reklama

Chrápání, které vás může i zabít

Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.

Jednou z poruch, které narušují spánek a ohrožují i jiné funkce organismu, je apnoe – úplné přerušení dýchání po dobu několika vteřin (např. 10, nebo také ¾ minuty!). Je to poměrně časté onemocnění, ale spoustu lidí ani nenapadne jít k lékaři. Přitom kdyby se apnoická pauza neúměrně prodloužila, zemřeli byste.

V čem je problém Příčina tkví v horních cestách dýchacích. Je-li všechno v pořádku, při nádechu proudí vzduch nosem nebo ústy hltanem a hrtanem do plic. Při tom vzniká podtlak, který má tendenci zužovat trubici hltanu. Aby se tak nestalo, brání tomu napětí svalů ve stěně hltanu, které drží trubici otevřenou.

Trpíte-li však spánkovou apnoí, přesněji řečeno nejčastějším typem spánkové apnoe, tohle pro vás neplatí. Svalové napětí máte snížené, což může vést ke kolapsu hltanu, který se uzavře. Vzduch tak nemůže do plic proudit a vy přestanete dýchat. Několikavteřinová zástava naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený, aby se vzpamatovaly.

Trubice je zase průchodná, což se projeví náhlým burácivým a chrčivým nádechem. Po něm opět následuje chrápání. Zaplaťpánbůh za něj, je to signál, že vzduch může hltanem nerušeně proudit. Jakmile chrápání ustane, znamená to, že jsou dýchací cesty zase kompletně ucpané.

V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Čím se apnoe projevuje Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.

Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak. Následkem tohoto přerušovaného, tudíž nekvalitního spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou.

Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte.

To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit, myslet a zapamatovávat si.

Další překážky Zástava dechu je také podmíněná některými anatomickými změnami. Například když máte zvětšené měkké patro, patrový čípek nebo mandle. Jsou-li vaše nosní dutina a nosohltan dobře průchodné (jestli ne, zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu) nebo máte-li vrozenou menší spodní čelist, což je příčinou zmenšení oblasti za kořenem jazyka.

Také můžete mít jazyk uložený více vzadu nebo více tuku v podkoží krku.

Tři typy apnoe Nejčastější je obstrukční spánková apnoe. Charakterizuje ji úplná zástava dechu po určitou dobu, při které se postižený jedinec snaží nadechnout. Příčiny jsme popsali výše. Druhý typ je centrální spánková apnoe. Dochází k ní při postižení centrálního nervového systému, kdy je různými mechanizmy, např.

zánětem, mechanicky, léky nebo onemocněním cév, poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše.

Třetí typ, tzv. smíšený, je kombinací předchozích dvou.

Komplikace I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku v organismu negativně ovlivňuje kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce či dostat infarkt.

Nízká dodávka kyslíku do mozku během apnoických pauz bývá také příčinou mozkové mrtvice.

Rizikové faktory Obezita, větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik a léků uvolňujících svaly. Patří sem i již výše zmíněné anatomické změny. Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví – muži trpí apnoí mnohem častěji než ženy, a genetika.

Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž rodiče či pokrevní sourozenci touto nemocí trpí.

Léčba Nejefektivnější metodou je nazální přetlaková ventilace. Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky, kterou si pacient nasadí každou noc, nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách. Tím se zabraňuje kolapsu ochablých stěn hltanu. Jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje se úmrtnost.

K odstranění nebo zmírnění komplikací onemocnění, jež vznikla v důsledku syndromu spánkové apnoe, může lékař nasadit léky. Chirurgická léčba. Je vhodná jen pro ty pacienty, kteří potřebují zprůchodnit horní cesty dýchací. Jedná se například o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí, plastiku patrového čípku a měkkého patra. Zákrok má vysokou úspěšnost.

Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle. Zákrok laserem.

Týká se jen některých zákroků a provádí se i ambulantně.

Prevence spánkové apnoe Prevence spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě). Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním.

Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku. Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci.

Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magnetické pole Země kdysi téměř zmizelo. Činnost kovů v zemském jádru pak zachránila pozemský život
21stoleti.cz

Magnetické pole Země kdysi téměř...

Magnetické pole obklopující naši planetu je docela...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Právo první noci: Musela se nevěsta podvolit svému feudálovi?
epochaplus.cz

Právo první noci: Musela se...

V románech a filmech se velice často...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Syfilis se ve středověku léčila zákazem hry v kostky
epochaplus.cz

Syfilis se ve středověku...

S projevy řady chorob si lékaři ve středověku...
Zázračný chlapec Dale Ostrander: Jak mohl přežít 25 minut bez kyslíku?
enigmaplus.cz

Zázračný chlapec Dale...

5. srpna 2011 se dvanáctiletý Dale...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Je možné spatřit při meditaci dalekou budoucnost?
skutecnepribehy.cz

Je možné spatřit při...

Tehdy jsem se přihlásila na...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
0 shares