Domů     Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
3.9.2019

Je to nemoc jako dělaná pro seriálového doktora House: Však se s ní také v jednom dílu potýkal a obtížně hledal diagnózu. Ve skutečném životě to může být ještě mnohem složitější.

O onemocnění s názvem systémový lupus ví jen málokdo, kromě lékařů o něm mají povědomí především rodiny postižených, přitom nejde o chorobu vzácnou. V ČR jí trpí kolem 50 tisíc lidí, ročně přibývá až stovka nových případů.

Od propuknutí potíží po stanovení diagnózy přitom mohou uplynout měsíce i roky. Problémem není jen malá obeznámenost s nemocí, ale především její proměnlivost.

Systémový lupus erythematosus (SLE), jak se oficiálně označuje, je totiž chameleon a klame příznaky jiných chorob.

Varující vyrážka

Patrně nejcharakterističtější je pro systémový lupus zvláštní vyrážka na tvářích a hřbetu nosu. Má tvar motýlích křídel a je jasně červená, což také dalo nemoci latinský přívlastek (erythematosus).

Právě tato vyrážka, obvykle spojená s dalšími potížemi, hlavně s velkou únavou, by měla praktického lékaře navést k diagnóze.

Bohužel motýlí vyrážka se neobjeví u každého, kdo onemocní na SLE. Někdy zůstanou kožní projevy nenápadné, jindy mají podobu červených terčíků, takže vypadají jako reakce na poštípání hmyzem.

Nemusí výrazně obtěžovat, a pokud se současně nemoc rozvine zánětem v jiné části těla, pak lehce odvede hledání diagnózy na falešnou stopu.

Co se to v těle děje?

Systémový lupus je onemocněním imunitního systému. Předpoklad k němu je vrozený a podmíněný určitou genetickou odchylkou. Přesto se málokdy ozývá dětství, první příznaky se častěji objevují až v dospělosti, může to být i ve středním věku.

V 90 % postihuje ženy. Je to tím, že právě ženské hormony patří mezi faktory, které onemocnění zhoršují.

Tím dalším je UV záření, proto je důležité vyhýbat se pobytu na slunci v poledních hodinách a chránit kůži přípravky s vysokým SPF faktorem, a to i v případě, že se na kůži nemoc neprojevuje.

Nemoc ale může propuknout i po léčbě určitými medikamenty nebo jako následek vyčerpání imunitního systému častými nebo těžkými infekcemi.

Čeho si všímat

dlouhodobě zvýšená teplota

zvětšení uzlin na krku

hubnutí bez příčiny

bolest a slabost svalů, která může být výrazná

Imunita útočí

To je podstata onemocnění. Imunitní systém útočí proti vlastním tkáním těla a vyvolává chronické záněty různých orgánů. Právě tím je choroba matoucí, protože záněty v různých partiích těla jí dávají odlišný charakter a průběh.

Ve většině případů začíná nenápadně změnami na kůži, k nimž se připojují bolesti kloubů. Typická bývá přecitlivělost na sluneční záření. Někdy může SLE také propuknout náhle jako prudké zánětlivé onemocnění s vysokými horečkami.

Takový průběh je ale vzácnější, častěji se záludně skrývá pod obrazem chronického kloubního revmatismu. Na falešnou stopu mohou hledání diagnózy odvést i další závažné formy, kdy zánět napadá dýchací cesty a způsobuje úporný kašel a dušnost.

Bolesti při dýchání a kašli doprovázejí také zánět osrdečníku. Při této formě SLE se kolem srdce hromadí tekutina, což vede k vážným srdečním potížím. Onemocnění může mít u jednoho člověka i více forem se záněty v různých orgánech.

Nejčastější projevy nemoci:

zánět kloubů (artritida) – 90 % nemocných

postižení ledvin – 75 % nemocných

otoky lymfatických uzlin – 50 % nemocných

zánětlivé zvětšení jater a sleziny – 40 % nemocných

zánět pohrudnice – 40 % nemocných

zánět osrdečníku – 25 % nemocných

Diagnóza se stanovuje obvykle podle příznaků, lékaři mají jedenáctibodové kriterium, už při splnění čtyř bodů vzniká podezření na SLE. Speciální laboratorní metody ho pak mohou potvrdit nebo vyloučit.

Trpí i psychika

Nemoc sama představuje zátěž, nejdříve při obtížném hledání diagnózy, později pak pro svou nevyléčitelnost. Deprese a poruchy chování ale může choroba přímo vyvolávat napadením nervového systému.

Docházet může i k funkčním poruchám, jako jsou závratě, křeče, místní ochrnutí nebo stavy podobné epileptickým záchvatům. Tyto projevy naštěstí nemusí být trvalé, po léčbě se mohou upravit. Mohou se zhoršit i myšlenkové funkce, řeč a paměť.

Poruchy vidění

Zrak je při SLE nejohroženějším smyslem. Může dojít k otoku zrakového nervu, při včasné léčbě se ale daří zrak zachránit nebo opět zlepšit. Kromě nervu ale může nemoc napadnout tkáň oka. Naděje na zlepšení pak záleží na konkrétní příčině.

Nepříznivé vyhlídky jsou při zánětu očních cév. Poškozené cévy totiž nejsou schopny dodávat dostatek kyslíku do sítnice, čímž rychle dochází k ubývání a pak ztrátě zraku. Zanítit se může také bělmo nebo slzné kanálky, což vede k suchosti a dráždění očí.

Nemusí se zhoršovat

A teď dobrá zpráva: K pozitivním vlastnostem této nepříjemné choroby patří její nestálost. Zejména v počátku probíhá v nárazech, kdy se potíže zmírňují či zcela ustupují a později se zase vracejí. Vyhlídka stálého zhoršování obrazu nemoci není pro SLE typická.

Naopak, při vhodné léčbě se prodlužují období klidu s mírnými potížemi a vzplanutí choroby bývá vzácnější a slabší.

Včasná léčba

Ačkoli se nemoc nedá vyléčit, jen držet pod kontrolou, je důležité začít s cílenou léčbou co nejdříve. Tak se předejde poškození orgánů a komplikacím, které jinak mohou vyvolat aktivní fáze nemoci. Jak léčba probíhá?

Podávají se léky na zmírnění zánětu, který imunitní systém vytváří. Obvykle se používají kortikoidy, u postižení kloubů často antirevmatika nebo antimalarika, používaná i u kožních forem.

Jednotný léčebný postup u SLE neexistuje, léčba se vždy přizpůsobuje formě nemoci.

Ochrana cév

Systémový lupus obvykle život neohrožuje, největším rizikem, které s touto chorobou souvisí, je postižení srdce a cév. Proto je důležitá prevence proti rozvoji aterosklerózy, a to jak vhodným jídelníčkem, tak laboratorní kontrolou tuků v krvi.

Při nepříznivých hodnotách lékař doporučí dietu, případně předepíše léky. Stejně tak se kontrolují hodnoty krevního tlaku a včas se nasazují léky na jeho snížení.

Kde se dozvíte víc: www.lupus-sle.cz, www.revmaliga.cz, www.lupusinky.estranky.cz, www.systemovylupus.sk

Další článek
Související články
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
historyplus.cz
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
Bujará společnost na první pohled dobře oblečených mužů táhne noční Prahou. Hlasitý smích, občas nějaký výkřik a vláčný pohyb končetin svědčí o tom, že už mají něco upito. „Nevycházel jsem z úžasu, kolik toho dokázal vypít za jediný večer nebo kolik večerů po sobě, aniž si pokazil svůj elegantní vzhled…,“ vzpomíná na Jana Masaryka, svého
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
21stoleti.cz
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi st
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
epochaplus.cz
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
enigmaplus.cz
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
Okolo Velikonoc roku 1908 zažilo americké Ohio skutečnou tragédii. Došlo ke vznícení pece ve školní budově. V plamenech zahynuly téměř dvě stovky dětí, dvě učitelky a jeden záchranář. Jejich duše zřej
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
nasehvezdy.cz
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
V 90. letech patřila mezi nejkrásnější americké herečky. Když se ale Meg Ryan (63), známá například z filmu Láska přes internet, objevila na posledním vyhlášení amerických filmových Oscarů, kolegové
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
Společnost Tiffany & Co. dnes představí Blue Book 2025: Sea of Wonder/ Moře zázraků, mimořádnou kolekci nejluxusnějších šperků oslavující krásu, nikdy neustávající pohyb a tajemství oceánů. Kolekc
Prostě nám jen tak zmizela
skutecnepribehy.cz
Prostě nám jen tak zmizela
Byla jsem vždy zvyklá na ticho a klid našeho malého městečka. Ovšem měla jsem sousedku, se kterou jsme to ticho vždy rozkecaly. Lidé se u nás znali. Každý den se pozdravili a poklábosili, ale spíš jsme žili po menších skupinkách. Někdo jen v kruhu rodiny, jiný měl své sousedy. A i my s manželem jsme měli fajn „vedlebydlící“. Tak jsme si říkali, protože jsme
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
epochalnisvet.cz
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie. Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert
Sny jako zrcadlo vaší duše
nejsemsama.cz
Sny jako zrcadlo vaší duše
Někdy byste byla raději, kdyby noc neskončila, jindy se naopak třesete hrůzou z noční můry. To všechno dokážou sny. Pojďme se spolu podívat, co znamenají a jak jim můžete lépe porozumět. Sny nás fascinují odpradávna. Jsou plné zvláštních obrazů a odrážejí hluboké vrstvy našeho podvědomí. Ač řada lidí tvrdí, že se jim nic nezdá, pravda je, že sníme