Domů     Hynek Čermák: „Pro lásku udělám cokoli…“
Hynek Čermák: „Pro lásku udělám cokoli…“
5.10.2020

Léta pilotoval větroně a toužil stát se vojenským stíhačem. Věnoval se boji zblízka, skákal s padákem, střílel. Živil se jako vyhazovač, byl osobní strážce. Dnes hraje divadlo, točí filmy, rád čte poezii, hraje na kytaru. A fotí akty. Prostě chlap-originál…

Když ho potkáte, dost možná bude mít na sobě kostkovanou košili a na nohou těžké boty. Pozor – není lumbersexuál! On nosil dřevorubecké košile dávno předtím, než někoho napadlo tenhle módní trend vymyslet.

Má rád přírodu, rád a často do ní vyráží ve svém terénním voze, který už prý má leccos za sebou. Stejně jako jeho řidič…

V roli detektiva Kuneše v krimiseriálu Rapl (na obr. S Lukášem Příkazkým) (2016)
V roli detektiva Kuneše v krimiseriálu Rapl (na obr. S Lukášem Příkazkým) (2016)

Hercem tak trochu z nouze

V jeho rodině má divadlo pevné místo, i když sám Hynek Čermák při mnoha příležitostech zdůraznil, že se hercem dlouho stát nechtěl.

Jeho rodiče jsou totiž výtvarníci a také divadelníci – maminka vystudovala herectví, léta hrála v Laterně magice, dnes je i básnířka, otec absolvoval režii na FAMU. Brzy se rozvedli, Hynek a jeho o pár let starší sestra Viktorie zůstali s matkou.

Po základce se přihlásil ke zkouškám na konzervatoř, ale nevzali ho. „Zkoušel jsem to hlavně proto, že jsem měl čtyřku z matematiky a nevěděl jsem, kam jít…“ Snil hlavně o létání.

Už ve čtrnácti začal chodit do Svazarmu, brzy si udělal pilotní průkaz a doufal, že se dostane na vysokou vojenskou školu. Bohužel, neprošel při přísné zdravotní prohlídce, u dentisty, představte si!

„Nabízeli mi studovat na pilota vrtulníku, na toho nebyla tak přísná kritéria, ale pro mě nic jiného než stíhač nepřicházelo v úvahu.“ A tak zamířil na DAMU. Učil ho mj. František Němec a jeho spolužačkou byla např. Bára Munzarová.

„Vyrůstal jsem bez otce a k Munzarům jsem chodil rád. Pan Munzar mi ukázal, jak může fungovat rodina a chlap v ní. Navíc stejně jako já miluje auta, letadla a zbraně.“

Cirkus Bukowski s Jiřím Wohankou (2013)
Cirkus Bukowski s Jiřím Wohankou (2013)

Na skok bodyguardem

Krátce po škole se Hynek seznámil s jistým Vítem Bártou. Ano tím, který byl před pár lety hodně nepřehlédnutelný na naší politické scéně. Tenkrát ale ještě nebyl politik. „Měl firmu zabývající se úklidem a doučováním.

Ta firma měla jednoho zaměstnance a to byl Vít Bárta, který uklízel a doučoval.

Pak potkal mě, povídali jsme si, a protože já jsem v té době už dlouho dělal boj zblízka, tak jsme si řekli, že založíme ochranku.“ Vznikla agentura ABL a mladý herec si vyzkoušel roli osobního strážce.

Ze scény na scénu a pak do Dejvic

V té době hostoval postupně i současně v mnoha divadlech, od Kladna po Národní. „Mám rád, když si udělám svou práci a mizím. Je to pro mě jednodušší, než se každý den dočíst na nástěnce, jak bude vypadat můj život,“ říkal tehdy.

Pak ale přece jen na čas zakotvil – stal se členem Městských divadel pražských. Dokonce dvakrát – nejprve krátce v 90. letech a potom na konci první dekády nového letopočtu. Když končil podruhé, byl rozhodnutý, že je to nadobro.

Ve zhruba pětatřiceti letech byl vším kolem hraní tak unavený a možná i otrávený, že ukončil veškeré smlouvy a absolvoval zkoušky, aby si obnovil licenci osobního strážce. „Prošel jsem, ale kondice po letech u divadla klesla.

Navíc všichni adepti kolem mě byli výrazně mladší. Udělal jsem to, ale za záda bych se už nikomu nepostavil. Pak mi naštěstí zavolal Mirek Krobot…“ Umělecký šéf Dejvického divadla nabídl Hynku Čermákovi angažmá a ten přijal.

„Jsem šťastný, že tam jsem sedmou sezonu, že sedím v šatně s naprosto inspirujícími lidmi s názorem,“ přiznal v jednom nedávném rozhovoru.

Se Soňou Norisovou v životopisném fimu Americké dopisy (2015)
Se Soňou Norisovou v životopisném fimu Americké dopisy (2015)

Policajti, gangster i skladatel

V posledních letech je Hynek Čermák, i co se filmování týče, v jednom kole. Zahrál si policistu v Hřebejkově filmu Nevinnost. Ve snímku Svatá čtveřice tvořil dokonce manželský pár spolu se svou sestrou Viktorií!

Pak si střihl hlavní roli gangstera ve dvou filmech, jejichž předlohou byl život a skutky Radovana Krejčíře. Načež ztvárnil skladatele Antonína Dvořáka v Amerických dopisech. A v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl byl svérázným kriminalistou Kunešem.

„Možná to je momentální dírou na trhu – že je prostě málo herců, kteří jsou normální chlapi. Znám desítky talentovanějších herců, než jsem já, a nikdo o nich neví. To je otázka velké kliky a náhody. Nechat se objevit neexistuje.

Ne, že by si člověk u filmování odpočinul, ale už nemusí řešit, jestli bude mít druhý měsíc na nájem.“

Nadchly ho černobílé akty

Před pár lety prodal všechny své pistole a nakoupil fotovýbavu. „Celý život jsem cítil, že se k fotografii dostanu. Chtělo to asi svůj čas. Dnes je pro mě focení nejlíp strávený čas v životě.

Naplňuje mě to, hrozně mě to baví.“ Pochvaluje si, jak si při fotografování „vyvětrá hlavu“. „Zapnu i jinou část mozku, tu technologickou. Musím si pořád propočítávat clonu, čas, světlo…“ Hynek Čermák fotí ženské akty, černobíle.

„Škála šedé v sobě nese určitou nadčasovost. Je zvláštní, že když uděláte akt v barvě, tak uvažujete, jestli to nepatří do Playboye nebo něčeho podobného.

Jakmile nafotíte akt černobíle, je to, jako byste tu holku trochu oblékli, byli na ni hodnější, milejší…“ Vloni měl v prostorách domovského Dejvického divadla výstavu s názvem Ještě máme naději. Proč takový název?

„Já myslím, že pokud máme kolem sebe takové krásné holky, tak bychom si měli uvědomit, že jsou důležitější věci než prachy a podobné věci.“ Vystavované fotografie pak byly v aukci prodány a výtěžek dal autor částečně modelkám – „Většinou to jsou herečky, třeba i z oblastních divadel, které berou sotva 15 tisíc hrubého.“ – a zbytek „… pro holky, které kvůli rakovině přišly o ňadro, tak aby si mohly pořídit nové.“ Čermák stojí nohama na zemi: „Jsou to průměrné fotky, ale dělám je moc rád.“

Se Zuzanou Stivínovou v thrilleru Occamova břitva (2012)
Se Zuzanou Stivínovou v thrilleru Occamova břitva (2012)

Měli jsme se nenávidět…

Hynek Čermák žije s přítelkyní Veronikou, herečkou, s níž se seznámil při natáčení filmu Gangster Ka: Afričan. S předchozí partnerkou Danielou má dvě děti, Bořivoje a Hedviku. „Krásně se nám to propletlo.

Bulvár se nám snažil vnutit, že se máme nenávidět, ale zaplaťpánbů se jim to nepovedlo. V době rozpadu rodiny to bylo těžké, ale teď už je to lepší a lepší.

Vidím, jak děti dospívají.“ Syn se potatil – zamiloval si létání, samozřejmě zatím jen na simulátoru, dělá judo, fotí a prý chce být režisérem. I dcera se zhlédla v práci rodičů a touží po kariéře herečky. „Mám z nich velkou radost…“

S Aňou Geislerovou ve filmu Nevinnost (2011)
S Aňou Geislerovou ve filmu Nevinnost (2011)

Hynek Čermák (44) ve zkratce

Narodil se 14. února 1973 v Praze

1995 absolvoval činoherní herectví na DAMU

Hrál ve Středočeském divadle Kladno, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v pražském Národním divadle, v Divadelním spolku Kašpar a na dalších scénách.

V 2. pol. 90. let a 2006-10 angažmá v Městských divadlech pražských

Od r. 2010 členem souboru Dejvického divadla

Od r. 2010 hraje v Divadle Palace, v představení Africká královna

Filmy: např. Nevinnost (2011), Svatá čtveřice (2012), Occamova břitva (2012), Gangster Ka (2015), Gangster Ka: Afričan (2015), Americké dopisy (2015)

Seriály: např. Cirkus Bukowsky (2013), Vinaři (2014), Čtvrtá hvězda (2014), Rapl (2016)

Audio: např. načetl několik detektivek s Harrym Holem, jejichž autorem je Nor Jo Nesbø (titul Policie se stal Audioknihou roku 2013)

Ocenění: Český lev v kateg. vedlejší herec a Cena čes. film. kritiky za film Nevinnost (2011)

Rodina: Přítelkyně Veronika (23, herečka). S bývalou přítelkyní Danielou (42) má syna Bořivoje (13) a dceru Hedviku (12). Sestra Viktorie (50), fotografka, herečka a režisérka.

Kde ho lze vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/hynek-cermak/

Jako Radim Kraviec alias Káčko v krimidramatu Gangster Ka (2015)
Jako Radim Kraviec alias Káčko v krimidramatu Gangster Ka (2015)

Co řekl o …:

… o síle.: „Chlap by měl mít vědomí vlastní síly, protože pak je menší riziko, že ji zneužije. Pokud se svou sílou neumí zacházet, může mít blízko ke komplexům.“

… o vzhledu: „Moje vizáž přitahuje lidi, kteří se chtějí poměřovat, už od patnácti let, co chodím holohlavý. Dřív si mě lidi pletli se skinheadem, tím spíš, že jsem nosil leteckou bundu, bomber.

A to přesto, že moje maminka píše romskou poezii, kterou já s láskou čtu. Že umím hrát na kytaru stovky cikánských písniček a mám stovky cikánských kamarádů…“

… o alkoholu: „Já dělám věci naplno. Kdybych si dal v hospodě pivo, tak bych si jich dal za večer patnáct a ráno bych se nezvedl do práce. Tak radši nepiju vůbec.“

… o trpělivosti: „Klidně mě můžete rozčilovat několik hodin a možná i dní, než mi rupnou nervy. Ale pak to stojí za to.“

… o životě: „Ničeho nelituju, nic bych neudělal jinak, i když mám za sebou spoustu průserů. To, co jsem si odžil, to je moje největší deviza, můj největší majetek. Nic jiného nevlastním – kromě starého ojetého land roveru. Hrozně mě to osvobozuje.“

… o lásce: „Pro lásku jsem změnil život, od začátku jsem ho překopal jiným směrem. Já jsem byl vždycky pro lásku schopen udělat cokoliv. A teď naposledy to bylo fakt divoký, ale stojí to za to.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, Herminapress

Předchozí článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?