Domů     Chrápání, které vás může i zabít
Chrápání, které vás může i zabít

Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.

Jednou z poruch, které narušují spánek a ohrožují i jiné funkce organismu, je apnoe – úplné přerušení dýchání po dobu několika vteřin (např. 10, nebo také ¾ minuty!). Je to poměrně časté onemocnění, ale spoustu lidí ani nenapadne jít k lékaři. Přitom kdyby se apnoická pauza neúměrně prodloužila, zemřeli byste.

V čem je problém

Příčina tkví v horních cestách dýchacích. Je-li všechno v pořádku, při nádechu proudí vzduch nosem nebo ústy hltanem a hrtanem do plic. Při tom vzniká podtlak, který má tendenci zužovat trubici hltanu.

Aby se tak nestalo, brání tomu napětí svalů ve stěně hltanu, které drží trubici otevřenou. Trpíte-li však spánkovou apnoí, přesněji řečeno nejčastějším typem spánkové apnoe, tohle pro vás neplatí.

Svalové napětí máte snížené, což může vést ke kolapsu hltanu, který se uzavře. Vzduch tak nemůže do plic proudit a vy přestanete dýchat.

Několikavteřinová zástava naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený, aby se vzpamatovaly. Trubice je zase průchodná, což se projeví náhlým burácivým a chrčivým nádechem. Po něm opět následuje chrápání.

Zaplaťpánbůh za něj, je to signál, že vzduch může hltanem nerušeně proudit. Jakmile chrápání ustane, znamená to, že jsou dýchací cesty zase kompletně ucpané.

V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Čím se apnoe projevuje

Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.

Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak.

Následkem tohoto přerušovaného, tudíž nekvalitního spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou. Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte.

To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit, myslet a zapamatovávat si.

Další překážky

Zástava dechu je také podmíněná některými anatomickými změnami. Například když máte zvětšené měkké patro, patrový čípek nebo mandle.

Jsou-li vaše nosní dutina a nosohltan dobře průchodné (jestli ne, zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu) nebo máte-li vrozenou menší spodní čelist, což je příčinou zmenšení oblasti za kořenem jazyka. Také můžete mít jazyk uložený více vzadu nebo více tuku v podkoží krku.

Tři typy apnoe

Nejčastější je obstrukční spánková apnoe. Charakterizuje ji úplná zástava dechu po určitou dobu, při které se postižený jedinec snaží nadechnout. Příčiny jsme popsali výše. Druhý typ je centrální spánková apnoe.

Dochází k ní při postižení centrálního nervového systému, kdy je různými mechanizmy, např. zánětem, mechanicky, léky nebo onemocněním cév, poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše. Třetí typ, tzv. smíšený, je kombinací předchozích dvou.

Komplikace

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku v organismu negativně ovlivňuje kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.

Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce či dostat infarkt. Nízká dodávka kyslíku do mozku během apnoických pauz bývá také příčinou mozkové mrtvice.

Rizikové faktory

Obezita, větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik a léků uvolňujících svaly. Patří sem i již výše zmíněné anatomické změny.

Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví – muži trpí apnoí mnohem častěji než ženy, a genetika. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž rodiče či pokrevní sourozenci touto nemocí trpí.

Léčba

Nejefektivnější metodou je nazální přetlaková ventilace. Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky, kterou si pacient nasadí každou noc, nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách. Tím se zabraňuje kolapsu ochablých stěn hltanu.

Jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje se úmrtnost. K odstranění nebo zmírnění komplikací onemocnění, jež vznikla v důsledku syndromu spánkové apnoe, může lékař nasadit léky.

Chirurgická léčba. Je vhodná jen pro ty pacienty, kteří potřebují zprůchodnit horní cesty dýchací. Jedná se například o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí, plastiku patrového čípku a měkkého patra. Zákrok má vysokou úspěšnost. Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle.

Zákrok laserem. Týká se jen některých zákroků a provádí se i ambulantně.

Prevence spánkové apnoe

Prevence spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě).

Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.

Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš