Domů     Bylinky: Pro klid duše a dobrou náladu
Bylinky: Pro klid duše a dobrou náladu
6.9.2021

Stres, úzkost, nervozita, potíže se spánkem. Asi to znáte. Než sáhnete po pilulce, zamyslete se, jestli to nejde jinak.

Určitě vás už napadlo, že myslíme na bylinky. Jistě, že účinek pilulky může být rychlejší, ale určitě ne šetrnější.

I když hned na začátku našeho povídání o zelené lékárně musíme podotknout, že i bylinky jsou jak známo droga, takže je potřeba s nimi zacházet opatrně, a pokud možno se držet správného dávkování.

Je to jako se vším, nic se nemá přehánět a vy přece chcete, aby vaše potíže v klidu odezněly. Vybrali jsme takové, které jsou snadno dostupné, a pokud jste si je nenasbírali sami, můžete si je koupit.

Andělika

Slyšíte z jejího názvu anděla? Asi tak to předkové vnímali, protože jim sloužila k očištění osob a prostorů od negativních energií. Používají se všechny části rostliny, tedy kořen, listy i semena.

Pro nás je důležité, že tahle bylinka příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, uklidňuje a navozuje dobrou náladu.

Také zklidňuje organismus při střevních problémech způsobených stresem, uklidňuje při hysterii, můžete ji použít i k prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajícího stresu. Nejčastěji se používá jako čaj, ale můžete z ní udělat i víno.

Čaj

Půl čajové lžičky řezaného kořene anděliky zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme louhovat. Poté scedíme a pijeme maximálně 2x denně.

Víno

5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijeme litrem červeného vína a necháme louhovat při 20°C. Občas protřepeme. Poté scedíme a pijeme nalačno až 3x denně.

Pozor: Bylinku není vhodné užívat v těhotenství, při kojení a při zánětech ledvin.

Puškvorec

Evropské herbáře se o něm zmiňují už od 16. století, ale ve východní medicíně je však znám již 2000 let. Jeho kořen se užívá v menších dávkách a celkově zlepšuje náladu, vnitřně uklidňuje nervovou soustavu. Je vhodný i ke koupelím.

Koupel pro uklidnění nervové soustavy

200 g strouhaného kořene puškvorce necháme louhovat přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den výluh zahřejeme k bodu varu – nevaříme, poté necháme ještě 5 minut louhovat, přecedíme a vlijeme do připravené lázně. V ní bychom neměli setrvat déle než 20 minut.

Mateřídouška

Víte, že se starém Egyptě využívala k balzamování mumií? V Řecku byla pálena na posvátných místech, aby její dým dodal bojovníkům sílu ve válce.

A Římané, milovníci života, ji začali využívat jako jednu z hlavních surovin k výrobě voňavek, což přetrvalo dodnes. Nás ale hlavně zajímá, že působí při nervových slabostech, a je kromě pití čaje je také vhodná do posilujících aromatických koupelí.

Když sušenou mateřídouškou naplníte plátěný polštářek, nejenže si na vás nepřijde nespavost, ale vaše mysl se zklidní. V poslední době se také začala používat při aromaterapii.

Meduňka

Je tak populární, že bychom o ní ani nemuseli mluvit, ale přesto byste měli vědět, má schopnost uklidňovat celý organismus. Proto se jí také říká elixír života.

Tiší podrážděné nervy, zmírňuje stres, uklidňuje bušení srdce, pomáhá od bolestí hlavy, zlepšuje paměť. A pokud na vás leze podzimní melancholie, je to bylinka jako stvořená právě pro vás.

A co je asi nejdůležitější – meduňkový čaj můžete pít denně, neboť je naprosto neškodný. Prostě na dvě porce čaje použijte 1 lžíci sušené meduňky a zalijte je vroucí vodou. Nezapomeňte hrnec zakrýt poklicí.

Čaj nechte ještě zhruba 10 a 15 minut louhovat a následně jen sceďte. A pozor, nejlepší je pít jej pouze vlažný.

Chmel

Když se řekne chmel, napadne skoro každého pivo. Proč ne. Ale chmel má i jiné použití, tedy spíš jeho šištice, což jsou vlastně samičí květy. Uklidní psychiku, má mírně sedativní účinky. Proto se dává do čajů na spaní, ale i do koupelí.

Protože sušené šištice rychle ztrácejí na účinnosti, je vhodné z nich připravit tinkturu, která se dávkuje 3x denně 30 kapek. Z chmelových šištic lze dělat nálev (jedna polévková lžíce na šálek).

Pozor: Chmel může způsobit alergické reakce, a to i po čase bezproblémového užívání. Také by se neměl užívat ve vysokých dávkách a nikdy ne déle, než 3 měsíce.

Uvařte si:

Na dobrou náladu

Meduňka potěší, levandule uklidňuje, lipový květ má omlazující účinky, růže damašská je zase antidepresivum a pomáhá při nespavosti. Lékořice léčí lásku, jak se to zpívá ve známé písničce, ale hlavně pomáhá od stresu. Jen pozor, pokud máte vysoký krevní tlak, tenhle čaj si nedávejte.

Na dva šálky: 2 lžičky sušené meduňky, 2 lžičky sušených lipových květů, ½ lžičky nakrájeného lékořicového kořene, špetka sušených nebo čerstvých levandulových květů, špetka sušených okvětních růžových lístků.

1) Nasypte bylinky do nahřáté čajové konvice. Přiveďte filtrovanou vodu těsně pod bod varu, 400 ml nalijte do konvice a zakryjte pokličkou. Nechte louhovat 3–5 minut, sceďte do dvou šálků a podávejte horké.

2) Čaj můžete scedit i do džbánku. Potom ho nechte vychladnout a dejte do lednice. Podávejte s kostkami ledu. Ale pozor, měli byste ho do dvou dnů vypít.

Podzimní pohlazení

Z podzimními dny se do vaší duše vkrádá smutek, cítíte se tak nějak všelijak? A kromě dobré nálady chcete podpořit i imunitu, pak zkuste tento čajík.

Na 1 hrnek potřebujete: 1 lžičku sušeného kořene třapatky nachové, 1 lžička máty peprné, 1 cm sušeného lékořicového kořene, 1 cm kořene zázvoru nakrájený na tenké plátky, 1 badyán, manukový med na ochucení, 5 cm skořice celé na míchání či ozdobení (nemusí být)

1) Nasypte bylinky a koření do velké nahřáté konvice. Přiveďte filtrovanou vodu těsně pod bod varu, 300 ml nalijte do konvice a zakryjte pokličkou.

2) Nechte 5–10 minut louhovat a občas rychle promíchejte. Sceďte čaj do hrnku či sklenice a přidejte trochu medu. Chcete-li ozdobte ho skořicí, která vám může posloužit také jako míchátko.

Text: Eva Hořánková

Foto: Wikimedia Commons, úvodní foto: PX FUEL

Související články
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty