém divadle, v činohře, ale zůstal jen jednu sezonu. Poté byl tzv.

na volné noze, což prokládal krátkodobými angažmá. „Je pro mě lepší sbírat zkušenosti stále na nových místech než zůstat natrvalo v jednom souboru.

Nemám rád stereotyp.“ Tak se stalo, že před pár lety měl nazkoušeno současně 21 inscenací v jedenácti divadlech! Proč? „Protože rád potkávám další a další herce, rád přicházím do nového prostředí.

Jsem zas ta holá větev, ten malej kluk a musím přes to jít. To mě na herectví baví.

Někdo je doma v jednom souboru a těší ho, že je něčeho součástí, já musím za tři sezony pryč.“ Muzikály nevyhledává, tvrdí, že ty české, které se u nás hrají, povětšinou nemají kvalitu.

Mnohem raději je za činoherce, který dovede – vyžaduje-li to někdy role – zazpívat a zvládne i choreografii.

Role jen pro peníze? Ne!

Několikrát jsem vzal roli, i když jsem tušil, že to nemusí dopadnout dobře. Jenom pro peníze to ale určitě nebylo.

Nerozumím hercům okolo třiceti, kteří moc dobře vědí o nekvalitě díla, vezmou roli jen pro peníze a ještě se tváří, jak jsou skvělá parta – a hrají blbě. Nejhorší je věta: Ono to stačí.“ Tohle ho skutečně trápí.

Mluví o úpadku vkusu, o tom, že hercům by mělo jít o kvalitu, o herecký cech! Také se obává o kluky a děvčata, co hrají v jednom, ale i víc seriálech najednou šitých horkou jehlou. „Zkazí je to. Myslí, že už jsou herci!

Zvyknou si na nějaký životní standard, ale pak ze seriálu vypadnou a najednou nevědí, co se sebou…“

Za barem je prima

Jednou, bylo to začátkem září, jsem seděl v Praze u skleničky a přemýšlel jsem, co budu dělat, když zkoušky na novou věc začnou až na konci října.

Povídám si, že jestli tam budu sedět ještě měsíc, tak se upiju k smrti a přijdu o všechny peníze.“ Tak prý poprosil, jestli by to nemohl zkusit z druhé strany pultu. Možná to myslel z legrace, ale chytlo ho to.

„Naučil jsem se koktejly, pohazovat lahvemi a začalo mě to bavit. Když jste za barem a celou noc koukáte na lidi, tak je to dobrá škola i pro hraní. Projde tam spousta typů a charakterů.

Já to dělám třeba jen třikrát za měsíc a mám za to stejné peníze jako jiní barmani, ale mám to fakt rád.“

S Tondou si rozuměl

Velkou popularitu přinesla Jaromíru Noskovi role Tondy Sovy v seriálu Vyprávěj, který byl mimořádně divácky úspěšný a zároveň, což není v našich televizních vodách zvykem, ceněný odborníky, a to i na mezinárodní úrovni.

„Líbilo se mi, že se točilo pozvolným tempem v rozmanitých prostředích, v exteriérech i interiérech, a že se má postava vyvíjela. Většinou mi nabízejí role hajzlíků nebo různých prazvláštních blbounů, ale tady jsem byl charakterní romantický hrdina. Navíc mi byly jeho postoje velmi blízké.“

Proč čekat léta…?

Ivanku, která je o jedenáct let mladší než on, potkal před pár lety – v baru, v němž ona pracuje. Už po třech měsících se zasnoubili, po devíti vzali. „Říkal jsem si, proč čekat léta, když teď je ten největší entuziazmus, a tak jsem si ji vzal.

A dobrý.“ Přiznává, že jsou období, kdy se doma dost míjejí. „Ale pak najdu pár okýnek volných, beru ženu do auta a jedeme někam třeba na tři dny. A když je volna víc, tak na měsíc třeba na Bali.“ Jaromír má cizí kraje moc rád.

Navštívil Nikaraguu, Brazílii, byl ve Vietnamu, v Kambodži, v Thajsku, v Indonésii. „Jsem nešťastný, že nemůžu všechno procestovat. Dokud to jde, tak chci vždycky někam zmizet na co nejdelší dobu. Až budou děti, bude to složitější.“

Jaromír Nosek (36) ve zkratce:

Narodil se 1. února 1978, pochází ze Semil v Podkrkonoší

Koníčky od dětství: džudo, hra na klavír, kresba, lyže

1996 – maturoval na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech

2000 – absolvoval na JAMU v Brně, obory činoherní a muzikálové herectví

Při studiu hostoval v brněnském Národním divadle

2000–2001 angažmá v Moravském divadle v Olomouci

V dalších letech na volné noze, hostoval např. ve Stavovském divadle v Praze, v Národním divadle v Brně, v Komorním divadle v Plzni, v brněnské Huse na provázku, v Praze na scéně V Řeznické…

Od r. 2006 krátce členem souboru Městských divadel pražských

2009 – zúčastnil se pěvecké soutěže Duety aneb Když hvězdy zpívají, jeho partnerkou byla Jitka Zelenková

Aktuálně je v angažmá v pražském Divadle Komedie, hraje také v A studiu Rubín, v MDP, v Divadle J. K. Tyla v Plzni a ve Studiu DVA a v Divadle Na zábradlí v Praze

Filmy: např. Rebelové (2001), Post Coitum (2004), Účastníci zájezdu (2006), Roming (2007), Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu (2009)

Seriály: např. Vyprávěj (2009), České století (2013)

Má starší sestru

Manželka Ivana (25), svatbu měli v r. 2011

Co řekl…

…o studiích na JAMU: „Klídek, pohoda a jazz.“

…o filmech: „Málo spím, pouštím si filmy, třeba dva za noc. I kvůli herectví – pořád sbírám zkušenosti. A moc rád bych nějaký dobrý natočil…“

…o herectví: „Kvůli neměřitelnosti hraní si nikdy nemůžete myslet, jo, to už umím, jde se dál. Nikdy nejste hotový herec.“

…o životě: „Věřím v to, že věci jsou tak, jak mají být. Nedívám se moc dozadu. Ona nějaká moc nad námi je, jenom nevím, jestli se tomu říká správně Bůh. Moje maminka tomu například říká vesmírná energie, v Indonésii to zas nazývají buddhismus.“

Text: Helena Leitlová; Foto: herminapress

reklama
Související články
23.7.2024
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do dvora, pár kroků od Václavského náměstí. Díky tomu, že byl tatínek nadšený lyžař, ve
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan