Domů     Jaromír Nosek: „Nemám rád stereotyp“
Jaromír Nosek: „Nemám rád stereotyp“
5.8.2020

Do povědomí filmových a televizních diváků mu pomohly tři role. První byl Bob v retro muzikálu Rebelové, poté gay Ignác v Účastnících zájezdu a nakonec zásadový a přímý Tonda Sova v seriálu Vyprávěj. S ním má Nosek podobné to, že říká, co si myslí, a stojí si za svým.

Do zhruba 11 let byl velmi často nemocný, trpěl úpornými bronchitidami, měl spoustu alergií. V létě lázně, během roku často v nemocnici.

„Bylo to ošklivé – byl jsem malinký, hubený, prý jsem se fakt dusil…“ Pak mu naštěstí jeden turnovský lékař pomohl.

„A od té doby už nic, nemívám ani chřipku!“ Rodiče to vzali se synkem za správný konec – místo „oprašování“ mu tatínek pořídil dětské činky a cvičil s ním – a už ve 2. třídě přihlásili kluka na judo. „To mi vylepšilo fyzičku a díky tomu jsem dnes v pohodě. Jinak bych byl chabrus.“

Rodiče byli pedanti

U nás panoval ten klasický model, že taťka byl ten přísnější a mamka ta hodnější. Když chtěla být maminka ostřejší, byla spíše vtipná.“ Rodiče dbali na to, aby děti – Jaromír i jeho o dva a půl roku starší sestra – ve škole uměly:

„Byli pedanti, tatínek nás zkoušel fyziku, matiku, chemii, maminka dějepis, zeměpis, češtinu. Naštěstí u maminky to šlo, protože měla ráda masáž krční páteře – držela sešit a já stál za ní a mohl do něj koukat…

Ale u tatínka to bylo ostré, tam se člověk musel učit.“ Pan Nosek starší byl nadšeným členem místního ochotnického spolku.

„Táta hrál pětadvacet roků ochotnické divadlo, takže jsme se se sestrou a s mamkou na něj pravidelně chodili koukat, ale mně to nepřišlo jako něco, co bych chtěl dělat.“ Jaromír rád maloval, psal básničky, deset let hrál na klavír.

Na gymplu se potkal s divadlem

Rodiče ho do ničeho nenutili a nic mu nezakazovali, jen trvali na tom, že musí vystudovat vysokou školu. Takže gymnázium byl logický krok. A pak?

„Já se chtěl stát zvěrolékařem i normálním doktorem, protože mě hrozně bavila biologie.“ Hodně ho ovlivnilo, když se s kamarádem zúčastnil divadelní dílny a dostali se až na přehlídku Jiráskův Hronov. Chytil se drápkem.

„Nakonec jsem se hlásil na Akademii výtvarných umění, na zdravotního bratra a zároveň na činohru!“ Přijímačky na medicínu ani nezkoušel, protože matematika, fyzika a chemie nebyly jeho silné disciplíny.

„Moje maturita pak byla docela srandovní, protože jsem maturoval z dějin výtvarného umění a z biologie.“

Dva obory současně

Zkusil si podat přihlášku na činohru do Brna i do Prahy, ale neuspěl. „Šišlal jsem, špatně vyslovoval es. Jen jsem tam přišel a řekl, že jsem Nosssek ze SSSemil, tak řekli:

Děkujeme!“ Naštěstí se nechal přesvědčit, aby šel na muzikálové herectví, kde problém s výslovností tolik nevadil. Byl přijat na JAMU v Brně. Zpočátku ho zvolený obor moc nebavil:

„Ono se tam zpívalo, tancovalo, ani v jednom jsem nevynikal, ale vůbec se tam nehrálo!“ A tak se naučil vyslovovat a ve volném čase si činohru prostě přibral. „Nakonec se mi podařilo, že jsem měl absolventské představení za činohru i za muzikál.“

Tři sezony a pryč

První angažmá dostal Jaromír Nosek v olomouckém divadle, v činohře, ale zůstal jen jednu sezonu. Poté byl tzv.

na volné noze, což prokládal krátkodobými angažmá. „Je pro mě lepší sbírat zkušenosti stále na nových místech než zůstat natrvalo v jednom souboru.

Nemám rád stereotyp.“ Tak se stalo, že před pár lety měl nazkoušeno současně 21 inscenací v jedenácti divadlech! Proč? „Protože rád potkávám další a další herce, rád přicházím do nového prostředí.

Jsem zas ta holá větev, ten malej kluk a musím přes to jít. To mě na herectví baví.

Někdo je doma v jednom souboru a těší ho, že je něčeho součástí, já musím za tři sezony pryč.“ Muzikály nevyhledává, tvrdí, že ty české, které se u nás hrají, povětšinou nemají kvalitu.

Mnohem raději je za činoherce, který dovede – vyžaduje-li to někdy role – zazpívat a zvládne i choreografii.

Role jen pro peníze? Ne!

Několikrát jsem vzal roli, i když jsem tušil, že to nemusí dopadnout dobře. Jenom pro peníze to ale určitě nebylo.

Nerozumím hercům okolo třiceti, kteří moc dobře vědí o nekvalitě díla, vezmou roli jen pro peníze a ještě se tváří, jak jsou skvělá parta – a hrají blbě. Nejhorší je věta: Ono to stačí.“ Tohle ho skutečně trápí.

Mluví o úpadku vkusu, o tom, že hercům by mělo jít o kvalitu, o herecký cech! Také se obává o kluky a děvčata, co hrají v jednom, ale i víc seriálech najednou šitých horkou jehlou. „Zkazí je to. Myslí, že už jsou herci!

Zvyknou si na nějaký životní standard, ale pak ze seriálu vypadnou a najednou nevědí, co se sebou…“

Za barem je prima

Jednou, bylo to začátkem září, jsem seděl v Praze u skleničky a přemýšlel jsem, co budu dělat, když zkoušky na novou věc začnou až na konci října.

Povídám si, že jestli tam budu sedět ještě měsíc, tak se upiju k smrti a přijdu o všechny peníze.“ Tak prý poprosil, jestli by to nemohl zkusit z druhé strany pultu. Možná to myslel z legrace, ale chytlo ho to.

„Naučil jsem se koktejly, pohazovat lahvemi a začalo mě to bavit. Když jste za barem a celou noc koukáte na lidi, tak je to dobrá škola i pro hraní. Projde tam spousta typů a charakterů.

Já to dělám třeba jen třikrát za měsíc a mám za to stejné peníze jako jiní barmani, ale mám to fakt rád.“

S Tondou si rozuměl

Velkou popularitu přinesla Jaromíru Noskovi role Tondy Sovy v seriálu Vyprávěj, který byl mimořádně divácky úspěšný a zároveň, což není v našich televizních vodách zvykem, ceněný odborníky, a to i na mezinárodní úrovni.

„Líbilo se mi, že se točilo pozvolným tempem v rozmanitých prostředích, v exteriérech i interiérech, a že se má postava vyvíjela. Většinou mi nabízejí role hajzlíků nebo různých prazvláštních blbounů, ale tady jsem byl charakterní romantický hrdina. Navíc mi byly jeho postoje velmi blízké.“

Proč čekat léta…?

Ivanku, která je o jedenáct let mladší než on, potkal před pár lety – v baru, v němž ona pracuje. Už po třech měsících se zasnoubili, po devíti vzali. „Říkal jsem si, proč čekat léta, když teď je ten největší entuziazmus, a tak jsem si ji vzal.

A dobrý.“ Přiznává, že jsou období, kdy se doma dost míjejí. „Ale pak najdu pár okýnek volných, beru ženu do auta a jedeme někam třeba na tři dny. A když je volna víc, tak na měsíc třeba na Bali.“ Jaromír má cizí kraje moc rád.

Navštívil Nikaraguu, Brazílii, byl ve Vietnamu, v Kambodži, v Thajsku, v Indonésii. „Jsem nešťastný, že nemůžu všechno procestovat. Dokud to jde, tak chci vždycky někam zmizet na co nejdelší dobu. Až budou děti, bude to složitější.“

Jaromír Nosek (36) ve zkratce:

Narodil se 1. února 1978, pochází ze Semil v Podkrkonoší

Koníčky od dětství: džudo, hra na klavír, kresba, lyže

1996 – maturoval na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech

2000 – absolvoval na JAMU v Brně, obory činoherní a muzikálové herectví

Při studiu hostoval v brněnském Národním divadle

2000–2001 angažmá v Moravském divadle v Olomouci

V dalších letech na volné noze, hostoval např. ve Stavovském divadle v Praze, v Národním divadle v Brně, v Komorním divadle v Plzni, v brněnské Huse na provázku, v Praze na scéně V Řeznické…

Od r. 2006 krátce členem souboru Městských divadel pražských

2009 – zúčastnil se pěvecké soutěže Duety aneb Když hvězdy zpívají, jeho partnerkou byla Jitka Zelenková

Aktuálně je v angažmá v pražském Divadle Komedie, hraje také v A studiu Rubín, v MDP, v Divadle J. K. Tyla v Plzni a ve Studiu DVA a v Divadle Na zábradlí v Praze

Filmy: např. Rebelové (2001), Post Coitum (2004), Účastníci zájezdu (2006), Roming (2007), Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu (2009)

Seriály: např. Vyprávěj (2009), České století (2013)

Má starší sestru

Manželka Ivana (25), svatbu měli v r. 2011

Co řekl…

…o studiích na JAMU: „Klídek, pohoda a jazz.“

…o filmech: „Málo spím, pouštím si filmy, třeba dva za noc. I kvůli herectví – pořád sbírám zkušenosti. A moc rád bych nějaký dobrý natočil…“

…o herectví: „Kvůli neměřitelnosti hraní si nikdy nemůžete myslet, jo, to už umím, jde se dál. Nikdy nejste hotový herec.“

…o životě: „Věřím v to, že věci jsou tak, jak mají být. Nedívám se moc dozadu. Ona nějaká moc nad námi je, jenom nevím, jestli se tomu říká správně Bůh. Moje maminka tomu například říká vesmírná energie, v Indonésii to zas nazývají buddhismus.“

Text: Helena Leitlová; Foto: herminapress

Související články
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
10.9.2024
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a na toaletu. Než se objevily chytré telefony, připojovali
reklama
Šikovné tipy
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatomartinské hody – Česká  republika
nejsemsama.cz
Svatomartinské hody – Česká republika
Svatomartinské hody patří u nás každoročně k velmi oblíbeným oslavám. Pečená husa s dobrým vínem je kombinace, které je těžké odolat. Kam letos vyrazit, abyste si užili nezapomenutelný výlet? Český Krumlov Svatomartinská vína se v Českém Krumlově začínají podávat už od 8. listopadu. V pondělí 11. listopadu pak na náměstí Svornosti dojde v čase 11.11
Katedrálu zachránil potápěč
epochalnisvet.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“
Tu ženskou jsem musela usměrnit
skutecnepribehy.cz
Tu ženskou jsem musela usměrnit
Moje přesvědčení, že dokážu vyjít s každým, dostalo vážnou trhlinu. S tou holkou jsem si nesedla. Musela jsem jí ukázat, kde jsou hranice. Každý mě zná jako hodnou holku, která každému pomůže. Ráda se na každého usmívám a klidně pozdravím první, jen když je pohoda. Vztahy byly vždycky pro mě mnohem důležitější než výplata. Zakládala jsem si na
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
21stoleti.cz
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, kt
Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem
epochanacestach.cz
Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct,
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
epochaplus.cz
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních
Rozpoutal Caracalla masakr kvůli žertu?
historyplus.cz
Rozpoutal Caracalla masakr kvůli žertu?
Tváře Publia Pertinaka jsou jako z mramoru. Oblíbený konzul je mrtev. Před pár okamžiky byl z rozkazu císaře Caracally popraven. Důvod? Víc než malicherný! Pertinax si dovolil zavtipkovat na panovníkův účet. To se krutě nevyplácí. Přesvědčil se o tom nejen prostořeký konzul, ale i mnozí další…   Obyvatelé Říma si mohou s úlevou vydechnout. V roce 214 n. l.
Výborné limetkové krevetky
tisicereceptu.cz
Výborné limetkové krevetky
Exotické krevety s limetovou omáčkou, tím rozhodně nikoho neurazíte. Ingredience 250 g loupaných nebo neloupaných krevet 2 čerstvé limety 250 ml zakysané smetany čerstvě mletá s
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
iluxus.cz
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
Four Seasons Hotel Prague se zapojuje do celosvětové iniciativy Four Seasons podporující laskavost a dobré skutky v rámci Světového dne laskavosti, letos nesoucí název Food at the Heart. Šéfcukrář hot
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
rezidenceonline.cz
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
Úspěšný francouzský interiérový designér vystudoval dějiny umění a archeologie na slavné École du Louvre v Paříži a na jeho realizacích je to více než patrné. Interiéry navržené Oscarem Ono jsou stylově dokonale čisté, vyvážené, nepostrádající onen pověstný pařížský šarm. O tom, ve kterém sám bydlí, to platí snad dvojnásob. Přitom na konci malého vnitřního dvorku, jakých je
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
enigmaplus.cz
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
„Vzpomeň si, vzpomeň, na pátý listopad.“ Slavná věta z filmu V jako Vendeta odkazuje na záhadami opředený prachový atentát na anglického krále z roku 1605, kdy se Westminsterský palác v Londýně ocitl
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
nasehvezdy.cz
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
O problémech v manželství herečky Tatiany Dykové (46), známé ze seriálu Případy mimořádné Marty, a Vojtěcha Dyka (39) se mluví už nějakou dobu. A teď možná zpěvák prozradil, proč tomu tak je. Na so