Domů     Hlídejte si zdraví i po šedesátce
Hlídejte si zdraví i po šedesátce
5.2.2024

S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda.

S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit.

Cukrovka nebolí

A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i dlouhodobý stres.

Varovat by vás měly některé příznaky, jako je únava, náhlé zhoršení zraku, svědění kůže, velká žízeň a časté močení. Výkyvy hladiny cukru v krvi také způsobují někdy náhlý hlad. Objevit se může i nižší citlivost nohou či rukou.

Tyto projevy však nepřicházejí najednou, ale postupně, takže si jich zpočátku nemusíte všimnout.

Co můžete udělat?

Nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky. Lékař vás posílá na odběr krve, při němž se vždy měří také hladina cukru v krvi. Pokud je zvýšená, je to varování. Takzvaný prediabetes neznamená, že je to ještě dobré. Naopak, je to varovné znamení.

Signál, že je třeba některé věci změnit. Začněte si hlídat jídelníček. Pokud je příčinou zvýšené hladiny cukru nadváha, pokuste se zhubnout. Hýbejte se. Důležité nejsou rekordy, ale pravidelnost.

Tip: Kupte si glukometr. V domácích podmínkách tak snadno zjistíte, jestli se váš stav zlepšil. Správná hladina cukru ráno nalačno je 5,5 nmol/l.

Zhoršení zraku

Po čtyřicítce se náš zrak začíná většinou zhoršovat. Ale mohou se objevit i vážnější onemocnění. Jedním z nich je šedý zákal. Už dávno neplatí, že se zákal řeší, až když takzvaně uzrál. Dnes lékaři doporučují operaci co nejdříve.

To proto, že v pokročilém stadiu je oční čočka tvrdší a operace náročnější. Velmi nebezpečná je takzvaná makulární degenerace, která může vést ke slepotě.

Často se projevuje tak, že vidíte v zorném poli černou skvrnu, vypadávají vám v textu písmena či špatně rozeznáváte obličeje.

Co můžete udělat?

Při podezření na makulární degeneraci si vyhlédněte nějakou čtvercovou síť, mohou to být dlaždičky v koupelně, křížovka či čtverečkovaný papír, a zjistěte, zda nevidíte linie křivé či rozvlněné. Pokud ano, spěchejte k  lékaři.

Tip: Nezanedbávejte pravidelné prohlídky na očním oddělení. Rozhodně nestačí, když si jen necháte v optice změřit dioptrie.

Když bolí klouby

Osteoartróza nejčastěji zasahuje kolenní klouby a kyčle, ale trpět mohou i klouby na rukou či páteř. Víc jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou. Ze začátku klouby bolí při pohybu a po čase můžete pociťovat bolest i v klidu.

Protože vás bolest omezuje v pohybu, dochází postupně k úbytku svalové hmoty a bolest se zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Co můžete udělat?

Samozřejmě navštívit lékaře, v tomto případě ortopeda, který zjistí, jak je onemocnění pokročilé, a podle toho rozhodne. Ne vždy je totiž nutná operace.

Může předepsat léky, které onemocnění zpomalí, případně vyléčí probíhající zánět, ale také fyzikální terapii, elektromagnetickou léčbu či fyzioterapii. Kloubům může odlehčit i správná obuv a vhodný pohyb.

Nejčastěji se doporučuje plavání, nordic walking a jízda na kole, případně na rotopedu.

Tip: V poslední době se velmi doporučuje cvičení s využitím labilních ploch, které pomůže zvýšit stabilitu a zpevní svaly. Ze začátku je ale musíte provádět pod dohledem fyzioterapeuta.

Osteoporóza

Řídnutí kostí přichází zvolna. Bohužel se na ně někdy přijde až s první zlomeninou. Větší riziko je u žen, kvůli snížení produkce ženských pohlavních hormonů.

Co můžete dělat?

Zařaďte pravidelný pohyb, omezte pití alkoholu, vzdejte se cigaret. Omezte solení a jezte častěji potraviny bohaté na vápník a vitamin D. Největším zdrojem jsou sluneční paprsky, což ale využijete hlavně v letních měsících.

Tip: S postupujícím věkem schopnost pokožky tvořit vitamin D klesá, je potřeba doplnit ho přípravky z lékárny.

Problém, o kterém se mlčí

Jde o samovolný únik moči, tedy inkontinenci. Přitom ta trápí po šedesátce mnoho žen. Ty pak ze strachu opouštějí své koníčky, přestávají se stýkat s přáteli.

Co můžete dělat?

Důležité je absolvovat vyšetření u urologa.

Kromě běžných doporučení, jako je změna životosprávy a omezení těžké fyzické aktivity, existují i možnosti rehabilitace a fyzikální léčby, například trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna nebo elektrostimulace.

Existují i léky, které tlumí stahy svalů močového měchýře, někdy pomůže hormonální léčba.

Tip: Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského