Domů     Jak se dokonale protáhnout
Jak se dokonale protáhnout
1.1.2023

Máte pocit nemotornosti, omezené pohyblivosti nebo ztuhlosti? Bolí vás záda a za krkem? Pak vyzkoušejte strečink. Tyto protahovací cviky zlepší vaši pohyblivost.

Je dokázáno, že ten, kdo se pravidelně protahuje, se cítí lépe. Zablokovaná energie se uvolní. Svaly se stanou pružnější a klouby pohyblivější. Celé tělo se napřímí.

Krevní oběh, vnitřní orgány, svaly a klouby se přizpůsobují přesně takovému zatížení, jaké na ně aktuálně působí. Ten, kdo pravidelným cvičením nezvyšuje svoji tepovou frekvenci, se vystavuje nebezpečí, že jeho oběhový systém „zleniví“.

Svaly, které nejsou dlouhodobě používány, ochabnou a ztrácejí pružnost. Neaktivní klouby „zreznou“ a postupně omezují svou pohyblivost. Pojďte se proti tomu bránit.

Co je strečink?

Slovo „stretching“ pochází z anglického „strech“, což v doslovném překladu znamená prodlužovat se, natahovat se nebo protahovat. Existují různé protahovací techniky. Slova „protahování“ a „strečink“ tak jsou vlastně synonyma a vyjadřují to samé.

Ty správné cviky:

I. Plameňák

PROTAHUJETE PŘEDNÍ STRANU STEHNA

1. Postavte se na jednu nohu. Pokud se ve stoji na jedné noze nebudete cítit dostatečně stabilní, přidržujte se rukou stěny nebo lavice.

Druhou nohu ohněte v koleni, zanožte a uchopte nohu vzadu za nárt rukou na shodné straně těla (levou pokrčenou nohu levou rukou, pravou pokrčenou nohu pravou rukou). Postavte se vzpříma a zdvihněte hrudní koš směrem vzhůru. V této výchozí poloze nyní lehce ohněte nohu, na které stojíte, v koleni.

* Nevydržíte v této poloze? Oviňte kolem nártu ručník a uchopte ho na koncích.

2. K předchozímu cviku přidejte nepatrný pohyb, kdy zatnete hýžďové svaly a posouváte kyčle směrem vpřed a vzad tak, aby se natáhly. Současně zatáhněte břicho směrem dovnitř a stydkou kost vytáhněte vzhůru směrem ke klíční kosti.

Tato poloha značně posílí protažení svalu a zvýší efektivitu cvičení. (Vystřídejte strany.)

Varianta:

Plameňák na boku

1. Toto cvičení lze provést stejně jako u první varianty ve stoji. Výhodou je, že se na rozdíl od polohy ve stoji nemůžete naklánět do strany. Může však vést k uvolnění svalů v oblasti trupu.

Proto je u této polohy důležité napětí ve svalech trupu vědomě udržovat. Pak má „plameňák na boku“ stejné účinky jako jeho „stojící kolega“. (Nezapomeňte také vystřídat strany.)

II. Sed roznožný

PROTAHUJETE SVALY VNITŘNÍ STRANY STEHNA

1. Posaďte se na zem a roznožte. Kolena jsou lehce pokrčená. Narovnejte záda a hrudní kost vytáhněte směrem vpřed. Pánev je také mírně nakloněna vpřed. Možná pomůže, když si představíte, že chcete stydkou kost přimáčknout k podložce. Tato poloha zajišťuje přirozené zakřivení páteře a správnou polohu pánve.

2. Propněte kolena jen do té míry, aby záda zůstala narovnaná a pánev mírně sklopená vpřed. I s roznoženýma nohama je možné se efektivně protahovat. Nohy by měly být během celého cvičení uvolněné. Čéšky kolen směřují vzhůru.

Intenzitu protahování nepřehánějte. Jestli budete cvičit moc cílevědomě, nejspíš toto cvičení nebudete provádět správně. Pohyby byste neměli doplňovat o hmitání, ramena nevytahujte směrem vpřed (tím se vám kulatí záda). Špatně provedený cvik nemá smysl a navíc je silně přetěžovaná páteř.

III. „Palm Beach“

PROTAHUJETE HÝŽĎOVÉ SVALSTVO

1. Posaďte se na zem, pokrčte nohy. Úhel v koleni je asi 90 °. Rukama se opřete daleko za zády. Nyní jste v pozici „lehátko“. Prsty rukou směřují vzad a současně mírně do strany, ruce jsou v loktech mírně pokrčené. Jednu nohu položte na stehno druhé, koleno horní nohy směřuje do strany.

2. Narovnejte páteř, hrudní kost vytáhněte vpřed a vzhůru, jako byste se chtěli vytáhnout za sluncem. Břicho vysuňte nepatrně ve směru ke stehnům a pánev sklopte mírně vpřed.

3. Chcete protahovat intenzivněji? Pak přitáhněte špičku chodidla spodní nohy k tělu. Ucítíte silnější impulz protažení. Nezapomeňte nohy prostřídat.

IV. Klouzačka

PROTAHUJTE SVALY HRUDNÍ PÁTEŘE

1. Vzpor klečmo, kolena jsou přímo pod kyčlemi a ruce pod rameny. Hlavu držte v prodloužení trupu a dívejte se na zem. Paže jsou v loktech lehce ohnuté. Plynule přejděte do sporu klečmo.

2. Ve vzpažení „klouzejte“ postupně dlaněmi po podložce směrem k zemi. Pokud chcete, opřete si čelo o podložku. Dbejte na to, aby hýždě zůstávaly pevně nad koleny, zabraňujete tak zatížení ramen..

Paže jsou během celého cvičení vzpažené, vzdálené od sebe více než na šíři ramen. Ramena jsou uvolněná a daleko od uší.

Dalších více než 60 strečinkových cvičení na protahování najdete v knize Gunda Slomka a Petra Regelina Jak se dokonale protáhnout, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Obrázky jsou doplněny podrobným a srozumitelným popisem a ukázkou, které svaly se konkrétními cviky protahují.

reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot