Domů     Ačokča, nebo mexická okurka?
Ačokča, nebo mexická okurka?

Bydlíte v paneláku a toužíte mít svou vlastní zeleninovou zahrádku? Rozlehlé záhony na to nepotřebujete, stačí pár květináčů a truhlíků na balkoně.

I když je na vysazování většiny druhů zeleniny do nádob ještě dost času, přichystali jsme pro vás tento článek proto, abyste měli dost času na přípravu. Pěstování zeleniny v nádobách má totiž své zvláštnosti.

Rostliny sice nemusíte okopávat ani plít, o to větší pozornost ale musíte věnovat pěstebním nádobám a substrátu.

Co můžete pěstovat

Na balkoně dnes můžete s úspěchem pěstovat prakticky cokoli, protože už existují semena a odrůdy rostlin, které jsou přímo šlechtěné pro „mini zahrádky“.

Nejčastěji se pěstují zakrslá rajčata, papriky a okurky, ale také třeba lilky, cukety, mrkev, ředkvičky, jahody nebo listová zelenina.

Odborníci však doporučují vyzkoušet také méně tradiční plodiny, jako je ačokča – okurka Inků, mexická miniokurka nebo sladká okurka kiwano.

Květináč, truhlík i pytel

Nejdůležitější je zvolit si správnou velikost nádoby, odpovídající nárokům rostliny, kterou chceme pěstovat. Rozměrné nádoby (30 x 30 cm) potřebují například rajčata, papriky nebo cukety či okurky. Kořenová zelenina si zase žádá hlubší květináče.

Suchomilnější a méně náročné rostliny se spokojí i s nádobami menšími. Můžou to být květináče ze dřeva, pálené hlíny či plastu, nejrůznější bedýnky či plastové nádoby po barvách.

Rajčata, papriky a okurky pěstujeme v truhlících s výškou substrátu minimálně 20 cm, lze je ale vypěstovat i v plastovém pytli, který je dostatečně hluboký.

Substrát

Nikdy nelitujte peněz za kvalitnější substrát, ty bezejmenné, za nejnižší cenu, nemají žádné živiny. Rostlina v nich sice zakoření, ale po týdnu až čtrnácti dnech začne žloutnout a může zahynout.

Správný substrát musí být vzdušný, s vysokým obsahem organické hmoty, nejlépe rašeliny, nebo hotový určený pro zeleninu. Zásobu živin z  něj vyčerpá rostlina v květináči zhruba po měsíci, pak už musíte hnojit.

Nebo si pořiďte hnojiva, která postupně uvolňují živiny až 12 měsíců a při výsadbě je namíchejte přímo do substrátu. Po skončení sezony vyčerpanou půdu vyměňte.

Zavlažování

Rostliny jsou v pěstebních nádobách omezené prostorem, takže snadno vysychají. Nádoba tedy musí mít ve dně dostatek otvorů na odtékání vody a misku, abyste nevytopili souseda pod sebou. Zalévejte tak, aby do misky protekla jen troška vody.

Rostlina v ní nesmí stát, aby neuhnívaly kořeny. Zavlažujte odstátou vodou. Čerstvě napuštěnou z vodovodu nepoužívejte, rostliny by mohly utrpět teplotní šok. Výborné jsou samozavlažovací truhlíky. Poskytují pěstované zelenině dostatečnou vláhu po delší dobu.

Sever, jih, východ, nebo západ?

Pro zeleninu na balkóně volíme místo, kam část dne svítí slunce, ale rostliny umístíme tak, aby je letní výheň nespálila. Máte-li balkon orientovaný na jih, nemusíte se bát vysadit tam rajčata, papriky nebo baklažán.

Severní strana je vhodná pro pěstování petržele a máty. Na východě se daří okurkám, západní strana je zase rájem pro bylinky. Hlávkový salát, cibule či ředkvičky přímé slunce vysloveně nepotřebují, jsou spokojenější ve stínu.

Zakrslá rajčata, okurky, mini papričky

Nejpopulárnějšími balkonovými zeleninami jsou keříčkové typy rajčat a paprik. Ačkoli bývají jen 40 cm vysoké, jsou hojně obsypané plody. Slunce jim nevadí. To zase nemají rády salátové okurky, obzvlášť nesnášejí prudké odpolední slunce a navíc vyžadují oporu.

Sazenice plodových zelenin sázejte ve druhé polovině května, když už jsou teploty stabilní. V průběhu vegetace pravidelně zavlažujte a přihnojujte.

Salátová zelenina

Salát hlávkový pěstujte v truhlících ze sazenic, které se vysazují od dubna. Podobně se pěstuje i salát ledový, který má krátké vegetační období, jeho listy se seřezávají postupně.

Vhodný je také mangold, vytrvalá listová zelenina zajímavých barev, ze které lze postupně odřezávat jednotlivé listy a rostlina znovu obrazí.

Čerstvá mrkev z truhlíku

Na balkoně si můžete také vypěstovat čerstvou mrkvičku. Musíte ale zvolit odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby a pěkně narostou i v obyčejném truhlíku. Vhodná je například baby karotka s krátkým či kulatým kořenem.

Jahody

V dubnu je ideální vysadit jahody ze zamrazených jahodových sazeniček bez listí. Namočíte je na pár hodin do vody a vysadíte. Za 4 – 5 týdnů jahody kvetou, v půlce června sklízíte první plody. Můžete si také pořídit superpřevislý balkonový jahodník Maranell.

Pěstuje se na balkoně v závěsných květináčích o průměru minimálně 20 cm. Jako zemina postačí běžně prodávaný zahradnický substrát, který uvolňuje živiny po dobu šesti měsíců. Pro zdárný vývin plodů je třeba za třetí odnoží šlahoun zastřihnout.

Brzy po vysazení se objevují nové a nové šlahouny, které dosahují délky až dva metry a na kterých tyto jahody plodí až do zimy. Po celou sezonu je můžete sklízet, aniž byste se museli ohýbat k zemi.

Na zimu šlahouny odstřihnete a závěsný květináč zapustíte do záhonu na zahrádce. Na jaře substrát vyměníte a pokračujete v pěstování.

Ačokča (Cyclanthera pedata) – jinak nazývaná jako okurka Inků, paprikookurka nebo korilla je popínavá liána, která se pěstuje jako jednoletá rostlina.

Plody měří kolem 10 cm, mají šťavnatou dužninu a velmi dobrou chuť, která je podobná nám známým okurkám. Nezralé plody se konzumují celé, ze starších plodů je nutné odstraňovat černá zrníčka.

Pěstuje se v nádobě (foliáku i v zahradě) jako jednoletá. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunné stanoviště. Od jara do léta se doporučuje rostlinu pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy. K rostlině je nutné vždy umístit oporu, po které se bude moci pnout.

Mexická miniokurka (Melothria scabra) – známá také pod názvem párty okurka nebo Sandita má 2-3 cm dlouhé plody s mírně kyselou chutí. Lze je využít např. do salátů, k zavařování nebo je konzumovat čerstvé.

Pěstuje se v nádobě jako trvalka, proto ji musíte na zimu umístit do světlé místnosti, kde nemrzne, a omezit zálivku na minimum. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunečné místo. Od jara do léta se musí pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy.

Kiwano – jiným názvem africká rohatá okurka, je zelenina, která chutná jako kombinace okurky, kiwi a banánu. Je to rychle rostoucí liána, plody jsou sladké a hodně šťavnaté. Nejvíce se hodí do salátů, ale dá se použít i jako obloha k masu.

Pěstuje se venku, až když je teplota konstantně nad 15 stupňů. Potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny a dostatek vody. Je to cizosprašná rostlina, proto musíte pěstovat několik rostlin najednou kvůli vzájemnému opylení.

Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko