Domů     Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
17.1.2020

Cesta od talíře s vypečeným vepřovým na koronární jednotku v nemocnici může ubíhat nudně a bez výstražných znamení. Nebo je nechceme vidět a přiznat si, že nás cholesterol může připravit o život.

Důvody, proč se radši díváme stranou, jsou pochopitelné a lidské. Kdybychom varování brali vážně, připravil bychom se o mnohá potěšení z jídla. Možná bychom se dokonce přinutili trochu víc se hýbat.

Ale hlavním příčinou nezájmu je nejspíš „omletost“ téma, podobná varování a rady jsme všichni slyšeli už tolikrát, že jdou mimo nás.

Přitom když se podíváte zblízka, co že se to při ateroskleróze v těle děje, je to hotová detektivka. Pachatel postupuje důmyslně a všechno mu hraje na ruku…

Začíná to jídlem. Uzeniny, sýry, tučné maso, vejce. Spousta kalorií, ale hlavně spousta živočišných tuků. A ty se okamžitě začnou chovat jako pachatel a využijí svou převahu na jídelníčku.

Zapůsobí na jaterní buňky, trochu pozmění jejich povrch a stane se následující: Jaterní buňky, které mají za úkol tyto tuky z krve odchytávat, je najednou nechávají bez povšimnutí.

A protože si pomáhají, tak se kumulují a v krvi koluje stále víc. Rozhodně mnohem víc, než by bylo zdrávo. Už v tuto chvíli máme problém, škodlivý cholesterol si připravil cestičku.

A o není jediná starost. Nadbytek tuků už začíná být znát. V krvi se hromadí škodlivý LDL cholesterol a má sklon se tam usazovat.

Zatím to nemusí být dramatické. Pokud se pravidelně hýbete, což znamená, že ujdete denně aspoň hodinu svižným tempem, pokud netloustnete a nekouříte, nemusí se nic zlého dít.

Jenže většinou tomu bývá právě naopak, životospráva není zrovna jako z učebnice, takže potíže narůstají.

Vymést usazující se cholesterol z cév? To by se teď hodilo. Kupodivu i příroda na to myslela a dodala nám správné koště. Je to druhý typ cholesterolu, označovaný HDL. Ten vrací škodlivý cholesterol zpět do jater.

Jenže jaká smůla, „zlý“ cholesterol si už pojistil, aby nemusel vyklízet pozice. Přiměl vás k pohodlnému životu a k nechuti až odporu k rybám na talíři a rostlinným tukům. Takže šance dostat se z cholerikové pasti by tu byla, jenže sama od sebe se neuskuteční.

V tomto okamžiku už je velmi pravděpodobný katastrofický scénář cholesterolové invaze, který se bude dále odvíjet takto:

Cholesterol přilne k cévním stěnám a začne se do nich zanořovat. Pak už nejde jen tak „vymést“ HDL cholesterolem.

Náš imunitní systém zamořování špatně pochopí a vyhlásí alarm pro boj s cizorodými částečkami. Jde na ně jak umí, tedy stejně jako na mikroby a vytvoří v cévní stěně zánět.

Jde to o to snáze, protože si škodlivý cholesterol o zánět sám říká a ještě mu napomáhá, na rozdíl od HLD cholesterolu, který má protizánětlivé vlastnosti. Další smůla…

Snaha imunity zlikvidovat cholesterol zánětem vede k pravému opaku. Na stěně cévy přibývá tuku i imunitního opevnění z vaziva a svaloviny cévy, které má „nákazu“ izolovat. To všechno se pak ještě pokryje střechou z vápníku, odchytávaného z krve.

I to je další obranná metoda těla. V tomto případě ale zadělává na ještě větší nebezpečí, jak brzy zjistíte.

Tukové ložisko se zvedá a zmenšuje průměr cévy. Už to je dost velký problém. Další představuje tukový útvar sám o sobě. Může být dobře pokrytý kompaktní „střechou“, ale také nestabilní vápenatou vrstvou se sklonem prasknout.

A to kdyby se stalo, pak vám zbývají vteřiny, než to naléhavě pocítíte. Právě tyto nestabilní sklerotické pásy jsou za většinou akutních cévních příhod.

Cévy s největším rizikem

Cholesterolové pláty se sice tvoří všude po těle, ale v některých cévách představují zásadní nebezpečí.

Krční tepny

Pokud se zde uvolní sklerotické ložisko, pak usazenina okamžitě uzavře prokrvení určitého okrsku mozku.

Tepny jsou čtyři a následné postižení záleží na lokalitě mozkové příhody, může to být ochrnutí, ztráta řeči, ztráta zraku v odpovídající polovině hlavy a mnoho dalších nepříjemností, vesměs těžko léčitelných.

Na krčních tepnách jsou na druhou stranu sklerotické usazeniny velmi dobře znát při zobrazení ultrazvukovým vyšetřením. Při včasném nálezu je pak velká šance pro záchranu zdraví.

Srdeční tepny

Tady je i laikovi jasné, co po uvolnění sklerotického plátu následuje – srdeční infarkt.

Aorta

Je to největší tepna v těle a vyvádí okysličenou krev ze srdce velkým obloukem směrem do břicha. Kvůli usazování cholesterolu se aorta ztenčí, což je při velkém tlaku, kterým tu krev proudí, velmi riskantní. Vede to k nebezpečné nemoci, zvané aneurysma aorty.

Laicky to znamená, že tato největší „hadička“ cévního systému je vystavená většímu tlaku, než pro jaký byla zkonstruovaná, a může kdykoli prasknout. Nemoc je záludná tím, že bývá bez příznaků, až na pocit pulsování v břiše v pokročilém stadiu.

Záchrana života při prasknutí aorty je záležitost velkého štěstí a okamžitého lékařského zákroku.

Tepny nohou

Tady obvykle nejde přímo o život, ale spíš o nohy. Jistou výhodou této formy aterosklerozy je to, že ji těžko můžete přehlížet. Špatné prokrvení nohou totiž způsobuje silné bolesti při pohybu, které mizí až odpočinkem.

Stav je tak nápadný, že se s ním nejspíš vydáte k lékaři. V opačném případě může cévní příhoda skončit amputací nohy.

Jak z toho včas ven?

Špatnou zprávou je, že medikamenty řeší u aterosklerózy jen dílčí problémy. Zásadní je změna životosprávy, protože právě ta má největší vliv na odbourávání propletence příčin a souvisejících nemocí jako cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.

Bez pravidelného pohybu a skutečné změny jídelníčku uvedená rizika nesnížíte. To znamená dávat co nejmenší šanci tukům živočišným a nahradit je, kde to jde, rostlinnými.

Velmi prospěšná je také vláknina, což v praxi znamená především luštěninová jídla a pak přirozeně ovoce a zeleninu.

Které, tuky pomáhají

Rostlinné tuky

Vzájemně se liší složením mastných kyselin, což určuje zdravotní účinek konkrétního oleje. Pro snižování LDL cholesterolu v krvi je složením nejvhodnější olej řepkový. Dražší, ale stejně prospěšné jsou oleje z ořechů, zejména vlašských. Ale pozor, rostlinný neznamená u olejů vždy zdravý.

Kokosový olej má na rozvoj aterosklerózy stejně silný vliv jako třeba sádlo. Podobně také olej palmový, kterého nepozorovaně jíme velké množství se sušenkami, náplněmi oplatek, zmrzlinami a rostlinou šlehačkou.

Rybí tuky

Neovlivňují tolik samotný cholesterol jako spíš stav srdce a cév. Mají protizánětlivé účinky, působí proti vzniku krevních sraženin a stabilizují srdeční činnost.

Doporučuje se porce ryb třikrát týdně, přičemž to samozřejmě musí být úprava zdravá, tedy grilováním, dušením, zapékaním.

Olivový olej

Má jen neutrální vliv na aterosklerózu, oproti jiným rostlinným olejům nemá schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Rozhodně je však vhodnou alternativou tuků živočišných.

Co neovlivníte

Většinu cholesterolu si tělo syntetizuje samo, to je přirozené, potřebuje ho pro řadu dějů. Bohužel u některých lidí probíhá tvorba cholesterolu až příliš aktivně, takže za vysokou hladina této látky v krvi může být i genetická porucha.

Tou ale trpí jen mizivé množství lidí, drtivá většina případů je následek špatné životosprávy.

Vrozená může být i vyšší citlivost cévní stěny, která pak usazování cholesterolu a rozvoj zánětu usnadňuje. V tomto případě se ale ukazuje genetická zátěž v rodině, takže víte, že aterosklerózou trpěli rodiče, prarodiče i dřívější generace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
epochalnisvet.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte