Domů     Bohumil Klepl: „Jednou zase vytáhnu loutky…“
Bohumil Klepl: „Jednou zase vytáhnu loutky…“
29.10.2020

Popularita ho „postihla“ až po pětačtyřicítce, zato plnou silou. Jednu dobu bylo překleplováno. Dnes, kdy se mu blíží šedesátka, vyprodává sály s one man show. Prý zvolňuje. A na důchod plánuje kariéru velvyslance v Jerevanu.

Původ herce Bohumila Klepla je hodně nadnárodní.

Narodil se v Moskvě Čechu Bohumilovi, studentu strojního inženýrství z východočeských Mlázovic, a Arménce Natalii, studentce letecké navigace, jejíž rodina žila v Tbilisi v Gruzii, tehdy Gruzínské sovětské socialistické republice, součásti všeobjímajícího Sovětského svazu.

V Moskvě pak pobýval s rodiči do svých šesti let. Ale i poté byl stále občanem Sovětského svazu, zatímco jeho matka už byla občankou Československa! Jako chlapce ho SSSR nechtěl pustit, aby ho případně mohl povolat do armády.

„Až v rámci událostí kolem roku 68 se tátovi podařilo udělat ze mě československého občana.“

S Miroslavem Táborským v komediálním seriálu To jsem z toho Jelen (2000)
S Miroslavem Táborským v komediálním seriálu To jsem z toho Jelen (2000)

Z Bohouše se stal Bob

Na základní škole a pak na gymnáziu neměl jednoduché. „Hrozně jsem se za to, že jsem se narodil v Moskvě, styděl…“ Navíc neuměl správně mluvit. „U nás se mluvilo jako u kolotočářů.

Neuměl jsem dobře ani česky, ani rusky, ani gruzínsky, ani arménsky…“ Chtěl být filmovým režisérem, na gymplu si točil filmy, ale nakonec „drzost nad jazykovými nedostatky zvítězila“ a on se přihlásil ke studiu činoherního herectví. Byl přijat.

Učil ho pan Miloš Nedbal a jeho spolužáky se stali např. Dana Batulková nebo Jiří Hromada. „Dědek Nedbal, jak jsme mu říkali, byl tvrdý, drsný, ale stálo to za to.

Hodně nás naučil a s láskou na něj vzpomínám.“ Někdy v té době se z Bohouše stal Bob – vymyslela to prý další spolužačka, Jaroslava Kretschmerová, aby jeho jméno znělo světově.

„Mysleli jsme si, že jsme národní umělci, chodili po vinárnách, neustále mudrovali o umění a odsuzovali starší kolegy. A pak lup a skončil jsem u chebského divadla…“

Z jeviště k loutkám…

Jednou, to byl ještě student, mu řekl Vlastimil Brodský: „Když ti to do 33 let nevyjde, tak jdi od toho…“ A Miloš Nedbal mu prý krátce před smrtí napsal: „Ty nejsi herec na velké divadlo, založ si malinké divadýlko…“ Bohumil Klepl dal na oba.

Začalo to tím, že sehnal pro manželku Alšovo loutkové divadlo. A když pak neměl moc herecké práce, začal v tom divadýlku se starými loutkami vytvářet zcela „neloutkové“ inscenace.

„Realizoval jsem si své činoherní sny – třeba West Side Story, úderně, na sedm minut! Pak Hallo, Dolly. Fausta. Revizora. Macbetha. Nebo Márqeuezovu Kroniku ohlášené smrti…

Vždycky hlavně krátce a výstižně.“ Zpočátku hrál se svou ženou a se sestrou Natašou, jmenovali se Kleplovo rodinné loutkové divadlo. Mimochodem, i jeho sestra je absolventkou Divadelní akademie múzických umění, vystudovala rozhlasové a alternativní herectví.

Ve studiu Dva uvedl One Man Show Vysavač (2015)
Ve studiu Dva uvedl One Man Show Vysavač (2015)

… od loutek na jeviště

Později se dal se dohromady s Petrem a Matějem Formanovými. „Ti mě brali jako maskota. V 90. letech jsme sjezdili s loutkami velký kus světa – Spojené státy, Latinskou Ameriku, Mexiko, Evropu.

Hrál jsem vždy v jazyce země, kde jsme vystupovali.“ Hráli v divadlech pro tisíce lidí, hráli pro královské rodiny a hlavy států, hráli také pro Jacka Nicolsona a další americké herce.

„Tehdy jsem si uvědomil, že se můžu zklidnit, protože nikdy nedosáhnu těch hvězdných výšek a nikdy nebudu doopravdy slavnej.“ Dnes má loutky uložené v kufru. „Ale počítám, že až přijde krize, opráším je a budu za pětikačku hrát u nás v Třebonicích v hasičárně.

Až bude všechno překomercionalizované a ve všech hrách se budou herci muset svlíkat, tak věřím, že když vytáhnu loutky a zahraju Dona Šajna, tak že na to lidi budou čumět a říkat – Hele, to je, panečku, něco…!“ A pak dostal nabídku na angažmá v Divadle Na zábradlí.

Zůstal šestnáct sezon. „Tam jsem pod vedením režiséra Petra Lébla hrál poprvé a naposledy velké role klasického repertoáru.“

Úklid pod křídly Studia DVA

Dnes považuje za své domovské divadlo pražské Studio DVA. V něm připravil i své představení Vysavač, s nímž nyní vyprodává divadla. V textech pořadatelů se uvádí:

Zamilovaný uklízeč z nákupního centra v jedinečné komediální one man show, která je plná vtipných eskapád, neuvěřitelných hrdinských kousků, trapných nárazů na držku a snění. „Jsem tam sám za sebe a dávám sám sebe.

Před iks lety jsem měl problémy s alkoholem, byl jsem léčen – za to se nestydím, je to nemoc jako každá druhá –, a svou psychiatrickou zprávu jsem půjčil režiséru Patriku Hartlovi.

A on na jejím základě napsal tuhle úžasnou hru.“ Bob Klepl skutečně stejně jako jeho hrdina denně doma luxuje. Přiznává, že ho to „vyklidňuje“. Dokonce prý někdy schválně rozsype zrnkovou kávu: „Ten zvuk, jak skáčou zrnka při vysávání trubicí, to je pro mě Labutí jezero!“

S ústavním soudcem Vojtěchem Ceplem se setkal v pořadu ČT Krásný ztráty
S ústavním soudcem Vojtěchem Ceplem se setkal v pořadu ČT Krásný ztráty

„Tady leží vorvaň!“

Největší vlnu popularity přinesla Kleplovi nepochybně role ve filmu Účastníci zájezdu. Jeho figura nezaměstnaného manžela, který tuto skutečnost tají před manželkou Evou Holubovou, která to samozřejmě dávno ví, je nezapomenutelná. Stejně jako Evina replika:

„Ležel tam jak vyvrženej vorvaň!“, jíž komentuje fakt, že její manžel spal ráno na pláži. „Mám Účastníky zájezdu rád, mám je jako Libuška Šafránková Tři oříšky – tím mě všichni znají. Vzpomínám na to s láskou, protože to byl můj první větší film.

Dodnes k Jadranu jezdím a vozím tam i svou maminku. Ležíme na pláži a vždycky nějaký kolemjdoucí pronese: Hele, tady je vyvrženej vorvaň! A maminka se hned ohradí: Co si to dovolujete k Bohouškovi, vždyť to je můj syn a slavný herec!

Ale když si mě nějakou dobu nikdo nevšímá, sama se vztyčí a pronese: Tady leží vyvržený vorvaň a vy si ho nevšímáte!“

Dcera ho hlídala

Kleplovou první a dosud jedinou manželkou byla loutkářka Veronika Kleplová, rozená Szoke, Maďarka z Košic. Ženil se ve 23 letech a manželé byli šestnáct let. „Jako bývalá loutkoherečka mě přivedla k loutkám, loutky k cestování a cestování k rozvodu.

Ale jsem rád, že jsem se rozvedl. Teď máme solidní vztahy. A taky jsem rád, že jsem se už neoženil.“ V jednom rozhovoru připustil, že to s ním jeho děti neměly lehké. „Po rozvodu jsem je seznamoval s novými ženskými. Říkal jsem dětem: „To je vaše nová maminka“.

A dcera Klárka mi vždycky řekla: „Bobíčku, uklidni se! Tohle ne! To jsi se zbláznil, to domů nepůjde!“ Takhle na mě byla přísná.“ Dnes má herec přítelkyni, se kterou sice nebydlí, ale i tak s ní tráví hodně času.

„Jsem solitér a žít se mnou je těžké, ale jezdíme spolu na dovolené a trávíme společně víkendy.“

Bude žít v Jerevanu?

„Stal se ze mě abstinent, protože to je podmínka, abych mohl být v pozdějších dobách velvyslancem v Jerevanu.“ To není vtip, Bohumil Klepl by skutečně rád byl zástupcem České republiky v Arménii. „Náš pan ministr zahraničí ani pan prezident na to moc neslyší.

Zato všichni potentáti v Arménii by si přáli, abych tam na důchod velvyslancem byl.“ Před pár lety slíbil svým již dospělým dětem, že jim ukáže, odkud mají kořeny. Pomohl jim arménský kněz působící v Praze a zorganizoval jim dovolenou v Arménii.

„Byli jsme nadšení. Co se týče krajiny, přírody, lidí i náboženství. Ta země má pro mě podobný naturel jako Izrael. To jsou vyvolené země.

Vřele doporučuji se tam jednou v životě podívat.“ Na druhé straně – jeho tatínek mu prý občas říká, aby už šel s tou Asií do Prčic, je přece Bohouš z Pardubic!

Revizor (1996)
Revizor (1996)

Bohumil Klepl (59) ve zkratce

Narodil se 31. března 1958 v Moskvě v Sovětském svazu

Maturoval na gymnáziu v Pardubicích

1981 absolvoval herectví na DAMU

Hrál postupně v Západočeském divadle v Chebu, v divadle v Kolíně, v Městských divadlech pražských

V 90. letech jezdil po světě jako loutkář

Angažmá v Divadle Na zábradlí

Nyní hraje ve Studiu Dva v Praze

Filmy: např. Báječná léta pro psa (1997), Všichni moji blízcí (1998), Pupendo (2003), Účastníci zájezdu (2006), Doktor od jezera hrochů (2010), Perfect Days (2011)

Seriály: např. To jsem z toho jelen (2000), Letiště (2006), Cirkus Bukowsky (2014), Přístav (2016)

Rodina: Dcera Klára, syn Tomáš, rodiče Bohumil a Natalia, sestra Nataša.

Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/bohumil-klepl

S Petrem Halíčkem v hudební retrokomedii Zločin v posázavském pacifiku (2013)
S Petrem Halíčkem v hudební retrokomedii Zločin v posázavském pacifiku (2013)

Co řekl o …

… o humoru: „V soukromém životě jsem vyhaslej klaun… Kdybych hrál sám sebe, tak bych jenom mlčel, tupě zíral do zdi a byl tichým nerudným bláznem.“

… o druhém manželství: „Učinil jsem v minulosti pokus o druhý o sňatek. Ale představa, že bych se nedožil maturity svého dítěte, byla natolik silná, že se slečna odstěhovala z mého domu a nejspíš dožiju jako starý mládenec.“

… o sobě: „Já jdu pořád dopředu a nejsem moc příznivcem setkávání po letech. Na třídních srazech člověk vidí spolužáky jako babičky a dědečky… Jsem rád, že hraju s mladejma, baví mě to a nechci se dívat dozadu.“

… o hraní: „Seriály jsou pro obživu a divadlo je z lásky…

… o divadle: „Odešla generace bardů, teď se divadlo dělá trošku jinak. Nechci to bagatelizovat, ale Hamlet se hraje ve vířivce, Othello se hraje v pračce.

Podle mě by divadla placená státem nebo magistrátem měla mít v repertoáru nějakou klasiku a hlavně herci by se to měli naučit. Nyní používáme tzv. seriálové herectví. A to je špatně, lidé netvoří figury, postavy, všichni to mastíme.

Málokdo umí hrát – jako hrát! To mě na divadle někdy štve.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, Hermianpress, Studio dva

Související články
4.12.2024
Po dlouhých letech hraní vedlejších rolí se kolem padesátky rozhodla vzít svůj herecký život do vlastních rukou. Našla si repertoár i spolupracovníky – a ono to funguje! Její Shirley Valentine viděli diváci už více než osmsetkrát a pořád je vyprodáno! „Moje dětství bylo překrásné, protože mě doma od všeho zlého uchránili a moji dětskou dušičku nezatěžovali problémy. Babiččin humor a veselost by
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
skutecnepribehy.cz
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
Ty podivné zvuky děsily celou naší vesnici. Vycházely z opuštěné staré hrobky, ze které zmizel kamenný andělíček. Zloděj ho musel vrátit! Rány mě probraly ze zamyšlení. Stála jsem u hrobu svých rodičů a vzpomínala. Ten zvuk byl nepříjemný. A nebyl daleko. Vycházel z míst, kde stávaly staré, opuštěné hrobky po Němcích, kteří byli z kraje odsunuti. Už se smrákalo, bylo to
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
enigmaplus.cz
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
Zejména v Rakousku a v Bavorsku se můžeme setkat s původně alpským strašidlem, rohatou příšerou jménem krampus. Tato bytost bývá také nazývána koňský čert nebo horský čert. Rozhodně není prý radno dív
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
nejsemsama.cz
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
Sušenky Madeleine (čti: madlen) neboli madlenky vznikly v Lotrinsku, kde je prý upekla komorná Madeleine polskému králi Stanislavovi. Tomu tak zachutnaly, že je po ní také pojmenoval. Potřebujete: ✿ 85 g másla ✿ 160 g hladké mouky ✿ 1 lžičku kypřicího prášku ✿ 2 vejce ✿ 85 g cukru krupice ✿ špetku soli ✿ 1 lžičku vanilkového extraktu ✿
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
iluxus.cz
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
TAG Heuer představuje nový Formula 1 Chronograph x Oracle Red Bull Racing, limitovanou edici, která vzdává hold dvěma dekádám úspěchů týmu Oracle Red Bull Racing. Tento jedinečný model oslavuje závodn
Nehody jsou prokletím Janžurové
nasehvezdy.cz
Nehody jsou prokletím Janžurové
Nejspíš i herci očekávají, že nebezpečí na ně bude číhat spíše během natáčení někde v přírodě. Ale herečka Iva Janžurová (84) může dlouze vyprávět, že o život může jít i na prknech, která znamenají sv
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
historyplus.cz
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
Adam František ze Schwarzenbergu se prochází po pátém nádvoří svého sídla v Českém Krumlově a obhlíží monument, který zdědil docela nedávno po své tetě Marii Ernestině. Ve chvatu jej dostihne panoš se správou, která je chráněna císařskou pečetí. Kníže pečeť rozlomí zkušeně, jako již mnohé předtím, a čte. „Císař přijede do Čech! Uvítáme ho zde
Trudný život starověkých učenců:  Věřil Pythagoras v převtělování duší?
21stoleti.cz
Trudný život starověkých učenců: Věřil Pythagoras v převtělování duší?
Politik Solón vymyslel spoustu užitečných zákonů. Jenom díky němu se třeba občané mohli odvolat proti rozhodnutí úřadů. Nicméně všechny Solónovy reformy někdy zastiňuje poněkud přízemnější „výmysl“. „
Napoleona III. děsil pekelný bastard
epochalnisvet.cz
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je
Holandské masové kuličky bitterballen
tisicereceptu.cz
Holandské masové kuličky bitterballen
Tahle skvělá holandská masová chuťovka připomíná krokety, může mít třeba i podobu válečků. Potřebujete 8 lžic másla 120 g hladké mouky + na obalení 700 ml hovězího vývaru 2 lžíce čerstvé petr
Jak nám obrazy mohou pomoci?
epochaplus.cz
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Luxusní sen proměněný v realitu
rezidenceonline.cz
Luxusní sen proměněný v realitu
Při vytváření obytného komfortu jsou lidé vedeni svými osobními potřebami a preferencemi s cílem dosáhnout esteticky vyváženého, harmonického prostředí a očekávaného obytného komfortu. Přesně to se také podařilo realizací návrhu, který svým německým klientům připravila žádaná ruská designérka Tatiana Boronina. Do posledního detailu úchvatný interiér domu v Hannoveru je mistrovskou kombinací minimalismu s vysoce dekorativními