Když si ho jednou oblíbíte, už nikdy nebude celer chybět ve vaší kuchyni. Aby ne, když se dá připravit na tolik různých způsobů. Víte, že je velmi chutný i jen tak, čerstvý?
Se svým svraštělým, strupovitým vzhledem a bohatou rozčepýřenou natí zrovna jako modelka nevypadá. Když ale začnete pátrat po původu celeru, narazíte na zajímavou zmínku, totiž že pochází z dávnověku. To ho obklopuje mystickou aurou.
A přestože ódu na něj pěl už Homér a znali ho kuchaři ve starém Egyptě, v Řecku i Římě, je i dnes stále populární. Důvodem jsou jeho obrovské benefity na naše zdraví. A samozřejmě i celoroční dostupnost a nízká cena.
Česká klasika
Víte, že celer je jeden z unikátů české kuchyně? Opravdu. Jen je třeba to ještě trochu upřesnit. Když se totiž bavíme o celeru, můžeme mít na mysli dva úplně jiné typy zeleniny. Totiž bulvu nebo řapíkatý celer.
A tady je řeč o tom břichatém hromotluku, tedy o bulvě. V ostatních zemích si oblíbili především řapíkatou variantu. Přitom můžeme s čistým svědomím říct, že v některých parametrech svého řapíkatého kamaráda bulva dokonce předčí.
Jeho přínos pro zdraví
Stejně jako ostatní kořenová zelenina je i celer plný vitaminů C a B a také minerálů. Vysoký obsah sodíku mu dává močopudné účinky, tím prospívá při vysokém krevním tlaku a močových problémeh.
Bohatý je také na éterické oleje, které mu dávají typickou chuť a aroma a současně i řadu léčivých účinků. Zlepšuje trávení i pohyblivost střeva, tím pomáhá při zácpě, ale léčí i nadýmání a průjmy Má málo kalorií, takže je vhodný pro dietní jídelníček. A navíc je k dispozici po celý rok.
Co s ním v kuchyni?
Pracovat s celerem v kuchyni je jedna velká radost.
Můžete ho zpracovat syrový do pomazánek a salátů, ale i vařený, osmažit ho jako řízek, připravit jemné smaženky nebo výtečné celerové placky, v troubě upéct hranolky nebo kolečka celeru jako náhradu za chipsy… Zapomenout nesmíme ani na klasickou svíčkovou, kde je hlavním hráčem spolu s mrkví a petrželí, nebo na chutné zeleninové vývary, v nichž rozhodně nesmí chybět kořeni i nať s listy.
Tip Paní domu: Určitě vyzkoušejte celer v receptech s vínem, kterým dodá unikátní chuť. Taková líčka (hovězí, vepřová nebo telecí) nebo kohout na víně jsou i díky němu výtečnou delikatesou.
Pár užitečných triků
* Při čištění a loupání se zaměřte hlavně na kořenovou část. Je všelijak prapodivně propletená a drží se v ní nečistoty. Proto musí nekompromisně pryč.
* Celer, stejně jako brambory, má tendenci po oloupání hnědnout. Abyste tomu předešli, mějte připravenou nádobu s octem nebo citronovou šťávou, do které oloupaný celer hned vložte.
Až budete mít očištěné všechno množství, které potřebujete, teprve pak ho začněte dále zpracovávat.
* Jak krájet celer? Na tenké plátky nebo hranolky je vhodný jako náhrada chipsů, silnější plátky jsou určené na smažení, tenké nudličky se hodí do salátů a pomazánek, kostičky jsou základem pro polévky a omáčky. 1904753956
* Když víte, že nestihnete spotřebovat nať a listy, můžete je usušit, zmrazit nebo naložit do octa.
* O celeru se traduje, že je to skvělé afrodiziakum, a to zejména v podobě čerstvé šťávy.
A co šťáva?
Někteří nutriční poradci radí, že je celer, vzhledem k vysokému obsahu chloridu sodného, nejlepší potravou za extrémních veder. Sklenice syrové celerové šťávy dokáže úmorné vedro učinit daleko snesitelnějším.
Syrová celerová šťáva má čtyřikrát více sodíku než vápníku.
Je proto cenná pro lidi, kteří měli celý život ve svém jídelníčku koncentrované škrobové a cukrové výrobky – chléb, buchty, keksy, špagety, rýži, cukr, sladkosti… Když zkombinujete šťávu z mrkve a celeru, poskytnete tělu vyváženou směs organických minerálů.
Recepty
Pomazánka s mrkví
Stejný poměr mrkve a celeru * tatarská omáčka * sůl * pepř * citronová šťáva
Očistěte a oloupejte celer i mrkev a nastrouhejte do mísy na struhadle s většími oky.
Hned zakápněte citronovou šťávou, aby celer nezhnědl. Přidejte tatarskou omáčku a dochuťte kořením.
Dle chuti je možné nastavit pomazánku vařeným vejcem a přidat prolisovaný česnek.
Tip Paní domu: Na pomazánku můžete využít i zeleninu, která zbude po odšťavování.
Krém
250 g očištěného celeru * 250 g loupaných brambor * 1 menší cibule * lžíce másla * hladká mouka * sůl * 400 ml smetany * hrst strouhaného sýra * 1 houska nebo rohlík * zelená celerová nať
Celer, brambory a cibuli pokrájejte na plátky a osmažte na másle. Zalijte vodou, osolte a uvařte doměkka.
Vše ponorným vařičem rozmixujte, přidejte mouku rozkvedlanou ve smetaně a krátce povařte.
Na talíři těsně před podáváním polévku posypejte strouhaným sýrem a nasekanou celerovou natí. Zvlášť naservírujte kostičky z housek, opražené nasucho.
Smažený celer
1 kg celeru * sůl * hladká mouka * 2 vejce * asi 4 lžíce mléka * strouhanka * tuk na smažení
Bulvy celeru dobře očistěte, opláchněte a vložte do vařící vody. Uvařte do poloměkka.
Celery vyjměte z vody, nechte vychladnout a pak nakrájejte na silnější plátky.
Plátky osolte, obalte v klasickém trojobalu (vejce rozšlehejte v mléce) a smažte na rozpáleném tuku po obou stranách odzlatova. Servírujte s vařenými brambory. Jako příloha se hodí okurkový salát.
Smaženky
1 větší celer * 150 g trvanlivého salámu * 100 g tvrdého sýru * sůl * hladká mouka * 1-2 vejce * 2 lžíce kečupu * strouhanka * olej na smažení * 1 lžíce octa
Celer oloupejte, uvařte do poloměkka v osolené vodě s troškou octa.
Vychlazený pak nakrájejte asi na ½ cm plátky, osolte, po jedné straně potřete kečupem, přiložte plátek sýra a plátek salámu. Obalte v mouce, rpzšlehaném vejci a ve strouhance a smažte dorůžova. Podávejte s bramborovou kaší.
Salát
1 celer * 2 jablka * 1 citron * sůl * cukr * 1 lžíce oleje * zelená pretrželka * tatarská omáčka
Z citronové šťávy, cukru, soli, trošky vody a oleje připravte sladkokyselou zálivku.
Oloupaný celer a jablka nastrouhejte na křenovém struhadle, rychle promíchejte se zálivkou aby ani celer ani jablka nezhnědla. Přidejte nakrájenou petrželku a nakonec vmíchejte tatarskou omáčku.
Tento jemný salát podávejte k libovému masu, rybě nebo ke kuřeti.
Tip Paní domu: Když do salátu přidáte najemno nakrájené kuřecí maso, a prolisované vejce uvařené natvrdo, je skvělý jako pomazánka na chlebíčky.
Hranolky
Chipsy si udělejte tak, že očištěný a oloupaný celer nakrájíte na hranolky, které usmažíte v troubě na plechu. Můžete přidat grilovací koření, ale není nutné. Ještě teplé je osolte.
Tip Paní domu: Hranolky asi 1 cm silné osolte a osmažte na oleji (úplně stejně, jako hranolky z brambor) a podávejte jako přílohu.
Zdroj: prkynko.cuketka.cz, odborná literatura
Foto: Shutterstock