To si přeje každý, ale právě v létě, v čase páskových sandálů a žabek si můžeme poprvé všimnout, že něco není v pořádku.
Vytratil se lesk nehtů, mění se jejich barva, svědí pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty. V tu chvíli byste měli opravdu zpozornět. Nejde totiž jenom o problém estetický, ale hlavně zdravotní. S největší pravděpodobností máte mykózu lidově plíseň.
A nemusí jít jen o nohy. Plíseň se může objevit i na rukou a kdekoliv po těle a třeba i ve vlasech.
Kde se vzala?
Nejlépe se nákaza šíří na vlhké a zapařené kůži. Často se objevuje například u lidí, kteří se hodně potí. Rájem pro ni jsou neprodyšná obuv a ponožky z umělých materiálů. Pokud rádi chodíte do bazénu či do sauny, je pravděpodobnost onemocnění poměrně veliká.
K nakažení dojde nejčastěji kontaktem se šupinkami kůže nemocného. A nemusí to být právě sdílený ručník. Stačí se pohybovat po koberci či na dlaždičkách, kde chodí další lidé bosi.
To, jestli se plíseň na kůži právě u vás uchytí, hodně záleží na stavu imunity a na pokožce. V každém případě měkčí zvlhlá kůže vstup infekce usnadní. Snadno vnikne do těla také v místě, kde je nějaké poranění.
Infekce postihuje také ve zvýšené míře pacienty s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy.
Zaostřeno na nehty
Na nehtech nemusí být hned příznaky výrazné, na počátku není poškození nehtové ploténky viditelné. Ale na onemocnění může upozornit právě svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk.
Dermatoložka Ivana Kuklová radí už v této počáteční fázi zahájit léčbu volně prodejným antimykotickým přípravkem. Pokud není mykóza léčena a stane se chronickým postižením.
Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu. Dopad může mít i naši psychiku, protože se začneme stydět odhalit nohy. Navíc projevy mykózy mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech navštívit lékaře.
Hlavně léčit včas
Je zajímavé, kolik lidí si onemocněním hlavu neláme, nebo dokonce neví, že jím trpí. A mnohdy i ti, kteří vědí, se velmi dlouho odhodlávají a oddalují návštěvu lékaře. Přitom začít s včasným léčením je opravdu důležité.
Nejen že jistě nechcete být šiřiteli infekce, ale měli byste vědět, že pokud se mykóza zanedbá a zasáhne větší plochu a více než 25 % nehtu, bude léčba velmi svízelná a určitě nevystačíte pouze s lokálními preparáty.
Následuje systémové podávání antimykotik, která ovšem představují pro organismus zátěž. Takže nejlepší je zamířit do lékárny, kde vám poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, objednejte se ke kožnímu lékaři.
Stud není na místě, protože plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.
Běh na dlouhou trať
Nečekejte ovšem vyléčení hned. Obrňte se trpělivostí. A i když už se konečně dostaví výsledky, není vyhráno. Důležité je také nepřerušovat léčbu hned po vymizení příznaků, což bohužel většina lidí udělá.
Jenže v té době nemusí být mykóza ještě dokonale vyléčena. Podle dermatoložky Ivany Kuklové je potřeba vytrvat ještě alespoň dva týdny.
Jak chránit sebe i ostatní
Začít bychom měli u sebe v rodině, kde číhá největší nebezpečí vzájemného přenosu. Není nic příjemného nakazit druhého a ještě větší problém může nastat, pokud některý člen rodiny má oslabený imunitní systém a bere léky, které se nesnášejí s léčbou mykózy. Už proto se vyplatí riziko nákazy minimalizovat.
Nesdílejte ručníky, mějte každý svoje jiný na tělo, obličej a na nohy.
Ručníky pravidelně perte při teplotě 60 °C.
Při pedikůře používejte jednorázové pemzy, pilníky, žádné nástroje nesdílejte.
Při čištění ploch pod nehtem buďte opatrní, přílišná pečlivost je na škodu, malá zranění a prasklinky by se mohly stát branou infekce.
Pokud patříte mezi osoby ohrožené recidivou onemocnění (sportovci) můžete preventivně užívat 1x týdně některý z volně prodejných léků.
V rámci prevence plísňového onemocnění kůže a nehtů na nohou provádějte koupele nohou. Např v roztoku mýdla a sody: 1 polévková lžíce jedlé sody a 20 gramů mýdla v 1 litru vody o teplotě 34–40 °C po dobu 30–40 min.
Zdrojem nákazy boty
Vyhoďte staré boty, které jste nosili v době onemocnění, zejména ty, ve kterých jste chodili naboso.
Noste vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.
Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.
Při volbě obuvi preferujte přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. Existují ale i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel.
Používejte antimykotický sprej nebo pudry do bot nebo 0,5–1% roztok chlorhexidinu (v roztoku namočte bavlněný tampon a potřete jím stélku a celý vnitřek bot).
Nepoužívejte cizí obuv a nevnucujte ji ani návštěvám.
Pozor si dejte na impregnaci, kterou nanášíte na boty, abyste zlepšili jejich vlastnosti. Ve skutečnosti získáte sice nepromokavost, ale za cenu neprodyšnosti.
Každý den používejte jiný pár bot, abyste používané boty mohli nechat alespoň 24 hodin vyschnout.
Nenoste také obuv na mokrých nohou.
Vlhké boty vždy řádně vysušte. Existují k tomu určené pytlíčky, nebo elektrické vysoušeče.
Zvažte pořízení ozonového sterilizátoru obuvi.