Obliba nábytku a sedacích souprav z klasické kůže i přes vyšší cenu neklesá, spíš naopak – získává na oblibě. Umíme se však o kožené polstrování a čalouny dobře starat?
V případě, že si pořizujete kožený nábytek na dlouho, sáhněte po osvědčené černé, hnědé či tmavobéžové barvě. Obecně platí, že tmavé odstíny lépe skryjí špínu a škrábance.
Takzvaná anilinová kůže je dražší a nestejnoměrně zbarvená – ale právě to je na ní originální! Kožený nábytek je oblíbený kvůli své dlouhověkosti, díky níž – za předpokladu, že je kvalitní – získává na kráse.
Jeho kladem je i relativně snadná údržba, kde je základem omývání a čas od času navoskování. Kůži ocení i alergici, kterých stále přibývá. Kůže má totiž kromě omyvatelnosti i další žádoucí vlastnost – neusazuje se na ní prach.
Charakteristika kůže
Kvalitní kůže má zrnitý povrch, je hebká na dotek a charakteristicky voní. Čas jí na kráse neubere, naopak patina je žádoucí a získává se buď za použití speciálních přípravků, nebo přirozenou cestou – s věkem.
Přírodní kůže je z vrstev zvířecích usní, hovězím skotem počínaje, ovcemi a osly konče. Cena závisí spíš na originalitě zpracování než na tom, ze kterého zvířete kůže pochází. Každá z kůží má svá pro a proti.
Třeba teletina je tenčí, měkčí a jemnější než býčí kůže, ale zase méně vydrží. Každá kůže je i jinak náročná na údržbu.
Snadná údržba
Stejně jako naší kůži i té na nábytku svědčí pečlivá, pravidelná péče. Kožený nábytek nevystavujte slunci a nedávejte ho těsně vedle radiátorů, aby kůže nevysychala a nepraskala. Jako bezpečná se uvádí vzdálenost aspoň 20–30 cm od zdroje tepla.
Nesedávejte pořád na jednom místě, pot na kůži totiž zanechává skvrny. Na povrchu sedačky se někdy usazuje vosk z čisticích prostředků. O odstranění následků a správném ošetřování se podle druhu kůže informujte u prodejce či výrobce.
Kůži čistěte vlhkým hadrem nebo jemným kartáčem. Skvrny odstraníte speciálními přípravky, zhruba čtyřikrát ročně byste měli kůži ošetřit krémovým voskem, který ji znovu oživí. Čas od času se vyplatí objednat si na čištění odborníky.
Časem kožený nábytek vysychá a praská, proto každý čtvrtrok natírejte nábytek speciálním ošetřujícím prostředkem na kůži. Cenově výhodnější alternativou je obyčejný hydratační krém nebo pleťové mléko. Vyzkoušejte je nejdříve na místě, které není moc vidět.
Prach a mastnota
Každý týden je dobré z kůže setřít prach měkkým hadříkem bez jakéhokoli přípravku. Jednou měsíčně pak otřete sedačku hadříkem navlhčeným jemným vlažným roztokem z neutrálního mýdla, nechte uschnout a vyleštěte obyčejným kuchyňským olejem.
Toho ale naneste na flanelovou utěrku jen malé množství (zhruba kávovou lžičku), aby nebyl nábytek jen mastný. Pro tmavší barvy kůže se hodí dražší ořechový olej.
Po této údržbě si ale na sedačku sedněte nejdříve tak za 6 hodin, kdy se vstřebá všechen olej, jinak hrozí mastný flek na oblečení. Hlubší ošetření koženého čalounění provádíme jednou za půl roku. Přípravek aplikujeme hlavně na zatěžovaná místa:
oblíbené sedáky, opěrky rukou, hlavy a zad. Přípravky na kůži koupíme u specializovaných firem s koženým nábytkem, jejich cena se pohybuje od 300 Kč.
Jak udržovat kůži
Výrobky z kůže ošetřete přípravky k impregnaci ještě před tím, než je začnete používat – prostředky obsahují kvalitní promašťovadla, oleje a vosky.
Alespoň jednou týdně pohovku či křeslo vysajte a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem.
Kůže se nesmí promáčet, je-li vlhká, musí schnout pomalu a za pokojové teploty.
Pozor dejte i na vlhké stěny, nebo kůže zplesniví.
Kožený nábytek neumisťujte příliš blízko k radiátoru či jinému zdroji tepla, ideální vlhkost vzduchu je 40–70 % a teplota vzduchu 15–30 °C.
Kožené pohovky a křesla chraňte před přímým slunečním světlem, aby neztratily původní barevný odstín.
Při čištění a ošetřování kůže používejte čisticí prostředky určené výhradně na kůži.
Skvrny odstraňte okamžitě po jejich vzniku, avšak kůži nikdy nedrhněte silou, čistá mastnota by neměla vadit, skvrna se vstřebá a vymizí.
Kůži čistíme vlhkým hadříkem s mýdlem, na hladkou kůži se k údržbě většinou používají tekuté přípravky, pasty nebo krémy, vhodné jsou speciální vlhčené utěrky, pro broušenou kůži existují přípravky ve spreji.
Na kožené podlahy užijete speciální vosky, které je ve všech směrech ochrání.
Výrobky z kůže chraňte před fixy, lihovými tužkami a lepidly, které z materiálu nelze odstranit, na skvrny z kuličkových tužek existují výkonné čističe.
Používejte jen výrobci doporučené prostředky na čištění kůže, nikdy nepoužívejte odlakovač, čpavek, toluen ani přípravky na čalouněný nábytek, čistidlo nejdřív vyzkoušejte na vzorku.
Ke kompletnímu čištění svěřte kožený nábytek profesionálům alespoň čtyřikrát ročně.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock