Domů     Chrápání, které vás může i zabít
Chrápání, které vás může i zabít

Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.

Jednou z poruch, které narušují spánek a ohrožují i jiné funkce organismu, je apnoe – úplné přerušení dýchání po dobu několika vteřin (např. 10, nebo také ¾ minuty!). Je to poměrně časté onemocnění, ale spoustu lidí ani nenapadne jít k lékaři. Přitom kdyby se apnoická pauza neúměrně prodloužila, zemřeli byste.

V čem je problém

Příčina tkví v horních cestách dýchacích. Je-li všechno v pořádku, při nádechu proudí vzduch nosem nebo ústy hltanem a hrtanem do plic. Při tom vzniká podtlak, který má tendenci zužovat trubici hltanu.

Aby se tak nestalo, brání tomu napětí svalů ve stěně hltanu, které drží trubici otevřenou. Trpíte-li však spánkovou apnoí, přesněji řečeno nejčastějším typem spánkové apnoe, tohle pro vás neplatí.

Svalové napětí máte snížené, což může vést ke kolapsu hltanu, který se uzavře. Vzduch tak nemůže do plic proudit a vy přestanete dýchat.

Několikavteřinová zástava naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený, aby se vzpamatovaly. Trubice je zase průchodná, což se projeví náhlým burácivým a chrčivým nádechem. Po něm opět následuje chrápání.

Zaplaťpánbůh za něj, je to signál, že vzduch může hltanem nerušeně proudit. Jakmile chrápání ustane, znamená to, že jsou dýchací cesty zase kompletně ucpané.

V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Čím se apnoe projevuje

Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.

Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak.

Následkem tohoto přerušovaného, tudíž nekvalitního spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou. Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte.

To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit, myslet a zapamatovávat si.

Další překážky

Zástava dechu je také podmíněná některými anatomickými změnami. Například když máte zvětšené měkké patro, patrový čípek nebo mandle.

Jsou-li vaše nosní dutina a nosohltan dobře průchodné (jestli ne, zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu) nebo máte-li vrozenou menší spodní čelist, což je příčinou zmenšení oblasti za kořenem jazyka. Také můžete mít jazyk uložený více vzadu nebo více tuku v podkoží krku.

Tři typy apnoe

Nejčastější je obstrukční spánková apnoe. Charakterizuje ji úplná zástava dechu po určitou dobu, při které se postižený jedinec snaží nadechnout. Příčiny jsme popsali výše. Druhý typ je centrální spánková apnoe.

Dochází k ní při postižení centrálního nervového systému, kdy je různými mechanizmy, např. zánětem, mechanicky, léky nebo onemocněním cév, poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše. Třetí typ, tzv. smíšený, je kombinací předchozích dvou.

Komplikace

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku v organismu negativně ovlivňuje kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.

Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce či dostat infarkt. Nízká dodávka kyslíku do mozku během apnoických pauz bývá také příčinou mozkové mrtvice.

Rizikové faktory

Obezita, větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik a léků uvolňujících svaly. Patří sem i již výše zmíněné anatomické změny.

Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví – muži trpí apnoí mnohem častěji než ženy, a genetika. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž rodiče či pokrevní sourozenci touto nemocí trpí.

Léčba

Nejefektivnější metodou je nazální přetlaková ventilace. Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky, kterou si pacient nasadí každou noc, nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách. Tím se zabraňuje kolapsu ochablých stěn hltanu.

Jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje se úmrtnost. K odstranění nebo zmírnění komplikací onemocnění, jež vznikla v důsledku syndromu spánkové apnoe, může lékař nasadit léky.

Chirurgická léčba. Je vhodná jen pro ty pacienty, kteří potřebují zprůchodnit horní cesty dýchací. Jedná se například o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí, plastiku patrového čípku a měkkého patra. Zákrok má vysokou úspěšnost. Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle.

Zákrok laserem. Týká se jen některých zákroků a provádí se i ambulantně.

Prevence spánkové apnoe

Prevence spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě).

Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.

Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk