Domů     Koi kapři a ti další
Koi kapři a ti další
26.2.2024

Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít?

Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít opravdu radost.

Jezírko můžete mít jen pro okrasu, ale pořídit si můžete i to koupací, ve kterém si zaplavete spolu s rybami.

Paví očka
Paví očka

Ryby se dají ochočit

A jaké ryby si vyberete? Koi kapři jsou krásně zbarvení a tak akorát velcí, aby byli v jezírku nepřehlédnutelní. Nadělají vám spoustu parády. Ovšem jsou k chovu náročnější, hůř se množí a mohou mít různé nemoci.

Jestliže jste úplní začátečníci, dejte zprvu přednost například karáskům, kteří jsou stejně krásní a navíc lacinější. Jsou to velmi odolné ryby, které nepotřebují větší péči.

K venkovnímu chovu se hodí i běžné druhy živorodek, které známe z akvária – paví očka, mečovky, platy. Z kaprovitých vás okouzlí parmičky nádherné. Vyjímat se v jezírku budou kančíci, kteří také patří k méně náročným druhům. Radost vám budou dělat podle počasí skoro až do října.

Kolik jich můžu mít?

Počet ryb přímo souvisí s velikostí jezírka. Důležitá je i hloubka. Aby mohly ryby přezimovat, mělo by jezírko být minimálně 1 metr hluboké, raději ale víc. V létě je pro ryby u dna příjemně chladná voda. A kolik rybek si pořídit? Jednoduché pravidlo zní:

na každých 1000 litrů vody nasaďte asi 10 rybek. Nezáleží však pouze na velikosti jezírka, zohledněte i to, zda vybrané druhy žijí v houfu nebo jsou samotáři. A jestli se jednotlivé druhy mezi sebou snášejí.

Další obyvatelé vodních ploch

Žáby

Zatímco ryby si musíte vybrat a koupit vy, ostatní živočichové si vaše jezírko najdou sami. Tak třeba žáby. Ty se ani koupit nedají, protože jsou chráněné. Ovšem může se stát, že si některá vodu u vás na zahradě najde a zabydlí se tady.

Setkat se můžete se skokany, ropuchami, kuňkami i rosničkami, nebo s jejich malými pulci… Ale pozor, žáby dělají pěkný rámus. Takže pokud máte jezírko přímo pod okny ložnice, asi je za sousedy nebudete chtít. Pak nezbude, než se jim omluvit a odnést je opatrně někam do vody v přírodě.

Tip Paní domu: Jestliže se rozhodnete, že si malé pulce ponecháte, vypněte filtrovací zařízení, nedolévejte chlorovanou vodu z vodovodu a v době jejich dospívání jim umožněte vyjít z vody na břeh pozvolným vstupem.

Drozd
Drozd

Ptáci

Počítejte s tím, že se jezírko stane veřejnou koupelnou kdejakého opeřence. A také jeho pítkem. Potěšením za to pro vás bude sledovat jejich radostné dovádění i poslouchat vždy vyladěný ptačí koncert.

U vody objevíte druhy, o kterých ani netušíte, že žijí ve vaší blízkosti. Kromě běžných opeřenců vás mohou navštívit volavky, dokonce i čápi.

Čolci

Tito drobní obojživelníci patří také mezi chráněné živočichy. Dorůstají délky asi 10 cm a v zahradních jezírcích se objevují docela často. Vždy na podzim zmizí, protože jdou přezimovat do lesa. Ovšem na jaře se opět objeví.

Stejně jako ostatní obyvatelé vodní plochy, vás ale uhranou, a když je budete ve vodě pozorovat, zaručeně zapomenete na trampoty a starosti, protože působí antistresově.

Na hladině jezírka se mohou objevit i vážky.
Na hladině jezírka se mohou objevit i vážky.

Život s jezírkem

Ještě jste se pro jezírko na sto procent nerozhodli, a jen o něm uvažujete? Teď je nejlepší doba k jeho výstavbě, abyste na jaře již mohli nasadit ryby. Jezírko je dokonalou duševní oázou, která vás bude těšit i nabíjet pozitivní energií.

Určitě se však nejedná o bezúdržbového koníčka. Nejdražší je asi prvotní pořízení filtrace, na té určitě nešetřete. Běžný provoz vás už tolik stát nebude, je to spíš o manuální práci.

Něco málo zaplatíte za energii, jinak se dá jezírko srovnat s běžným akváriem.

Připravte se, že budete bojovat proti řasám, nějakou korunu utratíte za vodní rostlinky, peníze jsou třeba i na krmení… To vše vám ale vynahradí chvilky, které strávíte pozorováním živé přírody přímo u svého domova.

Tip Paní domu: Možná se nakonec rozhodnete, že si k jezírku pořídíte i mokřad, abyste ještě více podpořili biologickou rovnováhu přírody.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn