Domů     Ozdravná kúra pro játra
Ozdravná kúra pro játra
29.9.2020

Neuvěřitelně výkonná chemická čistírna, která je v provozu nonstop. Laboratoř, bez níž nebude v těle nic fungovat. To jsou játra. Na nich závisí, v jakém stavu bude srdce, trávicí orgány, ledviny, mozek, kůži i psychika.

Játra se nacházejí v nadbřišku pod plícemi a bránicí a každé dvě minuty jimi projde veškerá krev z těla. Čistí vnitřní prostředí a umožňují ostatním buňkám korektní práci a existenci.

Důležitý orgán

Zajišťují mnoho životně důležitých funkcí: produkují množství enzymů důležitých při přeměně potravy. Skladují cukry, uvolňují je do krve a mění na užitečné chemické látky. Vytvářejí bílkoviny. Pomáhají k účinnému trávení tuků.

Jako zásobní orgán skladují železo a vitaminy. Zbavují krev jedů, které likvidují ve žluči. Mají na starosti imunitu. Zkrátka žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů nemůže probíhat bez spoluúčasti jater.

Správná strava – játra zdravá

Všechno, co sníme a vypijeme, projde naším žaludkem do střev. Zde se poživatiny upraví a získanou výživu odešlou do jater. Jejich úkolem je živiny dále zpracovat. Složení našeho jídelníčku tak přímo ovlivňuje stav jater.

Co jim škodí

Poškozuje je nadměrná konzumace jídla, zejména tučných mas, sladkostí a uzenin. Dále nedostatek vitaminů a minerálů. Přemíra cukru způsobuje ztučnění jater. Důsledkem přílišného pití alkoholu je smrtelná cirhóza.

Na játra mají negativní vliv i hormonální přípravky jako antikoncepce nebo léky s kortikoidy. Škodlivé účinky kouření nejen na játra není třeba vysvětlovat. Ani negativní nálada, hněv a agrese játrům neprospívají.

Než nemoc propukne

Jaterní potíže se zpravidla projevují tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří.

Nedostatečné fungování jater má mnoho nepříjemných projevů (únava, migréna, pálení žáhy, zhoršení zraku, dlouhodobá rýma, pigmentové skvrny na kůži, lupénka, alergie, astma, poruchy menstruace, tenisový loket). Pokud játra nefungují, jak by měla, snižuje se i odolnost vůči stresu.

Je to snadné, ale…

Špatnou zprávou je, že když je naše tělo zaneseno balastními látkami, jsou zanesena také játra. Dobrou zprávou je, že játra jsou velmi adaptabilní a lze je snadno a rychle regenerovat. Jak? Stravou. Naučte se jíst v klidu.

Na jídlo se soustřeďte a každé sousto důkladně rozkousejte. Nepřejídejte se, ale nedržte hladovku. Věnujte pozornost přípravě pokrmů. Smažení nahraďte dušením, lépe pak vařením pokrmů v páře.

Pravidelnost v jídle

Nutná je úprava jídelníčku. Zapomeňte však na všechny diety. Jíst byste měli pravidelně, asi pětkrát denně s přestávkami mezi jídlem 2 – 3 hodiny. Důležité je změnit i uspořádání jídelníčku.

To znamená, že nestačí pouze jíst zdravé věci, ale umět si je rozložit tak, aby byly tělu prospěšné. Strava má obsahovat všechny potřebné živiny – sacharidy (55 – 65 %), bílkoviny (25 – 35 %) a tuky (15 %). Zastoupeny mají být vláknina (max. 30 g/den), sůl (do 5 g/den), vitaminy a minerální látky.

Kdy a kolik?

Optimální jsou ke snídani sacharidy, třeba zdravé müsli nebo vločky, k dopolední svačině ovoce (na den ho potřebujeme asi 200 gramů) nebo jogurt.

Následuje porce sacharidů včetně vlákniny, bílkovin a zdravých tuků k obědu, odpolední svačina a rozhodně nevynechat večeři. Ta by měla rovněž obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy (plátek celozrnného chleba) a zdravé tuky.

Každý den snězte asi 400 gramů zeleniny, ovšem ne najednou, ale rozloženě do jednotlivých porcí. A nezapomenout na nápoje, nejlepší je pramenitá čistá voda a čaj.

Čistit a zase čistit

Když se rozhodnete játra regenerovat, začněte žlučovody. Pokud budete mít žlučovody ucpané, nemůže odpad odcházet z těla.

Zkuste bylinky.

Na čaj použijte ostropestřec (semena) a hořec (kořen).

Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Semena ostropestřce můžete i žvýkat.

Výborně funguje čekanka, kterou najdeme v meltě, již koupíme v běžné prodejní síti. Účinné jsou i pelyněk, artyčok a zeměžluč.

Výborný je tvaroh, ale také kyška a kefír.

Játra posilují kroupy. Večer je namočte a druhý den hodinu vařte. Jezte je teplé, alespoň 100 gramů v porci.

Někdo doporučuje přidávat do pokrmů kurkumu.

Tipy tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína rozděluje lidské tělo do pěti funkčních okruhů, které jsou navzájem propojeny. V každém okruhu jsou dva orgány, jeden hlavní, druhý vedlejší. K játrům jako orgánu hlavnímu přidružuje žlučník.

Když máme zánětlivé ložisko nebo jiný zdravotní problém na játrech, může se to dle TČM promítnout úplně jinde.

Na emocionální úrovni je to třeba pocit ohrožení a strach, který se mění v hněv a agresi. Lidé se stávají žárliví, nesnášenliví, plni nenávisti. Dalším projevem špatně fungujících jater je dle TČM nenaplněná touha být přijímán a respektován.

Ta v nás často vybudí pocit, že je okolí vůči nám nespravedlivé. Stáváme se nevrlými, protivnými a nesnášenlivými osobami, plnými „jedovaté žluči“. Stejně jako když se nám nedaří prosazovat vlastní potřeby.

Na fyzické úrovni ovlivňují játra svaly, šlachy, oči nebo nehty, ale také plíce, kůži a zažívací trakt.

Nepřijetí, odmítání, zloba, strach a agrese (typické „jaterní“ emoce) v nás tak mohou vybudit astma, průduškový kašel, bolesti žaludku, ekzémy, alergie a jiné potíže.

Jak tyto projevy zmírnit?

Terapeuti TČM mají několik jednoduchých řešení:

Nehádat se, nevyhledávat konflikty, a pokud je už musíme řešit, vstupovat do nich s konstruktivní kritikou a nabídnutým řešením.

Na útočníkovy výpady reagovat s nadsázkou a humorem, odzbrojit ho vtipem, legrací nebo zlehčením situace.

Přijímat životní výzvy a budovat zdravé vztahy s ostatními. I když si myslíme, že tohle nedokážeme, tvrdí, že se vše dá naučit.

Pomůže také rozproudit energii. Zkuste rychlejší chůzi, zaběhejte si a teď na jaře vytáhněte kolo a naplánujte si i delší projížďky.

A dopřejte si masáž. Zklidní emoce a stres, který funkci jater výrazně oslabuje.

Játra dle TČM poškozují:

stres

agrese, zlost, nenávist, hněv, závist,…

přejídání

přemíra živočišných tuků a bílkovin

uzeniny, škvarky, mnoho koření

alkohol, kouření, chemikálie v lécích

setkání se závistivcem, žárlivcem

Játra dle TČM posilují:

všechny druhy zelené zeleniny

hořké byliny – pampeliška, pelyněk, zeměžluč, ostropestřec mariánský, řepík, třezalka, jeřabina, artyčok

zázvor

citron, jablko

naklíčená semínka, med

setkání s přátelským člověkem

Nedoceněná černá ředkev

Naši předkové ji používali proti nachlazení i proti parazitům. Je skvělá k jarním očistným kůrám. A přesto se v dnešní kuchyni téměř nepoužívá, i když se velmi dobře skladuje a k dispozici je prakticky po celý rok.

Tato příbuzná ředkviček jaterní tkáň díky obsahu hořčičných silic výborně posiluje a regeneruje. V syrovém stavu má mnohem víc vitaminu C než citrony.

Obsahuje i vitaminy skupiny B a beta karoten a také vitamin E. Z minerálních látek jsou význačné železo, draslík, vápník, fosfor, měď, hořčík a síra.

Může se jíst, stejně jako ředkvičky, čerstvá. Stačí ji nastrouhat na nudličky a posypat jí namazaný krajíc chleba. Prospívá v podobě šťávy. Skvěle se hodí na přípravu pomazánek a jarních zeleninových salátů. Při tepelné úpravě se přidává do polévek, chutná dušená na másle.

Jarní salát z černé ředkve

Suroviny:

* 1 černá ředkev střední velikosti * 1 větší mrkev * půl pomeranče nebo mandarinka (může být i kompotovaná) * lžička chia semínek * lžíce slunečnicových semínek * pár kapek citronové šťávy * špetka soli a pepře * (podle vybraných fotografií) 1 vejce * snítka kadeřavé petrželky

Postup: Oloupanou černou ředkev nastrouháme najemno, osolíme a promícháme. Necháme v chladu odležet, čím déle, tím bude jemnější.

Poté k ní přidáme oloupanou, nastrouhanou mrkev a nastrouhané jablko a vše zakápneme citronem, aby jablko neztmavlo. Vložíme na kousky nakrájený oloupaný pomeranč a lžičku chia semínek. Dochutíme pepřem a zlehka promícháme.

Nakonec posypeme slunečnicovými semínky a dáme na chviličku vychladit do lednice. Na talíři ozdobíme čtvrtkami vařeného vejce a snítkou zelené petrželky. Podáváme s plátky celozrnného chleba.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock a autorka textu

reklama
Související články
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci