Domů     Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
3.9.2019

Je to nemoc jako dělaná pro seriálového doktora House: Však se s ní také v jednom dílu potýkal a obtížně hledal diagnózu. Ve skutečném životě to může být ještě mnohem složitější.

O onemocnění s názvem systémový lupus ví jen málokdo, kromě lékařů o něm mají povědomí především rodiny postižených, přitom nejde o chorobu vzácnou. V ČR jí trpí kolem 50 tisíc lidí, ročně přibývá až stovka nových případů.

Od propuknutí potíží po stanovení diagnózy přitom mohou uplynout měsíce i roky. Problémem není jen malá obeznámenost s nemocí, ale především její proměnlivost.

Systémový lupus erythematosus (SLE), jak se oficiálně označuje, je totiž chameleon a klame příznaky jiných chorob.

Varující vyrážka

Patrně nejcharakterističtější je pro systémový lupus zvláštní vyrážka na tvářích a hřbetu nosu. Má tvar motýlích křídel a je jasně červená, což také dalo nemoci latinský přívlastek (erythematosus).

Právě tato vyrážka, obvykle spojená s dalšími potížemi, hlavně s velkou únavou, by měla praktického lékaře navést k diagnóze.

Bohužel motýlí vyrážka se neobjeví u každého, kdo onemocní na SLE. Někdy zůstanou kožní projevy nenápadné, jindy mají podobu červených terčíků, takže vypadají jako reakce na poštípání hmyzem.

Nemusí výrazně obtěžovat, a pokud se současně nemoc rozvine zánětem v jiné části těla, pak lehce odvede hledání diagnózy na falešnou stopu.

Co se to v těle děje?

Systémový lupus je onemocněním imunitního systému. Předpoklad k němu je vrozený a podmíněný určitou genetickou odchylkou. Přesto se málokdy ozývá dětství, první příznaky se častěji objevují až v dospělosti, může to být i ve středním věku.

V 90 % postihuje ženy. Je to tím, že právě ženské hormony patří mezi faktory, které onemocnění zhoršují.

Tím dalším je UV záření, proto je důležité vyhýbat se pobytu na slunci v poledních hodinách a chránit kůži přípravky s vysokým SPF faktorem, a to i v případě, že se na kůži nemoc neprojevuje.

Nemoc ale může propuknout i po léčbě určitými medikamenty nebo jako následek vyčerpání imunitního systému častými nebo těžkými infekcemi.

Čeho si všímat

dlouhodobě zvýšená teplota

zvětšení uzlin na krku

hubnutí bez příčiny

bolest a slabost svalů, která může být výrazná

Imunita útočí

To je podstata onemocnění. Imunitní systém útočí proti vlastním tkáním těla a vyvolává chronické záněty různých orgánů. Právě tím je choroba matoucí, protože záněty v různých partiích těla jí dávají odlišný charakter a průběh.

Ve většině případů začíná nenápadně změnami na kůži, k nimž se připojují bolesti kloubů. Typická bývá přecitlivělost na sluneční záření. Někdy může SLE také propuknout náhle jako prudké zánětlivé onemocnění s vysokými horečkami.

Takový průběh je ale vzácnější, častěji se záludně skrývá pod obrazem chronického kloubního revmatismu. Na falešnou stopu mohou hledání diagnózy odvést i další závažné formy, kdy zánět napadá dýchací cesty a způsobuje úporný kašel a dušnost.

Bolesti při dýchání a kašli doprovázejí také zánět osrdečníku. Při této formě SLE se kolem srdce hromadí tekutina, což vede k vážným srdečním potížím. Onemocnění může mít u jednoho člověka i více forem se záněty v různých orgánech.

Nejčastější projevy nemoci:

zánět kloubů (artritida) – 90 % nemocných

postižení ledvin – 75 % nemocných

otoky lymfatických uzlin – 50 % nemocných

zánětlivé zvětšení jater a sleziny – 40 % nemocných

zánět pohrudnice – 40 % nemocných

zánět osrdečníku – 25 % nemocných

Diagnóza se stanovuje obvykle podle příznaků, lékaři mají jedenáctibodové kriterium, už při splnění čtyř bodů vzniká podezření na SLE. Speciální laboratorní metody ho pak mohou potvrdit nebo vyloučit.

Trpí i psychika

Nemoc sama představuje zátěž, nejdříve při obtížném hledání diagnózy, později pak pro svou nevyléčitelnost. Deprese a poruchy chování ale může choroba přímo vyvolávat napadením nervového systému.

Docházet může i k funkčním poruchám, jako jsou závratě, křeče, místní ochrnutí nebo stavy podobné epileptickým záchvatům. Tyto projevy naštěstí nemusí být trvalé, po léčbě se mohou upravit. Mohou se zhoršit i myšlenkové funkce, řeč a paměť.

Poruchy vidění

Zrak je při SLE nejohroženějším smyslem. Může dojít k otoku zrakového nervu, při včasné léčbě se ale daří zrak zachránit nebo opět zlepšit. Kromě nervu ale může nemoc napadnout tkáň oka. Naděje na zlepšení pak záleží na konkrétní příčině.

Nepříznivé vyhlídky jsou při zánětu očních cév. Poškozené cévy totiž nejsou schopny dodávat dostatek kyslíku do sítnice, čímž rychle dochází k ubývání a pak ztrátě zraku. Zanítit se může také bělmo nebo slzné kanálky, což vede k suchosti a dráždění očí.

Nemusí se zhoršovat

A teď dobrá zpráva: K pozitivním vlastnostem této nepříjemné choroby patří její nestálost. Zejména v počátku probíhá v nárazech, kdy se potíže zmírňují či zcela ustupují a později se zase vracejí. Vyhlídka stálého zhoršování obrazu nemoci není pro SLE typická.

Naopak, při vhodné léčbě se prodlužují období klidu s mírnými potížemi a vzplanutí choroby bývá vzácnější a slabší.

Včasná léčba

Ačkoli se nemoc nedá vyléčit, jen držet pod kontrolou, je důležité začít s cílenou léčbou co nejdříve. Tak se předejde poškození orgánů a komplikacím, které jinak mohou vyvolat aktivní fáze nemoci. Jak léčba probíhá?

Podávají se léky na zmírnění zánětu, který imunitní systém vytváří. Obvykle se používají kortikoidy, u postižení kloubů často antirevmatika nebo antimalarika, používaná i u kožních forem.

Jednotný léčebný postup u SLE neexistuje, léčba se vždy přizpůsobuje formě nemoci.

Ochrana cév

Systémový lupus obvykle život neohrožuje, největším rizikem, které s touto chorobou souvisí, je postižení srdce a cév. Proto je důležitá prevence proti rozvoji aterosklerózy, a to jak vhodným jídelníčkem, tak laboratorní kontrolou tuků v krvi.

Při nepříznivých hodnotách lékař doporučí dietu, případně předepíše léky. Stejně tak se kontrolují hodnoty krevního tlaku a včas se nasazují léky na jeho snížení.

Kde se dozvíte víc: www.lupus-sle.cz, www.revmaliga.cz, www.lupusinky.estranky.cz, www.systemovylupus.sk

Další článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět