Hrajete si rádi? Bylo by divné, kdybyste odpověděli, že ne. Ale kdy jste naposled hráli nějakou společenskou hru?
Odpovíte-li dávno, je čas to změnit. V době, kdy se zdá být až nadlidským výkonem odtrhnout sebe nebo potomky od elektroniky, mohou přinést společenské hry vítané zpestření. A kdy jindy to zkusit, než na Vánoce. Proč?
Chvíle, kdy rodina může být pohromadě jsou neocenitelné. Hraní hry je také jednou z příležitostí, jak mohou trávit rodiče s dětmi, ale také s přáteli. Pokud se vám hraní zalíbí, udělejte z toho tradici nejen vánoční.
Tak je tomu třeba v Německu nebo v Anglii či Itálii. Prostě se jednou v týdnu lidé sejdou a hrají, povídají si, u složitějších her tříbí mozek, ale také odpočívají od běžných starostí.
Jak vybrat?
Můžete hledat hru pro sebe, pak to máte jednoduché, protože víte, co by vás asi mohlo bavit. Výběr pro někoho jiného může trochu oříšek. Takže se musíte zamyslet, co by komu vyhovovalo.
Pro školáka, který má rád rychlá auta, vyberete asi závodní hru, dítě milující zvířata si zase rádo sestaví vlastní zoo. Existuje spousta lidí, které okouzlí sci-fi nebo historie. Myslete na to, aby téma vyhovovalo i spoluhráčům, se kterými chcete hrát.
Pokud víte, že neradi prohrávají, a to se děje i některým dospělým, zkuste třeba některou z her kooperativních. U dětí zase musíte zohlednit věk, ale také vyspělost. Zdá se vám to mnoho? To je jenom začátek.
Kolik vás bude?
To je při koupi hodně důležité. Pokud víte, že ve dvou, pak si vybírejte hry jen pro dva. Už proto, že většinu her určených pro 2–5 či 6 hráčů si spíš užijete ve větším počtu.
Kdo budou spoluhráči?
Nejde jen o to, co koho baví, ale také o to, jestli s hrami začínáte, nebo máte už nějakou zkušenost.
Pokud patříte mezi začátečníky, určitě sáhněte po jednodušších rodinných hrách, které nemají moc složitých pravidel, která byste museli pracně studovat nebo vysvětlovat. Asi ze začátku nesáhnete po hrách, které předpokládají interakci chytrým telefonem.
Už proto, že se od něj naopak chcete hraním na chvíli osvobodit. Pokud jste už zkušenější, budou vám zase vyhovovat hry strategické. Do větší společnosti se hodí rychlé hry sloužící pro pobavení.
U nich byste si měli ujasnit, zda se má jednat hru, ve které ani tak nejde o výsledek, ale o společnou zábavu, nebo o seriózní hru, při které je potřeba více přemýšlet.
V prvním případě zvolíte spíše party hru, může být klidně i vědomostní, ve druhém strategickou. Milujete-li příběhy, pak se poohlédněte nějaké dobrodružné nebo historické.
Náhoda, nebo strategie?
Náhoda hraje velkou roli u většiny rodinných her. Typickým příkladem je asi nejznámější Člověče, nezlob se, ale každá rodinná hra nemusí být tak jednoduchá.
Pozor je ale třeba dát na to, že pokud prvek náhody ve hře přeženeme, získáme hru, ve vůbec které nezáleží na schopnostech. To může vést k tomu, že často prohrávajícího hra přestane bavit.
Naopak, pokud náhodu zcela vyloučíme (šachy), je pravděpodobné, že schopnější hráč bude stále vyhrávat, což slabšího znechutí a nakonec pro toho, kdo stále vyhrává, to také není žádná zábava. Jak z toho?
Výrobci tuto starost většinou přebrali za nás a moderní společenské hry mívají prvek náhody vyvážený tak, aby i ten slabší mohl ochutnat radost z vítězství. Naopak strategické hry kladou na hráče větší nároky a náhody obsahují jen minimum.
Čas
Doba, kterou můžete hraní věnovat, je důležitá. Víte-li, že půjde jen o vyplnění krátké chvíle, třeba než na chatě přestane pršet, stačí 20 minut. Takové hry jsou navíc jednoduché na vysvětlení, takže je můžete hrát i s někým nezkušeným.
Rodinné hry mívají herní dobu do jedné hodiny. Pokud to ale s hraním myslíte vážně, může být čas delší, třeba 90 a více minut až několik hodin.
Kde kupovat?
Nejlepší je vybírat ve specializované prodejně, kde by prodávající měl mít nejvíc informací a poradit (většinou tu pracují fandové a hráči her). Pokud to k takové prodejně máte daleko, využijte internet.
Najdete tu spoustu recenzí a rad k jednotlivým hrám, takže výběr bude jednodušší.
Kolik za ni?
Opravdu kvalitní hra není nejlevnější, ale na druhé straně, nejde o výrobek na jedno použití. Předpokládá se, že si aspoň jednou za čas zahrajete. Zkusíme to srovnat třeba s kinem. Za jedno představení s rodinou zaplatíte nemalý peníz za jednorázový zážitek.
Naproti tomu hra nabízí těch zážitků daleko víc, protože je každé setkání nad ní je jiné.
FOTO PX FUEL