Domů     Denivky na talíři
Denivky na talíři
20.9.2023

O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno.

Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevybírá.

Daří se jí dobře na slunci ale bude vám růst i v polostínu. Má sice ráda vlhkou zeminu, ale vydrží i chvíli sucha. Říká se o ní, že čím je starší, tím je krásnější. A potěší nejen naše oči, ale dá se jíst.

Jak chutná?

Rostlina se dá konzumovat celá. Mladé bílé hlízky, které se tvoří ve vegetačním období, jsou křehké, takže je nemusíte vůbec tepelně upravovat. Stačí je dobře omýt , nakrájet na plátky a přidat třeba do salátu. Chutnají jako čerstvé ořechy.

Starší hlízy byste měli asi deset minut povařit. Můžete je ještě nakrájet na plátky a upražit na oleji a mlsat jako brambůrky. Použít do jídla se dají i listy, ale jen ty velmi mladé. Nejčastěji se ovšem konzumují květy.

Protože obsahují hodně vody, jsou šťavnaté a také krásně voní a toto aroma pocítíte i v chuti. Třeba žlutá prý chutná a voní po jasmínu, denivka plavá je zase mírně navinulá, některé připomínají fazole. Nejlépe to ale zjistíte, když budete ochutnávat sami.

Abyste si ji nespletli

Jediná květina, která je denivce podobná, je lilie a ta je samozřejmě jedovatá. Ale rozdíly jsou patrné na první pohled. Lilie totiž kvete na stonku, který má listy, stonek denivky je holý.

Navíc lilie má obvykle víc květů, které kvetou najednou, kdežto denivka rozvine vždy jen jeden květ, ten zvadne a rozvine další.

Jak na to?

Rozkvetlý květ opatrně odstřihněte a zbavte jej hmyzu. Poté odstraňte pestíky a tyčinky a můžete použít. Jak? Fantazii se tady meze nekladou. Květy se totiž hodí jak do sladkých jídel, tak třeba do zeleninových a ovocných salátů, můžete je i tepelně upravovat.

Dají se jimi zdobit dorty a zákusky, ale i různé letní drinky. Můžete je plnit slanými nebo sladkými náplněmi, třeba pěnou z čerstvého sýra, nebo čokoládovou šlehačkou, hodí se i různé zmrzliny.

Počítejte s tím, že to chce trochu cviku a náplň nesmí být řídká, protože jinak vám vyteče. Často se zpracovávají i ještě nerozvinutá poupata.

Když květy odkvétají

Ani tehdy ještě není nic ztraceno. Odkvetlé květy denivek můžete usušit a uchovat do zásoby. V Asii to tak dělají běžně, říkají jim zlaté nudle a používají je třeba do polévek, tak proč to nezkusit také.

Poupata v páře

50 květů nebo poupat denivky plavé, 1 nasekaný česnek, máslo, sůl

1) Do vyššího hrnce nalijte 2–3 cm vody, vložte pařák, na který naskládejte ještě nerozvinutá poupata. Přikryjte pokličkou a od doby varu vařte v páře 2 minuty.

2) Uvařená naskládejte na talíře, přelijte rozpuštěným máslem, osolte, kdo má rád ostřejší pokrmy, může přidat nasekaný česnek.

V těstíčku

24 poupat denivky, ½ šálku mouky, ¼ šálku olivového oleje, 3 vejce, špetka muškátového oříšku, sůl, pepř, 1 jemně nasekaný stroužek česneku

1) Česnek opatrně osmahněte na malém množství olivového oleje. Do misky rozklepněte vejce, přidejte mouku a rozmíchejte. Do těstíčka přidejte restovaný česnek, špetku muškátového oříšku, osolte a opepřete. Pokud je těstíčko příliš husté přidejte trochu mléka.

2) Poupata namáčejte v těstíčku tak, aby byla celá obalená a smažte v oleji dozlatova.

Kvetoucí těstoviny

½ balíčku špaget, lžička mletého zázvoru, 4 drcené stroužky česneku, ½ malé cibule nakrájené na kostičky, 200 g žampionů nakrájených na plátky, 1 paprika nakrájená na plátky, ½ hlávky pekingské zelí nakrájené na tenko, 10–20 květů denivky (několik rozdělených na lístky, pár vcelku na ozdobu), 3 nasekané jarní cibulky, 2 lžičky omáčky sriracha (thajská omáčka s feferonkami), 2 lžičky omáčky hoisin (čínská omáčka podobná barbeque), 1 lžička sladkého rýžového vína (můžete použít i dezertní), 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce oleje

1) Těstoviny vařte ve velkém množství vody podle návodu. Ve sklenici s víčkem smíchejte omáčky s vínem a lžící oleje, přidejte jednu lžíci vody a dobře protřepejte, aby se vše spojilo. Dejte zatím stranou.

2) Zatímco se těstoviny vaří, zahřejte malé množství rostlinného oleje na velké pánvi. Přidejte zázvor, česnek a cibuli a několik minut restujte. Dále přidejte houby a restujte další 3–4 minuty. Přidejte papriky a restujte, dokud papriky trochu nezměknou.

3) Jakmile jsou těstoviny hotové nebo téměř hotové, přidejte pekingské zelí a za častého míchání vařte minutu nebo dvě.

4) Těstoviny sceďte a přidejte k orestované směsi spolu s připravenou omáčkou. Pár minut nechte prohřát, aby se nudle obalily omáčkou. Přidejte plátky květů denivky, promíchejte a odstavte z ohně. Ozdobte celými květinami a podávejte.

Zelený salát

1 salátová okurka, omytý a osušený salát natrhaný na kousky velikosti sousta (můžete použít i různé druhy salátu, nebo na zahradě natrhat lístky jedlých bylin), 2 polévkové lžíce za studena lisovaného olivového oleje, 2 lžičky čerstvé citrónové šťávy, sůl a čerstvě mletý pepř dle chuti, okvětní plátky ze čtyř až osmi květů denivky

1) Okurku nakrájejte po délce na tenké plátky, dejte do servírovací mísy a přidejte salát a další byliny.

2) Olivový olej dobře promíchejte s citronovou šťávou, solí a pepřem. Salát dresinkem pokropte a dobře promíchejte. Ozdobte květy denivky a hned podávejte.

Pórkový teplý salát

500 g pórku, bílá a světlezelená část, 100 g natě mladé cibulky, 1 lžíce arašídového oleje, plátky z 10 květů denivky, 4 vejce uvařená natvrdo

Na zálivku: 2 lžíce krupicového přírodního cukru, 2 lžíce jablečného nebo vinného bílého octa, 1 lžička sójové omáčky, sůl a chilli koření na dochucení

1) Nejdříve si uvařte vejce natvrdo a ještě teplé oloupejte.

2) Pórek a nať cibule dobře očistěte, propláchněte, pokrájejte na kousky a osušte na utěrce. V pánvi rozehřejte olej a za stálého míchání opékejte dvě až tři minuty, až budou všechny kousky potažené olejem. Na závěr přidejte denivku a už jen promíchejte.

3) Přendejte do misky a zalijte zálivkou. Přidejte vejce nakrájená na čtvrtky. Podávejte pokud možno ještě teplé.

Náš tip: Cibulku nebo polovinu pórku můžete nahradit čínským zelím nebo mangoldem.

Kvašené květy

Poupata denivky, voda, sůl, 1 bobkový list, 1 kulička nového koření, 3 kuličky pepře

Do čisté zavařovací sklenici vložte koření, a na ně vertikálně naskládejte poupata denivky.

Zalijte převařenou, vlažnou slanou vodou (1 litr vody 1 lžíce soli). Poupata musí být zcela pod hladinou láku. Můžete si pomoci listem pekingského zelí a špejlemi. Překryjte víčkem, ale neutahujte je. Nechte kvasit 3 dny a můžete ochutnat.

Náš tip: Pokud nechcete využít kvašení, můžete poupata naložit do sladkokyselého nálevu, jaký dáváte na okurky.

Ty recepty nejsou moc barevné, tak bych na dozdobení stránky použila fotky květů.

Foto: Shutterstock, veryveganval.com

Související články
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá