Domov je místo, kde se chceme cítit dobře. Proto ho uklízíme a zdobíme a chceme, aby voněl. Jak toho docílit?
Samozřejmě základem všeho je čistota, takže úklidu se nevyhneme. Další důležitou věcí je větrání. Pravidelné a intenzivní. Ale to už znáte. A jako nadstavba, chcete-li třešnička na dortu, je potom vůně.
Měla by být taková, aby vyhovovala všem členům domácnosti. Jen lehká, a samozřejmě nesmí být nepříjemná. Docílit se jí dá mnoha způsoby.
Vonné svíčky – jsou asi nejpoužívanější. Někteří lidé je milují a zapalují tak často, jak jen to jde. Ale i vonná svíčka může člověku uškodit. Jedna z nejnebezpečnějších látek, které vznikají hořením nekvalitních svíček je formaldehyd.
Při koupi je tedy nutné znát jejich složení a dát pozor na levné svíčky anonymní nebo asijské provenience. Pozornost věnujte i knotu. Ten by neměl být delší než 15 mm. Dlouhý před zapálením ho zastřihněte.
Pokud začne při zapálení svíčka kouřit, co nejrychleji ji zhasněte. Také byste ji neměli nechat hořet déle než čtyři hodiny a po jejím zhasnutí je vhodné místnost vyvětrat.
Včelí vosk nebo parafín?
Za nejkvalitnější svíčky jsou považované ty z včelího vosku. Jejich nevýhodou je ovšem, že se obtížně parfémují. Proto jako alternativu na trhu parfemovaných svíček často najdete sojové, které si svou vůni udrží po celou dobu hoření.
Oba druhy mají výhodu v tom, že při hoření neprodukují tolik sazí jako například konkurenční svíčky parafínové a neobsahují ropné látky.
Aromalampy – u nás se začínaly používat hlavně s esenciálními oleji. Princip je jednoduchý.
Ve spodní části lampy, která bývá většinou keramická, ale může být i kovová nebo porcelánová, se umístí čajová svíčka a v hodní části (misce) se ohřívá voda s několika kapkami vonné esence.
Při koupi aromalampy je vybírejte takovou, kde je miska odnímatelná, protože jednak nehrozí, že pokud by se voda vypařila, celá lampa praskne a také kvůli snadnější manipulaci.
Vonné vosky
Jejich použití je snadné. Opět se rozpouštějí pomocí čajové svíčky, ale nepokládají se do vody. Jejich rozpuštění trvá jen několik minut a interiér provoní až na 20 hodin.
Do mističky můžete nalámat i více druhů, ale pozor musíte dát na to, aby vosk nepřetekl a nestavět lampu blízko zdi, protože může vyprsknout, i když to se stává opravdu jen zřídka. Množství vosku neubývá, pouze slábne intenzita vůně.
Chcete-li vosk odstranit, nechejte ho úplně vychladnout a vložte mističku s ním do mrazáku, za pár minut se vosk snadno vyloupne.
Aroma difuzéry – mohou být několika druhů. Nejčastější a asi i nejlevnější jsou tyčinkové, ale mohou být i elektronické.
Ty pak fungují jako elektronická aromalampa, ve které se ohřívá esenciální olej a vytváří jemnou páru, která příjemně provoní celou místnost. Bez přidání esenciálních olejů je lze použít jako zvlhčovače vzduchu.
Vykuřovadla, tyčinky a provázky – jejich použití je samostatnou kapitolou. Ale v principu jde o to, že se ve vykuřovacích píckách pálí různé byliny nebo pryskyřice, které mají ozdravné účinky. Nejznámější je asi kadidlo.
I tyčinky jsou z přírodních materiálů a můžete si vybrat z nepřeberného množství druhů. Méně známé jsou provázky, což jsou jemně rozemleté exotické byliny a dřeva zabalené v rýžovém papíru.
Box
Zkuste to rychle podomácku
Osvěžovač ve spreji
Osvěžit vzduch v místnosti není žádná věda a vlastně na to nepotřebujete nic než trochu lihu (5 ml), éterický olej (cca 20 kapek), destilovanou nebo filtrovanou vodu na dolití a rozprašovač.
Do čisté lahvičky nalijete líh, přidáte vybraný éterický olej a vše důkladně protřepete.
Následně už stačí jen lahvičku dolít destilovanou nebo filtrovanou vodou a obsah opět protřepat.
Voňavá soda
Sodu dejte do hezké skleničky od zavařeniny, do jejíhož víčka udělejte hřebíčkem otvory. Na půl sáčku sody (tedy asi 40 g) dejte asi deset kapek vonného oleje. Pokud vůně zeslábne, stačí pár kapek doplnit. Asi jednou za měsíc sodu vyměňte za novou.
Foto: Archiv firem