Domů     Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
12.8.2022

To si přeje každý, ale právě v létě, v čase páskových sandálů a žabek si můžeme poprvé všimnout, že něco není v pořádku.

Vytratil se lesk nehtů, mění se jejich barva, svědí pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty. V tu chvíli byste měli opravdu zpozornět. Nejde totiž jenom o problém estetický, ale hlavně zdravotní. S největší pravděpodobností máte mykózu lidově plíseň.

A nemusí jít jen o nohy. Plíseň se může objevit i na rukou a kdekoliv po těle a třeba i ve vlasech.

Kde se vzala?

Nejlépe se nákaza šíří na vlhké a zapařené kůži. Často se objevuje například u lidí, kteří se hodně potí. Rájem pro ni jsou neprodyšná obuv a ponožky z umělých materiálů. Pokud rádi chodíte do bazénu či do sauny, je pravděpodobnost onemocnění poměrně veliká.

K nakažení dojde nejčastěji kontaktem se šupinkami kůže nemocného. A nemusí to být právě sdílený ručník. Stačí se pohybovat po koberci či na dlaždičkách, kde chodí další lidé bosi.

To, jestli se plíseň na kůži právě u vás uchytí, hodně záleží na stavu imunity a na pokožce. V každém případě měkčí zvlhlá kůže vstup infekce usnadní. Snadno vnikne do těla také v místě, kde je nějaké poranění.

Infekce postihuje také ve zvýšené míře pacienty s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy.

Zaostřeno na nehty

Na nehtech nemusí být hned příznaky výrazné, na počátku není poškození nehtové ploténky viditelné. Ale na onemocnění může upozornit právě svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk.

Dermatoložka Ivana Kuklová radí už v této počáteční fázi zahájit léčbu volně prodejným antimykotickým přípravkem. Pokud není mykóza léčena a stane se chronickým postižením.

Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu. Dopad může mít i naši psychiku, protože se začneme stydět odhalit nohy. Navíc projevy mykózy mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech navštívit lékaře.

Hlavně léčit včas

Je zajímavé, kolik lidí si onemocněním hlavu neláme, nebo dokonce neví, že jím trpí. A mnohdy i ti, kteří vědí, se velmi dlouho odhodlávají a oddalují návštěvu lékaře. Přitom začít s včasným léčením je opravdu důležité.

Nejen že jistě nechcete být šiřiteli infekce, ale měli byste vědět, že pokud se mykóza zanedbá a zasáhne větší plochu a více než 25 % nehtu, bude léčba velmi svízelná a určitě nevystačíte pouze s lokálními preparáty.

Následuje systémové podávání antimykotik, která ovšem představují pro organismus zátěž. Takže nejlepší je zamířit do lékárny, kde vám poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, objednejte se ke kožnímu lékaři.

Stud není na místě, protože plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.

Běh na dlouhou trať

Nečekejte ovšem vyléčení hned. Obrňte se trpělivostí. A i když už se konečně dostaví výsledky, není vyhráno. Důležité je také nepřerušovat léčbu hned po vymizení příznaků, což bohužel většina lidí udělá.

Jenže v té době nemusí být mykóza ještě dokonale vyléčena. Podle dermatoložky Ivany Kuklové je potřeba vytrvat ještě alespoň dva týdny.

Jak chránit sebe i ostatní

Začít bychom měli u sebe v rodině, kde číhá největší nebezpečí vzájemného přenosu. Není nic příjemného nakazit druhého a ještě větší problém může nastat, pokud některý člen rodiny má oslabený imunitní systém a bere léky, které se nesnášejí s léčbou mykózy. Už proto se vyplatí riziko nákazy minimalizovat.

Nesdílejte ručníky, mějte každý svoje jiný na tělo, obličej a na nohy.

Ručníky pravidelně perte při teplotě 60 °C.

Při pedikůře používejte jednorázové pemzy, pilníky, žádné nástroje nesdílejte.

Při čištění ploch pod nehtem buďte opatrní, přílišná pečlivost je na škodu, malá zranění a prasklinky by se mohly stát branou infekce.

Pokud patříte mezi osoby ohrožené recidivou onemocnění (sportovci) můžete preventivně užívat 1x týdně některý z volně prodejných léků.

V rámci prevence plísňového onemocnění kůže a nehtů na nohou provádějte koupele nohou. Např v roztoku mýdla a sody: 1 polévková lžíce jedlé sody a 20 gramů mýdla v 1 litru vody o teplotě 34–40 °C po dobu 30–40 min.

Zdrojem nákazy boty

Vyhoďte staré boty, které jste nosili v době onemocnění, zejména ty, ve kterých jste chodili naboso.

Noste vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.

Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.

Při volbě obuvi preferujte přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. Existují ale i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel.

Používejte antimykotický sprej nebo pudry do bot nebo 0,5–1% roztok chlorhexidinu (v roztoku namočte bavlněný tampon a potřete jím stélku a celý vnitřek bot).

Nepoužívejte cizí obuv a nevnucujte ji ani návštěvám.

Pozor si dejte na impregnaci, kterou nanášíte na boty, abyste zlepšili jejich vlastnosti. Ve skutečnosti získáte sice nepromokavost, ale za cenu neprodyšnosti.

Každý den používejte jiný pár bot, abyste používané boty mohli nechat alespoň 24 hodin vyschnout.

Nenoste také obuv na mokrých nohou.

Vlhké boty vždy řádně vysušte. Existují k tomu určené pytlíčky, nebo elektrické vysoušeče.

Zvažte pořízení ozonového sterilizátoru obuvi.

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.