Domů     Jak vybrat vakuovačku?
Jak vybrat vakuovačku?
od 9.2.2022

Pokud často ukládáte potraviny do plastových sáčků, možná už jste uvažovali o vakuování. Ale jaký přístroj vybrat?

Samozřejmě vakuovačka nejen ušetří práci, ale také trvanlivost potravin prodlouží. Jen si budete muset koupit takovou, která se hodí právě do vaší domácnosti. A protože nabídka přístrojů pro domácí využití je čím dál tím širší, zkusíme vám poradit.

Na první pohled totiž vypadají všechny téměř stejně, ale když budete pečlivěji zkoumat jejich parametry, zjistíte, že rozdíl tu přece jen je.

Ruční, nebo automatická?

Obě mají své výhody a nevýhody. Ruční asi zvolíte při minimálním používání. Jinak na trhu převládají automatické. Někteří výrobci je dokonce přidávají do vestavných spotřebičů.

Ruční

+ nízká cena

+ snadná manipulace

– nutnost zapojit svaly

Automatická

+ rychlá práce

+ dokonalé odsátí vzduchu

– vyšší cena

– možná poruchovost

Jak často?

Důležitá otázka, kterou si musíte ujasnit nejdřív. To totiž také souvisí s tím, kam ji umístíte. Pokud má být ve vaší domácnosti stále po ruce, je to úplně něco jiného, než když ji chcete vždy po použití uklidit.

reklama

V tom případě totiž musíte počítat i s tím, kolik váží. Přístroj, který chcete přenášet, by neměl vážit více než 1,5 kg.

Kde je zásuvka?

Pokud koupíme ruční vakuovačku, problém odpadá. Ale u automatických na to myslet musíme. Zejména ve starších bytech je v kuchyni zásuvek málo, nebo jsou již obsazeny.

V každém případě myslete na vzdálenost od zásuvky už proto, abyste si nekoupili spotřebič s krátkým kabelem. Jejich rozpětí se pohybuje od 80 cm do 2 metrů.

Kam s ní?

Pokud máte malou kuchyň a malé úložné prostory, měli byste se zaměřit i na rozměry a na to, jak lze přístroj skladovat.

reklama

Naopak budete-li vakuovat větší objemy potravin, třeba výpěstky ze zahrádky nebo maso z vlastního chovu, zjistěte si, jak široké sáčky nebo fólie můžete použít. Obvyklá šířka je 30 centimetrů.

Příkon a sací výkon

Mezi klíčové parametry pro výběr patří příkon a sací výkon. Ty udávají rychlost, s jakou dojde k odsátí veškerého vzduchu. Obecně platí, že čím vyšší sací výkon a příkon, tím lépe. Má to ale význam při větších objemech.

Standardně je možné na trhu zakoupit zboží o příkonu 300 W a sacím výkonu okolo 10–20 l/min.

Hlučnost

S hlučností je to stejné jako u jiných přístrojů. Prostě ty hlasité nemá nikdo rád, ani sousedé.

Určitě se zkuste poohlédnout po produktech pohybujících se okolo 65 dB. Na trhu se totiž objevují i takové, jejichž hluk dosahuje i více než 85 dB, a to už je opravdu pořádný rachot.

Funkce

Opět záleží na vašich potřebách. Od kvalitnějších přístrojů však můžete čekat i přidružené funkce a přínosné možnosti rozšíření.

reklama

Odsávání vzduchu – praktická funkce, která ze sáčku dokonale vysaje všechen vzduch a teprve poté dojde k vakuování pochutiny.

Dvojitý svár – klesá možnost roztrhání v místě sváru.

Měkké odsávání – využívá se u potravin typu omáčky, polévky apod.

Elektronické sledování teploty – tímto prvkem je obvykle vybavena citlivá vakuová pumpa. Ta zajišťuje šetrnější ochranu potravin.

Indikátory – povětšinou se jedná o světelné diody informující o aktuálně probíhajícím programu, popřípadě o dalších procesech.

Vakuové dózy – k některým přístrojům můžete dokoupit speciální dózy pro skladování potravin. Z nich je vysáván vzduch za pomoci hadičky.

Pojistka proti přehřátí – zabraňuje přehřátí přístroje.

Možnost mytí v myčce – některé části jsou vyjímatelné a lze je dát do myčky na nádobí. Vyhnete se tak zdlouhavému ručnímu čištění.

Proč vakuovat?

Když pomineme, že se před vámi otevřou nové možnosti zpracování potravin, důvodů je celá řada.

Potraviny si déle uchovávají své aroma, chuť a obsah vitaminů a minerálů.

Déle vám vydrží.

Neplýtváte a jíte zdravěji.

Udržujete mrazák a chladničku v čistotě a bez zápachu.

Sáčky s vakuovanými potravinami jsou skladné.

Můžete plánovat jídelníček pro celou rodinu dopředu.

Máte balená a hotová jídla vždy po ruce.

Co lze vakuovat?

Maso a ryby před uložením do mrazáku. Vakuování je ale skvělou metodou, jak maso či ryby marinovat před dalším zpracováním. Syrové maso a marinádu vložte do vakuovacího sáčku.

Když vakuovačka odstraní ze sáčku všechen vzduch, póry masa se otevřou a marináda se vsákne do masa.

Vakuovat můžete rovněž sýr, aby vydržel déle čerstvý. Vyjde obvykle levněji, když sýr koupíte ve větším množství najednou. Doma ho pak rozdělíte na menší porce, každou porci vakuujte v sáčku a uskladníte v ledničce.

Suché potraviny

Vakuovat můžete také pevné suché potraviny, když je budete chtít uskladnit na dlouhou dobu. Platí to i pro cukr a hnědý cukr, které na vzduchu obvykle ztvrdnou.

S úspěchem jdou zavakuovat třeba vyloupaná jádra ořechů nebo sušené houby a sušené i čerstvé bylinky.

Porcovaná jídla

Máte-li vakuovačku, klidně si dopředu připravte více jídla a rozdělte ho na porce nebo menší svačinky. Ideálně tak vyřešíte kupříkladu rychlé snídaně.

Nachystejte si obložené bagety nebo sendviče s různými náplněmi, např. se salámem, vejci, párkem nebo se sýrem, a pak je jednotlivě vakuujte. Vakuovat můžete i samotné pečivo, které tak zůstane déle čerstvé.

Foto: Archiv

reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel