Domů     Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
od 17.1.2020

Cesta od talíře s vypečeným vepřovým na koronární jednotku v nemocnici může ubíhat nudně a bez výstražných znamení. Nebo je nechceme vidět a přiznat si, že nás cholesterol může připravit o život.

Důvody, proč se radši díváme stranou, jsou pochopitelné a lidské. Kdybychom varování brali vážně, připravil bychom se o mnohá potěšení z jídla. Možná bychom se dokonce přinutili trochu víc se hýbat.

Ale hlavním příčinou nezájmu je nejspíš „omletost“ téma, podobná varování a rady jsme všichni slyšeli už tolikrát, že jdou mimo nás.

reklama

Přitom když se podíváte zblízka, co že se to při ateroskleróze v těle děje, je to hotová detektivka. Pachatel postupuje důmyslně a všechno mu hraje na ruku…

Začíná to jídlem. Uzeniny, sýry, tučné maso, vejce. Spousta kalorií, ale hlavně spousta živočišných tuků. A ty se okamžitě začnou chovat jako pachatel a využijí svou převahu na jídelníčku.

Zapůsobí na jaterní buňky, trochu pozmění jejich povrch a stane se následující: Jaterní buňky, které mají za úkol tyto tuky z krve odchytávat, je najednou nechávají bez povšimnutí.

reklama

A protože si pomáhají, tak se kumulují a v krvi koluje stále víc. Rozhodně mnohem víc, než by bylo zdrávo. Už v tuto chvíli máme problém, škodlivý cholesterol si připravil cestičku.

A o není jediná starost. Nadbytek tuků už začíná být znát. V krvi se hromadí škodlivý LDL cholesterol a má sklon se tam usazovat.

Zatím to nemusí být dramatické. Pokud se pravidelně hýbete, což znamená, že ujdete denně aspoň hodinu svižným tempem, pokud netloustnete a nekouříte, nemusí se nic zlého dít.

Jenže většinou tomu bývá právě naopak, životospráva není zrovna jako z učebnice, takže potíže narůstají.

Vymést usazující se cholesterol z cév? To by se teď hodilo. Kupodivu i příroda na to myslela a dodala nám správné koště. Je to druhý typ cholesterolu, označovaný HDL. Ten vrací škodlivý cholesterol zpět do jater.

reklama

Jenže jaká smůla, „zlý“ cholesterol si už pojistil, aby nemusel vyklízet pozice. Přiměl vás k pohodlnému životu a k nechuti až odporu k rybám na talíři a rostlinným tukům. Takže šance dostat se z cholerikové pasti by tu byla, jenže sama od sebe se neuskuteční.

V tomto okamžiku už je velmi pravděpodobný katastrofický scénář cholesterolové invaze, který se bude dále odvíjet takto:

Cholesterol přilne k cévním stěnám a začne se do nich zanořovat. Pak už nejde jen tak „vymést“ HDL cholesterolem.

Náš imunitní systém zamořování špatně pochopí a vyhlásí alarm pro boj s cizorodými částečkami. Jde na ně jak umí, tedy stejně jako na mikroby a vytvoří v cévní stěně zánět.

Jde to o to snáze, protože si škodlivý cholesterol o zánět sám říká a ještě mu napomáhá, na rozdíl od HLD cholesterolu, který má protizánětlivé vlastnosti. Další smůla…

Snaha imunity zlikvidovat cholesterol zánětem vede k pravému opaku. Na stěně cévy přibývá tuku i imunitního opevnění z vaziva a svaloviny cévy, které má „nákazu“ izolovat. To všechno se pak ještě pokryje střechou z vápníku, odchytávaného z krve.

I to je další obranná metoda těla. V tomto případě ale zadělává na ještě větší nebezpečí, jak brzy zjistíte.

Tukové ložisko se zvedá a zmenšuje průměr cévy. Už to je dost velký problém. Další představuje tukový útvar sám o sobě. Může být dobře pokrytý kompaktní „střechou“, ale také nestabilní vápenatou vrstvou se sklonem prasknout.

A to kdyby se stalo, pak vám zbývají vteřiny, než to naléhavě pocítíte. Právě tyto nestabilní sklerotické pásy jsou za většinou akutních cévních příhod.

Cévy s největším rizikem

Cholesterolové pláty se sice tvoří všude po těle, ale v některých cévách představují zásadní nebezpečí.

Krční tepny

Pokud se zde uvolní sklerotické ložisko, pak usazenina okamžitě uzavře prokrvení určitého okrsku mozku.

Tepny jsou čtyři a následné postižení záleží na lokalitě mozkové příhody, může to být ochrnutí, ztráta řeči, ztráta zraku v odpovídající polovině hlavy a mnoho dalších nepříjemností, vesměs těžko léčitelných.

Na krčních tepnách jsou na druhou stranu sklerotické usazeniny velmi dobře znát při zobrazení ultrazvukovým vyšetřením. Při včasném nálezu je pak velká šance pro záchranu zdraví.

Srdeční tepny

Tady je i laikovi jasné, co po uvolnění sklerotického plátu následuje – srdeční infarkt.

Aorta

Je to největší tepna v těle a vyvádí okysličenou krev ze srdce velkým obloukem směrem do břicha. Kvůli usazování cholesterolu se aorta ztenčí, což je při velkém tlaku, kterým tu krev proudí, velmi riskantní. Vede to k nebezpečné nemoci, zvané aneurysma aorty.

Laicky to znamená, že tato největší „hadička“ cévního systému je vystavená většímu tlaku, než pro jaký byla zkonstruovaná, a může kdykoli prasknout. Nemoc je záludná tím, že bývá bez příznaků, až na pocit pulsování v břiše v pokročilém stadiu.

Záchrana života při prasknutí aorty je záležitost velkého štěstí a okamžitého lékařského zákroku.

Tepny nohou

Tady obvykle nejde přímo o život, ale spíš o nohy. Jistou výhodou této formy aterosklerozy je to, že ji těžko můžete přehlížet. Špatné prokrvení nohou totiž způsobuje silné bolesti při pohybu, které mizí až odpočinkem.

Stav je tak nápadný, že se s ním nejspíš vydáte k lékaři. V opačném případě může cévní příhoda skončit amputací nohy.

Jak z toho včas ven?

Špatnou zprávou je, že medikamenty řeší u aterosklerózy jen dílčí problémy. Zásadní je změna životosprávy, protože právě ta má největší vliv na odbourávání propletence příčin a souvisejících nemocí jako cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.

Bez pravidelného pohybu a skutečné změny jídelníčku uvedená rizika nesnížíte. To znamená dávat co nejmenší šanci tukům živočišným a nahradit je, kde to jde, rostlinnými.

Velmi prospěšná je také vláknina, což v praxi znamená především luštěninová jídla a pak přirozeně ovoce a zeleninu.

Které, tuky pomáhají

Rostlinné tuky

Vzájemně se liší složením mastných kyselin, což určuje zdravotní účinek konkrétního oleje. Pro snižování LDL cholesterolu v krvi je složením nejvhodnější olej řepkový. Dražší, ale stejně prospěšné jsou oleje z ořechů, zejména vlašských. Ale pozor, rostlinný neznamená u olejů vždy zdravý.

Kokosový olej má na rozvoj aterosklerózy stejně silný vliv jako třeba sádlo. Podobně také olej palmový, kterého nepozorovaně jíme velké množství se sušenkami, náplněmi oplatek, zmrzlinami a rostlinou šlehačkou.

Rybí tuky

Neovlivňují tolik samotný cholesterol jako spíš stav srdce a cév. Mají protizánětlivé účinky, působí proti vzniku krevních sraženin a stabilizují srdeční činnost.

Doporučuje se porce ryb třikrát týdně, přičemž to samozřejmě musí být úprava zdravá, tedy grilováním, dušením, zapékaním.

Olivový olej

Má jen neutrální vliv na aterosklerózu, oproti jiným rostlinným olejům nemá schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Rozhodně je však vhodnou alternativou tuků živočišných.

Co neovlivníte

Většinu cholesterolu si tělo syntetizuje samo, to je přirozené, potřebuje ho pro řadu dějů. Bohužel u některých lidí probíhá tvorba cholesterolu až příliš aktivně, takže za vysokou hladina této látky v krvi může být i genetická porucha.

Tou ale trpí jen mizivé množství lidí, drtivá většina případů je následek špatné životosprávy.

Vrozená může být i vyšší citlivost cévní stěny, která pak usazování cholesterolu a rozvoj zánětu usnadňuje. V tomto případě se ale ukazuje genetická zátěž v rodině, takže víte, že aterosklerózou trpěli rodiče, prarodiče i dřívější generace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
11.3.2023
Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná. Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji. Podle glykemického indexu Nejdříve si m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př