Domů     Chci dítě: Osvojit, nebo do pěstounské péče?
Chci dítě: Osvojit, nebo do pěstounské péče?
20.4.2020

Stále častěji se ženám po třicítce nedaří otěhotnět. A i když už medicína dokáže zázraky, často nezbude, než dítě adoptovat. Co takový zásadní krok pro všechny zúčastněné znamená?

V případě, že dítě z nějakého důvodu nemůže vyrůstat ve vlastní rodině, je třeba rozhodnout o náhradní výchovné péči. Nejlepším řešením je adopce (osvojení), anebo pěstounská péče, kdy dítě vychovají v běžné rodině „náhradní“ rodiče. Jinak hrozí, že skončí až do své plnoletosti v ústavu.

Jak je možné pečovat o cizí dítě?

a) Svěření dítěte do péče – soud svěří dítě do výchovy jiné osoby, než jsou rodiče. Většinou se jedná o příbuzné, ale může to být i někdo jiný, kdo je dítěti blízký, k němuž má dítě vytvořený citový vztah.

Dítě může být svěřeno také do společné výchovy manželů. Podmínkou je záruka zdárné výchovy dítěte a dodržování přesně vymezených práv a povinností. Taková náhradní péče má vždy přednost před ústavní výchovou.

b) Osvojení (adopce) – je ideální formou náhradní rodinné péče, opuštěné dítě je přijato za vlastní. Mezi „novými“ rodiči a dítětem vzniká příbuzenský vztah stejně jako ve skutečné rodině a platí i stejná práva a povinnosti.

Příbuzenské vztahy mezi dítětem a původní rodinou zanikají. Noví rodiče se zapíšou do rodného listu dítěte a to získá shodné příjmení. O adopci rozhoduje soud a před jeho rozhodnutím musí uplynout nejméně tři měsíce. V mimořádných případech ho lze zrušit.

Osvojit lze pouze nezletilé dítě.

Nelze osvojit dosud nenarozené dítě (i když je počaté).

Osvojit dítě může dvojice, manžel či manželka rodiče dítěte, nebo jednotlivec.

O osvojení rozhoduje soud na návrh budoucího nového rodiče.

Mezi budoucím rodičem a dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl.

Které děti jsou osvojovány?

K adopci je třeba souhlasu zákonného zástupce dítěte (zpravidla rodiče), nebo musí být před zahájením řízení rozhodnuto, že souhlasu není třeba. Pokud dítě nemá zákonného zástupce, určí soud dítěti opatrovníka, který bude dítě v řízení o osvojení zastupovat.

Pokud se pro dítě nedaří najít náhradní rodinu v ČR, je možné přistoupit k mezinárodnímu osvojení (adopce dítěte do ciziny).

Dlouhá doba čekání

O adopci v Česku nejčastěji žádají lidé kolem pětatřiceti let, kteří nemohou mít vlastní potomky. Formuláře, testy, dotazníky, potvrzení, posudky, kurzy rodičovství.

To je jen stručný výčet, co čeká toho, kdo se rozhodne odvézt si z kojeneckého ústavu nebo dětského domova dítě. Úřední procedury protáhnou čekání na potomka na dva až pět let.

Podle těch, kteří si složitým a zdlouhavým výběrem prošli, z toho někdy jde hlava kolem. Na vině nejsou jen dlouhé úřední procedury, ale i představy rodičů o novém členovi rodiny.

Chceme modrookou zrzku!

Nejprve pár nebo žadatel o adopci navštíví sociálního pracovníka na obecním nebo krajském úřadě, kde vyplní kromě osobních údajů i své představy o dítěti.

I přes omezenou „nabídku“ dětí v ústavech úředníky zajímá i to, jak staré chtějí dítě, jakého pohlaví, barvy očí a vlasů. Většina lidí chce co nejmenší zdravé dítě bílé pleti. Na mentálně či fyzicky postižené dítě si troufne jen málokdo.

A pak už budoucí náhradní rodiče musí vpustit úředníky domů. Sociální pracovník se podívá, jak eventuální noví rodiče žijí a jestli je jejich byt či dům vhodný pro ratolest.

Nejčastějšími důvody pro odmítnutí žádosti bývají zdravotní stav nebo věk žadatele, jindy třeba malý byt nebo hodně dětí v rodině.

S čistým štítem

Úřady zajímá i to, jaký je trestní rejstřík žadatelů, příjmy, fotografie, životopis. Někdy se odehraje ještě několik schůzek s úředníky a teprve pak přijde doporučení nebo zamítnutí žádosti o adopci.

Tento posudek putuje na kraj nebo magistrát, který pošle žadatele na psychologické vyšetření. Hodně důkladné! Pokud i po psychologickém vyšetření mají žadatelé o adopci zelenou, musí absolvovat ještě povinné kurzy přípravy na rodičovství.

c) Pěstounská péče – je náhradní rodinná péče, která zajistí hmotné zabezpečení dítěte i odměnu těm, kteří se ho ujali. Skutečným rodičům dítěte zůstane zachovaná rodičovská zodpovědnost jen v určitém rozsahu.

Stejně tak jsou pěstounům soudem určeny jejich práva a povinnosti, zastupují dítě a spravují jeho záležitosti jen v běžných věcech. V mimořádných případech (např. vyřízení cestovního pasu) musí požádat o souhlas zástupce dítěte, případně soud.

Pěstounská péče se může změnit na poručnickou, a to v případě, kdy biologičtí rodiče zemřeli, nebo byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti. Tato péče končí zletilostí dítěte.

d) Poručenství – jeho účelem je ochrana nezletilého dítěte, kdy vzhledem k nízkému věku není způsobilé k právním úkonům.

Soud ustanoví dítěti poručníka v případě, kdy jeho rodiče zemřeli, nebo byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti, a nejsou proto plně způsobilí k právním úkonům.

Poručník nezletilé dítě zastupuje, spravuje jeho majetek místo rodičů a v některých případech nezletilé dítě i vychovává. Na jeho péči pravidelně dohlíží soud. Poručenství zaniká, jakmile dítě dosáhne zletilosti.

e) Hostitelská péče – je pomoc dětem žijícím v ústavu, nejedná se však o náhradní rodinnou péči.

Ředitel ústavního zařízení může s písemným souhlasem opatrovníka, povolit dítěti dočasný (obvykle víkendový, případně prázdninový) pobyt mimo ústav, a to i u jiných osob, než jsou rodiče nebo příbuzní.

Při této formě péče se zpravidla nepředpokládá možnost trvalého umístění dítěte v „hostitelské“ rodině. Pokud má být tato pomoc dítěti prospěšná, musí být poskytována odborně, dlouhodobě a s velkou citlivostí.

Žadatelé by měli úzce spolupracovat s odborníky a měli by být na poskytování této pomoci velmi dobře připraveni.

Dítě bude moci donosit příbuzná

Ženám, které nemohou odnosit své dítě, by už brzy mohl pomoci nový občanský zákoník. Díky němu by totiž dítě mohly odnosit příbuzné biologických rodičů.

Zákon umožní, aby v rámci rodiny například sestra odnosila dítě počaté z vajíčka své sestry, matka své dcery. Dnes je takový postup protizákonný. Páry tak obvykle hledají pomoc v zahraničí.

O náhradní mateřství budou ale moci zažádat jenom páry a žena musí doložit, že jí její zdravotní stav nedovoluje dítě nosit. Zákoník řeší i následné vztahy. Oficiálně je matkou žena, která dítě porodí. Dárkyně vajíčka bude moci narozené dítě osvojit.

Asistované těhotenství vyjde na desítky tisíc korun. Ženám do 39 let je uhradí zdravotní pojišťovny.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
22.5.2025
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky na papírový karton)
reklama
Šikovné tipy
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá