Stres, úzkost, nervozita, potíže se spánkem. Asi to znáte. Než sáhnete po pilulce, zamyslete se, jestli to nejde jinak.
Určitě vás už napadlo, že myslíme na bylinky. Jistě, že účinek pilulky může být rychlejší, ale určitě ne šetrnější.
I když hned na začátku našeho povídání o zelené lékárně musíme podotknout, že i bylinky jsou jak známo droga, takže je potřeba s nimi zacházet opatrně, a pokud možno se držet správného dávkování.
Je to jako se vším, nic se nemá přehánět a vy přece chcete, aby vaše potíže v klidu odezněly. Vybrali jsme takové, které jsou snadno dostupné, a pokud jste si je nenasbírali sami, můžete si je koupit.
Andělika
Slyšíte z jejího názvu anděla? Asi tak to předkové vnímali, protože jim sloužila k očištění osob a prostorů od negativních energií. Používají se všechny části rostliny, tedy kořen, listy i semena.
Pro nás je důležité, že tahle bylinka příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, uklidňuje a navozuje dobrou náladu.
Také zklidňuje organismus při střevních problémech způsobených stresem, uklidňuje při hysterii, můžete ji použít i k prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajícího stresu. Nejčastěji se používá jako čaj, ale můžete z ní udělat i víno.
Čaj
Půl čajové lžičky řezaného kořene anděliky zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme louhovat. Poté scedíme a pijeme maximálně 2x denně.
Víno
5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijeme litrem červeného vína a necháme louhovat při 20°C. Občas protřepeme. Poté scedíme a pijeme nalačno až 3x denně.
Pozor: Bylinku není vhodné užívat v těhotenství, při kojení a při zánětech ledvin.
Puškvorec
Evropské herbáře se o něm zmiňují už od 16. století, ale ve východní medicíně je však znám již 2000 let. Jeho kořen se užívá v menších dávkách a celkově zlepšuje náladu, vnitřně uklidňuje nervovou soustavu. Je vhodný i ke koupelím.
Koupel pro uklidnění nervové soustavy
200 g strouhaného kořene puškvorce necháme louhovat přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den výluh zahřejeme k bodu varu – nevaříme, poté necháme ještě 5 minut louhovat, přecedíme a vlijeme do připravené lázně. V ní bychom neměli setrvat déle než 20 minut.
Mateřídouška
Víte, že se starém Egyptě využívala k balzamování mumií? V Řecku byla pálena na posvátných místech, aby její dým dodal bojovníkům sílu ve válce.
A Římané, milovníci života, ji začali využívat jako jednu z hlavních surovin k výrobě voňavek, což přetrvalo dodnes. Nás ale hlavně zajímá, že působí při nervových slabostech, a je kromě pití čaje je také vhodná do posilujících aromatických koupelí.
Když sušenou mateřídouškou naplníte plátěný polštářek, nejenže si na vás nepřijde nespavost, ale vaše mysl se zklidní. V poslední době se také začala používat při aromaterapii.
Meduňka
Je tak populární, že bychom o ní ani nemuseli mluvit, ale přesto byste měli vědět, má schopnost uklidňovat celý organismus. Proto se jí také říká elixír života.
Tiší podrážděné nervy, zmírňuje stres, uklidňuje bušení srdce, pomáhá od bolestí hlavy, zlepšuje paměť. A pokud na vás leze podzimní melancholie, je to bylinka jako stvořená právě pro vás.
A co je asi nejdůležitější – meduňkový čaj můžete pít denně, neboť je naprosto neškodný. Prostě na dvě porce čaje použijte 1 lžíci sušené meduňky a zalijte je vroucí vodou. Nezapomeňte hrnec zakrýt poklicí.
Čaj nechte ještě zhruba 10 a 15 minut louhovat a následně jen sceďte. A pozor, nejlepší je pít jej pouze vlažný.
Chmel
Když se řekne chmel, napadne skoro každého pivo. Proč ne. Ale chmel má i jiné použití, tedy spíš jeho šištice, což jsou vlastně samičí květy. Uklidní psychiku, má mírně sedativní účinky. Proto se dává do čajů na spaní, ale i do koupelí.
Protože sušené šištice rychle ztrácejí na účinnosti, je vhodné z nich připravit tinkturu, která se dávkuje 3x denně 30 kapek. Z chmelových šištic lze dělat nálev (jedna polévková lžíce na šálek).
Pozor: Chmel může způsobit alergické reakce, a to i po čase bezproblémového užívání. Také by se neměl užívat ve vysokých dávkách a nikdy ne déle, než 3 měsíce.
Uvařte si:
Na dobrou náladu
Meduňka potěší, levandule uklidňuje, lipový květ má omlazující účinky, růže damašská je zase antidepresivum a pomáhá při nespavosti. Lékořice léčí lásku, jak se to zpívá ve známé písničce, ale hlavně pomáhá od stresu. Jen pozor, pokud máte vysoký krevní tlak, tenhle čaj si nedávejte.
Na dva šálky: 2 lžičky sušené meduňky, 2 lžičky sušených lipových květů, ½ lžičky nakrájeného lékořicového kořene, špetka sušených nebo čerstvých levandulových květů, špetka sušených okvětních růžových lístků.
1) Nasypte bylinky do nahřáté čajové konvice. Přiveďte filtrovanou vodu těsně pod bod varu, 400 ml nalijte do konvice a zakryjte pokličkou. Nechte louhovat 3–5 minut, sceďte do dvou šálků a podávejte horké.
2) Čaj můžete scedit i do džbánku. Potom ho nechte vychladnout a dejte do lednice. Podávejte s kostkami ledu. Ale pozor, měli byste ho do dvou dnů vypít.
Podzimní pohlazení
Z podzimními dny se do vaší duše vkrádá smutek, cítíte se tak nějak všelijak? A kromě dobré nálady chcete podpořit i imunitu, pak zkuste tento čajík.
Na 1 hrnek potřebujete: 1 lžičku sušeného kořene třapatky nachové, 1 lžička máty peprné, 1 cm sušeného lékořicového kořene, 1 cm kořene zázvoru nakrájený na tenké plátky, 1 badyán, manukový med na ochucení, 5 cm skořice celé na míchání či ozdobení (nemusí být)
1) Nasypte bylinky a koření do velké nahřáté konvice. Přiveďte filtrovanou vodu těsně pod bod varu, 300 ml nalijte do konvice a zakryjte pokličkou.
2) Nechte 5–10 minut louhovat a občas rychle promíchejte. Sceďte čaj do hrnku či sklenice a přidejte trochu medu. Chcete-li ozdobte ho skořicí, která vám může posloužit také jako míchátko.
Text: Eva Hořánková
Foto: Wikimedia Commons, úvodní foto: PX FUEL