Domů     Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
17.1.2020

Cesta od talíře s vypečeným vepřovým na koronární jednotku v nemocnici může ubíhat nudně a bez výstražných znamení. Nebo je nechceme vidět a přiznat si, že nás cholesterol může připravit o život.

Důvody, proč se radši díváme stranou, jsou pochopitelné a lidské. Kdybychom varování brali vážně, připravil bychom se o mnohá potěšení z jídla. Možná bychom se dokonce přinutili trochu víc se hýbat.

Ale hlavním příčinou nezájmu je nejspíš „omletost“ téma, podobná varování a rady jsme všichni slyšeli už tolikrát, že jdou mimo nás.

Přitom když se podíváte zblízka, co že se to při ateroskleróze v těle děje, je to hotová detektivka. Pachatel postupuje důmyslně a všechno mu hraje na ruku…

Začíná to jídlem. Uzeniny, sýry, tučné maso, vejce. Spousta kalorií, ale hlavně spousta živočišných tuků. A ty se okamžitě začnou chovat jako pachatel a využijí svou převahu na jídelníčku.

Zapůsobí na jaterní buňky, trochu pozmění jejich povrch a stane se následující: Jaterní buňky, které mají za úkol tyto tuky z krve odchytávat, je najednou nechávají bez povšimnutí.

A protože si pomáhají, tak se kumulují a v krvi koluje stále víc. Rozhodně mnohem víc, než by bylo zdrávo. Už v tuto chvíli máme problém, škodlivý cholesterol si připravil cestičku.

A o není jediná starost. Nadbytek tuků už začíná být znát. V krvi se hromadí škodlivý LDL cholesterol a má sklon se tam usazovat.

Zatím to nemusí být dramatické. Pokud se pravidelně hýbete, což znamená, že ujdete denně aspoň hodinu svižným tempem, pokud netloustnete a nekouříte, nemusí se nic zlého dít.

Jenže většinou tomu bývá právě naopak, životospráva není zrovna jako z učebnice, takže potíže narůstají.

Vymést usazující se cholesterol z cév? To by se teď hodilo. Kupodivu i příroda na to myslela a dodala nám správné koště. Je to druhý typ cholesterolu, označovaný HDL. Ten vrací škodlivý cholesterol zpět do jater.

Jenže jaká smůla, „zlý“ cholesterol si už pojistil, aby nemusel vyklízet pozice. Přiměl vás k pohodlnému životu a k nechuti až odporu k rybám na talíři a rostlinným tukům. Takže šance dostat se z cholerikové pasti by tu byla, jenže sama od sebe se neuskuteční.

V tomto okamžiku už je velmi pravděpodobný katastrofický scénář cholesterolové invaze, který se bude dále odvíjet takto:

Cholesterol přilne k cévním stěnám a začne se do nich zanořovat. Pak už nejde jen tak „vymést“ HDL cholesterolem.

Náš imunitní systém zamořování špatně pochopí a vyhlásí alarm pro boj s cizorodými částečkami. Jde na ně jak umí, tedy stejně jako na mikroby a vytvoří v cévní stěně zánět.

Jde to o to snáze, protože si škodlivý cholesterol o zánět sám říká a ještě mu napomáhá, na rozdíl od HLD cholesterolu, který má protizánětlivé vlastnosti. Další smůla…

Snaha imunity zlikvidovat cholesterol zánětem vede k pravému opaku. Na stěně cévy přibývá tuku i imunitního opevnění z vaziva a svaloviny cévy, které má „nákazu“ izolovat. To všechno se pak ještě pokryje střechou z vápníku, odchytávaného z krve.

I to je další obranná metoda těla. V tomto případě ale zadělává na ještě větší nebezpečí, jak brzy zjistíte.

Tukové ložisko se zvedá a zmenšuje průměr cévy. Už to je dost velký problém. Další představuje tukový útvar sám o sobě. Může být dobře pokrytý kompaktní „střechou“, ale také nestabilní vápenatou vrstvou se sklonem prasknout.

A to kdyby se stalo, pak vám zbývají vteřiny, než to naléhavě pocítíte. Právě tyto nestabilní sklerotické pásy jsou za většinou akutních cévních příhod.

Cévy s největším rizikem

Cholesterolové pláty se sice tvoří všude po těle, ale v některých cévách představují zásadní nebezpečí.

Krční tepny

Pokud se zde uvolní sklerotické ložisko, pak usazenina okamžitě uzavře prokrvení určitého okrsku mozku.

Tepny jsou čtyři a následné postižení záleží na lokalitě mozkové příhody, může to být ochrnutí, ztráta řeči, ztráta zraku v odpovídající polovině hlavy a mnoho dalších nepříjemností, vesměs těžko léčitelných.

Na krčních tepnách jsou na druhou stranu sklerotické usazeniny velmi dobře znát při zobrazení ultrazvukovým vyšetřením. Při včasném nálezu je pak velká šance pro záchranu zdraví.

Srdeční tepny

Tady je i laikovi jasné, co po uvolnění sklerotického plátu následuje – srdeční infarkt.

Aorta

Je to největší tepna v těle a vyvádí okysličenou krev ze srdce velkým obloukem směrem do břicha. Kvůli usazování cholesterolu se aorta ztenčí, což je při velkém tlaku, kterým tu krev proudí, velmi riskantní. Vede to k nebezpečné nemoci, zvané aneurysma aorty.

Laicky to znamená, že tato největší „hadička“ cévního systému je vystavená většímu tlaku, než pro jaký byla zkonstruovaná, a může kdykoli prasknout. Nemoc je záludná tím, že bývá bez příznaků, až na pocit pulsování v břiše v pokročilém stadiu.

Záchrana života při prasknutí aorty je záležitost velkého štěstí a okamžitého lékařského zákroku.

Tepny nohou

Tady obvykle nejde přímo o život, ale spíš o nohy. Jistou výhodou této formy aterosklerozy je to, že ji těžko můžete přehlížet. Špatné prokrvení nohou totiž způsobuje silné bolesti při pohybu, které mizí až odpočinkem.

Stav je tak nápadný, že se s ním nejspíš vydáte k lékaři. V opačném případě může cévní příhoda skončit amputací nohy.

Jak z toho včas ven?

Špatnou zprávou je, že medikamenty řeší u aterosklerózy jen dílčí problémy. Zásadní je změna životosprávy, protože právě ta má největší vliv na odbourávání propletence příčin a souvisejících nemocí jako cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.

Bez pravidelného pohybu a skutečné změny jídelníčku uvedená rizika nesnížíte. To znamená dávat co nejmenší šanci tukům živočišným a nahradit je, kde to jde, rostlinnými.

Velmi prospěšná je také vláknina, což v praxi znamená především luštěninová jídla a pak přirozeně ovoce a zeleninu.

Které, tuky pomáhají

Rostlinné tuky

Vzájemně se liší složením mastných kyselin, což určuje zdravotní účinek konkrétního oleje. Pro snižování LDL cholesterolu v krvi je složením nejvhodnější olej řepkový. Dražší, ale stejně prospěšné jsou oleje z ořechů, zejména vlašských. Ale pozor, rostlinný neznamená u olejů vždy zdravý.

Kokosový olej má na rozvoj aterosklerózy stejně silný vliv jako třeba sádlo. Podobně také olej palmový, kterého nepozorovaně jíme velké množství se sušenkami, náplněmi oplatek, zmrzlinami a rostlinou šlehačkou.

Rybí tuky

Neovlivňují tolik samotný cholesterol jako spíš stav srdce a cév. Mají protizánětlivé účinky, působí proti vzniku krevních sraženin a stabilizují srdeční činnost.

Doporučuje se porce ryb třikrát týdně, přičemž to samozřejmě musí být úprava zdravá, tedy grilováním, dušením, zapékaním.

Olivový olej

Má jen neutrální vliv na aterosklerózu, oproti jiným rostlinným olejům nemá schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Rozhodně je však vhodnou alternativou tuků živočišných.

Co neovlivníte

Většinu cholesterolu si tělo syntetizuje samo, to je přirozené, potřebuje ho pro řadu dějů. Bohužel u některých lidí probíhá tvorba cholesterolu až příliš aktivně, takže za vysokou hladina této látky v krvi může být i genetická porucha.

Tou ale trpí jen mizivé množství lidí, drtivá většina případů je následek špatné životosprávy.

Vrozená může být i vyšší citlivost cévní stěny, která pak usazování cholesterolu a rozvoj zánětu usnadňuje. V tomto případě se ale ukazuje genetická zátěž v rodině, takže víte, že aterosklerózou trpěli rodiče, prarodiče i dřívější generace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je