Co dělat, když to v posteli skřípe?

To, že život není pohádka, nám dojde dost brzy. Příběhy, v nichž hrdinové po svatbě šťastně žili až do smrti, v reálném životě prostě neexistují.

Ano, občas v televizi vidíme harmonický pár, který spolu žije ruku v ruce šedesát let. Ale právě jen že občas. Miliony dalších manželství prochází menšími či většími krizemi. Ty ale nemusejí mít vždy negativní dopady, mohou vztah i posílit. A co je nejčastějším spouštěčem neshod? Peníze a sex.

Láska, nebo zamilovanost? Pro tentokrát necháme stranou spory o peníze a zaměříme se na to, o čem tak neradi nahlas hovoříme. Na „postel“ a to, co se v ní odehrává. Už od přírody je dané, že muži a ženy netouží po sexu stejně. Stručně řečeno muži chtějí sex, ženy milování.

Je vědecky dokázáno, že k úpadku sexuálního života dochází v partnerském vztahu už po čtyřech letech, kdy končí zamilovanost a měla by začít plnohodnotná láska, plná tolerance a pochopení druhého.

Z průzkumu společnosti Relate však vyplývá, že z pěti tisíc dotázaných byla se svým sexuálním životem po pěti letech vztahu spokojena jen polovina dotázaných.

Sex není povinnost! Na vzájemnou sexuální touhu partnerů působí negativně řada věcí. Péče o domácnost, děti, pracovní vytížení a další běžné stereotypní činnosti nás vysilují natolik, že na svého muže většinou nemáme moc času. Muži zase bývají znudění stejným sexem, stejnou polohou a především stále stejnou partnerkou.

Pro muže je totiž monogamie, tedy věrnost jedné ženě, od přírody nepřirozená.

A tak se dříve nebo později náš sexuální život dostává do příliš vyjetých kolejí a stává se pouze povinností.

Nic není zadarmo Největší chybou je, když lidé srovnávají sex po letech soužití s tím, který zažívali, když se s partnerem poznali. Párová sexualita se vyvíjí a zraje jako vše v životě. Mladý sex je svěží a plný energie, po letech zase může být kvalitnější a zralejší. Krach vztahu a sexuálního soužití čeká všechny, kdo si myslí, že vše bude klapat jaksi „samo“, bez snahy a úsilí.

I tady platí, že nic není zadarmo a na sexuální harmonii páru se musí prostě neustále pracovat.

Tipy pro každého
Jak tedy na to, aby náš sexuální život i po letech nebyl jen povinností při zhasnutém světle, ale bavil nás a naplňoval i v případě, že není tak častý jako zamlada?

*Udržujme si osobní atraktivitu a přitažlivost. To platí nejen pro ženy, ale i pro muže. Stejně jako není zrovna poutavá žena ve vytahaných teplákách, tak není žádoucí neoholený muž ve špinavých montérkách. Je s podivem, že ještě na začátku třetího tisíciletí jsou mnozí muži přesvědčeni, že chlap má „vonět“ potem a koňmi.

Pokud je takového ražení ten náš, tak nezbývá, než ho nenápadně předělat. Nekupujeme mu na začátku rovnou voňavou toaletní vodu, ale začneme deodorantem bez barvy a zápachu.

To by snad mohl začít tolerovat.

*U příliš rozdílného sexuálního temperamentu platí, že partner s vyšší potřebou se musí přizpůsobit z hlediska frekvence partnerovi s nižším sexuálním apetitem. Pokud máme ve vztahu opravdu velmi rozdílné představy o frekvenci sexu, tak se to snažíme tomu druhému vynahradit alespoň v kvalitě a délce milování.

*Nenutíme partnera do ničeho, co sám nechce, ale na druhé straně si nenechme ani sami vnutit to, k čemu nemáme chuť. Nebojte se říct partnerovi – tohle prostě dělat nechci! Ale na druhé straně mu nabídněte něco nového, co vám bude příjemné. Třeba se to zalíbí i jemu.

*Nejhorší je stereotyp. Abyste v sobě vzbudili touhu po sexu i po dlouholetém manželství, měli byste se zaměřit na to, aby byl sex čas od času jiný. Nemusíte rovnou do knihkupectví pro kámásútru, stačí trošku jiná poloha, jiné místo a čas než postel v noci a už i to je dobrý start k zajímavějšímu milování.

*V manželství se také po delší době zapomíná na doteky. Nic nevzbudí sexuální touhu lépe než láskyplné doteky partnerů. Nebojte se tedy čas od času chytit svého partnera či partnerku za ruku, pohladit ho nebo obejmout. Ženy mají v dotecích větší možnosti, u nich se to bere jaksi přirozeněji. Muž vám opraví poličku nebo namaže panty u dveří.

Je to samozřejmost, ale stačí ho pohladit po ruce a říct: „Ty jsi tak šikovný!“ – a už jihne.

* Nestyďte se a mluvte! Včasná rozmluva o sexuálních problémech může vztahu pomoci. Popovídejte si se svým partnerem o vašich nejtajnějších touhách a zkuste některé uskutečnit. K takovému povídání samozřejmě musí být to správné místo a čas. Když vám zrovna utíká mléko na plotně, nebudete začínat o tom, že máte sny o rychlém sexu s neznámým mužem kdesi za stodolou.

Ale při posezení u vína (a vypnuté televizi!) v pohodové chvilce se můžete o partnerovi dozvědět mnohé.

Chce to jen trošku odvahy začít a ono to pak už půjde samo.

*Zavzpomínejte si na staré časy, zopakujte nějaký krásný večer, který třeba začal kinem nebo večeří v restauraci a pak hezky skončil v posteli. Muž většinou takové chvíle už dávno zapomněl, ale v podvědomí je pořád má. Takže když mu tu situaci připomenete, vzpomínky se mu okamžitě vrátí.

Není totiž vůbec špatné po sobě, i po několika letech v manželství, toužit!

*Zrušte alespoň jednou týdně televizní večer a věnujte se jeden druhému. A že zrovna dávají váš oblíbený seriál? Vždyť si ho můžete nahrát a pustit další den. Je statisticky dokázáno, že když se někde stane havárka a je pár hodin vypnutý proud (nastane tzv. black out), rodí se po devíti měsících nejvíce dětí.

Muži i ženy od vzájemného soužití očekávají různé věci. Je otázkou tolerance a domluvy, kde se tyto potřeby protnou tak, aby se vztah stal opravdu kvalitním a žádoucím.

Co očekávají ženy od mužů
•Oporu a pocit bezpečí
•Galantnost a velkorysost
•Spolehlivost a zodpovědnost při výchově dětí i zabezpečení rodiny
•Přetrvávající sexuální přitažlivost
•Smysl pro humor

Co chtějí muži od žen
•Ženskost
•Obdiv a uznání svých kvalit
•Vytváření tepla rodinného krbu
•Dobrou matku dětí
•Zájem a péči jako projev lásky
•Kvalitní sexuální život
•Toleranci k jeho osobním zájmům a koníčkům

Text: Katka Potůčková, Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pohled do čelistí hadů: Spolknou i krokodýla!
21stoleti.cz

Pohled do čelistí hadů:...

Pokud jste někdy viděli fotku obrovského hada...
Svět podléhá kovové sponě: Patentka je cennější než diamant
epochaplus.cz

Svět podléhá kovové sponě:...

Vyučený zámečník s obchodním talentem a šikovný mechanik...
Záhadná svatyně v Makotřasech: Vybírá si oběti dodnes?
enigmaplus.cz

Záhadná svatyně v Makotřasech:...

Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých...
Římané v Arábii vsadili na špatného koně
epochalnisvet.cz

Římané v Arábii vsadili na...

V Římské říši skončilo dlouhé období...
Dárky, které nepřestanou dělat radost
iluxus.cz

Dárky, které nepřestanou...

Kosmetika Capri, výrobce přírodní kosmetiky tradičních...
Stropnickému chystá pomstu?!
nasehvezdy.cz

Stropnickému chystá pomstu?!

Temperamentní herečka...
Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků
epochanacestach.cz

Advent v Národním zemědělském muzeu:...

Velbloud, lamy, poník i koza...
Tvarohové řezy s polevou
tisicereceptu.cz

Tvarohové řezy s polevou

Jemné tvarohovo-jogurtové řezy jsou...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Moje dcery se hodně nenávidí
skutecnepribehy.cz

Moje dcery se hodně nenávidí

Jsem z té situace trochu...
Zničí mladá herečka Žilkové rodinu?
nasehvezdy.cz

Zničí mladá herečka Žilkové...

Perné chvilky nejspíš...
Tajemství odkrývání hlíny: Schliemann se stal obětí vlastního omylu
epochaplus.cz

Tajemství odkrývání hlíny:...

Už od dětství sní Němec Heinrich Schliemann...
0 shares