Domů     Až se jaro zeptá…
Až se jaro zeptá…
13.9.2019

Kdo by si myslel, že v srpnu je na zahradě tak málo práce, že si konečně odpočine a bude jen pozorovat, jak to všechno roste a kvete a zraje, byl by na omylu. V srpnu a na začátku září nás naše zahrada potřebuje možná víc než jindy.

Každá zahrada je jiná, ale nejobvyklejší je asi ta, na které roste od všeho něco. Možná si ještě vzpomenete na ty časy, kdy jste si říkali. „Budeme mít jenom trávník, ten posekáme a hotovo. Žádné hrabání v hlíně, žádné pletí, nic takového.

Ta tři rajčata, nebo ty tři kuličky rybízu, co by mi vyrostly, si radši koupím.“ Bylo by zajímavé spočítat, kolika majitelům tohle předsevzetí vydrželo déle než tři roky. A tak když se kolem sebe rozhlédnete, zdá se vám, že všude je třeba něco udělat.

Možná se bojíte, že to nestihnete. Tak si to trochu promyslete a dejte se do toho.

Myslete už na jaro

Právě teď je vhodné období, vymyslet si jak bude vaše zahrada vypadat na jaře. Vyberte místa, která chcete osázet cibulovinami, vymyslete jakými.

Můžete osadit na záhonech místa, kde máte květiny rostoucí později, nebo udělat barevná zákoutí pod stromy nebo v trávě. Tady ale pozor na to, že budete muset s posečením počkat, až se cibule zatáhnou.

Než půjdete na nákup, rozhlédněte se po sousedních zahradách, čemu se kde daří. Nemá totiž valný smysl kupovat exotické cibuloviny, když například máte zahradu v horské oblasti. Výsledek pak může být zklamáním.

Nákup cibulovin není úplně levná záležitost, a tak pokud již nějaké máte a včas jste je vyrýpli a připravili, jste ve výhodě. Platí také to, že čím později sázíte, tím později se dočkáte květu.

Tohle pravidlo můžete proměnit ve výhodu tím, že budete sázet postupně až do konce října a na jaře se budete kochat postupným vykvétáním rostlin.

Které si vybereme?

Krokusy

Na zemi ještě místy leží sníh a už se objevují první barevné kvítky krokusů (šafránu). Bude se jim líbit na malé i velké zahradě. Všechny krokusy dobře pokvetou jak na slunci, tak v mírném stínu.

Důležitá je pro ně propustná, nepřemokřená zem, neboť jako všechny hlíznaté a cibulnaté rostliny jsou na přemokření citlivé. Před výsadbou prokypřené, plevele zbavené místo vyhnojte uleželým kompostem (nikdy ne hnojem).

Hlízky se sází do hloubky sedm až deset centimetrů. Hlubší výsadba ochrání krokusy před teplotními výkyvy v půdě, a hlavně před hraboši, kteří okusují narašené hlízky.

Řebčík královský

Krásnou rostlinou vykvétající už v dubnu je řebčík. Z mnoha známých druhů se u nás daří zejména řebčíku královskému, který dorůstá 60 až 100 cm výšky a je vskutku majestátní rostlinou viditelnou už zdaleka. Jeho květy připomínají korunu.

Má rád slunné teplé stanoviště, na kterém vydrží deset let. Proto musíme pečlivě zvážit, kam jej umístíme. Rozhodně by půda neměla být přemokřená a jílovitá, ale ani úplně vyschlá. Cibule sázíme asi 25 cm hluboko a mírně šikmo. Čas od času půdu zryjeme.

A ještě jedna důležitá věc: Cibule jsou jedovaté a odpuzují hraboše a krtky. Snad i proto jej mají zahrádkáři tak rádi.

Vyberte si vhodný druh

Řebčíky rozdělujeme do dvou skupin – na císařské a drobnokvěté. Císařské jsou známější, vyznačují se dlouhými, jeden a půlmetrovými lodyhami, které jsou zakončeny množstvím listů a převislými květy.

Do této skupiny patří také řebčík královský (Fritillaria imperialis). Poznáte jej podle oranžových či žlutých květů, kterých může mít od pěti do dvanácti.

Dosahuje výšky až jeden metr, zasadit jej tedy můžete do zadních částí záhonů, kde nezastíní ostatní menší rostliny.

Tulipány

Existuje jich nespočet barev a druhů. Jejich původním domovem bylo Turecko a Persie. Dnes je velmocí v jejich pěstování Holandsko. Spokojí se s běžnou zahradní zeminou, nemají rády půdy jílovité a příliš mokré.

Před výsadbou můžete záhon přihnojit buď kompostem, nebo déle působícím průmyslovým hnojivem. Cibule sázejte do hloubky deset až dvanáct centimetrů na vzdálenost asi pět centimetrů.

Zálivka po výsadbě neuškodí, a pokud by bylo sušší jaro, pak dopřejte rašícím tulipánům zálivku i tehdy.

Modřenec

Vysazujeme ho na podzim – v září až říjnu, do dobře propustné půdy vyhnojené kompostem a nepříliš vlhké. Cibule sázíme do hloubky asi 8 – 12 cm (podle velikosti cibulí), ve vzdálenosti 6 – 10 cm od sebe.

Do zimy ještě stačí vyrašit listy, které jsou zcela mrazu odolné. Jeho nádherná modrá barva se bude vyjímat jak na okrajích záhonů, tak na větší ploše.

Výhodné je sázet modřence do trvalkových záhonů, kde ho pozdější květiny překryjí po odkvětu, kdy listy vadnou a zatahují se do cibule.

Narcisy

Když už v zahradě narcisy pěstujeme, po odkvětu je třeba cibulky vybrat z půdy. Nemusíme je však vybírat každý rok, jak je tomu v případě tulipánů a hyacintů, uděláme to až tehdy, když už tak bohatě nekvetou, což bývá přibližně po třech až pěti letech.

Pokud si cibulky koupíme, dlouho s jejich výsadbou neotálíme. Sázíme na slunné stanoviště, snesou i polostín, do hloubky třikrát větší, než je velikost cibule.

Ze zářivě žlutých nebo bílých květin můžeme vytvořit plochu, krásně vypadají pod opadavými stromy, které na jaře ještě nemají velké listy.

Foto Shutterstock

Předchozí článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století