Domů     Nové dveře? Krásné a funkční.
Nové dveře? Krásné a funkční.
12.6.2020

Vybírat nové dveře do bytu může být otázka několika minut, anebo také pořádná věda. Nejen to, jak dveře vypadají, ale také jejich speciální vlastnosti hrají roli.

Domovní dveře

Přívětivé pro nás, nedobytné pro nezvané návštěvy, takové musí být pořádné domovní dveře. Rozhodovat se budeme mezi plastovými, hliníkovými a masivními dveřmi. Kritéria jsou jednoznačná:

kromě ceny musí být co nejodolnější, nejbezpečnější a zároveň by měly dokonale ladit s celým domem.

Plastové

Co si budeme říkat, vchodové dveře z plastu jsou jednoznačně nejlevnější variantou. Mají jednu výhodu – dobře izolují. Kromě toho je samozřejmě můžeme pořídit i v jiných dekorech, než je trochu okoukaná bílá.

Mají samozřejmě i své neduhy, snadno se poškrábou a poškodí, takže výrobci radí pořizovat plastové dveře raději do rodinných domků nebo domů jen s několika bytovými jednotkami, kde na dveře nebude takový nápor.

Hliníkové

Vchodové dveře z hliníku možná na někoho působí příliš stroze a technicky, a také se nehodí všude, ale jsou velmi pevné, odolné a budou sloužit dlouho. Právě tyhle vlastnosti je předurčují do bytových domů, kde se „dveře netrhnou“. V kombinaci se skleněnou výplní jsou elegantní a krásné.

Dřevěné

Co naplat, dřevo je prostě dřevo. Budete-li uvažovat o vchodových dveřích z masivu, nešetřete na kvalitě, aby vám dlouho a věrně sloužily. Jejich trumfem je krása přírodního materiálu.

Když se obrátíte na odbornou firmu, můžete si nechat dveře tónovat do jakékoliv barvy. Nemusíte se bát, že by se dveře začaly kroutit – ty kvalitní od renomovaných výrobců jsou lepené z několika vrstev lamel, takže jsou tvarově stabilní.

Dveře do bytu

Vchodové dveře do bytu nemusí být tak odolné proti vrtochům počasí, zato v odolnosti proti nenechavcům, kteří by se rádi porozhlédli po vašem bytě, nesmí zůstat pozadu.

Kromě toho musí být odolné proti ohni (měly by zabránit ohni, aby se rychle rozšířil z chodby do bytu). Musí také zvládnout teplotní rozdíl mezi vytápěným bytem a chladnou, nevytápěnou chodbou bytového domu, aniž by začaly „pracovat“.

Při rozhodování se podívejte i na to, jak dobře dveře zvukově izolují – nemusíte přece vědět všechno, co si povídají hluční sousedé na chodbě ve dvě ráno.

Na trhu jsou vchodové dveře dřevěné i kovové, které mají uvnitř kovové jádro a na povrchu dýhu nebo laminát.

Interiérové dveře

Většina z nás si do bytu pořídí všechny dveře stejné, ale to nemusí být vždy nejmoudřejší rozhodnutí. Tak jako si do koupelny nepostavíme starožitný dřevěný nábytek, neměli bychom tam montovat dveře, kterým škodí vlhko.

Každá místnost může mít dveře s takovými vlastnostmi, které přesně odpovídají tomu, k čemu místnost slouží, a přitom navenek vypadají navlas stejně:

Do komory: mechanicky odolné dveře

Všude tam, kde se každou chvíli něco objemného nebo těžkého přenáší, se hodí dveře, které se snadno nepoškrábou a neprorazí. Bedýnky s ovocem, basa piv, se kterou musíme projít dveřmi, ani neopatrná manipulace s vysavačem takovým dveřím neublíží.

Jejich jádrem je pevná dřevotřísková deska a na povrchu odolný laminát, který dokáže imitovat i dřevo.

Do dětského pokoje nebo ložnice: zvukově izolační dveře

Kdo má doma puberťáka, který si libuje v hlasité hudbě, takže není slyšet ani televizi v obýváku, ocení dveře, které nechají protivné zvuky tam, kam patří.

Zvuk izolují jednak díky plné dřevotřískové desce, která je jejich základem, jednak díky kvalitnímu utěsnění po celém obvodu dveří.

Tip: Zvukově izolační dveře můžete bez problémů pořídit i do bezbariérově řešeného bytu, kde chybí prahy. Porozhlédněte se po takových, které mají takzvaný zvukově izolační mechanický práh, izolaci, která je zabudovaná dospod dveří.

Do kuchyně: kyvné dveře

Máte kuchyni oddělenou od jídelny? Jestli ano, nejspíš také často s rukama plnýma talířů řešíte, jestli si na cestě ke stolu otevřete nějakým artistickým kouskem, nebo budete přivolávat někoho z rodiny, aby vám otevřel.

Zbytečným zádrhelům se jednoduše vyhnete, pořídíte-li do kuchyně takzvané kyvné dveře, což je odborný název pro obyčejné „lítačky“. Otevírají se na obě strany, stačí jen lehce ťuknout loktem, bokem nebo nohou.

Do obýváku: celoskleněné dveře

V interiéru dokážou rafinované průhledy z místnosti do místnosti udělat divy. Celoskleněných dveří z kaleného skla se bát nemusíte, jsou velmi odolné proti mechanickému poškození.

Když do kvalitních celoskleněných dveří narazí dítě nebo jimi bouchne průvan, vůbec to s nimi nehne. Kdyby ale přece jen někdo cíleně uhodil do hrany nebo rohu skla, rozpadne se podobně jako autosklo na neostré drobné úlomky. Ale k tomu s největší pravděpodobností stejně nikdy nedojde.

Tip: Chcete-li vdechnout interiéru osobitý ráz a mít doma něco zvláštního, poohlédněte se po takzvaném grafoskle. Je to tvrzené sklo s vnitřní bezpečností fólií, která při případném poškození skleněné tabule udrží všechny střepy pěkně pohromadě.

Do grafoskla si můžete nechat podle libosti zatavit jakýkoliv obrázek, fotografii, grafický motiv, a dokonce i látku.

Designově zajímavé: posuvné dveře po zdi

K oddělení jídelny a obýváků se výborně hodí dveře, které se zasouvají podél zdi. Skleněná varianta má všechny výhody prosklených dveří, takže vás nepřipraví o světlo a vzdušný dojem z interiéru, ale nezabere doslova žádné místo:

dveře jsou silné jen centimetr. Zasouvací dveře se dají doplnit napevno zabudovanou skleněnou stěnou.

Do malého prostoru: posuvné dveře do stavebního pouzdra

Do malého prostoru, kde by klasické dveře rušily, a zároveň do míst, kam se skleněné dveře nehodí, můžeme osadit dveře, které se zasouvají do zdi. Na takovou úpravu ale musíme myslet nejlépe předem, už během hrubé stavby.

Tip: Pokud použijete místo klasického kování na zásuvné dveře takzvanou mušli, která nevyčnívá, zasunete dveře kompletně a získáte celý průchozí otvor.

Víte, co se skrývá pod povrchem?

Nejlevnější dveře mají rám vyrobený z vláknitého hranolu nebo měkkého dřeva, vyplněný ztuženým papírem ve tvaru včelí plástve, takzvanou voštinou. Jsou lehké a poměrně pevné, ale mají své mouchy.

Povrch se snadno poškrábe a také neodolají většímu nárazu nebo kopnutí. Raději je nepoužívejte do vlhkých prostor.

Dveře s odlehčenou dutinkovou dřevotřískovou deskou, jejichž povrch tvoří fólie, která více méně zdařile napodobuje dřevo, laminát nebo dýha, jsou o něco dražší. Ceny se pohybují mezi dvěma a dvanácti tisíci korun podle provedení.

Dveře kazetové se obvykle tváří jako dřevo, ale levnější typy mohou vypadat lacině. Bývají zevnitř vyztužené polystyrénovými nebo odlehčenými dřevotřískovými profily.

Dveře dýhové nebo laminátové jsou trochu dražší, cena začíná na 3 tisících korun, ale jsou odolnější.

Dveře z dřevěného masivu jsou lehké a ty od renomovaných výrobců i odolné a pevné. Pokud mají jádro z dřevotřísky nebo vláknité desky, nemusíte se bát, že by nebyly tvarově stálé. Kvalitní dveře pořídíte za 8 tisíc a víc.

Zárubně a kování

Kdo vybírá nové dveře do starší stavby, nejspíš narazí na problém: původní rámy mívají často jiný rozměr závěsů, jiné čepy, takže dveře na ně nejdou nasadit, nebo jiný rozměr takzvaných falců (polodrážek).

Staré zárubně mohly v průběhu let utrpět i vlivem toho, jak dům „pracoval“, mohou být dokonce mírně zdeformované. To všechno musíme vzít v úvahu, než se rozhodneme, jestli pořídíme jen nové dveře, nebo se pustíme do větší přestavby a rám vyměníme.

Jestli s definitivním rozhodnutím váháte, raději se zeptejte odborníka ze specializované firmy, abyste zjistili, jak obtížná by případná výměna rámu byla. Železné rámy se vyřezávají snadno, dřevěné je někdy lepší zrenovovat. To už ale záleží na vás.

Také zvažte, jak k sobě budou ladit nové dveře a původní rám: k dýhovaným dveřím bude kovový bílý nebo černý rám jako pěst na oko.

Tip: Původní kovový rám nemusíme hned vybourávat, někdy stačí dveře obložit. K dostání jsou obrubně speciálně určené k obložení těch kovových. Vypadají dobře, nevýhodou je to, že zúží průchod skoro o tři centimetry.

Kromě klasických zárubní existuje ještě jedna elegantní možnost: takzvaná zapuštěná zárubeň.

Tu si sami nejspíš nenainstalujeme, budeme se muset obrátit na specializovanou firmu, protože její součástí je i kovová konstrukce, která se zapustí do otvoru na dveře.

Výsledek je ale zajímavý – zárubeň nevyčnívá ze zdi, dveře, zárubeň i zeď jsou v jedné rovině.

Jak vybírat kování?

1. kvalita

Kování by mělo na dveřích vydržet v dobré kondici hodně dlouho. Neměl by ho poškodit pot, ani by se nemělo rychle odřít. Proto by cena neměla být rozhodující, raději pořiďte kování aspoň za pět set korun než nekvalitní zboží v akci.

Opatrně u různých pozlacených levných klik, ty nejspíš hodně rychle o svůj lesk přijdou. Když kování potěžkáte a zdá se vám nějak podezřele lehké, raději ho nekupujte. Tady se šetřilo na materiálu.

2. design

Kování musí ladit s designem a dekorem dveří i rámu, jinak bude vypadat i na krásných dveřích jako pěst na oko. Hranaté kování se hodí k moderním, strohým dveřím, klasické zaoblené dveře ladí s kulatým kováním.

3. umístění

Jiné kování se hodí k „normálním“ dveřím, jiné pořídíme ke dveřím zásuvným. V druhém případě potřebujeme, aby dveře bylo možné zasunout kompletně, takže kování bude muset být zapuštěné dovnitř. Takovému kování se říká mušle nebo miska.

Posuvné dveře na stěnu (to znamená takové, které se nezasouvají do zdi, ale ke zdi), můžete opatřit madlem, se kterým se snadno zachází. Dveře pak samozřejmě neotevřete úplně nadoraz.

4. speciální funkce

Z bezpečnostních důvodů bychom ke dveřím na WC a do koupelny měli raději pořídit kování, které je možné v případě nouze otevřít šroubovákem zvenčí. To oceníme ve chvíli, kdy se nám uvnitř zamkne malé dítě a nepodaří se mu dostat se ven.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock, archiv firem SAPELI, J.A.P.

Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé