Domů     Hana Zagorová: Útulnost domova dělají detaily
Hana Zagorová: Útulnost domova dělají detaily
15.2.2021

Říkávalo se jí Hanička-Písnička. Dnes dává ona sama přednost pojmenování Zagorka. Zpěvačka, herečka, textařka, moderátorka… Neměla to v životě jednoduché, a přesto – nebo možná právě proto – dovede dodnes rozdávat lidem radost…

Krásné dětství venkovské holky, tak popisuje svá nejranější léta. Pochází ze Slezska, z Petřkovic u Ostravy. Z domu se zahradou a spoustou zvířat. Já jsem se narodila do té nejlepší rodiny na světě! Měla jsem strašně hodné rodiče.

Také byli velmi společenští, rádi pořádali večírky. A na těch já jsem se předváděla. Tvrdila jsem, že půjdu k cirkusu!“ Tatínek Josef, stavební inženýr a bývalý německý voják, z nadšení malé Haničky velkou radost neměl.

„Byl praktický a chtěl mě vést technickým směrem.“ To maminka Edeltruda, která měla před válkou v Německu gymnastickou školu, věřila, že bude mít mladší dcera sklony po ní.

„Stepovala, krásně zpívala a pískala a mě a sestru učila písničky.“ Mimochodem – když si tato umělecky založená dáma uvědomila, že její dcery asi nebudou mít ten správný dělnický původ a těžko se budou dostávat na střední školu, šla na pět let pracovat jako jeřábnice!

Začalo to oběšencem

Jako malá jsem stála před každým zrcadlem a pořád jsem si něco předváděla, něco jsem si přitom vykládala… Maminka, kterou už to rozčilovalo, mi řekla: Víš co, Haničko, sedni si a napiš to.

A já jsem napsala první básničku – o oběšenci!“ O dva roky později už dostala Hanka diplom za svoji první básnickou sbírku. Začala chodit do dramatického kroužku. Milovala školní besídky a dětská divadelní představení, v nichž brzy hrála hlavní role.

„To byl jeden z momentů, kdy člověk zakusil ten pocit důležitosti, to opojení z úspěchu! Večer v postýlce jsem si pak říkala: Tohle chci! Chci, abych mohla lidem udělat radost a aby mi tleskali…“

Se Štefanem Margitou
Se Štefanem Margitou

Start na plné pecky

Maminčina obětavost přinesla ovoce, obě sestry mohly studovat. Když se pak Haniny spolužačky přihlásily do amatérské pěvecké soutěže Hledáme nové talenty a vyzvaly ji, ať netrhá partu, přihlásila se také. A byla druhá!

Vzápětí ji oslovili z ostravského rozhlasu a ona začala ještě před maturitou nahrávat písničky. Ale to až poté, co za pomoci logopeda zapracovala na své mluvě.

„Až ve studiu mi řekli, že mám vadu řeči a že se mé sykavky s mikrofonem nekamarádí.“ Když pak stála před přijímací komisí na Janáčkovu akademii múzických umění a oni jí prý řekli:

Zagorová, vy mluvíte jako prase!, zachránilo ji, když mohla říct, že už na odstranění vady pracuje. Pro nesporný talent byla přijata a v osmnácti se stěhovala do Brna na kolej. „Rodiče byli překvapení, když jsem pak vzala život hodně hopem.

To, že jsem onemocněla, určitě zavinilo i to, že jsem v tom nadšení najednou měla pocit, že nemusím jíst, pak že nemusím ani spát – to je spolehlivá cesta do pekel.“

Stopka od osudu

Studovala. Začala natáčet v televizi. Navíc ji a kolegyni Vlastu Peterkovou režiséři od 1. ročníku obsazovali do malých rolí ve Státním divadle v Brně, v Mahenově činohře.

Za představení dívky dostávaly 50 korun, tím patřily mezi nejbohatší studentky a žily bouřlivým životem. Zvaly kolegy na večeře, do baru… „Vedli jsme intelektuální debaty.

Herectví mě naplňovalo a já byla nadšená.“ A pak přišel zdvižený prst v podobě tuberkulózy a půlročního pobytu v nemocnici. „Když dostanete najednou stopku od osudu nebo od Boha, zastavíte se v tom šíleném tempu kariéry, tak máte pocit, že je to omyl.

Jak by se vám mohlo něco takového stát, když vám všechno tak úžasně jde a všichni vás chtějí… Myslím, že jsem si utřídila myšlenky, utřídila hodnoty.“

Výhybka zpět k mikrofonu

Kvůli nemoci musela na rok přerušit studium, a tak měla po propuštění z nemocnice více času na zpívání: „… a najednou jsem byla pátá ve Slavíku!“ Když o rok později končila absolventským představením školu, byla už díky muzice napůl zabydlená v Praze.

Co bylo dál, je všeobecně známo – Hana si při volbě mezi zpíváním a hraním zvolila písničky.

„Každá písnička může být malé divadelní představení sevřené do pár minut…“ Co všeobecně známo není, je skutečnost, že i po propuštění z nemocnice musela polykat hromadu prášků denně a že to mělo nejspíš vliv na rozjezd další choroby, při níž se jí rychleji rozkládaly červené krvinky.

Většinu svého života pak byla přibližně každých devět týdnů odkázána na transfúze. „Bylo těžké se s tou nemocí skamarádit, ale jiné řešení není…“

S Vlastimilem Harapesem
S Vlastimilem Harapesem

Štefana jí předpověděl jasnovidec

Jednou, to jí bylo asi 28, přišel prý na její koncert jasnovidec, hádal jí z ruky a řekl, že největší lásku pozná, až jí bude 46. „A já si říkala: K čemu mi bude v šestačtyřiceti láska?!

Vždyť to už budu stará!“ Ve čtyřiceti se vdala poprvé, za tanečníka Vlastimila Harapese. Vlastní děti mít kvůli nemoci nemohla a adopce, o niž se s manželem snažili, nevyšla. Přišla únava.

Začala mít pocit, že už všechno zazpívala, že už ji nic nečeká… Bylo mi šestačtyřicet a osud mi poslal Štefana. Byli jsme prostě spolu, já nemusela nikam odjíždět, měli jsme čas všechno si říct.

Po svatbě jsem na několik let přestala zpívat. Každý můj předchozí vztah strádal tím, že jsem měla moc práce a neměla jsem čas se partnerství věnovat.

Tentokrát jsem si to chtěla užít se vším všudy a zatraceně mi ten Štefan stál a stojí dodnes za to.“ Manželé jsou už pětadvacet let!

Domov kousek pod nebem…

Léta bydlela v podkroví na Vinohradech, kousek od náměstí Míru. Před deseti lety se však s mužem přestěhovali do Podolí. Velký dvoupatrový byt, terasy, výhled na vltavské údolí. „Je to vysoko.

Musím mít rozhled a vidět na nebe.“ Byt prý zařizovali společně, dost moderně, mají hodně podobný vkus. Důležité pro mě jsou i barvy. Dnes se obklopuju hlavně bílou a černou.

Z materiálů dávám přednost přírodním, ale mám ráda v přiměřeném poměru i sklo, kůži a kov. A dbám hodně na drobné doplňky. Nemám ráda sterilní domácnost, byt se má zabydlet a zútulnit detaily.“ Na terasách mají spoustu zeleně v květináčích.

„Mám na terase zahrádku, ale že bych byla zapálená zahradnice, to nejsem. Mám truhlíky s bylinkami, to je moje chlouba. Od máty přes libeček po rozmarýn. Čerstvé jsou do jídla k nezaplacení.“

… a nad mořem

S manželem si pořídili také dům ve Španělsku, v Malaze, na pobřeží Středozemního moře. Andalusie je přenádherná. Nikdo tam neví, že jsem v Česku známá tvář, mám klid a soukromí. Z terasy našeho domu se zdá, že kolem neexistuje nic než moře.

Stačí jen sedět a koukat na jeho nekonečné vlnění. Kochat se. I to umím.“ V jednom rozhovoru Hana Zagorová říkala, že k tomu, aby se cítila uvolněně, kolem sebe potřebuje blízké lidi a správné vibrace daného místa. „Oželím luxus.

A na rozdíl od Štefana se obejdu pár týdnů bez počítače. Zato musím mít po ruce tužku s gumou a čistý papír, abych si mohla zapisovat nápady a básničky. A dobré knížky a cédéčka…“

Hlavně být v pohodě

Pro svoji kondici prý kromě plavání nedělá skoro nic. Jeden čas chodila do posilovny, ale začala ji zlobit páteř, a od té doby ji nevyhledává. „Snažím se se nerozčilovat a nestýkat se s lidmi, kteří mě štvou, jsou hloupí a zlí.

Snažím se dost spát, hodně chodit. Myslím, že vzhled je hodně věc genetická. Jsem pro, aby žena v jistém věku využila zručných rukou plastických chirurgů, pokud jí to zvedne sebevědomí. Ovšem bez vnitřní energie není žádná plastika nic platná.“

Vánoce musí vonět

Díky rodičům jsme mívali hrozně krásné Vánoce. Dodržovali jsme staré zvyky. A maminka, to byla kouzelnice atmosféry, náš dům vždycky úžasně voněl…“ Dnes tráví svátky už léta v Košicích.

„Sice je tím bita moje sestra, která zůstává se svou rodinou v Praze, ale Štefan má dva bratry s rodinami, takže nás přepral…“ V Košicích prý paní Hana okamžitě navléká zástěru a pouští se do zelňačky a do svíčkové. Vždycky si vánočně zavařím!“

Slavnostni koncert na pocest nedozitych osmdesatych narozenin Karla Svobody
Slavnostni koncert na pocest nedozitych osmdesatych narozenin Karla Svobody

Hana Zagorová ve zkratce

Narodila se 6. září 1946 v Petřkovicích u Ostravy

1963 účast v soutěži Hledáme nové talenty – 2. místo; první nahrávky písniček

1964 maturita na jedenáctileté střední škole v Ostravě

1965 první samostatný televizní pořad

1968 natočila první singl; 5. místo v soutěži Zlatý slavík

1968 absolvovala herectví na JAMU

1972–1974 hrála v divadle Semafor v představení Kytice roli Bludičky

1973 začátek spolupráce s Karlem Vágnerem

1977–1985 držitelka ocenění Zlatý slavík

1989 podepsala petici Několik vět

Filmy a tv: např. Josefina (1968), Trhák (1980), Láska na inzerát (1988), Mona Lisa (2009)

Moderování: např. Hogo Fogo (2000–2004)

Knihy: např. … než to zapomenu (1996), … dřív než to zapomenu (2004), Milostně (2006)

Rodina: Od r. 1992 manžel Štefan Margita (operní zpěvák, 61), sestra Evelyn (73)

Co řekla o…

… o šikovnosti: „Mně stačí něco vymyslet. Raději budu zpívat a potah na polštář ať ušije ten, kdo to umí. I když nejsem manuální nešika. Jako holka jsem zvládala ledacos. Kamarádila jsem hlavně s kladívkem a hřebíky, určitě víc než s panenkami…“

… o sobě: „Mám takových plánů a tak mě baví přítomnost, že bych se nechtěla utíkat do minulosti. Život je tak krátkej. Snažím se neotravovat si život prkotinami, neztrácet čas.“

… o těšení se: „Asi právě proto, že jsem zažila hodně utrpení, tak se těším z každého dne. Vím, jaké to je, když máte pocit, že zítra nebude.“

… o zpívání: „Zbožňuju zpívání, zbožňuju být na jevišti a těšit se z toho, že lidi smějou, zpívají s vámi a z koncertu odcházejí rozzáření.“

… o Štefanovi: „Jsem strašně ráda, že mi osud Štefana poslal. Vztah, kde já bych byla dominantní osobou, by nevydržel. Já potřebuju ve vztahu k někomu vzhlížet.

Navíc – nejen že přijel princ na bílém koni, ale díky tomu, že má dva bratry, přivezl s sebou i velikou rodinu.“

Text: Helena Leitlová, foto: Herminapress, Nextfoto

reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli