Domů     Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
30.7.2020

Absolutně nejčastější dotaz, na nějž musí herečka Jana Švandová odpovídat, se týká jejího půvabu. Jak to dělá, že stále vypadá tak skvěle? Jak sama říká, naučila se odpočívat a udělat si čas na sebe. Dobrý spánek je základ, ten nic nenahradí.

Rozumná životospráva a žádné cigarety, tomu věří Jana Švandová jako receptu pro udržení půvabu. Je to spíše paradox, že vypadá jako úspěšná reklama kosmetické a plastické chirurgie, tím spíš, že plastickým chirurgem byl její první manžel.

Vylepšovat se od něj ale nikdy nenechala, jak říká. Už prý kvůli lékařské pověře, že rodinné příslušníky není radno operovat. Jana Švandová stejně víc věří na přirozené udržování krásy. Žena by si měla najít čas na odpočinek, na masáže i kondiční cvičení. To dělá dobře tělu i duši a to, co září z tváře, je právě psychická kondice.

Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.
Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.

Těsta méně, nádivky více

Vřelý vztah má Jana Švandová i k dobrému jídlu, i když říká, že to má dobře zařízené, protože vaří manžel. A ten si potrpí hlavně na italskou kuchyni, dělá saláty i ryby. Takže je to domácí kuchyně vysloveně zdravá, přitom labužnická.

K tomu přidává Jana Švandová lehké francouzské koláče, které občas peče. Má ráda kombinaci tenkého korpusu z těsta a v něm hodně náplně z pudinku, tvarohu a hlavně hodně ovoce. Jeden se svých oblíbených koláčů předváděla také v pořadu TV Nova Babicovy dobroty.

Pokud vám vysílání uteklo, zde je recept a fotka jako ilustrace té znamenité dobroty.

Nepečený tvarohový koláč

Na náplň dáme nejprve namočit želatinu, aby nabobtnala. Pak přichystáme korpus ze 2 balení máslových sušenek. Sušenky rozdrtíme a zakapeme trochou rozpuštěného másla. Prohněteme, aby vznikla vláčná směs, kterou vtlačíme do dortové formy.

Pak pokračujeme s náplní: Smícháme 2 měkké tvarohy s kelímkem šlehačky, trochou citrónové šťávy a cukrem podle chuti. Pak opatrně zahřejeme za stálého míchání namočenou želatinu, aby se rozpustila.

Pak vypneme, necháme vystydnout a zapracujeme do tvarohového krému, který nalijeme na korpus do formy. Zbývá už jen ozdobit ovocem a nechat aspoň 2 hodiny v chladu ztuhnout.

Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.
Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.

Zahrada i hřiště

K lehkému jídelníčku má Jana Švandová i dost pohybu. Díky chalupě na Karlštejnsku má i blízko na karlštejnská golfová hřiště. Ke golfu, který miluje, se přitom dostala náhodou a ze zdravotních důvodů.

Kvůli operaci nohy jí lékaři zatrhli její oblíbené lyžování. Hledala tedy „bezpečnou“ alternativu a zkusila golf a podlehla mu. Zjistila totiž, že oproti

rozšířené představě nejde o lenivou procházku po dobře sestříhaném trávníku, kdy se sem tam odpálí míček. Chytla ji soutěživá atmosféra hry i to, že každý bojuje sám za sebe, že se není na co vymlouvat. Neúspěch se nedá svádět na někoho jiného, zlobit se na trávu nebo hůl.

Raci potřebují vodu

V sezoně tedy trénuje golf, v zimě chodí občas do posilovny a cvičit, má ráda pilates.

A ještě jednu sportovní vášeň má – jako zrozenec znamení Raka prý miluje vodu, a tak si na chalupě vymohla malý, ale postačující bazén s protiproudem.

I „chalupa“ sama připomíná loď nebo hausbót, je to minimalistická moderní stavba, ale díky materiálu, kterým je dřevo, dobře zapadá do krajiny, stejně jako zahrada kolem něj, což je dílo šikovného zahradníka.

Dům navrhla holandská architektka Saskia Fokkema, rodinná kamarádka, a podílel se něm i manžel Jany Švandové, Pavel Sartorie, který je developer a projektový manažer. Cílem je prostor pro relaxaci a tím mu také vládne jednoduchost a praktičnost.

I zahrada je snadno udržovatelná, což byla představa Jany Švandové, proto přednost dostaly nenáročné dřeviny a okrasné traviny.

Babičkou na dálku

Pavel Sartorie je jejím třetím manželem. Tím prvním byl už zmíněný plastický chirurg. Manželství sice vydrželo jen sedm let, ale oba spojilo rodičovstvím, po otci má jejich syn i málo obvyklé jméno Hubert.

Nevěnuje se ani medicíně, ani herectví, vybral si poměrně nezvyklou dráhu humanitárního pracovníka, takže pracovně dlouhodobě pobývá v rozvojových zemích.

Jana Švandová si tedy zvykla mít s Hubertem a jeho rodinou kontakt na dálku přes Skype, a tak sleduje, jak roste vnučka Azaria. Její matka je Angličanka, ale díky otci Hubertovi, který na dcerku mluví rodným jazykem, holčička rozumí i česky.

A jak se syn k humanitární práci dostal? Prý to bylo v něm. Nejprve vystudoval obchodní akademii, pak se vydal na andragogiku, směr, který se zabývá člověkem a jeho životními podmínkami, a to už začalo být jasné, že směřuje k charitativním aktivitám.

Ve zkratce:

– Pochází z Pardubic a vystudovala brněnskou Janáčkovu akademii múzického umění, i když původně nechtěla být herečkou, ale archeoložkou.

– Účinkovala v mnoha českých filmech a televizních seriálech, například v seriálu Ulice a Pojišťovna štěstí.

– Je potřetí vdaná, manželem je developer Pavel Sartorie, předchozí partner byl filmový producent.

S prvním manželem Hubertem Topinkou má syna, který ji udělal babičkou, malé Azárii jsou tři roky, mladá rodina pobývá pracovně v hlavním městě Pákistánu Islamábádu.

Text: Lenka Korandová

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost