Domů     Hynek Čermák: „Pro lásku udělám cokoli…“
Hynek Čermák: „Pro lásku udělám cokoli…“
5.10.2020

Léta pilotoval větroně a toužil stát se vojenským stíhačem. Věnoval se boji zblízka, skákal s padákem, střílel. Živil se jako vyhazovač, byl osobní strážce. Dnes hraje divadlo, točí filmy, rád čte poezii, hraje na kytaru. A fotí akty. Prostě chlap-originál…

Když ho potkáte, dost možná bude mít na sobě kostkovanou košili a na nohou těžké boty. Pozor – není lumbersexuál! On nosil dřevorubecké košile dávno předtím, než někoho napadlo tenhle módní trend vymyslet.

Má rád přírodu, rád a často do ní vyráží ve svém terénním voze, který už prý má leccos za sebou. Stejně jako jeho řidič…

V roli detektiva Kuneše v krimiseriálu Rapl (na obr. S Lukášem Příkazkým) (2016)
V roli detektiva Kuneše v krimiseriálu Rapl (na obr. S Lukášem Příkazkým) (2016)

Hercem tak trochu z nouze

V jeho rodině má divadlo pevné místo, i když sám Hynek Čermák při mnoha příležitostech zdůraznil, že se hercem dlouho stát nechtěl.

Jeho rodiče jsou totiž výtvarníci a také divadelníci – maminka vystudovala herectví, léta hrála v Laterně magice, dnes je i básnířka, otec absolvoval režii na FAMU. Brzy se rozvedli, Hynek a jeho o pár let starší sestra Viktorie zůstali s matkou.

Po základce se přihlásil ke zkouškám na konzervatoř, ale nevzali ho. „Zkoušel jsem to hlavně proto, že jsem měl čtyřku z matematiky a nevěděl jsem, kam jít…“ Snil hlavně o létání.

Už ve čtrnácti začal chodit do Svazarmu, brzy si udělal pilotní průkaz a doufal, že se dostane na vysokou vojenskou školu. Bohužel, neprošel při přísné zdravotní prohlídce, u dentisty, představte si!

„Nabízeli mi studovat na pilota vrtulníku, na toho nebyla tak přísná kritéria, ale pro mě nic jiného než stíhač nepřicházelo v úvahu.“ A tak zamířil na DAMU. Učil ho mj. František Němec a jeho spolužačkou byla např. Bára Munzarová.

„Vyrůstal jsem bez otce a k Munzarům jsem chodil rád. Pan Munzar mi ukázal, jak může fungovat rodina a chlap v ní. Navíc stejně jako já miluje auta, letadla a zbraně.“

Cirkus Bukowski s Jiřím Wohankou (2013)
Cirkus Bukowski s Jiřím Wohankou (2013)

Na skok bodyguardem

Krátce po škole se Hynek seznámil s jistým Vítem Bártou. Ano tím, který byl před pár lety hodně nepřehlédnutelný na naší politické scéně. Tenkrát ale ještě nebyl politik. „Měl firmu zabývající se úklidem a doučováním.

Ta firma měla jednoho zaměstnance a to byl Vít Bárta, který uklízel a doučoval.

Pak potkal mě, povídali jsme si, a protože já jsem v té době už dlouho dělal boj zblízka, tak jsme si řekli, že založíme ochranku.“ Vznikla agentura ABL a mladý herec si vyzkoušel roli osobního strážce.

Ze scény na scénu a pak do Dejvic

V té době hostoval postupně i současně v mnoha divadlech, od Kladna po Národní. „Mám rád, když si udělám svou práci a mizím. Je to pro mě jednodušší, než se každý den dočíst na nástěnce, jak bude vypadat můj život,“ říkal tehdy.

Pak ale přece jen na čas zakotvil – stal se členem Městských divadel pražských. Dokonce dvakrát – nejprve krátce v 90. letech a potom na konci první dekády nového letopočtu. Když končil podruhé, byl rozhodnutý, že je to nadobro.

Ve zhruba pětatřiceti letech byl vším kolem hraní tak unavený a možná i otrávený, že ukončil veškeré smlouvy a absolvoval zkoušky, aby si obnovil licenci osobního strážce. „Prošel jsem, ale kondice po letech u divadla klesla.

Navíc všichni adepti kolem mě byli výrazně mladší. Udělal jsem to, ale za záda bych se už nikomu nepostavil. Pak mi naštěstí zavolal Mirek Krobot…“ Umělecký šéf Dejvického divadla nabídl Hynku Čermákovi angažmá a ten přijal.

„Jsem šťastný, že tam jsem sedmou sezonu, že sedím v šatně s naprosto inspirujícími lidmi s názorem,“ přiznal v jednom nedávném rozhovoru.

Se Soňou Norisovou v životopisném fimu Americké dopisy (2015)
Se Soňou Norisovou v životopisném fimu Americké dopisy (2015)

Policajti, gangster i skladatel

V posledních letech je Hynek Čermák, i co se filmování týče, v jednom kole. Zahrál si policistu v Hřebejkově filmu Nevinnost. Ve snímku Svatá čtveřice tvořil dokonce manželský pár spolu se svou sestrou Viktorií!

Pak si střihl hlavní roli gangstera ve dvou filmech, jejichž předlohou byl život a skutky Radovana Krejčíře. Načež ztvárnil skladatele Antonína Dvořáka v Amerických dopisech. A v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl byl svérázným kriminalistou Kunešem.

„Možná to je momentální dírou na trhu – že je prostě málo herců, kteří jsou normální chlapi. Znám desítky talentovanějších herců, než jsem já, a nikdo o nich neví. To je otázka velké kliky a náhody. Nechat se objevit neexistuje.

Ne, že by si člověk u filmování odpočinul, ale už nemusí řešit, jestli bude mít druhý měsíc na nájem.“

Nadchly ho černobílé akty

Před pár lety prodal všechny své pistole a nakoupil fotovýbavu. „Celý život jsem cítil, že se k fotografii dostanu. Chtělo to asi svůj čas. Dnes je pro mě focení nejlíp strávený čas v životě.

Naplňuje mě to, hrozně mě to baví.“ Pochvaluje si, jak si při fotografování „vyvětrá hlavu“. „Zapnu i jinou část mozku, tu technologickou. Musím si pořád propočítávat clonu, čas, světlo…“ Hynek Čermák fotí ženské akty, černobíle.

„Škála šedé v sobě nese určitou nadčasovost. Je zvláštní, že když uděláte akt v barvě, tak uvažujete, jestli to nepatří do Playboye nebo něčeho podobného.

Jakmile nafotíte akt černobíle, je to, jako byste tu holku trochu oblékli, byli na ni hodnější, milejší…“ Vloni měl v prostorách domovského Dejvického divadla výstavu s názvem Ještě máme naději. Proč takový název?

„Já myslím, že pokud máme kolem sebe takové krásné holky, tak bychom si měli uvědomit, že jsou důležitější věci než prachy a podobné věci.“ Vystavované fotografie pak byly v aukci prodány a výtěžek dal autor částečně modelkám – „Většinou to jsou herečky, třeba i z oblastních divadel, které berou sotva 15 tisíc hrubého.“ – a zbytek „… pro holky, které kvůli rakovině přišly o ňadro, tak aby si mohly pořídit nové.“ Čermák stojí nohama na zemi: „Jsou to průměrné fotky, ale dělám je moc rád.“

Se Zuzanou Stivínovou v thrilleru Occamova břitva (2012)
Se Zuzanou Stivínovou v thrilleru Occamova břitva (2012)

Měli jsme se nenávidět…

Hynek Čermák žije s přítelkyní Veronikou, herečkou, s níž se seznámil při natáčení filmu Gangster Ka: Afričan. S předchozí partnerkou Danielou má dvě děti, Bořivoje a Hedviku. „Krásně se nám to propletlo.

Bulvár se nám snažil vnutit, že se máme nenávidět, ale zaplaťpánbů se jim to nepovedlo. V době rozpadu rodiny to bylo těžké, ale teď už je to lepší a lepší.

Vidím, jak děti dospívají.“ Syn se potatil – zamiloval si létání, samozřejmě zatím jen na simulátoru, dělá judo, fotí a prý chce být režisérem. I dcera se zhlédla v práci rodičů a touží po kariéře herečky. „Mám z nich velkou radost…“

S Aňou Geislerovou ve filmu Nevinnost (2011)
S Aňou Geislerovou ve filmu Nevinnost (2011)

Hynek Čermák (44) ve zkratce

Narodil se 14. února 1973 v Praze

1995 absolvoval činoherní herectví na DAMU

Hrál ve Středočeském divadle Kladno, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v pražském Národním divadle, v Divadelním spolku Kašpar a na dalších scénách.

V 2. pol. 90. let a 2006-10 angažmá v Městských divadlech pražských

Od r. 2010 členem souboru Dejvického divadla

Od r. 2010 hraje v Divadle Palace, v představení Africká královna

Filmy: např. Nevinnost (2011), Svatá čtveřice (2012), Occamova břitva (2012), Gangster Ka (2015), Gangster Ka: Afričan (2015), Americké dopisy (2015)

Seriály: např. Cirkus Bukowsky (2013), Vinaři (2014), Čtvrtá hvězda (2014), Rapl (2016)

Audio: např. načetl několik detektivek s Harrym Holem, jejichž autorem je Nor Jo Nesbø (titul Policie se stal Audioknihou roku 2013)

Ocenění: Český lev v kateg. vedlejší herec a Cena čes. film. kritiky za film Nevinnost (2011)

Rodina: Přítelkyně Veronika (23, herečka). S bývalou přítelkyní Danielou (42) má syna Bořivoje (13) a dceru Hedviku (12). Sestra Viktorie (50), fotografka, herečka a režisérka.

Kde ho lze vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/hynek-cermak/

Jako Radim Kraviec alias Káčko v krimidramatu Gangster Ka (2015)
Jako Radim Kraviec alias Káčko v krimidramatu Gangster Ka (2015)

Co řekl o …:

… o síle.: „Chlap by měl mít vědomí vlastní síly, protože pak je menší riziko, že ji zneužije. Pokud se svou sílou neumí zacházet, může mít blízko ke komplexům.“

… o vzhledu: „Moje vizáž přitahuje lidi, kteří se chtějí poměřovat, už od patnácti let, co chodím holohlavý. Dřív si mě lidi pletli se skinheadem, tím spíš, že jsem nosil leteckou bundu, bomber.

A to přesto, že moje maminka píše romskou poezii, kterou já s láskou čtu. Že umím hrát na kytaru stovky cikánských písniček a mám stovky cikánských kamarádů…“

… o alkoholu: „Já dělám věci naplno. Kdybych si dal v hospodě pivo, tak bych si jich dal za večer patnáct a ráno bych se nezvedl do práce. Tak radši nepiju vůbec.“

… o trpělivosti: „Klidně mě můžete rozčilovat několik hodin a možná i dní, než mi rupnou nervy. Ale pak to stojí za to.“

… o životě: „Ničeho nelituju, nic bych neudělal jinak, i když mám za sebou spoustu průserů. To, co jsem si odžil, to je moje největší deviza, můj největší majetek. Nic jiného nevlastním – kromě starého ojetého land roveru. Hrozně mě to osvobozuje.“

… o lásce: „Pro lásku jsem změnil život, od začátku jsem ho překopal jiným směrem. Já jsem byl vždycky pro lásku schopen udělat cokoliv. A teď naposledy to bylo fakt divoký, ale stojí to za to.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, Herminapress

Předchozí článek
reklama
Související články
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
25.10.2023
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte možno
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř