„Chcete-li vidět ráj na zemi, přijeďte do Dubrovníku,“ napsal svým přátelům v roce 1929 světoznámý spisovatel George Bernad Shaw.
0 šedesát let později to potvrdil i francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau, který navíc moře u tohoto města označil za nejčistší z celého Středozemí.
Česká stopa
Češi vždycky patřili v bývalé Jugoslávii, a tedy hlavně v Chorvatsku, mezi nejpočetnější návštěvníky. Byli za první republiky i mezi prvními investory v dubrovnickém kraji a stavěli tu české hotely.
Věřili byste, že mezi dvěma světovými válkami tu třítýdenní ozdravný pobyt pro dítě stál devadesát korun českých? V současnosti navštíví Chorvatsko každý rok 600 tisíc Čechů a značná část z nich se jede podívat právě do Dubrovníku.
Na hradby po ránu
Snad nejkrásnější město v Chorvatsku, přezdívané „Perla Jadranu“, má s předměstími asi 60 000 obyvatel, ale významné je zejména Staré město, které je zapsáno do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jako na dlani ho uvidíte z městských hradeb.
Až šest metrů silné a dvacet pět metrů vysoké městské hradby obepínají jádro města v délce 1940 metrů. Součástí opevnění je 57 schodišť s 953 schody.
Procházku po hradbách vám doporučujeme hned ráno anebo večer po západu slunce, protože přes poledne je tu žár opravdu únavný. Ráno uvidíte město v přírodním světle, večer pak rozsvícené jako noční nebe.
Bosé nohy na Stradunu
Hlavní třída Starého města Stradun je sice dlouhá jen 200 metrů, ale jsou na ní soustředěny ty nejzajímavější pamětihodnosti, nejluxusnější restaurace i obchody. Kolem Stradunu je síť malých úzkých uliček plných barů, kaváren, cukráren a butiků.
Tady ovšem nakupují opravdu jen bohatí lidé. Stejné zboží dostanete o desítky procent levněji o pár ulic dál. Nejhezčí procházka po Stradunu je časně ráno, kdy ještě není naplněn davy turistů.
Neváhejte si sundat boty a užít si staletími ohlazenou dlažbu bosýma nohama. Je to opravdu příjemný zážitek!
Lanovkou za výhledem
Na třetí místo dubrovnických atrakcí po hradbách a Stradunu dávají zahraniční návštěvníci lanovku na kopec Srdj. Právě odsud je totiž nejkrásnější výhled na Staré město, který se objevuje na všech pohlednicích Dubrovníku.
Za jasného počasí je vidět až do dálky 60 kilometrů. Jízdenka tam a zpět stojí letos 108 kun (cca 350 Kč), jednosměrná jízdenka 60 kun (a dolů můžete procházkou po svých).
Dubrovník stojí v každém případě alespoň za jednodenní návštěvu, kterou si můžete zpestřit koupáním na zdejší kouzelné městské pláži.
Praktické tipy
*Do Dubrovníku létají v sezoně minimálně jednou každý týden přímé lety z Prahy, Brna i Ostravy, let trvá asi hodinu a půl. Autem je možné přijet sem přes Rakousko a Split po tzv. jadranské magistrále.
* Průměrná teplota vzduchu se v letních měsících, červenci a srpnu, pohybuje kolem pětadvaceti stupňů, moře dosahuje teploty čtyřiadvaceti stupňů Celsia.
*Restaurace nejsou označovány kategoriemi a i ta, která zvenčí vypadá jako obyčejná hospoda, může být luxusní. Abyste předešli nepříjemnostem, je lepší si předem přečíst vyvěšený jídelní lístek.
*Ceny za ryby a plody moře jsou na jídelních lístcích uváděny většinou za 100 gramů, platí se však podle váhy!
*Z Dubrovníku je také možné vyjet na výlety lodí na řadu ostrovů a ostrůvků. Nejzajímavější je výlet na ostrov Korčula, kde se narodil Marco Polo, nebo na ostrovy Koločep, Šipan a Lopud.
Pořádají se odsud i výlety do Medžugorje, na poutní místo, kde se od roku 1981 zjevuje Panna Maria.
Text: Karin Stružková, Foto: Shutterstock