Domů     Balkon plný života
Balkon plný života

S nástupem léta se naše pozornost opět soustředí k balkonům a terasám, které nám umožňují současně žít venku, a přitom být doma. Ale i když je balkon součástí našeho bytu, nemůžeme si na něm dělat, co se nám zlíbí.

To platí i o chovu domácího zvířectva v různých voliérách a kotcích, které může svým hlasitým projevem či specifickým pachem rušit sousedy v okolí.

Zákon stanovuje dobu nočního klidu na 22.00–6.00 hodinu, takže teoreticky můžete nechat psa poštěkávat přes den na balkoně, aby si užil čerstvého vzduchu. Ale pokud váš soused chodí na noční, určitě jeho štěkotem přes den sousedským vztahům neprospějete.

Ale víme, jakého domácího mazlíčka a za jakých podmínek můžeme na balkoně ubytovat, abychom sobě i jemu nezadělali na malér?

Základní mantinely pro chování (nejen) na balkoně jsou dány zákonem, kde se jasně říká, že nikdo „nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Chov domácích a hospodářských zvířat je v každém místě upraven místní vyhláškou.

Zvířata v horku trpí

Vzhledem k srsti či opeření mívají domácí mazlíčci vesměs jiné nároky na tepelnou pohodu než lidé, a v létě na nezastíněných balkonech na přímém slunci trpí. Ale i méně často chovaná nebo exotická zvířata nemusí dobře snášet prudký sluneční žár.

I v našem mírném klimatu jim může způsobit značné zdravotní problémy (úžeh, úpal, dehydrataci, hypertermii, oběhový kolaps).

První pomoc: Pokud se podobná nehoda přihodí, je první pomocí pro zvíře dostatek pitné vody. Nikoliv ledové, spíše vlažné – té vypije naráz mnohem víc.

Lze provést i krátké studené zábaly ke snížení tělesné teploty, eventuálně u větších zvířat studené obklady v oblasti velkých cév na končetinách nebo v zátylku.

Pokud zvíře není schopno přijímat tekutinu nebo jeví jakékoli změny zdravotního stavu, ihned navštivte veterináře!

Kočka ve střehu

Běžná kočičí plemena mají ráda teplo a slunce, a při chovu v bytě určitě ocení možnost pobývat venku, byť v improvizovaných podmínkách.

Kočce zde musíme (ve stínu) zajistit dostatek čerstvé vody nebo čaje, jeden pelíšek umístíme na slunné místo, druhý do úkrytu před sluncem. Na balkonu nesmí chybět ani krytá toaleta, kterou pravidelně denně čistíme.

Kočka však patří k nejohroženějším zvířatům, která na balkon pustíme, protože je svou náturou lovec a tyto pudy nedokáže ani v zajetí potlačit. A ptáci, kteří to vycítí, kočičího predátora ustavičně provokují.

Pokud tedy nemáte zajištěný balkon, hrozí, že kočka skočí za vrabcem či holubem, anebo dokonce za motýlem či jiným hmyzem dolů, a i když se říká, že vždy dopadne na všechny čtyři, může se velmi vážně poranit, či dokonce zabít.

Tip Paní domu: Proto je nutné zajistit balkon nejlépe pevnou nylonovou nebo drátěnou sítí. Existuje mnoho firem, které vám na balkon ochrannou síť nainstalují. Standardní velikost ok je 3×3 cm.

Cena se různí, záleží na ploše závěsu a na materiálu a pohybuje se přibližně od 2500–5000 Kč a výše. Kočce můžete na balkon umístit i škrabadlo s odpočívadlem, ze kterého bude mít patřičný rozhled.

Králíkům stín a mrkvičku

Nemáte-li možnost poskytnout vašemu miláčkovi výběh v zahradě, můžete stylizovat balkon tak, aby vyhovoval jeho potřebám. Králík, i zakrslý, může vegetovat na balkoně od jara až do zámrazu, dokud jsou venkovní teploty snesitelné.

Vždyť na venkově přebývají zvířata venku v zateplených králíkárnách i přes zimu – během mrazů. Pokud má králík na balkoně boudičku plnou slámy či sena, kde se může ukrýt před nepohodou, může pobíhat volně venku klidně i celý půlrok.

Je nezbytně nutné natáhnout kolem zábradlí ochrannou síť, a to minimálně až do výšky 60 cm, odsunout stranou ke stěně různé krabice, schůdky, skříňky či stolečky, na které lze snadno vyskočit. Aby se zvíře zabavilo, dáme mu na balkon jeho hračky.

Samozřejmě musíme stále obměňovat vodu a kousky zeleniny (aby se nezapařila) a granule. Pozor na pokojové květiny – nejen že je králík zničí, ale může se i otrávit.

Záchod umístíme nejlépe na střed balkonu a do stínu (kvůli zápachu), ale musíme počítat s tím, že stejně bude vykonávat potřebu všude, kde se mu právě zlíbí.

Morčatům zima nevadí

Podobně jako králíci snášejí pobyt venku na balkoně i morčata. V suchu a závětří vydrží dokonce ještě chladnější počasí, protože jsou ve své domovině – Jižní Americe – běžně zvyklá na zimu.

Jejich domečky se schůdky vystlané senem či jutou umístíme výš – na stolek či polici se schůdky, ale ne zase tak vysoko, aby mohlo zvíře spadnout dolů.

Brzy na jaře, nebo naopak v říjnu je vhodné při poklesu teplot v noci boudičku zakrýt ještě zvenčí dekou nebo pytlovinou. Hodně záleží na tom, nač je zvířátko zvyklé z bytu, zda má dostatek potravy a vody (i když bez vody 2–3 dny vydrží).

Opět použijte na zábradlí síť s hustými oky, aby se zvíře neprotáhlo a nespadlo dolů.

Pískomilové a osmáci

Malé hlodavce i na balkoně raději chováme v uzavřených klecích nebo teráriích. Zábradlí zajistíme pro jistotu pletivem, aby zvědavé zvíře při svých průzkumných výpravách

nespadlo dolů. Část výběhu je třeba zastínit a doplnit domečkem a prolézačkami. Samozřejmostí je dostatek vody v misce či zavěšené napáječce a granule či kořenová zelenina pro zahnání hladu.

Do rohu, který si zvíře zvolí jako toaletu, umístíme WC s vhodnou podestýlkou. V noci zvíře zavřeme do bedýnky. Snese minimální teplotu cca 5 °C. Malé hlodavce rozhodně nenecháváme na balkoně ve skleněném (plastovém) teráriu.

Teplota za sklem se přes den násobí a zvíře by se na slunci mohlo „uvařit“ (podlehnout infarktu či mrtvici).

Tip Paní domu: Pozor na jedovaté okrasné květiny! Hlodavci je atakují bez toho, aby rozlišili, zda jsou jedovaté, či k snědku. Proto je ukliďte z jejich dosahu.

Andulky a jiní papoušci

V jejich případě je úprava balkonu snadná. Buď je vyneseme na balkon i s klecí a osluněný prostor částečně zakryjeme, aby se mohli i na bidýlku schovat do stínu, nebo jim pořídíme za stejných podmínek stabilní venkovní voliéru.

Obzvlášť ocení větvičky z ovocných stromů. Přidáme hračky a pamlsky, třeba ovoce a zeleninu, a také sépiovou kost k broušení zobáčku. Vždy dbáme, aby měli čerstvou studenou vodu a stín. Suché krmivo nasypeme do krmítek.

Častěji vyměňujeme podestýlku, aby výkaly v teple nekvasily. Papoušci ocení i polozastíněnou koupelnu (závěsnou nádobu s vodou na koupání).

Tip Paní domu: Pozor, opeřenci nesnášejí průvan, mohli by nastydnout a pojít!

Želva miluje slunce

Chov želvy na balkoně se sice na první pohled jeví jako nenáročný, ale není tomu tak. Existují triky, jak ještě uměle navýšit teplotu, aniž bychom vydali více peněz:

tmavou barvou na ohrádce, zákoutím bez průvanu, skleníčkem či plexisklovou boudou, výběhem natočeným jižním směrem.

Želva má mít bezpečné místo k odpočinku – skrýš, budku – ale hlavně také stín, protože si bez pomoci chladných míst nedokáže snížit tělesnou teplotu.

Ohrádka musí být dostatečně vysoká, aby přes ni želva nepřelezla, ale i pevně připojená k dlažbě (nebo mít dno), aby se nepodhrabala.

Ještěry a plazy nechte radši doma

Chameleon se na balkon nehodí, bude mít tendenci utéct po fasádě. Ani hady bychom ze stejného důvodu neměli nechávat na balkoně, navíc jim – i když jsou teplomilní – na přímém slunci hrozí přehřátí.

Leguáni se nejsnáze chovají ve vysokém proskleném teráriu s poměrně malými větracími otvory, ale také je lze držet ve skleníku, zimní zahradě a po určitých úpravách i na balkoně.

Pouhou síť však lehce zdolají, a proto je lepší s nimi absolvovat pouze venkovní procházky na vodítku a pod bedlivým dozorem.

Tip Paní domu: Pro všechna zvířata chovaná na balkoně je nutné pořídit ochranu před dravci – alespoň hustou síť, nebo plexisklo. Přesto jejich útoky na klece a pletivo dokážou chované zvíře pořádně vystresovat.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?