Domů     Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
3.9.2019

Je to nemoc jako dělaná pro seriálového doktora House: Však se s ní také v jednom dílu potýkal a obtížně hledal diagnózu. Ve skutečném životě to může být ještě mnohem složitější.

O onemocnění s názvem systémový lupus ví jen málokdo, kromě lékařů o něm mají povědomí především rodiny postižených, přitom nejde o chorobu vzácnou. V ČR jí trpí kolem 50 tisíc lidí, ročně přibývá až stovka nových případů.

Od propuknutí potíží po stanovení diagnózy přitom mohou uplynout měsíce i roky. Problémem není jen malá obeznámenost s nemocí, ale především její proměnlivost.

Systémový lupus erythematosus (SLE), jak se oficiálně označuje, je totiž chameleon a klame příznaky jiných chorob.

Varující vyrážka

Patrně nejcharakterističtější je pro systémový lupus zvláštní vyrážka na tvářích a hřbetu nosu. Má tvar motýlích křídel a je jasně červená, což také dalo nemoci latinský přívlastek (erythematosus).

Právě tato vyrážka, obvykle spojená s dalšími potížemi, hlavně s velkou únavou, by měla praktického lékaře navést k diagnóze.

Bohužel motýlí vyrážka se neobjeví u každého, kdo onemocní na SLE. Někdy zůstanou kožní projevy nenápadné, jindy mají podobu červených terčíků, takže vypadají jako reakce na poštípání hmyzem.

Nemusí výrazně obtěžovat, a pokud se současně nemoc rozvine zánětem v jiné části těla, pak lehce odvede hledání diagnózy na falešnou stopu.

Co se to v těle děje?

Systémový lupus je onemocněním imunitního systému. Předpoklad k němu je vrozený a podmíněný určitou genetickou odchylkou. Přesto se málokdy ozývá dětství, první příznaky se častěji objevují až v dospělosti, může to být i ve středním věku.

V 90 % postihuje ženy. Je to tím, že právě ženské hormony patří mezi faktory, které onemocnění zhoršují.

Tím dalším je UV záření, proto je důležité vyhýbat se pobytu na slunci v poledních hodinách a chránit kůži přípravky s vysokým SPF faktorem, a to i v případě, že se na kůži nemoc neprojevuje.

Nemoc ale může propuknout i po léčbě určitými medikamenty nebo jako následek vyčerpání imunitního systému častými nebo těžkými infekcemi.

Čeho si všímat

dlouhodobě zvýšená teplota

zvětšení uzlin na krku

hubnutí bez příčiny

bolest a slabost svalů, která může být výrazná

Imunita útočí

To je podstata onemocnění. Imunitní systém útočí proti vlastním tkáním těla a vyvolává chronické záněty různých orgánů. Právě tím je choroba matoucí, protože záněty v různých partiích těla jí dávají odlišný charakter a průběh.

Ve většině případů začíná nenápadně změnami na kůži, k nimž se připojují bolesti kloubů. Typická bývá přecitlivělost na sluneční záření. Někdy může SLE také propuknout náhle jako prudké zánětlivé onemocnění s vysokými horečkami.

Takový průběh je ale vzácnější, častěji se záludně skrývá pod obrazem chronického kloubního revmatismu. Na falešnou stopu mohou hledání diagnózy odvést i další závažné formy, kdy zánět napadá dýchací cesty a způsobuje úporný kašel a dušnost.

Bolesti při dýchání a kašli doprovázejí také zánět osrdečníku. Při této formě SLE se kolem srdce hromadí tekutina, což vede k vážným srdečním potížím. Onemocnění může mít u jednoho člověka i více forem se záněty v různých orgánech.

Nejčastější projevy nemoci:

zánět kloubů (artritida) – 90 % nemocných

postižení ledvin – 75 % nemocných

otoky lymfatických uzlin – 50 % nemocných

zánětlivé zvětšení jater a sleziny – 40 % nemocných

zánět pohrudnice – 40 % nemocných

zánět osrdečníku – 25 % nemocných

Diagnóza se stanovuje obvykle podle příznaků, lékaři mají jedenáctibodové kriterium, už při splnění čtyř bodů vzniká podezření na SLE. Speciální laboratorní metody ho pak mohou potvrdit nebo vyloučit.

Trpí i psychika

Nemoc sama představuje zátěž, nejdříve při obtížném hledání diagnózy, později pak pro svou nevyléčitelnost. Deprese a poruchy chování ale může choroba přímo vyvolávat napadením nervového systému.

Docházet může i k funkčním poruchám, jako jsou závratě, křeče, místní ochrnutí nebo stavy podobné epileptickým záchvatům. Tyto projevy naštěstí nemusí být trvalé, po léčbě se mohou upravit. Mohou se zhoršit i myšlenkové funkce, řeč a paměť.

Poruchy vidění

Zrak je při SLE nejohroženějším smyslem. Může dojít k otoku zrakového nervu, při včasné léčbě se ale daří zrak zachránit nebo opět zlepšit. Kromě nervu ale může nemoc napadnout tkáň oka. Naděje na zlepšení pak záleží na konkrétní příčině.

Nepříznivé vyhlídky jsou při zánětu očních cév. Poškozené cévy totiž nejsou schopny dodávat dostatek kyslíku do sítnice, čímž rychle dochází k ubývání a pak ztrátě zraku. Zanítit se může také bělmo nebo slzné kanálky, což vede k suchosti a dráždění očí.

Nemusí se zhoršovat

A teď dobrá zpráva: K pozitivním vlastnostem této nepříjemné choroby patří její nestálost. Zejména v počátku probíhá v nárazech, kdy se potíže zmírňují či zcela ustupují a později se zase vracejí. Vyhlídka stálého zhoršování obrazu nemoci není pro SLE typická.

Naopak, při vhodné léčbě se prodlužují období klidu s mírnými potížemi a vzplanutí choroby bývá vzácnější a slabší.

Včasná léčba

Ačkoli se nemoc nedá vyléčit, jen držet pod kontrolou, je důležité začít s cílenou léčbou co nejdříve. Tak se předejde poškození orgánů a komplikacím, které jinak mohou vyvolat aktivní fáze nemoci. Jak léčba probíhá?

Podávají se léky na zmírnění zánětu, který imunitní systém vytváří. Obvykle se používají kortikoidy, u postižení kloubů často antirevmatika nebo antimalarika, používaná i u kožních forem.

Jednotný léčebný postup u SLE neexistuje, léčba se vždy přizpůsobuje formě nemoci.

Ochrana cév

Systémový lupus obvykle život neohrožuje, největším rizikem, které s touto chorobou souvisí, je postižení srdce a cév. Proto je důležitá prevence proti rozvoji aterosklerózy, a to jak vhodným jídelníčkem, tak laboratorní kontrolou tuků v krvi.

Při nepříznivých hodnotách lékař doporučí dietu, případně předepíše léky. Stejně tak se kontrolují hodnoty krevního tlaku a včas se nasazují léky na jeho snížení.

Kde se dozvíte víc: www.lupus-sle.cz, www.revmaliga.cz, www.lupusinky.estranky.cz, www.systemovylupus.sk

Další článek
Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč