Jana Švandová: Dobrý spánek je základ

Absolutně nejčastější dotaz, na nějž musí herečka Jana Švandová odpovídat, se týká jejího půvabu. Jak to dělá, že stále vypadá tak skvěle? Jak sama říká, naučila se odpočívat a udělat si čas na sebe. Dobrý spánek je základ, ten nic nenahradí.

Rozumná životospráva a žádné cigarety, tomu věří Jana Švandová jako receptu pro udržení půvabu. Je to spíše paradox, že vypadá jako úspěšná reklama kosmetické a plastické chirurgie, tím spíš, že plastickým chirurgem byl její první manžel. Vylepšovat se od něj ale nikdy nenechala, jak říká. Už prý kvůli lékařské pověře, že rodinné příslušníky není radno operovat.

Jana Švandová stejně víc věří na přirozené udržování krásy. Žena by si měla najít čas na odpočinek, na masáže i kondiční cvičení.

To dělá dobře tělu i duši a to, co září z tváře, je právě psychická kondice.

Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.

Těsta méně, nádivky více

Vřelý vztah má Jana Švandová i k dobrému jídlu, i když říká, že to má dobře zařízené, protože vaří manžel. A ten si potrpí hlavně na italskou kuchyni, dělá saláty i ryby. Takže je to domácí kuchyně vysloveně zdravá, přitom labužnická. K tomu přidává Jana Švandová lehké francouzské koláče, které občas peče.

Má ráda kombinaci tenkého korpusu z těsta a v něm hodně náplně z pudinku, tvarohu a hlavně hodně ovoce. Jeden se svých oblíbených koláčů předváděla také v pořadu TV Nova Babicovy dobroty.

Pokud vám vysílání uteklo, zde je recept a fotka jako ilustrace té znamenité dobroty.

Nepečený tvarohový koláč

Na náplň dáme nejprve namočit želatinu, aby nabobtnala. Pak přichystáme korpus ze 2 balení máslových sušenek. Sušenky rozdrtíme a zakapeme trochou rozpuštěného másla. Prohněteme, aby vznikla vláčná směs, kterou vtlačíme do dortové formy. Pak pokračujeme s náplní: Smícháme 2 měkké tvarohy s kelímkem šlehačky, trochou citrónové šťávy a cukrem podle chuti.

Pak opatrně zahřejeme za stálého míchání namočenou želatinu, aby se rozpustila. Pak vypneme, necháme vystydnout a zapracujeme do tvarohového krému, který nalijeme na korpus do formy.

Zbývá už jen ozdobit ovocem a nechat aspoň 2 hodiny v chladu ztuhnout.

Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.

Zahrada i hřiště

K lehkému jídelníčku má Jana Švandová i dost pohybu. Díky chalupě na Karlštejnsku má i blízko na karlštejnská golfová hřiště. Ke golfu, který miluje, se přitom dostala náhodou a ze zdravotních důvodů. Kvůli operaci nohy jí lékaři zatrhli její oblíbené lyžování. Hledala tedy „bezpečnou“ alternativu a zkusila golf a podlehla mu. Zjistila totiž, že oproti

rozšířené představě nejde o lenivou procházku po dobře sestříhaném trávníku, kdy se sem tam odpálí míček. Chytla ji soutěživá atmosféra hry i to, že každý bojuje sám za sebe, že se není na co vymlouvat. Neúspěch se nedá svádět na někoho jiného, zlobit se na trávu nebo hůl.

Raci potřebují vodu

V sezoně tedy trénuje golf, v zimě chodí občas do posilovny a cvičit, má ráda pilates.

A ještě jednu sportovní vášeň má – jako zrozenec znamení Raka prý miluje vodu, a tak si na chalupě vymohla malý, ale postačující bazén s protiproudem. I „chalupa“ sama připomíná loď nebo hausbót, je to minimalistická moderní stavba, ale díky materiálu, kterým je dřevo, dobře zapadá do krajiny, stejně jako zahrada kolem něj, což je dílo šikovného zahradníka.

Dům navrhla holandská architektka Saskia Fokkema, rodinná kamarádka, a podílel se něm i manžel Jany Švandové, Pavel Sartorie, který je developer a projektový manažer. Cílem je prostor pro relaxaci a tím mu také vládne jednoduchost a praktičnost. I zahrada je snadno udržovatelná, což byla představa Jany Švandové, proto přednost dostaly nenáročné dřeviny a okrasné traviny.

Babičkou na dálku

Pavel Sartorie je jejím třetím manželem. Tím prvním byl už zmíněný plastický chirurg. Manželství sice vydrželo jen sedm let, ale oba spojilo rodičovstvím, po otci má jejich syn i málo obvyklé jméno Hubert. Nevěnuje se ani medicíně, ani herectví, vybral si poměrně nezvyklou dráhu humanitárního pracovníka, takže pracovně dlouhodobě pobývá v rozvojových zemích.

Jana Švandová si tedy zvykla mít s Hubertem a jeho rodinou kontakt na dálku přes Skype, a tak sleduje, jak roste vnučka Azaria. Její matka je Angličanka, ale díky otci Hubertovi, který na dcerku mluví rodným jazykem, holčička rozumí i česky. A jak se syn k humanitární práci dostal? Prý to bylo v něm.

Nejprve vystudoval obchodní akademii, pak se vydal na andragogiku, směr, který se zabývá člověkem a jeho životními podmínkami, a to už začalo být jasné, že směřuje k charitativním aktivitám.

Ve zkratce:

– Pochází z Pardubic a vystudovala brněnskou Janáčkovu akademii múzického umění, i když původně nechtěla být herečkou, ale archeoložkou.

– Účinkovala v mnoha českých filmech a televizních seriálech, například v seriálu Ulice a Pojišťovna štěstí.

– Je potřetí vdaná, manželem je developer Pavel Sartorie, předchozí partner byl filmový producent. S prvním manželem Hubertem Topinkou má syna, který ji udělal babičkou, malé Azárii jsou tři roky, mladá rodina pobývá pracovně v hlavním městě Pákistánu Islamábádu.

Text: Lenka Korandová

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Tvoří opatovický poklad  místo zlata knihy?
epochaplus.cz

Tvoří opatovický poklad ...

Existují teorie, že skutečnou podstatou...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Pohřeb žehem křesťané dlouho odmítali
epochaplus.cz

Pohřeb žehem křesťané dlouho...

Křesťané spalovat své mrtvé věřící nechtěli. Proč? Součástí...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
0 shares