Domů     Hlídejte si zdraví i po šedesátce
Hlídejte si zdraví i po šedesátce
5.2.2024

S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda.

S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit.

Cukrovka nebolí

A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i dlouhodobý stres.

Varovat by vás měly některé příznaky, jako je únava, náhlé zhoršení zraku, svědění kůže, velká žízeň a časté močení. Výkyvy hladiny cukru v krvi také způsobují někdy náhlý hlad. Objevit se může i nižší citlivost nohou či rukou.

Tyto projevy však nepřicházejí najednou, ale postupně, takže si jich zpočátku nemusíte všimnout.

Co můžete udělat?

Nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky. Lékař vás posílá na odběr krve, při němž se vždy měří také hladina cukru v krvi. Pokud je zvýšená, je to varování. Takzvaný prediabetes neznamená, že je to ještě dobré. Naopak, je to varovné znamení.

Signál, že je třeba některé věci změnit. Začněte si hlídat jídelníček. Pokud je příčinou zvýšené hladiny cukru nadváha, pokuste se zhubnout. Hýbejte se. Důležité nejsou rekordy, ale pravidelnost.

Tip: Kupte si glukometr. V domácích podmínkách tak snadno zjistíte, jestli se váš stav zlepšil. Správná hladina cukru ráno nalačno je 5,5 nmol/l.

Zhoršení zraku

Po čtyřicítce se náš zrak začíná většinou zhoršovat. Ale mohou se objevit i vážnější onemocnění. Jedním z nich je šedý zákal. Už dávno neplatí, že se zákal řeší, až když takzvaně uzrál. Dnes lékaři doporučují operaci co nejdříve.

To proto, že v pokročilém stadiu je oční čočka tvrdší a operace náročnější. Velmi nebezpečná je takzvaná makulární degenerace, která může vést ke slepotě.

Často se projevuje tak, že vidíte v zorném poli černou skvrnu, vypadávají vám v textu písmena či špatně rozeznáváte obličeje.

Co můžete udělat?

Při podezření na makulární degeneraci si vyhlédněte nějakou čtvercovou síť, mohou to být dlaždičky v koupelně, křížovka či čtverečkovaný papír, a zjistěte, zda nevidíte linie křivé či rozvlněné. Pokud ano, spěchejte k  lékaři.

Tip: Nezanedbávejte pravidelné prohlídky na očním oddělení. Rozhodně nestačí, když si jen necháte v optice změřit dioptrie.

Když bolí klouby

Osteoartróza nejčastěji zasahuje kolenní klouby a kyčle, ale trpět mohou i klouby na rukou či páteř. Víc jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou. Ze začátku klouby bolí při pohybu a po čase můžete pociťovat bolest i v klidu.

Protože vás bolest omezuje v pohybu, dochází postupně k úbytku svalové hmoty a bolest se zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Co můžete udělat?

Samozřejmě navštívit lékaře, v tomto případě ortopeda, který zjistí, jak je onemocnění pokročilé, a podle toho rozhodne. Ne vždy je totiž nutná operace.

Může předepsat léky, které onemocnění zpomalí, případně vyléčí probíhající zánět, ale také fyzikální terapii, elektromagnetickou léčbu či fyzioterapii. Kloubům může odlehčit i správná obuv a vhodný pohyb.

Nejčastěji se doporučuje plavání, nordic walking a jízda na kole, případně na rotopedu.

Tip: V poslední době se velmi doporučuje cvičení s využitím labilních ploch, které pomůže zvýšit stabilitu a zpevní svaly. Ze začátku je ale musíte provádět pod dohledem fyzioterapeuta.

Osteoporóza

Řídnutí kostí přichází zvolna. Bohužel se na ně někdy přijde až s první zlomeninou. Větší riziko je u žen, kvůli snížení produkce ženských pohlavních hormonů.

Co můžete dělat?

Zařaďte pravidelný pohyb, omezte pití alkoholu, vzdejte se cigaret. Omezte solení a jezte častěji potraviny bohaté na vápník a vitamin D. Největším zdrojem jsou sluneční paprsky, což ale využijete hlavně v letních měsících.

Tip: S postupujícím věkem schopnost pokožky tvořit vitamin D klesá, je potřeba doplnit ho přípravky z lékárny.

Problém, o kterém se mlčí

Jde o samovolný únik moči, tedy inkontinenci. Přitom ta trápí po šedesátce mnoho žen. Ty pak ze strachu opouštějí své koníčky, přestávají se stýkat s přáteli.

Co můžete dělat?

Důležité je absolvovat vyšetření u urologa.

Kromě běžných doporučení, jako je změna životosprávy a omezení těžké fyzické aktivity, existují i možnosti rehabilitace a fyzikální léčby, například trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna nebo elektrostimulace.

Existují i léky, které tlumí stahy svalů močového měchýře, někdy pomůže hormonální léčba.

Tip: Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
22.1.2024
Snídáte cereálie nebo rohlík se salámem? Nebo ráno vůbec nejíte? Ať tak, či onak, snídaně hodně naznačí vaši budoucnost. Snídaně každého z nás mívají svůj tradiční charakter, výběr jídel málokdy měníme, jde zkrátka o zažitý ranní rituál. A to je podstatné. Vše, co se v naší životosprávě pravidelně opakuje, má dopad na naši tělesnou schránku a odrazí se na zdraví i na tom, jak budeme vypadat za ro
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g