Domů     Chci dítě: Osvojit, nebo do pěstounské péče?
Chci dítě: Osvojit, nebo do pěstounské péče?
20.4.2020

Stále častěji se ženám po třicítce nedaří otěhotnět. A i když už medicína dokáže zázraky, často nezbude, než dítě adoptovat. Co takový zásadní krok pro všechny zúčastněné znamená?

V případě, že dítě z nějakého důvodu nemůže vyrůstat ve vlastní rodině, je třeba rozhodnout o náhradní výchovné péči. Nejlepším řešením je adopce (osvojení), anebo pěstounská péče, kdy dítě vychovají v běžné rodině „náhradní“ rodiče. Jinak hrozí, že skončí až do své plnoletosti v ústavu.

Jak je možné pečovat o cizí dítě?

a) Svěření dítěte do péče – soud svěří dítě do výchovy jiné osoby, než jsou rodiče. Většinou se jedná o příbuzné, ale může to být i někdo jiný, kdo je dítěti blízký, k němuž má dítě vytvořený citový vztah.

Dítě může být svěřeno také do společné výchovy manželů. Podmínkou je záruka zdárné výchovy dítěte a dodržování přesně vymezených práv a povinností. Taková náhradní péče má vždy přednost před ústavní výchovou.

b) Osvojení (adopce) – je ideální formou náhradní rodinné péče, opuštěné dítě je přijato za vlastní. Mezi „novými“ rodiči a dítětem vzniká příbuzenský vztah stejně jako ve skutečné rodině a platí i stejná práva a povinnosti.

Příbuzenské vztahy mezi dítětem a původní rodinou zanikají. Noví rodiče se zapíšou do rodného listu dítěte a to získá shodné příjmení. O adopci rozhoduje soud a před jeho rozhodnutím musí uplynout nejméně tři měsíce. V mimořádných případech ho lze zrušit.

Osvojit lze pouze nezletilé dítě.

Nelze osvojit dosud nenarozené dítě (i když je počaté).

Osvojit dítě může dvojice, manžel či manželka rodiče dítěte, nebo jednotlivec.

O osvojení rozhoduje soud na návrh budoucího nového rodiče.

Mezi budoucím rodičem a dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl.

Které děti jsou osvojovány?

K adopci je třeba souhlasu zákonného zástupce dítěte (zpravidla rodiče), nebo musí být před zahájením řízení rozhodnuto, že souhlasu není třeba. Pokud dítě nemá zákonného zástupce, určí soud dítěti opatrovníka, který bude dítě v řízení o osvojení zastupovat.

Pokud se pro dítě nedaří najít náhradní rodinu v ČR, je možné přistoupit k mezinárodnímu osvojení (adopce dítěte do ciziny).

Dlouhá doba čekání

O adopci v Česku nejčastěji žádají lidé kolem pětatřiceti let, kteří nemohou mít vlastní potomky. Formuláře, testy, dotazníky, potvrzení, posudky, kurzy rodičovství.

To je jen stručný výčet, co čeká toho, kdo se rozhodne odvézt si z kojeneckého ústavu nebo dětského domova dítě. Úřední procedury protáhnou čekání na potomka na dva až pět let.

Podle těch, kteří si složitým a zdlouhavým výběrem prošli, z toho někdy jde hlava kolem. Na vině nejsou jen dlouhé úřední procedury, ale i představy rodičů o novém členovi rodiny.

Chceme modrookou zrzku!

Nejprve pár nebo žadatel o adopci navštíví sociálního pracovníka na obecním nebo krajském úřadě, kde vyplní kromě osobních údajů i své představy o dítěti.

I přes omezenou „nabídku“ dětí v ústavech úředníky zajímá i to, jak staré chtějí dítě, jakého pohlaví, barvy očí a vlasů. Většina lidí chce co nejmenší zdravé dítě bílé pleti. Na mentálně či fyzicky postižené dítě si troufne jen málokdo.

A pak už budoucí náhradní rodiče musí vpustit úředníky domů. Sociální pracovník se podívá, jak eventuální noví rodiče žijí a jestli je jejich byt či dům vhodný pro ratolest.

Nejčastějšími důvody pro odmítnutí žádosti bývají zdravotní stav nebo věk žadatele, jindy třeba malý byt nebo hodně dětí v rodině.

S čistým štítem

Úřady zajímá i to, jaký je trestní rejstřík žadatelů, příjmy, fotografie, životopis. Někdy se odehraje ještě několik schůzek s úředníky a teprve pak přijde doporučení nebo zamítnutí žádosti o adopci.

Tento posudek putuje na kraj nebo magistrát, který pošle žadatele na psychologické vyšetření. Hodně důkladné! Pokud i po psychologickém vyšetření mají žadatelé o adopci zelenou, musí absolvovat ještě povinné kurzy přípravy na rodičovství.

c) Pěstounská péče – je náhradní rodinná péče, která zajistí hmotné zabezpečení dítěte i odměnu těm, kteří se ho ujali. Skutečným rodičům dítěte zůstane zachovaná rodičovská zodpovědnost jen v určitém rozsahu.

Stejně tak jsou pěstounům soudem určeny jejich práva a povinnosti, zastupují dítě a spravují jeho záležitosti jen v běžných věcech. V mimořádných případech (např. vyřízení cestovního pasu) musí požádat o souhlas zástupce dítěte, případně soud.

Pěstounská péče se může změnit na poručnickou, a to v případě, kdy biologičtí rodiče zemřeli, nebo byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti. Tato péče končí zletilostí dítěte.

d) Poručenství – jeho účelem je ochrana nezletilého dítěte, kdy vzhledem k nízkému věku není způsobilé k právním úkonům.

Soud ustanoví dítěti poručníka v případě, kdy jeho rodiče zemřeli, nebo byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti, a nejsou proto plně způsobilí k právním úkonům.

Poručník nezletilé dítě zastupuje, spravuje jeho majetek místo rodičů a v některých případech nezletilé dítě i vychovává. Na jeho péči pravidelně dohlíží soud. Poručenství zaniká, jakmile dítě dosáhne zletilosti.

e) Hostitelská péče – je pomoc dětem žijícím v ústavu, nejedná se však o náhradní rodinnou péči.

Ředitel ústavního zařízení může s písemným souhlasem opatrovníka, povolit dítěti dočasný (obvykle víkendový, případně prázdninový) pobyt mimo ústav, a to i u jiných osob, než jsou rodiče nebo příbuzní.

Při této formě péče se zpravidla nepředpokládá možnost trvalého umístění dítěte v „hostitelské“ rodině. Pokud má být tato pomoc dítěti prospěšná, musí být poskytována odborně, dlouhodobě a s velkou citlivostí.

Žadatelé by měli úzce spolupracovat s odborníky a měli by být na poskytování této pomoci velmi dobře připraveni.

Dítě bude moci donosit příbuzná

Ženám, které nemohou odnosit své dítě, by už brzy mohl pomoci nový občanský zákoník. Díky němu by totiž dítě mohly odnosit příbuzné biologických rodičů.

Zákon umožní, aby v rámci rodiny například sestra odnosila dítě počaté z vajíčka své sestry, matka své dcery. Dnes je takový postup protizákonný. Páry tak obvykle hledají pomoc v zahraničí.

O náhradní mateřství budou ale moci zažádat jenom páry a žena musí doložit, že jí její zdravotní stav nedovoluje dítě nosit. Zákoník řeší i následné vztahy. Oficiálně je matkou žena, která dítě porodí. Dárkyně vajíčka bude moci narozené dítě osvojit.

Asistované těhotenství vyjde na desítky tisíc korun. Ženám do 39 let je uhradí zdravotní pojišťovny.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném