Zdaleka to není jen problém sportovců, Achillovu šlachu může poškodit jakékoli přetížení. Tím může být ochabující nožní klenba stejně jako vadné postavení nohou.
Účinnou prevencí poškození šlachy je nejen u sportovců kvalitní obuv s dobře profilovanou stélkou, která dodá oporu nožní klenbě.
Achillova šlacha nese obrovskou zátěž – při chůzi činí o pětinu více než váha těla. Proto ji příroda zkonstruovala mohutnou, je to největší šlacha v těle. Jenže její velikost současně přispívá k její zranitelnosti.
Na Achillovu šlachu se totiž při pohybu přenáší zatížení svalů v rozsáhlé oblasti nohy od kolene přes kotník až ke špičkám prstů chodidel. To představuje extrémní nároky na pružnost a odolnost šlachy. Při přetížení se pak mohou stát dvě věci.
V nejužším místě, které je nejzranitelnější a leží asi 5 cm nad patou, dojde k mikrotrhlinám. Nebo se v této partii začnou ukládat prozánětlivé látky a tekutina a šlacha oteče.
První pomocí je klid
Pokud není poškození rozsáhlé, pak se zpravidla ještě dají chorobné projevy bez následků odstranit a šlacha může nadále dobře sloužit. Ovšem to znamená dopřát noze klid bez pohybu, aby se tkáň mohla regenerovat.
Pokud odpočívat nebudete, je pravděpodobné, že se potíže začnou zhoršovat a pak už bude mnohem složitější bolesti odstranit.
Pomůže i změna obuvi
Často bývá příčinou přetížení šlachy bortící se nožní klenba, chybná mechanika chůze nebo úlevová pozice nohou například kvůli bolestem kloubů. Pak ovšem k odstranění potíží nestačí jen odpočinek, protože dráždění šlachy se při chůzi stále opakuje.
Proto je nezbytná ortopedická obuv nebo vložky k zajištění správného postavení nohou, aby se snížil tlak na šlachu.
Jak se postižení projevuje?
Hlavním signálem problémů s Achillovou šlachou je bolest, která může být tupá, rozptýlená i ostře pronikavá. Bez odpočinku nebo léčby se bolest stále stupňuje.
Velmi často se na postižené partii vytváří otok, může to být v oblasti přechodu šlachy na patu, ale i výše.
Šlacha a dolní část lýtka bývá ztuhlá, zvláště po ránu.
Typické bývají vrzavé a praskavé zvuky, vycházející ze šlachy.
Bolestivost omezuje chůzi, při větším postižení může být zasažen i kotník.
Někdo má k postižení větší sklon
To je dobré vědět a řešit potíže s Achillovou šlachou hned v zárodku.
Vyšší sklon k jejímu poškození mají lidé s nohama nestejné délky a také do tvaru O nebo X. Nepříznivý vliv mohou mít také revmatologická onemocnění a zhoršené prokrvení nohou, zejména i diabetiků.
Bolestivost zmírňuje led
V akutní fázi pomáhá mírnit bolest kromě léků také tření postižené partie ledem. Chlad současně podporuje prokrvení, což urychluje hojení šlachy. Led tiší bolest velmi rychle, má ale omezenou účinnost.
Po aplikaci chladu je proto vhodné nohu udržovat ve zvednuté poloze, což snižuje hromadění tekutiny a tím i bolestivost. Proto ústup potíží se v lehčích případech využívá také ošetření ultrazvukem a laserem.
Když léky nestačí
Pokud bolest neustupuje, může lékař na zmírnění bolestí použít obstřiky steroidy, které jsou vysoce účinné proti otokům. Jejich aplikace s sebou ovšem nese zvýšené riziko popraskání šlachy. Bezpečné naproti tomu je ošetření nemocné šlachy rázovou vlnou.
Jde o impulzy o vysoké energii, podobné laserovému záření. Rázová vlna má pozoruhodné schopnosti. Především intenzivně zvýší prokrvení postižené partie, což umožní lepší přísun kyslíku a současně lepší odvádění látek, které udržují zánět a bolest.
Kromě toho rázová vlna stimuluje produkci látek, které tělo využívá při uzdravovacích procesech, protože podporují obnovu tkání a růst nových buněk. To vše vede postupně k opravě poškozených částí šlachy a ústupu otoku.
Je však třeba trpělivosti a opakovaní ošetření, hojení trvá týdny, někdy měsíce. Bez ošetření by ovšem regenerace tkání trvala mnohem déle a hrozily by degenerativní změny šlachy.
Může být hůř
Při nedostatečném léčení se zánět může rozšířit a narušit strukturu šlachy degenerativními změnami. Tím dojde k mnohem rozsáhlejšímu poškození, kterému se odborně říká tendinóza a které se léčí mnohem obtížněji a zdlouhavěji než původní zánět či zranění.
Někdy je jedinou nadějí na zlepšení bolestí chirurgický zákrok. Proto je důležité návštěvu ortopeda neodkládat a poškození Achillovy šlachy řešit už v raném stadiu.
Protahovací cvičení prospívají
K potížím s Achillovou šlachou přispívá ochablé lýtkové svalstvo. Jeho posilování je proto účinnou prevencí i pomocí při rekonvalescenci šlachy. Cvičení by mělo zahrnout i svaly chodidla pro zlepšení stavu nožní klenby.
Vyzkoušejte: Postavte se špičkami nohou na vyvýšený stupínek tak, aby paty zůstávaly ve vzduchu. Pak se zvedněte krátce na špičky a nechte chodidla opět klesnout, a to co nejníže pro maximální protažení. Po krátké výdrži se vraťte do úvodní pozice.
Cvik opakujte 15x, a to nejlépe třikrát denně. Při pravidelném cvičení se postupně bolestivost v okolí šlachy sníží až o polovinu.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock