Domů     Ozdravná kúra pro játra
Ozdravná kúra pro játra
29.9.2020

Neuvěřitelně výkonná chemická čistírna, která je v provozu nonstop. Laboratoř, bez níž nebude v těle nic fungovat. To jsou játra. Na nich závisí, v jakém stavu bude srdce, trávicí orgány, ledviny, mozek, kůži i psychika.

Játra se nacházejí v nadbřišku pod plícemi a bránicí a každé dvě minuty jimi projde veškerá krev z těla. Čistí vnitřní prostředí a umožňují ostatním buňkám korektní práci a existenci.

Důležitý orgán

Zajišťují mnoho životně důležitých funkcí: produkují množství enzymů důležitých při přeměně potravy. Skladují cukry, uvolňují je do krve a mění na užitečné chemické látky. Vytvářejí bílkoviny. Pomáhají k účinnému trávení tuků.

Jako zásobní orgán skladují železo a vitaminy. Zbavují krev jedů, které likvidují ve žluči. Mají na starosti imunitu. Zkrátka žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů nemůže probíhat bez spoluúčasti jater.

Správná strava – játra zdravá

Všechno, co sníme a vypijeme, projde naším žaludkem do střev. Zde se poživatiny upraví a získanou výživu odešlou do jater. Jejich úkolem je živiny dále zpracovat. Složení našeho jídelníčku tak přímo ovlivňuje stav jater.

Co jim škodí

Poškozuje je nadměrná konzumace jídla, zejména tučných mas, sladkostí a uzenin. Dále nedostatek vitaminů a minerálů. Přemíra cukru způsobuje ztučnění jater. Důsledkem přílišného pití alkoholu je smrtelná cirhóza.

Na játra mají negativní vliv i hormonální přípravky jako antikoncepce nebo léky s kortikoidy. Škodlivé účinky kouření nejen na játra není třeba vysvětlovat. Ani negativní nálada, hněv a agrese játrům neprospívají.

Než nemoc propukne

Jaterní potíže se zpravidla projevují tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří.

Nedostatečné fungování jater má mnoho nepříjemných projevů (únava, migréna, pálení žáhy, zhoršení zraku, dlouhodobá rýma, pigmentové skvrny na kůži, lupénka, alergie, astma, poruchy menstruace, tenisový loket). Pokud játra nefungují, jak by měla, snižuje se i odolnost vůči stresu.

Je to snadné, ale…

Špatnou zprávou je, že když je naše tělo zaneseno balastními látkami, jsou zanesena také játra. Dobrou zprávou je, že játra jsou velmi adaptabilní a lze je snadno a rychle regenerovat. Jak? Stravou. Naučte se jíst v klidu.

Na jídlo se soustřeďte a každé sousto důkladně rozkousejte. Nepřejídejte se, ale nedržte hladovku. Věnujte pozornost přípravě pokrmů. Smažení nahraďte dušením, lépe pak vařením pokrmů v páře.

Pravidelnost v jídle

Nutná je úprava jídelníčku. Zapomeňte však na všechny diety. Jíst byste měli pravidelně, asi pětkrát denně s přestávkami mezi jídlem 2 – 3 hodiny. Důležité je změnit i uspořádání jídelníčku.

To znamená, že nestačí pouze jíst zdravé věci, ale umět si je rozložit tak, aby byly tělu prospěšné. Strava má obsahovat všechny potřebné živiny – sacharidy (55 – 65 %), bílkoviny (25 – 35 %) a tuky (15 %). Zastoupeny mají být vláknina (max. 30 g/den), sůl (do 5 g/den), vitaminy a minerální látky.

Kdy a kolik?

Optimální jsou ke snídani sacharidy, třeba zdravé müsli nebo vločky, k dopolední svačině ovoce (na den ho potřebujeme asi 200 gramů) nebo jogurt.

Následuje porce sacharidů včetně vlákniny, bílkovin a zdravých tuků k obědu, odpolední svačina a rozhodně nevynechat večeři. Ta by měla rovněž obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy (plátek celozrnného chleba) a zdravé tuky.

Každý den snězte asi 400 gramů zeleniny, ovšem ne najednou, ale rozloženě do jednotlivých porcí. A nezapomenout na nápoje, nejlepší je pramenitá čistá voda a čaj.

Čistit a zase čistit

Když se rozhodnete játra regenerovat, začněte žlučovody. Pokud budete mít žlučovody ucpané, nemůže odpad odcházet z těla.

Zkuste bylinky.

Na čaj použijte ostropestřec (semena) a hořec (kořen).

Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Semena ostropestřce můžete i žvýkat.

Výborně funguje čekanka, kterou najdeme v meltě, již koupíme v běžné prodejní síti. Účinné jsou i pelyněk, artyčok a zeměžluč.

Výborný je tvaroh, ale také kyška a kefír.

Játra posilují kroupy. Večer je namočte a druhý den hodinu vařte. Jezte je teplé, alespoň 100 gramů v porci.

Někdo doporučuje přidávat do pokrmů kurkumu.

Tipy tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína rozděluje lidské tělo do pěti funkčních okruhů, které jsou navzájem propojeny. V každém okruhu jsou dva orgány, jeden hlavní, druhý vedlejší. K játrům jako orgánu hlavnímu přidružuje žlučník.

Když máme zánětlivé ložisko nebo jiný zdravotní problém na játrech, může se to dle TČM promítnout úplně jinde.

Na emocionální úrovni je to třeba pocit ohrožení a strach, který se mění v hněv a agresi. Lidé se stávají žárliví, nesnášenliví, plni nenávisti. Dalším projevem špatně fungujících jater je dle TČM nenaplněná touha být přijímán a respektován.

Ta v nás často vybudí pocit, že je okolí vůči nám nespravedlivé. Stáváme se nevrlými, protivnými a nesnášenlivými osobami, plnými „jedovaté žluči“. Stejně jako když se nám nedaří prosazovat vlastní potřeby.

Na fyzické úrovni ovlivňují játra svaly, šlachy, oči nebo nehty, ale také plíce, kůži a zažívací trakt.

Nepřijetí, odmítání, zloba, strach a agrese (typické „jaterní“ emoce) v nás tak mohou vybudit astma, průduškový kašel, bolesti žaludku, ekzémy, alergie a jiné potíže.

Jak tyto projevy zmírnit?

Terapeuti TČM mají několik jednoduchých řešení:

Nehádat se, nevyhledávat konflikty, a pokud je už musíme řešit, vstupovat do nich s konstruktivní kritikou a nabídnutým řešením.

Na útočníkovy výpady reagovat s nadsázkou a humorem, odzbrojit ho vtipem, legrací nebo zlehčením situace.

Přijímat životní výzvy a budovat zdravé vztahy s ostatními. I když si myslíme, že tohle nedokážeme, tvrdí, že se vše dá naučit.

Pomůže také rozproudit energii. Zkuste rychlejší chůzi, zaběhejte si a teď na jaře vytáhněte kolo a naplánujte si i delší projížďky.

A dopřejte si masáž. Zklidní emoce a stres, který funkci jater výrazně oslabuje.

Játra dle TČM poškozují:

stres

agrese, zlost, nenávist, hněv, závist,…

přejídání

přemíra živočišných tuků a bílkovin

uzeniny, škvarky, mnoho koření

alkohol, kouření, chemikálie v lécích

setkání se závistivcem, žárlivcem

Játra dle TČM posilují:

všechny druhy zelené zeleniny

hořké byliny – pampeliška, pelyněk, zeměžluč, ostropestřec mariánský, řepík, třezalka, jeřabina, artyčok

zázvor

citron, jablko

naklíčená semínka, med

setkání s přátelským člověkem

Nedoceněná černá ředkev

Naši předkové ji používali proti nachlazení i proti parazitům. Je skvělá k jarním očistným kůrám. A přesto se v dnešní kuchyni téměř nepoužívá, i když se velmi dobře skladuje a k dispozici je prakticky po celý rok.

Tato příbuzná ředkviček jaterní tkáň díky obsahu hořčičných silic výborně posiluje a regeneruje. V syrovém stavu má mnohem víc vitaminu C než citrony.

Obsahuje i vitaminy skupiny B a beta karoten a také vitamin E. Z minerálních látek jsou význačné železo, draslík, vápník, fosfor, měď, hořčík a síra.

Může se jíst, stejně jako ředkvičky, čerstvá. Stačí ji nastrouhat na nudličky a posypat jí namazaný krajíc chleba. Prospívá v podobě šťávy. Skvěle se hodí na přípravu pomazánek a jarních zeleninových salátů. Při tepelné úpravě se přidává do polévek, chutná dušená na másle.

Jarní salát z černé ředkve

Suroviny:

* 1 černá ředkev střední velikosti * 1 větší mrkev * půl pomeranče nebo mandarinka (může být i kompotovaná) * lžička chia semínek * lžíce slunečnicových semínek * pár kapek citronové šťávy * špetka soli a pepře * (podle vybraných fotografií) 1 vejce * snítka kadeřavé petrželky

Postup: Oloupanou černou ředkev nastrouháme najemno, osolíme a promícháme. Necháme v chladu odležet, čím déle, tím bude jemnější.

Poté k ní přidáme oloupanou, nastrouhanou mrkev a nastrouhané jablko a vše zakápneme citronem, aby jablko neztmavlo. Vložíme na kousky nakrájený oloupaný pomeranč a lžičku chia semínek. Dochutíme pepřem a zlehka promícháme.

Nakonec posypeme slunečnicovými semínky a dáme na chviličku vychladit do lednice. Na talíři ozdobíme čtvrtkami vařeného vejce a snítkou zelené petrželky. Podáváme s plátky celozrnného chleba.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock a autorka textu

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý