Domů     Hana Zagorová: Útulnost domova dělají detaily
Hana Zagorová: Útulnost domova dělají detaily
15.2.2021

Říkávalo se jí Hanička-Písnička. Dnes dává ona sama přednost pojmenování Zagorka. Zpěvačka, herečka, textařka, moderátorka… Neměla to v životě jednoduché, a přesto – nebo možná právě proto – dovede dodnes rozdávat lidem radost…

Krásné dětství venkovské holky, tak popisuje svá nejranější léta. Pochází ze Slezska, z Petřkovic u Ostravy. Z domu se zahradou a spoustou zvířat. Já jsem se narodila do té nejlepší rodiny na světě! Měla jsem strašně hodné rodiče.

Také byli velmi společenští, rádi pořádali večírky. A na těch já jsem se předváděla. Tvrdila jsem, že půjdu k cirkusu!“ Tatínek Josef, stavební inženýr a bývalý německý voják, z nadšení malé Haničky velkou radost neměl.

„Byl praktický a chtěl mě vést technickým směrem.“ To maminka Edeltruda, která měla před válkou v Německu gymnastickou školu, věřila, že bude mít mladší dcera sklony po ní.

„Stepovala, krásně zpívala a pískala a mě a sestru učila písničky.“ Mimochodem – když si tato umělecky založená dáma uvědomila, že její dcery asi nebudou mít ten správný dělnický původ a těžko se budou dostávat na střední školu, šla na pět let pracovat jako jeřábnice!

Začalo to oběšencem

Jako malá jsem stála před každým zrcadlem a pořád jsem si něco předváděla, něco jsem si přitom vykládala… Maminka, kterou už to rozčilovalo, mi řekla: Víš co, Haničko, sedni si a napiš to.

A já jsem napsala první básničku – o oběšenci!“ O dva roky později už dostala Hanka diplom za svoji první básnickou sbírku. Začala chodit do dramatického kroužku. Milovala školní besídky a dětská divadelní představení, v nichž brzy hrála hlavní role.

„To byl jeden z momentů, kdy člověk zakusil ten pocit důležitosti, to opojení z úspěchu! Večer v postýlce jsem si pak říkala: Tohle chci! Chci, abych mohla lidem udělat radost a aby mi tleskali…“

Se Štefanem Margitou
Se Štefanem Margitou

Start na plné pecky

Maminčina obětavost přinesla ovoce, obě sestry mohly studovat. Když se pak Haniny spolužačky přihlásily do amatérské pěvecké soutěže Hledáme nové talenty a vyzvaly ji, ať netrhá partu, přihlásila se také. A byla druhá!

Vzápětí ji oslovili z ostravského rozhlasu a ona začala ještě před maturitou nahrávat písničky. Ale to až poté, co za pomoci logopeda zapracovala na své mluvě.

„Až ve studiu mi řekli, že mám vadu řeči a že se mé sykavky s mikrofonem nekamarádí.“ Když pak stála před přijímací komisí na Janáčkovu akademii múzických umění a oni jí prý řekli:

Zagorová, vy mluvíte jako prase!, zachránilo ji, když mohla říct, že už na odstranění vady pracuje. Pro nesporný talent byla přijata a v osmnácti se stěhovala do Brna na kolej. „Rodiče byli překvapení, když jsem pak vzala život hodně hopem.

To, že jsem onemocněla, určitě zavinilo i to, že jsem v tom nadšení najednou měla pocit, že nemusím jíst, pak že nemusím ani spát – to je spolehlivá cesta do pekel.“

Stopka od osudu

Studovala. Začala natáčet v televizi. Navíc ji a kolegyni Vlastu Peterkovou režiséři od 1. ročníku obsazovali do malých rolí ve Státním divadle v Brně, v Mahenově činohře.

Za představení dívky dostávaly 50 korun, tím patřily mezi nejbohatší studentky a žily bouřlivým životem. Zvaly kolegy na večeře, do baru… „Vedli jsme intelektuální debaty.

Herectví mě naplňovalo a já byla nadšená.“ A pak přišel zdvižený prst v podobě tuberkulózy a půlročního pobytu v nemocnici. „Když dostanete najednou stopku od osudu nebo od Boha, zastavíte se v tom šíleném tempu kariéry, tak máte pocit, že je to omyl.

Jak by se vám mohlo něco takového stát, když vám všechno tak úžasně jde a všichni vás chtějí… Myslím, že jsem si utřídila myšlenky, utřídila hodnoty.“

Výhybka zpět k mikrofonu

Kvůli nemoci musela na rok přerušit studium, a tak měla po propuštění z nemocnice více času na zpívání: „… a najednou jsem byla pátá ve Slavíku!“ Když o rok později končila absolventským představením školu, byla už díky muzice napůl zabydlená v Praze.

Co bylo dál, je všeobecně známo – Hana si při volbě mezi zpíváním a hraním zvolila písničky.

„Každá písnička může být malé divadelní představení sevřené do pár minut…“ Co všeobecně známo není, je skutečnost, že i po propuštění z nemocnice musela polykat hromadu prášků denně a že to mělo nejspíš vliv na rozjezd další choroby, při níž se jí rychleji rozkládaly červené krvinky.

Většinu svého života pak byla přibližně každých devět týdnů odkázána na transfúze. „Bylo těžké se s tou nemocí skamarádit, ale jiné řešení není…“

S Vlastimilem Harapesem
S Vlastimilem Harapesem

Štefana jí předpověděl jasnovidec

Jednou, to jí bylo asi 28, přišel prý na její koncert jasnovidec, hádal jí z ruky a řekl, že největší lásku pozná, až jí bude 46. „A já si říkala: K čemu mi bude v šestačtyřiceti láska?!

Vždyť to už budu stará!“ Ve čtyřiceti se vdala poprvé, za tanečníka Vlastimila Harapese. Vlastní děti mít kvůli nemoci nemohla a adopce, o niž se s manželem snažili, nevyšla. Přišla únava.

Začala mít pocit, že už všechno zazpívala, že už ji nic nečeká… Bylo mi šestačtyřicet a osud mi poslal Štefana. Byli jsme prostě spolu, já nemusela nikam odjíždět, měli jsme čas všechno si říct.

Po svatbě jsem na několik let přestala zpívat. Každý můj předchozí vztah strádal tím, že jsem měla moc práce a neměla jsem čas se partnerství věnovat.

Tentokrát jsem si to chtěla užít se vším všudy a zatraceně mi ten Štefan stál a stojí dodnes za to.“ Manželé jsou už pětadvacet let!

Domov kousek pod nebem…

Léta bydlela v podkroví na Vinohradech, kousek od náměstí Míru. Před deseti lety se však s mužem přestěhovali do Podolí. Velký dvoupatrový byt, terasy, výhled na vltavské údolí. „Je to vysoko.

Musím mít rozhled a vidět na nebe.“ Byt prý zařizovali společně, dost moderně, mají hodně podobný vkus. Důležité pro mě jsou i barvy. Dnes se obklopuju hlavně bílou a černou.

Z materiálů dávám přednost přírodním, ale mám ráda v přiměřeném poměru i sklo, kůži a kov. A dbám hodně na drobné doplňky. Nemám ráda sterilní domácnost, byt se má zabydlet a zútulnit detaily.“ Na terasách mají spoustu zeleně v květináčích.

„Mám na terase zahrádku, ale že bych byla zapálená zahradnice, to nejsem. Mám truhlíky s bylinkami, to je moje chlouba. Od máty přes libeček po rozmarýn. Čerstvé jsou do jídla k nezaplacení.“

… a nad mořem

S manželem si pořídili také dům ve Španělsku, v Malaze, na pobřeží Středozemního moře. Andalusie je přenádherná. Nikdo tam neví, že jsem v Česku známá tvář, mám klid a soukromí. Z terasy našeho domu se zdá, že kolem neexistuje nic než moře.

Stačí jen sedět a koukat na jeho nekonečné vlnění. Kochat se. I to umím.“ V jednom rozhovoru Hana Zagorová říkala, že k tomu, aby se cítila uvolněně, kolem sebe potřebuje blízké lidi a správné vibrace daného místa. „Oželím luxus.

A na rozdíl od Štefana se obejdu pár týdnů bez počítače. Zato musím mít po ruce tužku s gumou a čistý papír, abych si mohla zapisovat nápady a básničky. A dobré knížky a cédéčka…“

Hlavně být v pohodě

Pro svoji kondici prý kromě plavání nedělá skoro nic. Jeden čas chodila do posilovny, ale začala ji zlobit páteř, a od té doby ji nevyhledává. „Snažím se se nerozčilovat a nestýkat se s lidmi, kteří mě štvou, jsou hloupí a zlí.

Snažím se dost spát, hodně chodit. Myslím, že vzhled je hodně věc genetická. Jsem pro, aby žena v jistém věku využila zručných rukou plastických chirurgů, pokud jí to zvedne sebevědomí. Ovšem bez vnitřní energie není žádná plastika nic platná.“

Vánoce musí vonět

Díky rodičům jsme mívali hrozně krásné Vánoce. Dodržovali jsme staré zvyky. A maminka, to byla kouzelnice atmosféry, náš dům vždycky úžasně voněl…“ Dnes tráví svátky už léta v Košicích.

„Sice je tím bita moje sestra, která zůstává se svou rodinou v Praze, ale Štefan má dva bratry s rodinami, takže nás přepral…“ V Košicích prý paní Hana okamžitě navléká zástěru a pouští se do zelňačky a do svíčkové. Vždycky si vánočně zavařím!“

Slavnostni koncert na pocest nedozitych osmdesatych narozenin Karla Svobody
Slavnostni koncert na pocest nedozitych osmdesatych narozenin Karla Svobody

Hana Zagorová ve zkratce

Narodila se 6. září 1946 v Petřkovicích u Ostravy

1963 účast v soutěži Hledáme nové talenty – 2. místo; první nahrávky písniček

1964 maturita na jedenáctileté střední škole v Ostravě

1965 první samostatný televizní pořad

1968 natočila první singl; 5. místo v soutěži Zlatý slavík

1968 absolvovala herectví na JAMU

1972–1974 hrála v divadle Semafor v představení Kytice roli Bludičky

1973 začátek spolupráce s Karlem Vágnerem

1977–1985 držitelka ocenění Zlatý slavík

1989 podepsala petici Několik vět

Filmy a tv: např. Josefina (1968), Trhák (1980), Láska na inzerát (1988), Mona Lisa (2009)

Moderování: např. Hogo Fogo (2000–2004)

Knihy: např. … než to zapomenu (1996), … dřív než to zapomenu (2004), Milostně (2006)

Rodina: Od r. 1992 manžel Štefan Margita (operní zpěvák, 61), sestra Evelyn (73)

Co řekla o…

… o šikovnosti: „Mně stačí něco vymyslet. Raději budu zpívat a potah na polštář ať ušije ten, kdo to umí. I když nejsem manuální nešika. Jako holka jsem zvládala ledacos. Kamarádila jsem hlavně s kladívkem a hřebíky, určitě víc než s panenkami…“

… o sobě: „Mám takových plánů a tak mě baví přítomnost, že bych se nechtěla utíkat do minulosti. Život je tak krátkej. Snažím se neotravovat si život prkotinami, neztrácet čas.“

… o těšení se: „Asi právě proto, že jsem zažila hodně utrpení, tak se těším z každého dne. Vím, jaké to je, když máte pocit, že zítra nebude.“

… o zpívání: „Zbožňuju zpívání, zbožňuju být na jevišti a těšit se z toho, že lidi smějou, zpívají s vámi a z koncertu odcházejí rozzáření.“

… o Štefanovi: „Jsem strašně ráda, že mi osud Štefana poslal. Vztah, kde já bych byla dominantní osobou, by nevydržel. Já potřebuju ve vztahu k někomu vzhlížet.

Navíc – nejen že přijel princ na bílém koni, ale díky tomu, že má dva bratry, přivezl s sebou i velikou rodinu.“

Text: Helena Leitlová, foto: Herminapress, Nextfoto

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí