Domů     Bohumil Klepl: „Jednou zase vytáhnu loutky…“
Bohumil Klepl: „Jednou zase vytáhnu loutky…“
29.10.2020

Popularita ho „postihla“ až po pětačtyřicítce, zato plnou silou. Jednu dobu bylo překleplováno. Dnes, kdy se mu blíží šedesátka, vyprodává sály s one man show. Prý zvolňuje. A na důchod plánuje kariéru velvyslance v Jerevanu.

Původ herce Bohumila Klepla je hodně nadnárodní.

Narodil se v Moskvě Čechu Bohumilovi, studentu strojního inženýrství z východočeských Mlázovic, a Arménce Natalii, studentce letecké navigace, jejíž rodina žila v Tbilisi v Gruzii, tehdy Gruzínské sovětské socialistické republice, součásti všeobjímajícího Sovětského svazu.

V Moskvě pak pobýval s rodiči do svých šesti let. Ale i poté byl stále občanem Sovětského svazu, zatímco jeho matka už byla občankou Československa! Jako chlapce ho SSSR nechtěl pustit, aby ho případně mohl povolat do armády.

„Až v rámci událostí kolem roku 68 se tátovi podařilo udělat ze mě československého občana.“

S Miroslavem Táborským v komediálním seriálu To jsem z toho Jelen (2000)
S Miroslavem Táborským v komediálním seriálu To jsem z toho Jelen (2000)

Z Bohouše se stal Bob

Na základní škole a pak na gymnáziu neměl jednoduché. „Hrozně jsem se za to, že jsem se narodil v Moskvě, styděl…“ Navíc neuměl správně mluvit. „U nás se mluvilo jako u kolotočářů.

Neuměl jsem dobře ani česky, ani rusky, ani gruzínsky, ani arménsky…“ Chtěl být filmovým režisérem, na gymplu si točil filmy, ale nakonec „drzost nad jazykovými nedostatky zvítězila“ a on se přihlásil ke studiu činoherního herectví. Byl přijat.

Učil ho pan Miloš Nedbal a jeho spolužáky se stali např. Dana Batulková nebo Jiří Hromada. „Dědek Nedbal, jak jsme mu říkali, byl tvrdý, drsný, ale stálo to za to.

Hodně nás naučil a s láskou na něj vzpomínám.“ Někdy v té době se z Bohouše stal Bob – vymyslela to prý další spolužačka, Jaroslava Kretschmerová, aby jeho jméno znělo světově.

„Mysleli jsme si, že jsme národní umělci, chodili po vinárnách, neustále mudrovali o umění a odsuzovali starší kolegy. A pak lup a skončil jsem u chebského divadla…“

Z jeviště k loutkám…

Jednou, to byl ještě student, mu řekl Vlastimil Brodský: „Když ti to do 33 let nevyjde, tak jdi od toho…“ A Miloš Nedbal mu prý krátce před smrtí napsal: „Ty nejsi herec na velké divadlo, založ si malinké divadýlko…“ Bohumil Klepl dal na oba.

Začalo to tím, že sehnal pro manželku Alšovo loutkové divadlo. A když pak neměl moc herecké práce, začal v tom divadýlku se starými loutkami vytvářet zcela „neloutkové“ inscenace.

„Realizoval jsem si své činoherní sny – třeba West Side Story, úderně, na sedm minut! Pak Hallo, Dolly. Fausta. Revizora. Macbetha. Nebo Márqeuezovu Kroniku ohlášené smrti…

Vždycky hlavně krátce a výstižně.“ Zpočátku hrál se svou ženou a se sestrou Natašou, jmenovali se Kleplovo rodinné loutkové divadlo. Mimochodem, i jeho sestra je absolventkou Divadelní akademie múzických umění, vystudovala rozhlasové a alternativní herectví.

Ve studiu Dva uvedl One Man Show Vysavač (2015)
Ve studiu Dva uvedl One Man Show Vysavač (2015)

… od loutek na jeviště

Později se dal se dohromady s Petrem a Matějem Formanovými. „Ti mě brali jako maskota. V 90. letech jsme sjezdili s loutkami velký kus světa – Spojené státy, Latinskou Ameriku, Mexiko, Evropu.

Hrál jsem vždy v jazyce země, kde jsme vystupovali.“ Hráli v divadlech pro tisíce lidí, hráli pro královské rodiny a hlavy států, hráli také pro Jacka Nicolsona a další americké herce.

„Tehdy jsem si uvědomil, že se můžu zklidnit, protože nikdy nedosáhnu těch hvězdných výšek a nikdy nebudu doopravdy slavnej.“ Dnes má loutky uložené v kufru. „Ale počítám, že až přijde krize, opráším je a budu za pětikačku hrát u nás v Třebonicích v hasičárně.

Až bude všechno překomercionalizované a ve všech hrách se budou herci muset svlíkat, tak věřím, že když vytáhnu loutky a zahraju Dona Šajna, tak že na to lidi budou čumět a říkat – Hele, to je, panečku, něco…!“ A pak dostal nabídku na angažmá v Divadle Na zábradlí.

Zůstal šestnáct sezon. „Tam jsem pod vedením režiséra Petra Lébla hrál poprvé a naposledy velké role klasického repertoáru.“

Úklid pod křídly Studia DVA

Dnes považuje za své domovské divadlo pražské Studio DVA. V něm připravil i své představení Vysavač, s nímž nyní vyprodává divadla. V textech pořadatelů se uvádí:

Zamilovaný uklízeč z nákupního centra v jedinečné komediální one man show, která je plná vtipných eskapád, neuvěřitelných hrdinských kousků, trapných nárazů na držku a snění. „Jsem tam sám za sebe a dávám sám sebe.

Před iks lety jsem měl problémy s alkoholem, byl jsem léčen – za to se nestydím, je to nemoc jako každá druhá –, a svou psychiatrickou zprávu jsem půjčil režiséru Patriku Hartlovi.

A on na jejím základě napsal tuhle úžasnou hru.“ Bob Klepl skutečně stejně jako jeho hrdina denně doma luxuje. Přiznává, že ho to „vyklidňuje“. Dokonce prý někdy schválně rozsype zrnkovou kávu: „Ten zvuk, jak skáčou zrnka při vysávání trubicí, to je pro mě Labutí jezero!“

S ústavním soudcem Vojtěchem Ceplem se setkal v pořadu ČT Krásný ztráty
S ústavním soudcem Vojtěchem Ceplem se setkal v pořadu ČT Krásný ztráty

„Tady leží vorvaň!“

Největší vlnu popularity přinesla Kleplovi nepochybně role ve filmu Účastníci zájezdu. Jeho figura nezaměstnaného manžela, který tuto skutečnost tají před manželkou Evou Holubovou, která to samozřejmě dávno ví, je nezapomenutelná. Stejně jako Evina replika:

„Ležel tam jak vyvrženej vorvaň!“, jíž komentuje fakt, že její manžel spal ráno na pláži. „Mám Účastníky zájezdu rád, mám je jako Libuška Šafránková Tři oříšky – tím mě všichni znají. Vzpomínám na to s láskou, protože to byl můj první větší film.

Dodnes k Jadranu jezdím a vozím tam i svou maminku. Ležíme na pláži a vždycky nějaký kolemjdoucí pronese: Hele, tady je vyvrženej vorvaň! A maminka se hned ohradí: Co si to dovolujete k Bohouškovi, vždyť to je můj syn a slavný herec!

Ale když si mě nějakou dobu nikdo nevšímá, sama se vztyčí a pronese: Tady leží vyvržený vorvaň a vy si ho nevšímáte!“

Dcera ho hlídala

Kleplovou první a dosud jedinou manželkou byla loutkářka Veronika Kleplová, rozená Szoke, Maďarka z Košic. Ženil se ve 23 letech a manželé byli šestnáct let. „Jako bývalá loutkoherečka mě přivedla k loutkám, loutky k cestování a cestování k rozvodu.

Ale jsem rád, že jsem se rozvedl. Teď máme solidní vztahy. A taky jsem rád, že jsem se už neoženil.“ V jednom rozhovoru připustil, že to s ním jeho děti neměly lehké. „Po rozvodu jsem je seznamoval s novými ženskými. Říkal jsem dětem: „To je vaše nová maminka“.

A dcera Klárka mi vždycky řekla: „Bobíčku, uklidni se! Tohle ne! To jsi se zbláznil, to domů nepůjde!“ Takhle na mě byla přísná.“ Dnes má herec přítelkyni, se kterou sice nebydlí, ale i tak s ní tráví hodně času.

„Jsem solitér a žít se mnou je těžké, ale jezdíme spolu na dovolené a trávíme společně víkendy.“

Bude žít v Jerevanu?

„Stal se ze mě abstinent, protože to je podmínka, abych mohl být v pozdějších dobách velvyslancem v Jerevanu.“ To není vtip, Bohumil Klepl by skutečně rád byl zástupcem České republiky v Arménii. „Náš pan ministr zahraničí ani pan prezident na to moc neslyší.

Zato všichni potentáti v Arménii by si přáli, abych tam na důchod velvyslancem byl.“ Před pár lety slíbil svým již dospělým dětem, že jim ukáže, odkud mají kořeny. Pomohl jim arménský kněz působící v Praze a zorganizoval jim dovolenou v Arménii.

„Byli jsme nadšení. Co se týče krajiny, přírody, lidí i náboženství. Ta země má pro mě podobný naturel jako Izrael. To jsou vyvolené země.

Vřele doporučuji se tam jednou v životě podívat.“ Na druhé straně – jeho tatínek mu prý občas říká, aby už šel s tou Asií do Prčic, je přece Bohouš z Pardubic!

Revizor (1996)
Revizor (1996)

Bohumil Klepl (59) ve zkratce

Narodil se 31. března 1958 v Moskvě v Sovětském svazu

Maturoval na gymnáziu v Pardubicích

1981 absolvoval herectví na DAMU

Hrál postupně v Západočeském divadle v Chebu, v divadle v Kolíně, v Městských divadlech pražských

V 90. letech jezdil po světě jako loutkář

Angažmá v Divadle Na zábradlí

Nyní hraje ve Studiu Dva v Praze

Filmy: např. Báječná léta pro psa (1997), Všichni moji blízcí (1998), Pupendo (2003), Účastníci zájezdu (2006), Doktor od jezera hrochů (2010), Perfect Days (2011)

Seriály: např. To jsem z toho jelen (2000), Letiště (2006), Cirkus Bukowsky (2014), Přístav (2016)

Rodina: Dcera Klára, syn Tomáš, rodiče Bohumil a Natalia, sestra Nataša.

Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/bohumil-klepl

S Petrem Halíčkem v hudební retrokomedii Zločin v posázavském pacifiku (2013)
S Petrem Halíčkem v hudební retrokomedii Zločin v posázavském pacifiku (2013)

Co řekl o …

… o humoru: „V soukromém životě jsem vyhaslej klaun… Kdybych hrál sám sebe, tak bych jenom mlčel, tupě zíral do zdi a byl tichým nerudným bláznem.“

… o druhém manželství: „Učinil jsem v minulosti pokus o druhý o sňatek. Ale představa, že bych se nedožil maturity svého dítěte, byla natolik silná, že se slečna odstěhovala z mého domu a nejspíš dožiju jako starý mládenec.“

… o sobě: „Já jdu pořád dopředu a nejsem moc příznivcem setkávání po letech. Na třídních srazech člověk vidí spolužáky jako babičky a dědečky… Jsem rád, že hraju s mladejma, baví mě to a nechci se dívat dozadu.“

… o hraní: „Seriály jsou pro obživu a divadlo je z lásky…

… o divadle: „Odešla generace bardů, teď se divadlo dělá trošku jinak. Nechci to bagatelizovat, ale Hamlet se hraje ve vířivce, Othello se hraje v pračce.

Podle mě by divadla placená státem nebo magistrátem měla mít v repertoáru nějakou klasiku a hlavně herci by se to měli naučit. Nyní používáme tzv. seriálové herectví. A to je špatně, lidé netvoří figury, postavy, všichni to mastíme.

Málokdo umí hrát – jako hrát! To mě na divadle někdy štve.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, Hermianpress, Studio dva

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého