Domů     Co skutečně pomůže, když pálí oči?
Co skutečně pomůže, když pálí oči?
16.10.2019

Pálí, svědí, štípou. Je jedno, jak nepříjemné pocity v očích popíšete, vždy jde o výrazné tělesné nepohodlí, na něž se dá těžko zapomenout.

Pokud jste se dostali do podobné situace, pak jste nejspíš zkoušeli oční kapky s umělými slzami, a to s různým úspěchem nebo i zklamáním. Že přípravky nepřinesly úplnou úlevu, může spočívat v příčině suchosti očí.

Umělé slzy obvykle pomáhají při pálení v očích, které vzniká následkem pobytu v prašném prostředí nebo podrážděním agresivními látkami v ovzduší, někdy též intenzivní duševní prací nad knihami nebo u monitoru.

Častá příčina řezání v očích ale bývá jinde – v poruše tvorby vlhkého ochranného filmu.

Slzy, jaké mají být

Vlhký film, který má chránit přední stěnu oka a odplavovat nečistoty, kupodivu není homogenní tekutina. Je to kombinace tří různých složek přiléhajících na oční stěnu ve vrstvách.

Objemově zdaleka největší z nich jsou slzy jako prostřední vrstva, uzavřená z obou stran tenkými vrstvami speciálního složení. Přímo od oka jsou slzy odděleny tenkou vrstvou hlenu, produkovanou speciálními žlázami.

Z vnější strany pak vrstvu slz zase ohraničuje mastný film, vytvářený v okraji horního a dolního víčka v tzv. Meibomových žlázách.

Když nastane problém…

…pak to bývá právě s vnějším mastným povlakem. Stačí, aby žlázy produkovaly maz s odlišným složením nebo v menším množství a kouzelný efekt této vrstvy se ztratí – přestane bránit odpařování slz a oči jsou suché a pálí.

Kapky s umělými slzami pak přinášejí jen dočasnou úlevu, k té skutečné je třeba vyřešit poruchu v Meibomových žlázách. Její nejčastější příčinou bývá zánět, proto produkce mastné složky neprobíhá, jak by měla.

Zánět (zadní blefaritida neboli meibomitida) může – ale nemusí – mít vedle pocitu suchosti oka další nepříjemné projevy:

• oči jsou zarudlé a někdy svědí

• na okrajích víček se vytváří povlak, šupinky nebo zatvrdliny

• řasy jsou slepené sekretem

• suchost může vytvářet dojem cizího tělesa v oku

• kromě suchosti se může také zvýšit tvorba slz

• vidění může být občas zamlžené

Potíže jsou obvykle nejsilnější po ránu a zhoršují se za větrného počasí nebo v klimatizovaných prostorech.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší.

Čištění víček

Aby zánět ustoupil, je nutné důsledně odstraňovat sekret, který se usazuje na okrajích víček. Zpočátku je nutné ošetření dvakrát týdně, po zlepšení stavu pak několikrát do týdne.

Důslednost při čištění víček je jedinou cestou k úlevě od stálých obtíží s pálením v očích a je nutné ho provádět skutečně dlouhodobě, jinak se zánět obvykle rychle vrátí do horšího stadia.

Jak na to?

Nejvhodnější je poradit se o metodě čištění s očním lékařem, řekne vám mimo jiné, zda je skutečně vhodná pro váš případ a zda se u vás jedná o chronický zánět víčka.

Pokud se na vyšetření v dohledné době nedostanete, pak můžete vyzkoušet postup, který přinášíme. Včetně obrazového návodu ho najdete i na internetu, a to např. na webu očních lékařů sona-kolocova.webnode.cz nebo mujweb.cz/bohdan.kousal/letaky/meibomitida.pdf.

– Obklad pro změkčení

Zánětlivý sekret a maz na okrajích víček je třeba změkčit, aby se dal odstranit. K tomu účelu se přikládají obklady. Pro obklad použijte vždy přežehlený kapesník – to je důležité, aby se do oka nezanesla další infekce.

Namočte ho v převařené vodě, kterou necháte vychladnout, aby byla jen o něco teplejší než vlažná. Příliš horký obklad by zánět zhoršil. Obklad vyměňujte a ponechte celkem asi 10 minut.

– Jemná masáž

Změkčený sekret se pak pokusíme jemným masírováním uvolnit a vytlačit ze žlázek. Je nutné zavřít oči a pak jemným dotykem bříška prstu masírovat dolní víčko zdola nahoru směrem k jeho okraji.

Pak pokračujeme na horním víčku, opět se pohybujeme prstem směrem k okraji víčka.

– Očištění

Následně je nutné odstranit uvolněný sekret z okrajů víček. Použít můžete čisticí přípravky z lékárny, určené pro hygienu očních víček. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Nejdříve ale víčko povytáhněte prsty za řasy, je totiž nutné vyčistit i vnitřní okraj. Při citlivosti na tyto přípravky můžete k čištění použít borovou vodu.

Když hygiena nestačí

V těžších případech bývá nutné ústup zánětu podpořit antibiotiky ve formě masti, případně kortikoidy. Vhledem k nepříznivým vedlejším účinkům je na uvážení a zkušenosti lékaře, zda nebude lepší onemocnění zvládnout bez těchto přípravků.

Vliv má i věk

Ke zhoršení produkce mastného filmu může dojít i bez příznaků zánětu nebo dalšího onemocnění. Žlázky totiž podléhají hormonálnímu vlivu a s věkem se jejich výkonnost zhoršuje, což se týká především mužů.

První obtíže se obvykle objevují už ve středním věku, a to jako bělavě zpěněný sekret na okrajích víček. Odstranit se dá uvedenou masáží i bez obkladů, důležité je začít s pravidelným čištěním.

Je dobré vědět: Zvýšený sklon k meibomitidě mají lidé trpící alergiemi, seboroickou dermatitidou nebo rosaceou.

Když bělmo zrudne, pak…

1. Může jít o reakci na dráždivou kosmetiku, především líčidla. Ta může ucpat Meibomovy žlázky a způsobit tak suchost a zarudnutí oka. Pokud se tedy líčíte a občas vám zarudne bělmo, pak očím dopřejte podobnou hygienu jako při meibomitidě.

Tedy teplý obklad na oči a pak jemnou masáž pro vytlačení obsahu žlázek, které pak odstraníte pomocí čisticích přípravků.

Tip: Pro čištění můžete použít i nálev ze světlíku lékařského. Tato bylina vyniká zklidňujícími účinky na podrážděné oči, zmírňuje i potíže vzniklé jako alergie.

Naopak heřmánek se pro ošetření nehodí, protože má vysušující a stahující účinky, takže by mohl oči ještě více podráždit.

2. Zánět spojivek je další častý důvod zarudlého bělma. Vyvolat ho mohou viry i bakterie. Bakteriální infekce se zpravidla omezuje jen na jedno oko, ale zánět doprovází vydatná tvorba hnisavého sekretu, který slepuje okraje očních víček.

Sekret je vysoce infekční, takže je nezbytné ho odstraňovat – nejlépe omýváním namočenými papírovými kapesníky, které ihned vyhodíte. Pak je ještě nutné si důkladně umýt ruce.

Zvýšená hygiena je nezbytná, původce zánětu se dotykem rukou dobře šíří a mohou se jím nakazit lidé v okolí. V úporných případech, kdy zánět neustupuje, je nutné zajít k očnímu lékaři, pravděpodobně totiž budete potřebovat léčbu antibiotiky.

Při virovém zánětu jsou obě oči zarudlé, sekret se buď netvoří, nebo bývá vodnatý. Typický je nepříjemný pocit písku v očích. Virové záněty se rovněž snadno šíří, obvykle ale samovolně za několik dní odezní.

Je dobré vědět: Zánět spojivek může i alergického původu, pak jde zpravidla jen o doprovodný příznak senné rýmy.

Pro minimalizaci dráždění oka je vhodné začít tlumením imunitní reakce co nejdříve, někdy už preventivně před očekávaným setkáním s alergenem.

3. Prasklá žilka čili výron krve pod oční spojivku. Oční spojivka čili tenká blána pokrývající přední stěnu oka a vnitřní povrch víček je zásobovaná krví velice tenkými cévkami.

Pokud se stane, že cévka praskne, pak jasně červená krev vyteče mezi spojivku a bělmo a vytvoří hrozivě vypadající, ale neškodnou skvrnu. Zmizí sama, takže není třeba žádné speciální ošetření.

Zpozornět je třeba jen v případě, že se krvácení pod spojivku objevuje častěji, mohlo by se jednat o následek neléčeného vysokého krevního tlaku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé