Domů     Helena Vondráčková: Relax, to je voda a zahrada
Helena Vondráčková: Relax, to je voda a zahrada
12.6.2020

Náklonnost slavné zpěvačky k vodnímu živlu je dobře známá. Jak sama říkává, vyrostla u řeky a lásku k vodě má v krvi. Proto je jejím letním domovem hausbot na Slapech, a proto má bazén i na zahradě v Řitce, kde bydlí už od poloviny 80. let.

Klid a prostor pro relaxaci si přála Helena Vondráčková i od zahrady, v době koupě domku zarostlé a divoké.

Za pomoci zahradního architekta se z ní během let stal klidný zelený kout, chaos zmizel, dnes převládá úhledný trávník a ovocné stromky, meruňka, třešeň a jabloň. Kromě toho si paní domu pěstuje léčivé byliny.

Naopak ze záhonu se zeleninou sešlo, celkem pochopitelné, neboť kdo to zkusil, ví, kolik času takový koníček zabere.

Nenáročný samozřejmě není ani anglický trávník, pokud má být pastvou pro oči. Vedle zastřihávání vyžaduje pravidelnou zálivku, což při pobytu na Slapech řešila Helena Vondráčková sousedskou výpomocí.

Nebo prostě sedla do auta a jela kropit, výhodou jejího letního bytu je to, že k tomu stálému to není daleko.

Kvete celý rok

Co nezabírá trávník a stromky, tam jsou okrasné keře a rostliny, vybrané důmyslně tak, aby na zahradě po většinu roku vždy něco kvetlo. A tak jsou tam otužilé azalky a rododendrony, ale i letničky.

Velmi dobře, snad vůbec nejlépe se na zahradě daří vysokým okrasným travinám, na podzim pak určují její krásu spolu s kvetoucími vřesy.

Prostor pro Elsu

Při náklonnosti Heleny Vondráčkové k vodě je jasné, že na zahradě nemůže chybět bazén. Plavání je jeden z jejích nejoblíbenějších způsobů relaxace. Není ale jediná, kdo zahradu využívá k protažení těla.

Své teritorium tu má i fenka německého ovčáka Elsa, stejně jako dřív její předchůdkyně Lisa, rovněž „vlčák“, protože pro toto plemeno má Helena Vondráčková slabost.

O Lisu přišla předčasně v roce 2008, fence bylo tehdy jedenáct let a trpěla značnými problémy s kyčlemi, kvůli nimž musela být operována.

Prázdný dům bez psa nevydržela Helena Vondráčková dlouho, a tak se v něm záhy objevila temperamentní Elsa, prý štěně z policejního vrhu, a tedy zvídavé. S Elsou pak chodila na „cvičák“, a tak je to fenka nejen bystrá, ale také poslušná a ukázněná.

Další zahrada – zimní

Vznikla v prostoru nad garáží, kde mohla vyrůst terasa, ale zimní zahrada se Heleně Vondráčkové zdála smysluplnější. Jednou velkou terasu už totiž dříve k domku přistavěli a stala se oblíbeným místem pro posezení v teplých měsících.

Zasklený prostor je alternativou pro chladnější období, není totiž ponechaný jen květinám, je tam velký jídelní stůl, takže se dá příjemně sedět uprostřed zeleně, mezi vzrostlými fíkusy, sukulenty, pryšci i kaktusy.

Nová kuchyň

Nejnovější částí postupně zvelebovaného domova je dnes kuchyň. Oproti té předchozí, léty opotřebované, je vybavená důmyslnými technickými pomůckami a hračkami, na některé z nich si paní domu teprve zvyká a učí se s nimi pracovat.

Skříňky se samy otvírají na dotyk, z baterie u dřezu teče nejen teplá a studená voda, ale také jemně perlivá, perlivá a filtrovaná voda. Kohoutek je totiž napojený na přístroj, který vodu filtruje a upravuje.

Trouba je parní a sama si hlídá, aby v zásobníku byla vždy voda a pečeni nehrozilo vysušení. Nad varnou deskou je praktická pomůcka pro pocit bezpečí v domově, je to monitor napojený na kameru u vstupních dveří. Kromě toho všeho Helena Vondráčková ráda vaří.

Neunikla vám její zapečená cuketa, kterou připravovala v TV Prima? Recept si přivezla z Austrálie a můžete ho zkusit takto:

Nastrouháme 5 mladých cuket, 4 mrkve a 1 cibuli. Přidáme 400 g nakrájené šunky, 400 g nastrouhaného eidamu, 4 stroužky česneku a 5 vajec.

Promícháme, osolíme, opepříme, přidáme špetku oregana a zahustíme podle potřeby polohrubou moukou s 1 práškem do pečiva. Nalijeme na vymaštěný plech a pečeme 1 hodinu na 180 °C.

Druhý domov u vody

Na hausbotu na Slapech tráví léto už zhruba deset let, za tu dobu už původní příbytek přestal vyhovovat, a tak si hned v sousedství vybudovali s manželem větší se třemi ložnicemi, aby měli kde přespat i hosté.

Nechybí ani pořádná kuchyně, protože i tady se vaří. Helena Vondráčková ráda rybaří a stejně ráda ryby připravuje, štiky i candáty, co se na Slapech dají chytit.

Hlavně si tu ale užívá vody. Tu Helena Vondráčková miluje od dětství, plavání byl první sport, který se naučila a který si zamilovala, později v něm i závodila a pak plavání i učila.

Jako dítě jezdila na vodácké tábory a pádlování se stalo další její sportovní láskou. Zkrátka když relaxace a odpočinek, tak u vody. Na Slapech nebo doma v bazénu. Plavat chodí skoro denně.

V kostce

Nejpopulárnější česká zpěvačka se narodila v Praze v roce 1947 a upozornila na sebe vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty v roce 1964. Vystupovala pak v pražském divadle Rokoko a s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem zpívala v triu Golden Kids.

K nejúspěšnějším písním za celou její kariéru patří Červená řeka, Pátá, Chytila jsem na pasece motýlka, Kam zmizel ten starý song, Archiméde, Znala panna pána, Sladké mámení a mnohé další.

Hrála v několika filmech. Tím prvním byla Šíleně smutná princezna, dále komedie Jen ho nechte, ať se bojí, nebo Trhala fialky dynamitem

Účinkovala v muzikálech Bídníci, Cats, Hello, Dolly!, Mona Lisa nebo Baron Prášil.

Je podruhé provdaná, jejím manželem je podnikatel Martin Michal.

Foto: Herminapress, Shutterstock

Související články
25.12.2025
A není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nestačí jen „cosi“ nasypat „kamsi“ a odškrtnout si „splněno“. Krmením na sebe berete mnohem větší závazek a zodpovědnost.   Máte v plánu sypat v zimě zpěvavým opeřencům nějaké dobroty? Pak byste měli vědět pár pravidel, která je při tom nutno dodržovat. Jinak můžete ptákům víc uškodit než pomoci. Ornitologové varují, že špatné krmení je
13.8.2025
Představte si, že máte kolem domu nebo před ním místo celozeleného trávníku krásně barevnou louku. Potěší při každém pohledu z okna a navíc příláká užitečný hmyz. Kousek louky můžete mít i na úplně malém pozemku. Velice hezké jsou různé pásy lučních květin působící jako oddělovací prvky nebo okrasné lemování. Louka také dodá vaší zahradě trochu divokosti. Při plánování zeleně, bez ohledu na
30.7.2025
Doma, i v opravdu malém bytě, si můžete vytvořit půvabnou mini skalku nebo zahrádku. Najdete tak nové využití pro sukulenty, velkou zavařovací sklenici či akvárium bez rybiček. Návod má přesah do aranžování, pěstování pokojových rostlin i zahradničení. Ostatně, ani floristé nepracují jen s řezanými květinami. Do svých aranžmá často zahrnují i pokojové a venkovní rostliny všeho druhu. Výborně se h
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Pryč se škrábanci na laku
Čas od času se nám prostě stane doma havárie. Ať už my nebo někdo z rodiny nechtěně udělá rýhu či škrábanec na nábytku a je z toho mrzutost. Ale není třeba se hned rozčilovat, když to jde napravit. Než začnete, je třeba pořádně setřít prach a odstranit špínu a mastnotu. Při použití domácích prostředků nezapomeňte […]
Spodní prádlo musí sedět
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes […]
Když to chce rychlý zásah…
… pak není času na zbyt, natož na rozmyšlenou. Proto je dobré si nanečisto rozvážit, co budeme dělat, když u nás doma nastane malá katastrofa.   Vzplanul oheň na pánvi Nebezpečí: Obrovské! Hrozí kompletní vyhoření minimálně kuchyně Nejhorší, co můžeme udělat: Chrstnout na pánev vodu! V oleji rozžhaveném na několik set stupňů se okamžitě mění na […]
Domovní číslo z hřebíků
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Napříč rakouskými Korutany v jedné stopě v rámci závodu Velovista
epochanacestach.cz
Napříč rakouskými Korutany v jedné stopě v rámci závodu Velovista
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá
Pekař na chůdách zdolal téměř 3000 kilometrů
epochalnisvet.cz
Pekař na chůdách zdolal téměř 3000 kilometrů
Obyvatelé kraje Landes na jihozápadě Francie žijí po staletí doslova odříznutí od světa. Místní proto běžně používají vysoké chůdy. Oblíbí si je nejen pastevci, kteří se díky nim mohou bez problémů pohybovat v bažinaté krajině, ale i poslové nebo pošťáci.   Chodit se na nich učí dokonce už děti! Chůdám zde odzvoní až koncem 19. století,
Natalii Portman v roli ambasadorky Tiffany & Co.
iluxus.cz
Natalii Portman v roli ambasadorky Tiffany & Co.
Společnost Tiffany & Co. oznámila, že její novou globální ambasadorkou se stává herečka, producentka a režisérka Natalie Portman, držitelka Oscara®. Tento krok otevírá novou kapitolu pro ikonický
Josef II. vs. Kateřina Veliká: Císař podlehl ruskému přepychu
historyplus.cz
Josef II. vs. Kateřina Veliká: Císař podlehl ruskému přepychu
„Nejdůkladnější, nejhlubokomyslnější a nejinteligentnější.“ Těmito superlativy veřejně zahrnuje carevna Kateřina II. Veliká svého hosta, císaře Josefa II., po jeho návštěvě Ruska v roce 1780. Ve skrytu duše si však o něm myslí, že je panovačný, lehce ovlivnitelný a snadno podléhá lichotkám. Jenže i Josef umí dobře číst v lidských srdcích… „Rusko ji zajímá stejně málo
Má dobrovolný pobyt ve tmě smysl? Pomáhá zklidnit mysl
epochaplus.cz
Má dobrovolný pobyt ve tmě smysl? Pomáhá zklidnit mysl
Několik dní bez světla, mobilu i hodin. Jen ticho a absolutní tma. Pobyt ve tmě je pro někoho zvláštní experiment, pro jiné způsob, jak zpomalit a lépe poznat vlastní mysl. Proč lidé dobrovolně tráví čas v temné místnosti a co se během takového pobytu vlastně děje s tělem i psychikou? Zvenčí to může znít skoro
Tajemství zjevení v Guadalupe a v La Salettě: Je bohorodička indiánkou?
enigmaplus.cz
Tajemství zjevení v Guadalupe a v La Salettě: Je bohorodička indiánkou?
Aztécký indián Juan Diego Cuauhtlatoatzi se 10. prosince 1531 vydává na putování ze své domovské vesnice Cuauhtitlan v centrálním Mexiku. Sotva však odsud vytáhne paty, uslyší z kopce Tepeyac líbezný
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Královna zářivých úsměvů a pohody
nejsemsama.cz
Královna zářivých úsměvů a pohody
Dnes už je jasné, že čistit si zuby dvakrát denně nestačí. Kartáček a pasta jsou sice skvělý začátek, jenže vaše zuby i dásně ocení i další malé, prospěšné rituály. Pokud chcete mít úsměv jako z reklamy na zubní pastu, bude potřeba kromě klasického kartáčku do péče zařadit i čištění mezizubními kartáčky. Dobré je také upravit stravu
Připomněla jsem mu, kdo ke komu patří
skutecnepribehy.cz
Připomněla jsem mu, kdo ke komu patří
Vladimír byl největší ze třídy a chodil na judo. Ve třídě měl od začátku dobrou pozici. Kluci se s ním od prvního dne kamarádili a holky z něj byly celé pryč. Když jsme se kdysi ve škole poznali, byli jsme ještě děti. Tehdy se Vláďa s rodiči přistěhoval do městečka a učitelka ho přivedla do naší třídy: „Děti, to je
Salát s jablky
tisicereceptu.cz
Salát s jablky
Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a pepř 80g baby špenátu 2 červená jablka 2 hrsti opražených mandlových lupínků 4 jarní cibulky, na tenká kolečka 150 g sýra s modrou plísní 3 lžíce v
Marné volání Horníčka o pomoc
nasehvezdy.cz
Marné volání Horníčka o pomoc
Syn Miroslava Horníčka (†84) se utopil přímo během natáčení „Písařů“. Na začátku 70. let natáčel Miroslav Horníček (†84) spolu s hercem Jiřím Sovákem (†79) a dalšími kolegy skvělý seriál Byli jedno
Puberta T. rexe trvala dlouhých 40 let!
21stoleti.cz
Puberta T. rexe trvala dlouhých 40 let!
Podle nejnovější analýzy, publikované ve vědeckém časopise PeerJ, nedosahoval Tyrannosaurus rex své plné velikosti ve věku 25 let, jak se všeobecně tradovalo, ale až ve věku 40 let. To úplně mění obra