Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky.
Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dosloužila a vy se musíte poohlédnout po nové.
Anebo možná plánujete rekonstrukci celé své malé kuchyňky. V tom případě zapátrejte na webu po vhodných výrobcích.
Lednici pod desku
Na trhu je mnoho chladniček v mini provedeních a nejsou to pouze typy, na které jste narazili někde na dovolené v hotelovém pokoji. Dnes se u prodejců setkáte s výrobky, které nepokulhávají ani co do výčtu technických vymožeností, ani v designu.
Tyto malé verze chladniček snadno zabudujete do spodní skříňky kuchyňské linky. A pokud žijete sami, možná vám bude stačit i opravdu úsporná varianta, kterou postavíte třeba na kuchyňskou linku.
Jen se budete muset obejít bez mrazáku, ten totiž úložný prostor nadměrně zvětšuje. U internetových prodejců dokonce můžete narazit i na kuriózní výrobky ve výrazných barvách.
Tip
* Spotřebiče vyšších řad už lze celkem běžně zapojit do konceptu tzv. chytré domácnosti. Díky připojení k wi-fi a speciální aplikaci v mobilu tak získáte informace například o stavu zásob v lednici nebo na dálku zapnete pračku či myčku.
Malé a chytré
Známe je všichni. Starší elektrické plotýnky máme kupříkladu na chatě a ohřívali jsme si na nich jídlo na studentské koleji. Ale ani v tomto případě nemusíte být smutní z toho, že bychom vám snad podsouvali něco nemoderního.
Klasickou varnou desku v moderním provedení velmi snadno seženete i v menší verzi se dvěma zónami. Jestliže vaříte pro jednoho či maximálně dva lidi, úplně vám postačí.
Pokud chcete jít s dobou, klidně si můžete pořídit miniaturní indukční desku, a to i v přenosné podobě.
Koupíte-li si varnou desku nezávislou na pečicí troubě, můžete ji na lince umístit v nižší než obvyklé, avšak stále v ergonomické výšce 72 až 88 cm, nebo dokonce na samostatný ostrůvek, zatímco pečicí troubu dáte jinam – třeba do vestavěné skříňky alespoň metr nad zemí, což velmi usnadní její obsluhu. Tím si zároveň pořešíte nešikovné uspořádání konkrétního prostoru v kuchyni.
Tip
Nejnovější indukční desky – i ty malé – mají v sobě zabudovaný senzor varu. V okamžiku, kdy se přiblíží bod varu, upraví intenzitu ohřevu na stabilnější mírné probublávání. Jdou navíc bezdrátově propojit s odsavačem par.
Minitrouba jako mikrovlnka
Někdo ale ani vařič nepotřebuje, protože si vystačí s některým typem multifunkční trouby, v níž se dá jídlo nejen péct, ale také vařit v páře a ohřívat jako v mikrovlnce. Najdete mezi nimi dokonce i modely, které jednoduše postavíte na kuchyňskou linku. K dostání je také minitrouba s plotýnkami navrchu spotřebiče.
Stará dobrá remoska…
Poohlédnout se můžete i po campingové troubě, která je zhruba veliká jako větší hrnec. Kdo má chatu, zřejmě nedá dopustit na starou známou remosku. Stále se prodává a některé mají i pěkný design.
Objevily se i její alternativy pod názvy jako pečicí pánev nebo pečenka. Ve všech připravíte nejen chutný oběd, ale klidně upečete i kuře k obědu. A když ji zrovna nebudete potřebovat, jednoduše ji uklidíte k ostatním hrncům.
Víte, že i menší spotřebiče můžete umisťovat do komínku nad sebe, například troubu, mikrovlnku a automatický kávovar?
Stolní myčka
Jestli málo vaříte a jíte, tak asi nemáte problém nějaký ten talíř umýt ručně ve dřezu. Ovšem je-li vás víc, pak se vám určitě bude hodit šikovná a hlavně malá myčka. Možná už po nějaké pokukujete, a to hlavně proto, abyste ušetřili nějaký ten výdaj za vodu.
Jste-li však smutní z toho, že pro ni nemáte místo ve spodní části kuchyňské linky, zato na pracovní desce ano, pořiďte si myčku stolní. Je jen o něco málo větší než mikrovlnka a některé modely dovedou umýt dokonce i šest sad nádobí.
A ani technickou stránku výrobci nezanedbali – k dispozici máte až pět programů mytí. A víte, že je k dostání také trojkombinace, tedy varná deska–trouba–myčka?
Pozor!
* Důležitým kritériem při výběru spotřebiče by měla být hlučnost. Snížení hlučnosti o pouhé tři decibely znamená snížení intenzity hluku až o polovinu. Dnešní myčky už nepřekračují 40 dB.
Pračka v kuchyni?
Proč ne. Dnes to už ani není žádná zvláštnost. Praktické je to zvláště v momentě, kdy i vaše koupelna zrovna neoplývá většími rozměry. Musíte ale zvolit pračku, která bude užší či mělčí.
Do užšího prostoru můžete vměstnat výrobek o klasické hloubce 60 cm, která však bude mít šířku pouhých 40 cm a navíc i horní plnění. Pokud máte na pračku pouze malé místo pod linkou, ani v tomto případě nemusíte zoufat.
Existují mělké pračky s předním plněním s rozměry 33 až 45 centimetrů a pak také „slim“ nebo „ultraslim“ výrobky, tedy ultraštíhlé, které mají hloubku pouhých 33 centimetrů. Pojmou většinou okolo 4 kilogramů prádla.
Všichni tito pomocníci jsou dokonce energeticky úspornější než větší modely, a mají i spoustu praktických funkcí, jako je například ruční praní, praní jemného prádla či 15minutové praní.
A mnohé jsou vybaveny ještě technologií šestého smyslu s názvem Colours, která šetří čas i energii a zachovává pestré barvy oblečení.
Tip: Pořiďte si pračku, kterou je možné instalovat na stěnu. Pojme až 3 kilogramy prádla.
Na co pamatujte
* I když nekupujete všechny spotřebiče od jednoho výrobce, slaďte všechny do stejné barvy (černá, nerez, bílá) a stylu (klasika, moderní, retro).
K dostání jsou i přístroje v originálních výrazných odstínech, u větších kousků ale buďte s barevnými kombinacemi střídmější.
* Kuchyňská studia často nabízejí ke koupi hotové sety spotřebičů se slevou, což se týká i menších výrobků. Obvykle v nich ale bývají přístroje jen průměrné nebo s vlastnostmi, které nevyužijete, zatímco jiné vám budou chybět. Proto si takovou koupi pečlivě promyslete.
* Poohlédněte se po těch výrobcích, které mají na štítku u energetické třídy označení A. Ušetří vám třetinu až polovinu nákladů na energie než přístroje v nižší kategorii.