Také jste někdy snili o tom, že máte strom a na něm roste čokoláda? Možná to přece jen nebyl sen a takový strom existuje. Nevěříte?
Je to opravdu tak. Strom, který rodí ovoce s chutí čokolády, můžete mít klidně doma v obýváku. Budete z něj mít radost a má to ještě jednu obrovskou výhodu, po konzumaci plodů nehrozí žádné přibírání na váze.
Z Mexika do celého světa
Černá sapota (Black sapote) botanicky Diospyros Digyna napochází z Mexika a dnes ji znají po celém světě, hodně se pěstuje v jižní Itálii a ve Španělsku, milují ji i Australané. Je to tropický strom, jehož dužina chutná jako čokoládový pudink.
Prostě takový čokoládovník, který bude obdivovat každý, kdo vás navštíví. Rostlina to není mrazuvzdorná, takže u nás jsou možnosti jejího pěstování poněkud omezené. Ale nadšenci si mohou čokoládový strom pěstovat ve skleníku, v zimní zahradě či v bytě.
Kam s ním?
V zemích tropického pásma je sapota mohutný strom, u nás se takového vzrůstu bát nemusíte, ale přece jenom určité podmínky potřebuje.
Protože jde o rostlinu stromkovitého růstu (až do výšky 2 metrů) s výraznými až 30 cm dlouhými a lesklými listy, je potřeba jí vytvořit místo. A to nejlépe směrem na jih někde u okna kde je světlo, ale zároveň by tam nemělo být topení.
Zato by bylo dobře, aby na rostlinu nedopadalo přímé slunce a přitom šlo zároveň o nejchladnější místo v bytě. Sapota je totiž citlivá na výkyvy teplot. Pokud takové podmínky máte, žádné další nároky nemá.
V bytě klidně snáší v zimě teplotu 18–24 °C, v zimní zahradě vydrží i jeden stupeň nad nulou. Ale nikdy ne méně, zahynula by. Někteří pěstitelé sice tvrdí, že rostlinu lze letnit, pokud se přivyká postupně na teplo a slunce, jiní to ovšem nedoporučují.
Substrát
Sapotě vyhovuje lehká výživná půda, s neutrálním ph, tedy v podstatě dobrý zahradnický substrát s přídavkem hnojiva. Péče o ni je stejná jako u běžné pokojové rostliny. Tedy normální zálivka a občasné hnojení.
V době vegetace hnojíme jednou za 14 dní tekutým hnojivem, v zimě pak stačí bohatě jednou za měsíc.
Květy a plody
Sapota kvete většinou na jaře či v létě, plody poté dozrávají až 12 měsíců. Záleží na tom, zda máte rostlinu ze semenáčků, nebo jste investovali trochu víc peněz a koupili ji v zahradnictví naroubovanou na stromek.
V prvním případě to sapotě bude trvat až sedm let a plody nemusí být kvalitní, ve druhém může stromek plodit už za dva roky, ale přesto velmi záleží na jeho velikosti.
Plodí sice již rostliny o velikosti 40 cm, ale pro správné uzrání plodu je zapotřebí trochu větší. Měl by mít přibližně 10 listů na každý plod, který nejdřív vypadá jako zelené rajče. Postupně ale mění barvu z olivového odstínu do žlutozelené.
Původně bílá dužnina se během dozrávání mění na čokoládově hnědou a konzistencí připomíná pudink.
Jak se to jí?
Sapota se dá jíst čerstvá. V tom případě ji rozříznete jako kiwi a vydlabete lžičkou.
Ale můžete ji použít v nejrůznějších receptech místo čokolády nebo ji přidat třeba do mléčných koktejů, smoothies, zmrzliny, určitě vám zachutná rozmíchaná s brandy, medem a skořicí, nebo s ní můžete péct třeba koláče a dorty. Dá se z ní vyrábět džem i likér.
Plody Sapoty mají snížený obsah tuku, navíc obsahují 4x více vitaminu C něž třeba pomeranč?
Text: Eva Hořánková, www.pawpaw.cz
Foto: Shutterstock