Domů     Jana Paulová: Při úklidu se vyčistí i hlava
Jana Paulová: Při úklidu se vyčistí i hlava
17.9.2020

Někteří ji možná mají ve škatulce „vysmátá komička“, popřípadě „ta z Kameňáků“. Ve skutečnosti je přemýšlivá, emotivní, vtipná a ráda na vlastní kůži poznává svět.

Pochází z herecké rodiny. Je čtvrtým dítětem slavného herce, muzikanta a operetního zpěváka Franty Paula a také čtvrtým dítětem jeho ženy, herečky a zpěvačky Evy Šenkové.

„Jen některé tatínkovy děti měly jiné maminky a některé maminčiny děti jiné tatínky…,“ shrnula jednou Jana Paulová rodinný propletenec.

Tátu těšilo, že půjde v jeho stopách

Když se narodila, bylo jejímu otci už 57 let. „Táta byl slunce a máma silná ženská. Byl o dvacet pět let starší než máma věkem a o třicet let mladší duchem.“ Jana vyrůstala se třemi staršími sourozenci, sestrami Evou, Zdenou a bratrem Frantou.

„Všichni mě měli rádi a chovali se ke mně hezky. Ale moje maminka byla velký kritik.

Byla dost přísná a ani si nepamatuji, že by mě někdy pochválila.“ Pohybovala se v uměleckém prostředí, chodila do dramatického kroužku, a tak bylo pro ni automatické, že také půjde k divadlu. Tátovi se to rozhodnutí prý líbilo, mamince moc ne.

Každopádně ji po základní škole přijali na konzervatoř, pak přešla na DAMU a v roce 1976 absolvovala. Jednou z prvních jejích rolí byla sestřička v seriálu Nemocnice na kraji města. „Nemůžu ale říct, že by šlo o nejšťastnější období v mém životě. Teď jsem mnohem šťastnější.“

S mladší dcerou Anežkou Svobodovou.
S mladší dcerou Anežkou Svobodovou.

Vzala si muzikanta

Za jazzového muzikanta Milana Svobodu se vdala už ve dvaadvaceti. „ Zpočátku jsme se učili, jak spolu žít, kdo za co odpovídá.

Očekávala jsem, že můj muž ví, co chci, nebo co by měl udělat, ale teprve když jsem se naučila říkat si o to, co potřebuju, začal náš vztah doopravdy fungovat.“ Respektují se, jinak by jejich vztah nemohl fungovat dodnes, tedy 40 let!

„Nevím, jestli bych mohla mít chlapa, který by řešil teplé večeře, nebo ho zajímalo, zda je utřený prach na skříni,“ konstatovala jednou.

V zahradě se kochá

Bydlí v domě za Prahou, se zahradou, o niž se starají spřátelení zahradníci. „Já zahradnice moc nejsem, já se hlavně kochám…“ A co se týče péče o dům samotný? Má ráda, když je vše v pořádku, ale už prý to nepřehání, ví, že nemusí být nejlepší.

„Můj vztah k domácím pracím je střídavý. Mám období, kdy nenávidím vaření, a jindy mě baví. Nebo období, kdy nenávidím luxování, a pak mi nevadí, naopak mám příjemný pocit, že kolem sebe dělám čisto.

Když mám v hlavě nějaký zmatek, tak si dělám pořádek alespoň okolo sebe. Celý dům vyčistím a provoním a cítím se pak dobře.“

Vztah k vaření má prý proměnlivý.
Vztah k vaření má prý proměnlivý.

Vaří podle intuice

Tvrdí, že žádné jídlo neumí uvařit dvakrát. „Vařím čistě intuitivně.

Umím uvařit z ničeho, a když po mně chtějí, abych to příště udělala zase, tak už si nepamatuji, co jsem do toho dala.“ Na stole je většinou spousta zeleniny, cukety, lilky, mrkev, pórek, čínské zelí, rajčata, také luštěniny… „Jím zdravě, protože mi to chutná víc než jíst nezdravě.

To ale neznamená, že si jednou za čas nedám nějakou úplnou hrůzu, po které je mi pak zle. Tak mám nějaký čas zase od toho pokoj.“

Hlavně ať jsou šťastné…

Jana Paulová vychovala dvě dnes už dospělé dcery, o nichž často říká, že jsou její nejlepší přítelkyně. Starší Adéla vystudovala hru na klavír, ale muzika ji neživí.

Věnuje se produkci, maluje – „Milanovi dělala obaly cédéček a ilustrovala moji knížku“ – a hodně pobývá v Indii, kde s manželem pomáhá v péči o opuštěné děti a učí angličtinu.

Mladší dcera Anežka studovala humanitní vědy ve Francii a přeložila pro Janu už tři komedie francouzských autorů. Hraje také s maminkou Janou a s Pavlem Zedníčkem ve hře Drahouškové, ale prý je to jen pro jednou.

„Vždycky se na to představení moc těším, je roztomilé, jak si na jevišti hrajeme na konflikty mezi matkou a dcerou. Anežka si herectví vyzkoušela, ale věnovat se chce něčemu jinému.

Ve Štrasburku studuje mezinárodní vztahy zaměřené na integraci menšin do Evropské unie. Ať si holky dělají, co chtějí, hlavně když jsou šťastné.“

Místo psychiatra meditace

„Za kvalitní krém nelituju peněz. A taky se neopíjím, nekouřím, nehubnu a netloustnu. Nejlepší kosmetika je spánek!“ Takhle stručný je návod Jany Paulové na to, jak vypadat skvěle. Energii jí dodává rodina, procházky přírodou se psy i hraní:

když v divadle rozesměje diváky, kteří přišli zakabonění, je to úžasné. A medituje. „V jisté fázi života jsem zjistila, že mám několik možností. Buď začít chodit k psychiatrovi, nebo začít pít, anebo udělat se sebou něco sama.

A našla jsem tu třetí cestu, která mi pomáhá. Medituju denně, je to pro mě jako základní hygiena.“

Občas je to o přežití…

Velmi ráda cestuje. Jezdí většinou sama, bez plánování, má zajištěný maximálně první nocleh a další nechává na náhodě. „Moje cestování nemá žádný řád, žádnou logiku.

Na cestách jsem volná jako pták, tím pádem se ovšem často dostávám do situací, že nevím, kde strávím noc, co budu jíst, co pít, aby to bylo bezpečné. Občas je mé cestování o přežití.“ Nikdy neví, co ji potká, ale to ji právě láká.

„Někdo mě pozve do své rodiny a já prožiju čas úplně jinde, než jsem původně myslela, a zažiju něco mimo své představy. To je na tom to největší dobrodružství.“ Herečka miluje Asii, už byla mnohokrát v Indii, ale také v Mexiku, na Srí Lance, v Thajsku.

A také v Africe, ve Spojených státech… „Miluju, když se můžu sebrat a být někde, kde se úplně odpojím od toho, co dělám tady. Učím se rozumět tomu světu a s odstupem i tomu, jak žijeme tady, třeba od lidí, které potkávám a kteří žijí v jiných kulturách.“

S manželem Milanem Svobodou.
S manželem Milanem Svobodou.

Himálaj si musela zasloužit

Jednou z jejích zásadních cest byla ta v roce 1999 do Nepálu. Známý se jí tehdy zeptal, jestli se nechce podívat do Himálaje a ona řekla, že jo…Bez zkušeností, s výbavou, která voněla novotou.

Nejprve šlapala dva týdny na treku kolem Anapurny, desáté nejvyšší hory světa, pak vysílená utekla na pár dnů do pralesa a nakonec vystoupala do horolezeckého základního tábora pod Mt. Everest!

„Každý den na té cestě jsem si musela zasloužit, abych se mohla dotknout míst, kam lze pořád ještě vstoupit jen lidskou nohou.

Musela jsem jít denně od rána do večera, nahoru, dolů a zase nahoru…“ Fyzické i duchovní zážitky z velehor sugestivně popisuje ve své knížce Jak běžet do kopce. Také ten, jak proklouzla do svatyně, v níž probíhal obřad a kde neměla co dělat.

To prostředí ji prý dostalo do opojného stavu dětské čistoty. „Najednou jsem pocítila absolutní štěstí, klid a ticho. Věděla jsem, že nespím. Byl to úžasný stav. Nakonec jsem zjistila, že trval pět hodin…“

Děkuji, že mohu pomoci

„Řadu let jezdím do Indie, kde nacházím klid a ticho. Mohu srovnávat hodnoty našeho konzumního světa s tím jejich duchovním, který tamním lidem umožňuje přežít. V jižní Indii jsem potkala duchovního mistra, který obohatil můj život.

V jeho ashramu tehdy žilo asi třináct starých lidí, kteří by bez jeho pomoci už nebyli.“ Slíbila si, že jim bude každý měsíc posílat peníze na jídlo. A napadlo ji vybudovat v Indii školu a domov pro chudé děti bez rodičů. To se podařilo.

Jana Paulová a její dcera Adéla byly léta iniciátorkami podpory a rozvoje ašramu Ramany Maharišiho v Tadpatri v jižní Indii. Spoluzaložily občanské sdružení Změň můj osud.

Za zhruba deset let jeho existence vznikla i díky českým dárcům v Tadpatri nejen škola, ale i domov pro sirotky, duchovní domov pro seniory, byla zajištěna základní lékařská péče, je sponzorováno studium mnoha dětí.

„Moc se mi líbí, že v Indii se děkuje potřebným za to, že jim můžete pomoci. Neděkují oni vám, protože by to jen posilovalo vaše ego, děkujete vy jim. To je logika, kterou ctím. Vy tím děkujete životu, nebo Bohu, za to, že vůbec máte tu možnost. Já prostě dostala dar, který mohu postoupit dál…“

Jana Paulová (61) ve zkratce:

Narodila se 19. 2. 1955 v Praze

V sezóně 1974-75 hostování v Národním divadle v Praze

1976 dokončila studia na DAMU

80. léta – Semafor, skupina Josefa Dvořáka, od 1987 – angažmá v MDP, v Divadle ABC

Koncem 90. let přerušila na pět let hereckou kariéru a jezdila s vlastní bigbítovou kapelou coby zpěvačka a hráčka na el. kytaru s koncertním programem A proč ne?

Nyní na volné noze, od přelomu letopočtu hraje v Divadle Ungelt

Filmy: např. Dalskabáty, hříšná ves (1976), Poslední leč Alfonse Karáska (1987), Kameňák 1 až 3 (2003, 2004, 2005)

Seriály: např. Nejmladší z rodu Hamrů (1975), Nemocnice na kraji města (1981), Nováci (1995), Vinaři (2014)

Učila na Státní konzervatoři.

Napsala autobiografickou knížku Jak běžet do kopce.

Rodina: Manžel Milan Svoboda (jazzový pianista, skladatel, dirigent, pedagog), dcery Adéla (38) a Anežka (28).

Co řekla o …:

… o své profesi: „Celý život mám problém říct, že jsem herečka. Na cestách jsem párkrát na otázku, jaké mám zaměstnání, řekla, že jsem učitelka nebo ošetřovatelka. Když jsem odpověděla popravdě, tak většinou rozhovor rychle skončil…“

… o pohybu: „Jóga i hory. Kombinuji totální nicnedělání s totální aktivitou. Když je zima, spím, čtu a šetřím síly, a pak zasvítí sluníčko a já vytáhnu kolo, hůlky, sedák a lezačky a začnu se po světě pohybovat jako zběsilá.“

… o radosti: „Když je člověk mladý, dovolí si luxus mít rád léto a nemít rád podzim nebo zimu. Od určité chvíle je ale dobré mít rád jakýkoliv den. Raduji se z každého dne, kdy jsem zdravá a jsou zdraví moji blízcí. A je mi jedno, jestli svítí sluníčko, je mlha, anebo prší.“

… o stárnutí: „Tělo přirozeně stárne, což přináší překážky, které musíte překonat. Považuji za důležité mít zdravou hlavu, která umí být spokojená, šťastná a vyrovnaná. Také bych potřebovala, aby si pamatovala nějaké texty. Stárnu a všechno mě bolí.

Správně mě všechno bolí, aby si člověk o sobě moc nemyslel a choval se adekvátně svému věku. Jsem mladá, akorát že dlouho.

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký