Domů     Balkon plný života
Balkon plný života

S nástupem léta se naše pozornost opět soustředí k balkonům a terasám, které nám umožňují současně žít venku, a přitom být doma. Ale i když je balkon součástí našeho bytu, nemůžeme si na něm dělat, co se nám zlíbí.

To platí i o chovu domácího zvířectva v různých voliérách a kotcích, které může svým hlasitým projevem či specifickým pachem rušit sousedy v okolí.

Zákon stanovuje dobu nočního klidu na 22.00–6.00 hodinu, takže teoreticky můžete nechat psa poštěkávat přes den na balkoně, aby si užil čerstvého vzduchu. Ale pokud váš soused chodí na noční, určitě jeho štěkotem přes den sousedským vztahům neprospějete.

Ale víme, jakého domácího mazlíčka a za jakých podmínek můžeme na balkoně ubytovat, abychom sobě i jemu nezadělali na malér?

Základní mantinely pro chování (nejen) na balkoně jsou dány zákonem, kde se jasně říká, že nikdo „nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Chov domácích a hospodářských zvířat je v každém místě upraven místní vyhláškou.

Zvířata v horku trpí

Vzhledem k srsti či opeření mívají domácí mazlíčci vesměs jiné nároky na tepelnou pohodu než lidé, a v létě na nezastíněných balkonech na přímém slunci trpí. Ale i méně často chovaná nebo exotická zvířata nemusí dobře snášet prudký sluneční žár.

I v našem mírném klimatu jim může způsobit značné zdravotní problémy (úžeh, úpal, dehydrataci, hypertermii, oběhový kolaps).

První pomoc: Pokud se podobná nehoda přihodí, je první pomocí pro zvíře dostatek pitné vody. Nikoliv ledové, spíše vlažné – té vypije naráz mnohem víc.

Lze provést i krátké studené zábaly ke snížení tělesné teploty, eventuálně u větších zvířat studené obklady v oblasti velkých cév na končetinách nebo v zátylku.

Pokud zvíře není schopno přijímat tekutinu nebo jeví jakékoli změny zdravotního stavu, ihned navštivte veterináře!

Kočka ve střehu

Běžná kočičí plemena mají ráda teplo a slunce, a při chovu v bytě určitě ocení možnost pobývat venku, byť v improvizovaných podmínkách.

Kočce zde musíme (ve stínu) zajistit dostatek čerstvé vody nebo čaje, jeden pelíšek umístíme na slunné místo, druhý do úkrytu před sluncem. Na balkonu nesmí chybět ani krytá toaleta, kterou pravidelně denně čistíme.

Kočka však patří k nejohroženějším zvířatům, která na balkon pustíme, protože je svou náturou lovec a tyto pudy nedokáže ani v zajetí potlačit. A ptáci, kteří to vycítí, kočičího predátora ustavičně provokují.

Pokud tedy nemáte zajištěný balkon, hrozí, že kočka skočí za vrabcem či holubem, anebo dokonce za motýlem či jiným hmyzem dolů, a i když se říká, že vždy dopadne na všechny čtyři, může se velmi vážně poranit, či dokonce zabít.

Tip Paní domu: Proto je nutné zajistit balkon nejlépe pevnou nylonovou nebo drátěnou sítí. Existuje mnoho firem, které vám na balkon ochrannou síť nainstalují. Standardní velikost ok je 3×3 cm.

Cena se různí, záleží na ploše závěsu a na materiálu a pohybuje se přibližně od 2500–5000 Kč a výše. Kočce můžete na balkon umístit i škrabadlo s odpočívadlem, ze kterého bude mít patřičný rozhled.

Králíkům stín a mrkvičku

Nemáte-li možnost poskytnout vašemu miláčkovi výběh v zahradě, můžete stylizovat balkon tak, aby vyhovoval jeho potřebám. Králík, i zakrslý, může vegetovat na balkoně od jara až do zámrazu, dokud jsou venkovní teploty snesitelné.

Vždyť na venkově přebývají zvířata venku v zateplených králíkárnách i přes zimu – během mrazů. Pokud má králík na balkoně boudičku plnou slámy či sena, kde se může ukrýt před nepohodou, může pobíhat volně venku klidně i celý půlrok.

Je nezbytně nutné natáhnout kolem zábradlí ochrannou síť, a to minimálně až do výšky 60 cm, odsunout stranou ke stěně různé krabice, schůdky, skříňky či stolečky, na které lze snadno vyskočit. Aby se zvíře zabavilo, dáme mu na balkon jeho hračky.

Samozřejmě musíme stále obměňovat vodu a kousky zeleniny (aby se nezapařila) a granule. Pozor na pokojové květiny – nejen že je králík zničí, ale může se i otrávit.

Záchod umístíme nejlépe na střed balkonu a do stínu (kvůli zápachu), ale musíme počítat s tím, že stejně bude vykonávat potřebu všude, kde se mu právě zlíbí.

Morčatům zima nevadí

Podobně jako králíci snášejí pobyt venku na balkoně i morčata. V suchu a závětří vydrží dokonce ještě chladnější počasí, protože jsou ve své domovině – Jižní Americe – běžně zvyklá na zimu.

Jejich domečky se schůdky vystlané senem či jutou umístíme výš – na stolek či polici se schůdky, ale ne zase tak vysoko, aby mohlo zvíře spadnout dolů.

Brzy na jaře, nebo naopak v říjnu je vhodné při poklesu teplot v noci boudičku zakrýt ještě zvenčí dekou nebo pytlovinou. Hodně záleží na tom, nač je zvířátko zvyklé z bytu, zda má dostatek potravy a vody (i když bez vody 2–3 dny vydrží).

Opět použijte na zábradlí síť s hustými oky, aby se zvíře neprotáhlo a nespadlo dolů.

Pískomilové a osmáci

Malé hlodavce i na balkoně raději chováme v uzavřených klecích nebo teráriích. Zábradlí zajistíme pro jistotu pletivem, aby zvědavé zvíře při svých průzkumných výpravách

nespadlo dolů. Část výběhu je třeba zastínit a doplnit domečkem a prolézačkami. Samozřejmostí je dostatek vody v misce či zavěšené napáječce a granule či kořenová zelenina pro zahnání hladu.

Do rohu, který si zvíře zvolí jako toaletu, umístíme WC s vhodnou podestýlkou. V noci zvíře zavřeme do bedýnky. Snese minimální teplotu cca 5 °C. Malé hlodavce rozhodně nenecháváme na balkoně ve skleněném (plastovém) teráriu.

Teplota za sklem se přes den násobí a zvíře by se na slunci mohlo „uvařit“ (podlehnout infarktu či mrtvici).

Tip Paní domu: Pozor na jedovaté okrasné květiny! Hlodavci je atakují bez toho, aby rozlišili, zda jsou jedovaté, či k snědku. Proto je ukliďte z jejich dosahu.

Andulky a jiní papoušci

V jejich případě je úprava balkonu snadná. Buď je vyneseme na balkon i s klecí a osluněný prostor částečně zakryjeme, aby se mohli i na bidýlku schovat do stínu, nebo jim pořídíme za stejných podmínek stabilní venkovní voliéru.

Obzvlášť ocení větvičky z ovocných stromů. Přidáme hračky a pamlsky, třeba ovoce a zeleninu, a také sépiovou kost k broušení zobáčku. Vždy dbáme, aby měli čerstvou studenou vodu a stín. Suché krmivo nasypeme do krmítek.

Častěji vyměňujeme podestýlku, aby výkaly v teple nekvasily. Papoušci ocení i polozastíněnou koupelnu (závěsnou nádobu s vodou na koupání).

Tip Paní domu: Pozor, opeřenci nesnášejí průvan, mohli by nastydnout a pojít!

Želva miluje slunce

Chov želvy na balkoně se sice na první pohled jeví jako nenáročný, ale není tomu tak. Existují triky, jak ještě uměle navýšit teplotu, aniž bychom vydali více peněz:

tmavou barvou na ohrádce, zákoutím bez průvanu, skleníčkem či plexisklovou boudou, výběhem natočeným jižním směrem.

Želva má mít bezpečné místo k odpočinku – skrýš, budku – ale hlavně také stín, protože si bez pomoci chladných míst nedokáže snížit tělesnou teplotu.

Ohrádka musí být dostatečně vysoká, aby přes ni želva nepřelezla, ale i pevně připojená k dlažbě (nebo mít dno), aby se nepodhrabala.

Ještěry a plazy nechte radši doma

Chameleon se na balkon nehodí, bude mít tendenci utéct po fasádě. Ani hady bychom ze stejného důvodu neměli nechávat na balkoně, navíc jim – i když jsou teplomilní – na přímém slunci hrozí přehřátí.

Leguáni se nejsnáze chovají ve vysokém proskleném teráriu s poměrně malými větracími otvory, ale také je lze držet ve skleníku, zimní zahradě a po určitých úpravách i na balkoně.

Pouhou síť však lehce zdolají, a proto je lepší s nimi absolvovat pouze venkovní procházky na vodítku a pod bedlivým dozorem.

Tip Paní domu: Pro všechna zvířata chovaná na balkoně je nutné pořídit ochranu před dravci – alespoň hustou síť, nebo plexisklo. Přesto jejich útoky na klece a pletivo dokážou chované zvíře pořádně vystresovat.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
4.12.2023
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není! Existují dokonce i takové, které s
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
28.10.2023
A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky. Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování. Zlepšují náladu, odbourávaj
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli