Domů     Horečka bez příčiny je varovný signál
Horečka bez příčiny je varovný signál
16.9.2020

Při angíně a chřipce horečka nikoho nepřekvapí. Jenže co když si naměříte 38 °C a jinak vás nic netrápí?

Asi ve čtvrtině případů horečky neznámého původu se příčina údajně nikdy nenajde. Lékaři ze všeho nejdříve hledají známky skrytě probíhající zánětlivých onemocnění, pak i dalších diagnóz, které využívají některý z mechanismů těla ke zvýšení teploty.

Jak vlastně horečka vzniká?

Při infekčních onemocněních je horečka jednou z metod imunitního systému, jak porazit množící se mikroby. Ty jsou totiž přizpůsobené obvyklé teplotě lidského těla. Stačí ale malé zvýšení, aby se jejich životní podmínky dramaticky zhoršily.

Proto vynakládá imunitní systém tolik úsilí, aby tělesnou teplotu zvýšil. Využívá k tomu několik mechanismů. Především dokáže produkovat určitý typ obranných látek zvaných pyrogeny.

Ty pomáhají zvýšení teploty na hodnoty, za nichž imunita rychleji likviduje nepřítele.

Pomáhá i třesavka

Účinek pyrogenů podporuje tělo ještě dalšími metodami, sloužícími k nárůstu teploty. Především se omezí prokrvení podkoží, čímž se sníží odvádění tepla kůží. Proto je také při horečce kůže chladná.

Současně se začnete třást, což není následek vysoké teploty, ale naopak příčina – svaly jsou totiž nejvýkonnějším producentem tepla v těle a třesem ho intenzivně vyrábějí.

Kromě svalů ke zvýšení teploty přispívají i játra, která jsou i v normálním stavu nejteplejším orgánem těla.

Kdy už horečka škodí?

Zatímco teploty mezi 39 °C a 40 °C pomáhají imunitnímu systému efektivněji zakročit proti infekci, hodnoty nad 41 °C už ohrožují život. Tělesné procesy jsou totiž nastaveny na 37 °C a už při vychýlení o několik málo stupňů přestávají správně fungovat.

To nejmenší, co hrozí, je dehydratace, ale i ta může být nebezpečná, zejména u starších lidí. Současně se zvyšuje pravděpodobnost srdečních a oběhových problémů a narůstá sklon k tvorbě krevních sraženin, které mohou ucpat cévy.

Takto vysoká teplota narušuje také fungování nervového systému, což se projevuje závratěmi, halucinacemi i jinými výpadky vnímání.

Periodické horečky

Někdy se horečky bez příčiny vracejí nebo se objevují v cyklech. Stává se to u dětí, u nichž je ovšem velká pravděpodobnost, že tato potíž s růstem beze stopy zmizí.

Horečka je tu jen následkem chybné imunitní reakce a obvykle ji doprovází zánět v nosohltanu, na krčních mandlích nebo v ústech, aniž by se prokázal infekční původ.

Periodické horečky se mohou objevit i u dospělých, ale tam už není velká naděje na spontánní ústup. Zvýšená teplota je v tomto případě signál, že se v těle rozvíjí nebo už rozvinula porucha imunitního systému.

Ten napadá různé tkáně a způsobuje v nich chronické záněty. Projevy mohou být různě výrazné, záleží na rozsahu a místě zánětu. Příčinou jsou mutace genů, takže stejné potíže mohou – ale nemusí – mít i předci nebo potomci.

Bohužel u geneticky podmíněných poruch je léčba obtížná. Cílem je spíš kontrola projevů, jejich mírnění a předcházení komplikacím. Obávaným následkem je především usazování bílkovin v postižené tkáni, které ji dále poškozují.

Periodicky se opakující horečka může být v tomto případě prvním varujícím signálem, že se v těle děje něco vážného.

Bolavé klouby

Nejčastějším typem geneticky podmíněných autoimunitních onemocnění jsou právě revmatické kloubní potíže. Horečky sice pro ně nejsou vysloveně typické, ale objevit se mohou.

Pokud tedy trpíte artritidou nebo jinými revmatickými potížemi a objeví se u vás horečky bez vysvětlení, pak stav zkonzultujte se svým revmatologem. Nápadné a pro autoimunitní nemoci typické je rovněž nevelké, ale trvalé zvýšení teploty nad 37 °C.

Záhadné kolagenózy

Mnohem méně známé, ale též autoimunitního původu jsou choroby označované jako kolagenózy. Název vyjadřuje jejich podstatu – určité složky imunitního systému útočí cíleně právě na kolagen a další tzv. pojivové tkáně.

Ty máme v těle v mnoha různých partiích, takže záněty se také mohou ozvat takřka kdekoli. Mohou napadat klouby, sliznice, ledviny, cévy, kůži, ale třeba i srdce, což může vést i k velmi vážnému stavu.

Zvýšená teplota bez příčiny opět může být jedním z prvních varujících znamení, že se takové chronické onemocnění rozvíjí.

Pro představu, může se tak hlásit například systémový lupus, závažné vnitřní onemocnění postihující v drtivé většině jen ženy, nebo zánětlivé onemocnění svalů.

Záněty cév

Při opakovaných horečkách bez příčiny ověřují lékaři také eventualitu, že příčinou může být zánět cév. V tomto případě nenese vinu zvýšená hladina cholesterolu, tady na cévní stěny útočí imunitní systém a vyvolá zánět.

Zánětlivá partie oteče a zbytní, čímž se zmenší průměr cévy. Prokrvení tkání, které na této partii závisí, je tedy omezené, což může způsobit další škody. Postižené orgány, svaly nebo podkoží trpí nedostatkem kyslíku a živin.

V zúžených cévách také narůstá riziko, že je zcela ucpe krevní sraženina. Zánět se ale může naopak rozvíjet tím způsobem, že cévní stěnu ztenčí. V krajních případech na ní vznikne výduť, která je vysoce nebezpečná, neboť může kdykoli prasknout.

Nádory a hormony

Mnohé nádory produkují látky, které ovlivňují mozkové centrum pro udržování tělesné teploty, a ta pak stoupá. Nejčastěji se tak projevuje akutní leukémie a další nádory lymfatického systému.

Tělesnou teplotu ale mohou zvýšit i hormonální poruchy, typicky se to stává při nadměrné činnosti štítné žlázy. I to je mimochodem autoimunitní onemocnění.

Nadprodukce hormonů urychluje spalování energie v takové míře, že teplota může stoupnout na 38 °C, a to za výrazného pocení.

Tip: Jaký sprej proti rýmě?

„Při výběru je velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet i nad tím, čím zatěžujete své tělo,“ vysvětluje lékárnice PharmDr. Gabriela Medvecká.

Většinu nosních sprejů lze užívat jen po omezenou dobu, protože si na ně tělo vytváří závislost.

„Velká část těchto přípravků také není vhodná při vysokém krevním tlaku, glaukomu nebo při užívání řady léků proti depresi a hyperplazii prostaty.“ Vhodnou přírodní alternativou je nosní sprej v podobě hypertonického roztoku (např. Humer Sinusitis), který obsahuje glycerol a výtažky z rostlin.

Podporuje tvorbu nosního sekretu a přírodní cestou pomáhá ničit bakterie a viry. „V novějších přípravcích jsou ještě další účinné složky, jako např. olej z čajovníku, jenž je nejsilnějším přírodním antibiotikem,“ doplňuje Medvecká.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních