Domů     Jak vypadá opičí láska
Jak vypadá opičí láska
13.8.2020

Malou opičku, která dorůstá třeba jen 10 nebo 20 cm, pořídíte zhruba za stejnou cenu jako hříbě. Ale zatímco u koně vás hlavní výdaje čekají, u opičky je to naopak.

Jako mazlíčci se chovají opičky drápkaté, některé druhy patří k vůbec nejdrobnějším primátům na Zemi. Vypadají jako roztomilé hračky, ale pozor, nelze s nimi tak zacházet, nemají přítulnou a oddanou povahu psa.

V žádném případě se nehodí jako zvířátko pro děti, potřebují klidné prostředí a ohleduplné zacházení. Takže jako dárek spíš pro babičku než pro vnoučata.

Pro starší lidi jsou opičky vhodné i díky blízkosti jejich vzhledu k „lidské tváři“, díky níž pomáhají zahnat pocit samoty. Pro opičky je zase výhodné, že majitel neodchází do práce a nenechává je dlouhé hodiny samotné.

Samostatné ubytování

Opičky se sice mohou pohybovat volně po bytě, ale současně potřebují speciální ubikace, kde budou mít podmínky co nejpodobnější jejich přirozenému prostředí.

Ubikace jsou nutné i proto, abychom v nich mohli opičky uzavřít během naší nepřítomnosti, pobíhání po bytě bez dozoru by pro ně mohlo být nebezpečné.

Jak by měla ubikace vypadat:

Opičky drápkaté potřebují teplé prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu, to jim dokážeme zaručit jen v teráriu, klece proto nejsou příliš vhodné. Konkrétně by v teráriu mělo být aspoň 22 °C při 60% až 80% vlhkosti vzduchu.

V přírodě se pohybují na stromech a potřebují poměrně velký prostor. Tomu by mělo odpovídat místo pro mě chystané. Do velkého terária umístíme vícero silnějších větvích, na nichž se budou pak pohybovat.

Opičky současně milují úkryty, ty bychom jim měly vybudovat rovněž z větví, suché trávy nebo podobných materiálů.

Ke spánku se intuitivně ukládají na co nejvýše položené místo, takže jim se vrchní části terária musíme připravit pohodlnější odpočívadlo.

Doporučujeme: Ubikaci pro opičku je nutné připravit předem, ještě než si zvířátko přivezeme. Zpočátku bude vyplašené a bude mít potřebu se schovat.

A to není jediný důvod – pokud opičku necháme ihned pobíhat volně po bytě, pak si v souladu s přirozenými instinkty začne značkovat nové teritorium močí, kterou roznáší na tlapkách.

Ale i kdyby to nedělala, nenaučí se čistotnosti a vykonávání potřeby na jedno místo.

Co do misky

Opičky je nejlépe krmit dvakrát denně a též v teráriu, snadno se to naučí. Základem jejich jídelníčku je rozmanité ovoce a zelenina, dále drobný hmyz jako zdroj bílkovin, obvykle cvrčky, červy, šváby.

Jako pochoutku mohou dostávat také mladé větvičky ovocných stromů a další jedlé výhonky, obilninové kaše s medem a kapkou oleje, vařená vejce. Porce jsou nesmírně malé, nejlépe je nechat si ukázat od chovatele, co a v jakém množství dává jedné opičce.

Naprosto nevhodná je pro ně lidská strava, hlavně smažená a kořeněná jídla, z těch opičky onemocní přinejmenším žaludečními a střevními potížemi.

Kde si je pořídit?

Opičky drápkaté prodávají i některé obchody se zvířecími potřebami, ale chovatelé upozorňují, že od nich dostanete zvíře nejen zpravidla o dost levněji, ale i s veškerým poradenstvím a pomocí, které nákupem nekončí.

Rad je zapotřebí, neboť chov těchto zvířat je ze zákona pod úředním dohledem. Ke každé opičce dostanete dokumenty o jejím původu a musíte ji do deseti dnů zaevidovat jako nový majitel na Ministerstvu životního prostředí.

To proto, že se kontroluje, aby byla zvířata chována v podmínkách, jaké jejich druh vyžaduje a aby s nimi bylo zacházeno dobře.

Opičky jsou uvedeny v CITES, což je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Jedna nestačí

Zcela vážně berte i rady chovatelů, že opičku nelze chovat samostatně. V přírodě žijí opičky ve skupinách nebo párech, život o samotě je pro ně nepřirození a velmi stresující. Může to vést ke zdravotním obtížím i k úhynu zvířete.

Ani pokud byste si s opičkou pravidelně hráli a věnovali jí hodně času, tak byste jí jako společnost nestačili. Takže počítejte aspoň se dvěma zvířaty i v případě, že nechcete mít mláďata.

Drápkaté opice (Callithricidae)

Původem z jihoamerických pralesů, jsou to velmi drobné opičky, v dospělosti měří mezi 12 až 30 cm. Obě pohlaví vypadají stejně, neliší se velikostí ani vzhledem. Typické jsou pro ně drápky na prstech, ploché nehty mají jen na palcích. Dožívají se průměrně 10 až 15 let.

Tamarín

Nejčastěji se chová tamarín žlutoruký a pinčí (na snímku). Jsou poměrně nekonfliktní a zvyklí žít ve skupinách, ale jinak velmi aktivní. Pokud budete mít pár a vyvede mladé, pak jsou to ve většině případů dvojčata. Jejich otec se o ně pečlivě stará a nosí je na zádech.

Kosman

Nesmírně drobný je kosman trpasličí, který v dospělosti váží 100 – 150 g, ostatní druhy mohou mít i 500 g. Kosmani mají klidnější povahu než hyperaktivní tamaríni. K potomstvu, i cizímu, se chovají skutečně láskyplně. Na fotce je kosman stříbřitý.

Lvíček

Vyniká efektním vzhledem, kromě toho má tato opička temperamentní povahu. Je mrštná a hbitá, takže potřebuje ke spojenosti hodně pohybu.

Kotul

Mezi drápkatými opičkami jsou právě kotulové nejhlučnější a nejdivočejší. Milují společnost, jejich tlupy v přírodě mohou čítat padesát i více než sto zvířat. Proto právě kotuly nesmíme nikdy chovat jednotlivě, utrápili by se.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli