Domů     Biologické hodiny v nás
Biologické hodiny v nás
od 29.4.2021

Skřivan, nebo sova? Je to marné, máme to v sobě a moc s touto nadílkou nenaděláme. Aneb – jak nás ovlivňuje náš chronotyp.

O čem je vlastně řeč? A co to jsou chronotypy? Chronotypy neboli „hodinové geny“ úzce souvisejí s cyklem spánku a bdění. Určují naši aktivitu během 24 hodin.

Zda jste podle lidového rozdělení spíše ranní skřivan či noční sova, může mít za určitých podmínek vliv na celou řadu oblastí vašeho života, včetně zdraví a kvality spánku. Zkrátka biorytmy nejsou výmluva, ale vědecky prokázaný fakt.

Ranní ptáčata

Probouzíte se, když je venku téměř ještě tma. Vyskočíte z postele a okamžitě jste čilí a aktivní.

Hned ráno, ještě než odcházíte do práce, stíháte spoustu věcí – zacvičíte si, pustíte myčku a pračku, na které už vám večer nezbyla energie, vyvenčíte psa, poklidíte byt… Zato večer si s vámi moc legrace známí neužijí.

reklama

Na večírky raději nechodíte, protože na nich usínáte. Poznali jste se? Tak vítejte mezi skřivánky. Máte nespornou výhodu, že naše společnost je nastavená na váš rytmus.

Noční dobrodruzi

Když vás z postele netahá budík, můžete klidně spát dlouho. Než zcela procitnete, potřebujete ještě trochu času a vstávání vám dělá potíže. Zato večer ožíváte a jste ve svém živlu.

Stihnete spoustu práce a usínáte, když se ručička na hodinách přesouvá do druhého dne (dřív vám to prostě nejde)… Asi je vám jasné, že patříte do klubů soviček. Rada pro vás: najděte si práci s klouzavou pracovní dobou.

reklama

Možná jste se ale „překulili“ do třetího typu. Někdy se nazývá „ani-ani“, jinde mu říkají „nevyhraněný“. Často se jedná právě o sovy, které se musí podřídit obvyklým zvyklostem naší společnosti.

Tak trochu více zvířat

Podle amerického lékaře Michaela Breuse však rozdělení na “skřivánky“ a „sovy“ nestačí. Kromě ranní či večerní preference hraje roli ještě druhý faktor, kterým je potřeba spánku. Ta je rovněž geneticky daná a určuje, jak moc a jak hluboce potřebujete spát.

reklama

Na základě kombinace denního rytmu a potřeby spánku doktor Breus popsal čtyři chronotypy lidí, které se od sebe liší jednak potřebou spánku, jednak povahou. Pojmenoval je podle savců, kteří jsou lidem bližší než ptáci. Navíc hledal takové, kteří skutečně reprezentují čtyři kategorie.

DELFÍN

Na delfínech je zajímavé, že vlastně nikdy nespí pořádně, ale jen na půl mozku. Druhá polovina neustále hlídá, jestli kolem nepluje žralok nebo nějaké jiné nebezpečí. Delfíni jsou chronotyp, který nejčastěji trpí nějakými poruchami spánku.

Vrchol aktivity mívají pozdě večer a v noci. Spánku moc nepotřebují. Jsou inteligentní, neurotičtí a mají sklony k perfekcionismu. V populaci je jich zhruba 10 %.

LEV

Skuteční lvi jsou ranní lovci. Tato kategorie zahrnuje 15–20 % optimistických ranních typů se střední potřebou spánku. Jsou orientovaní na cíl, motivovaní a nároční k sobě i k druhým.

Nejproduktivnější jsou ráno, takže když ostatní dorazí do práce, už toho mají spoustu hotovo. Odpoledne už jsou unavení a snadno usínají. Často jsou úspěšnými podnikateli a manažery.

Možná proto se ranní vstávání v populárních článcích nezřídka uvádí jako recept na úspěch…

MEDVĚD

Medvědi jsou nejaktivnější za denního světla, takže se budí se svítáním a usínají se soumrakem. Jsou to zábavní a otevření lidé s vysokou potřebou spánku. Mají rádi komfort, dobré jídlo i společnost. Nejaktivnější jsou dopoledne a brzy odpoledne.

K tomuto chronotypu patří podle odhadů kolem 50 % populace. Takže být Medvěd je docela výhodné. Firmy i instituce mívají pracovní dobu přizpůsobenou medvědímu rytmu.

VLK

Vlci v přírodě vyrážejí na lov v noci. Tato skupina zahrnuje kreativní extroverty se střední potřebou spánku. Bývají emocionální a náladoví, ale také spontánní a odvážní. Rádi zkouší nové věci, mají spoustu inovativních nápadů a vyšší ochotu riskovat.

Je jich 15-20 %, podobně jako lvů. Mají problém se vzbudit před 9. ráno, ale kolem půlnoci se ještě necítí unavení. Nejlépe jim to myslí odpoledne a večer, takže jsou nejvíc „mimo“ oficiální pracovní dobu.

Přijměte se a plánujte

Díky pochopení svého chronotypu můžete podstatně zvýšit produktivitu, koncentraci i pohodu při práci. Správné načasování vám může pomoci i zhubnout, zlepšit kvalitu spánku nebo zvýšit úspěšnost v zaměstnání i osobním životě.

Když si uvědomíte, že svůj chronotyp máte daný biologicky a nevyplatí se s ním bojovat, můžete se naučit ho využívat při svém plánování.

Čas optimální bdělosti a nejvyšší mentální kapacity:

Delfín: 10.00 – 12.00, 16.00-18.00

Lev: 6.15-7.00, 10.00-12.00

Medvěd: 9.00-12.00, 13.00-14.30

Vlk: 14.00-18.00

Čas pro kreativní nápady:

Delfín: 5.00–8.00, 14.00–16.00

Lev: 13.00-17.00

Medvěd: 6.00-8.00, 20.00-22.00

Vlk: 7.00-9.00, 22.00-1.00

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Magdalena Čevelová (cevelova.cz), Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel