Domů     Jaké zdravotní obtíže může způsobit dlouhé sezení?
Jaké zdravotní obtíže může způsobit dlouhé sezení?
10.10.2023

Raději ne, nebo aspoň ne na dlouho. Vysedávání může za nejednu zdravotní potíž, kterou trpíme.

Od chvíle, kdy se naši dávní prapředci vzpřímili a postavili na nohy, bojujeme s bolestmi zad. Proti nim pomáhá pohyb a posilování svalů, jenže náš běžný den vypadá úplně jinak. Sedíme od malička.

Nejdřív celé hodiny ve škole, pak na pracovní židli a po večerech u televize nebo u počítače. K prvotním potížím se zády se tak pomalu přidávají mnohé další, způsobené právě sedavým způsobem života. Možná vás překvapí, kolik jich je.

Cukrovka a zvýšený cholesterol: Původní příčinou bývá právě malá tělesná aktivita, která vede k tloustnutí. Nadváha sama o sobě zatěžuje dýchání, srdce i cévy, ale nejničivěji na zdraví působí jedna její součást – břišní tuk.

Ten totiž není jen vrstvou uložených tukových buněk, ale aktivní tkání, která produkuje hormony a látky zasahující do metabolismu.

Některé z nich zvyšují hladinu cholesterolu, další cukru v krvi, proto je narůstající objem pasu varovným signálem cukrovky i aterosklerózy.

Zvýšené riziko infarktu: Podobně jako cukrovka souvisí také infarkt s přibýváním břišního tuku. Ten vytváří a do krve uvolňuje látky, které spouštějí zánětlivé procesy v těle.

Mimo jiné zapůsobí na imunitní systém, aby zvýšenou hladinu cholesterolu řešil tím, že ho ukryje pod vápenatými pláty na cévních stěnách. A to už je přímá cesta k ateroskleróze a od ní k infarktu či mrtvici.

Otoky nohou: Že jsou nohy těžké a bolavé, za to může ochabování cévních stěn a svalů nohou při dlouhodobém sezení. Cévy pak mají čím dál větší problém zajistit odtok krve zpět srdci, ta se pak v nohou městná a končetiny otékají.

Křečové žíly: Mívají sice genetický podklad, ale dlouhé sezení dědičnému sklonu napomáhá. Tlak městnající se krve působí na už tak ochablé cévy a rozšiřuje je.

Trombóza nohou: Je obávanou komplikací špatného toku krve z nohou zpět do hrudníku. Při městnání krve může vzniknout sraženina. Pokud se uvolní a začne putovat cévou, rychle se dostane do plic, což znamená přímé ohrožení života.

Že se to stalo, poznáte podle náhlé dušnosti, kašle a bolesti na hrudi. Postižený ztrácí vědomí a bez rychlého zákroku může během několik minut zemřít.

Jak poznat riziko trombózy v noze? Zkuste v sedě zahýbat špičkou chodidla nahoru a dolů. Bolí to? A když došlápnete, ozve se bolest?

Dalším signálem je otok, zarudnutí nebo naopak bledost určité části nohy, ta bývá také bolestivá, což se značně zhoršuje při chůzi.

Ochabují svaly: Týká se to především těch, které při sezení nezapojujeme. A těch je většina.

Nejznatelněji se slabost projeví při chůzi, pro oslabené svalstvo začne být problém zvládnout pěšky už jen trochu delší vzdálenost nebo schody do třetího patra.

Bolesti krční páteře: Způsobujeme si je tím, že v sedě překláníme hlavu, nejčastěji k mobilu, počítači, ale někdy i ke knize. Svaly krku nejsou staveny na takovou zátěž, pokud působí dlouhodobě.

Předklonem se totiž váha hlavy, kterou nesou, zhruba ztrojnásobí. Místo obvyklých asi 4,5 kg najednou musí unést asi 14 kg.

Každodenní přetížení pak vede ke křečovitému stažení svalů krční páteře a bolestem, které mohou vyprovokovat i migrény nebo bolesti hlavy.

Bolesti zad: Jsou tím nejznámějším následkem sezení, neboť výrazně obtěžují a komplikují život, jsou také jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Svaly zad ochabují, což působí nejen bolesti, ale i změnu držení těla.

To se pak dominovým efektem přenáší dále na páteř, kde může dojít k deformitám a změnám na plotýnkách.

Zácpa: I to bývá nežádoucí efekt nedostatku pohybu. Důvody jsou dva. V sedě se zhoršuje prokrvení střevní stěny a navíc chybí stimulace, která na střevo působí při chůzi, běhu nebo cvičení.

Co pomůže?

Spíše než intenzivní sport odborníci doporučují aktivní přestávky, které přeruší déletrvající vysedávání protažením a pohybem. To, co nejvíce škodí, je totiž celková délka nepřetržitého denního sezení.

Ideálně po každé hodině bychom se měli jít krátce projít kolem domu nebo v zaměstnání po chodbách, vyšlápnout schody nebo se věnovat protahovacím cvičením.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet