Domů     Alexej Pyško: „Jsem nepokojný maximalista“
Alexej Pyško: „Jsem nepokojný maximalista“
11.1.2021

Nepřehlédnutelný, dvoumetrový chlap. Nevíte? Připomenu – šéf kriminálky kdesi v Krušných horách v seriálu Rapl a nebo policajt-lump Sivák v Gangsteru Ka. Zdaleka není jen herec. Věřili byste, že hlavně jeho zásluhou existují Letní shakespearovské slavnosti?

Pochází z Havířova, města, které je jen o jeden jediný rok starší než on sám! „My jsme byli první generace nového komunistického města.“ Rodiče prý „budovali nový svět“ a malý Alexej, kterému všichni říkají Lexa, trávil hodně času u prarodičů.

„Odkládali mě k prvorepublikovým babičkám, což bylo krásné.“ A tak byl často buď u babičky v Orlové, nebo na východním Slovensku v Kojšově, odkud pocházela jeho maminka.

Co jiného než košíkovou

Vzhledem ke své výšce byl k téhle hře předurčen. Dnes říká, že sportu neholduje, ale v mládí studoval na sportovním gymnáziu a ten basketbal asi nehrál vůbec špatně. „Kariéru jsem končil jako hráč extraligového mančaftu NHKG, starší dorost.

Jako sportovcům nám procházely různé klukoviny a šílenosti v předmětech, které jsme z duše nenáviděli – ruština, chemie, matika…“

Je hardrockový synek

Procházelo nejspíš i to, když si na magnetofonu pouštěli hóóódně nahlas kapelu Black Sabbath. „Jsem tvrdě odrostlý hardrockový synek!

Oni začátkem sedmdesátých let začínali hrát a pro nás to bylo zjevení.“ Když uvažoval, co dál po gymnáziu, lákala ho architektura. Chtěl stavět domy nebo navrhovat zahrady. Přemýšlel také o umělecké průmyslovce, protože rád maloval. A nakonec „skončil“ u herectví.

Škola podle Kaisera

Jak to Alexeje Pyška napadlo? „Táta rád zpíval a máma pochází z vesnice, kde bujel folklór, takže nějaké ochotnické geny v rodě máme.“ S nápadem přihlásit se ke zkouškám na divadelní akademii údajně ale přišel jeho spolužák.

„Že spolu budeme dělat zkoušky na DAMU. A pak se na ně vykašlal. Já tam šel.“ Jeho spolužáky pak byli například Martin Stropnický nebo Vladislav Beneš. Studovali čtyři roky po Oldřichu Kaiserovi, který prý jim, mlaďochům, radil:

„Pánové, pokud nebudete mít kárnou komisi, tak jste nevystudovali tuhle školu!“ Prý na něj dali a byli hodně drzý ročník.

Z Národního do Ostravy…

Ještě za studií, od roku 1980, hostoval v Národním divadle. To ho režisér Miroslav Macháček obsadil do hry Bílá nemoc, v níž se zhostili hlavních rolí Mistři Lukavský, Somr, Kemr a Hrušínský.

Mladý herec prý obstál, ale protože byl jeho otec vyloučen ze strany, stal se v Praze „kádrově nežádoucím“. A tak se po absolutoriu vrátil takřka domů – dalších sedm let strávil v Ostravě.

„V Praze jsem neměl šanci dostat dobrou roli, ale to mi na druhou stranu dalo úžasnou šanci působit ve Státním divadle v Ostravě, kde jsem si zahrál krásné úlohy a cenzura tam na nás příliš nedosáhla.“ V té době se mimochodem stal i moderátorem – uváděl ostravský Televizní klub mladých.

… a zase zpátky

V roce 1988 se stal členem souboru pražského Národního divadla a v angažmá zůstal 28 let. Pak se prý zachoval podle své oblíbené poučky – Nedělej něco, co nechceš – a z Národního sám odešel. Hostuje tu ale dodnes.

Jeviště mu je malé

Teď nenarážím na výšku, do níž vyrostl, ale na škálu jeho aktivit. „Když přišla sametová revoluce, bylo mi jasné, že zůstat na takhle malém písečku závislým hercem je skoro sebevražda. Sedět doma a čekat na zavolání, je k zbláznění.

Chtěl jsem vždy spoustu věcí. Jsem maximalista a jsem nepokojný. Nepokorný nejsem, ale člověk si musí věřit. Začal jsem vymýšlet ptákoviny. Některé se ujaly, u jiných jsem dostal přes držku.

To je normální.“ Asi nejznámější „ptákovinou, která se ujala“ jsou Letní shakespearovské slavnosti.

V jednom rozhovoru vzpomínal, že byl u toho, když poté, co se v roce 1990 otevřel Pražský hrad, napadlo anglistu Aloise Bejblíka a herce Tomáše Töpfera a Jana Kačer uvést tam Shakespearův Sen noci svatojánské.

To se podařilo, roli Puka tehdy ztvárnil Miloš Kopecký. Alexej Pyško se ujal organizační stránky a Letní shakespearovské slavnosti byly na světě. „Moje práce vyvrcholila v roce 2002, kdy jsme pozvali pana Třísku, aby ztělesnil hlavní postavu ve hře Král Lear. Poté jsem štafetu předal dál.“

Dnes kolegům šéfuje

Je neuvěřitelné, co toho tenhle člověk v některých obdobích stihl. Tak například léta 2002 až 2004. To byl členem činoherního ansámblu Národního divadla. Zároveň už organizoval „Shakespearovky“. A zároveň byl šéfem činohry v libereckém Divadle F. X. Šaldy!

V pozdějších letech také zastával funkci uměleckého šéfa Divala Palace. A naposledy založil uměleckou agenturu a s kolegy vytvořil Činoherní studio Bouře. „Já jsem rád svobodomyslný člověk a čas od času je třeba uvažovat o změně.

Jednou jsme vzpomínali, jak kdysi Radan Rusev založil divadelní scénu Bouře. Chtěl bych v té tradici pokračovat. Dnes máme kočovný ansámblíček, jezdíme po zájezdech a je to moc příjemné.“

Otáčel se za každou…

„Dříve kolem mě prošla ženská sukně a já byl úplně na šrot. Dodnes se divím, že jsem se nevyboural, protože jsem se udiveně otáčel za každou kočkou.“ Takhle jednou vzpomínal na svá bujará mladší léta. „Zažil jsem dvě etapy života:

Dobu, kdy jsem byl velmi svobodomyslná bytost, byl jsem velmi zatížený na ženy a plně jsem si toho užíval, a pak druhou etapu, ve které figuruje jediná osudová žena.“ Oženil se až v osmačtyřiceti a v každém druhém rozhovoru zdůrazňuje, že to, že se k tomu rozhodl až tak pozdě, byl od něj charakterní krok, protože předtím by nejspíš nedokázal být věrný.

„Po čtyřicítce jsem si řekl, že si už nebudu hrát na frajera a že bych chtěl o někoho pečovat a k někomu se vracet domů. A náhoda mi přivedla ženu, se kterou jsem doteď, a doufám, že navždy. Žijeme harmonický vztah s  rvky italského manželství.“

Na chalupě jako doma

Má v Beskydech dřevěnici po tátovi, ale to je z Prahy přece jen poněkud z ruky. A tak když před časem hledali s manželkou něco blíž hlavnímu městu, padl jim do očí inzerát nabízející zchátralou usedlost kdesi na Vysočině.

„Byla to původně hospodářská budova, ve které bylo jen jedno malé bydlení a zbytek stavení tvořily chlévy. Mohlo se tam bydlet, nicméně jen se studenou vodou a s kadibudkou.“ Alexej Pyško se pustil do rekonstrukce. „Co to vlastně je herectví?

Zbude po tobě jen pár řádků od kritiků a nazdar! Tady si člověk splní takové to libido, že po něm zůstane opravdu něco hmatatelného.“ Po téměř dvou desítkách let je usedlost doslova „jako nová“. „Mám rád, když se oživují staré věci.

Chtěli jsme to dát do původní podoby, ale s tím, aby zdejší bydlení odpovídalo dnešním nárokům. Nebyla to legrace,“ konstatoval jednou herec.

„Je krásné, že v půl desáté máme děkovačku v divadle a za hodinu už sedím pod hvězdami.“ Zásadně odmítá, že by byl chalupář: „My nejezdíme nikdy na chalupu. My jezdíme domů!“

Alexej Pyško ve zkratce

Narodil se 6. července 1956 v Ostravě

1975 maturita na gymnáziu v Havířově

1980 absolutorium na DAMU

První angažmá v divadle v Českém Těšíně

1980–87 Státní divadlo v Ostravě (dnes Národní divadlo moravskoslezské)

1988–2016 pražské Národní divadlo, nyní tam hraje jako host

2002–04 šéfem činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci

Byl uměleckým šéfem divadla Palace Theatre, Praha

Založil uměleckou agenturu APP ART

Vede činoherní uskupení Studio Bouře

Filmy: např. Vrchní, prchni (1980), Kdo probudí Pindruše…? (1989), Naše děti (2001)

Seriály: např. Ordinace v růžové zahradě (2006), Rapl (2016),

Dabing: jeho hlasem mluví nejčastěji americký herec Bruce Willis

Rodina: manželka Jana, nevlastní syn Jan

Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/alexej-pysko

Co řekl o …:

…o mladých ženách: „Velký věkový rozdíl si neumím představit. Jako chlap se na mladou holku rád podívám, ale dnes už jsem ze sebe spokojeně vyděšený, že to se mnou ani neťukne.“

… o svobodě: „Nedělej věci, o kterých nejsi absolutně přesvědčený. Jinak se ztrácí život.“

Text: Helena Leitlová; foto: Agentura App Art

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.