Domů     Oběd jako u babičky
Oběd jako u babičky
23.5.2025

Co si budeme povídat, i když se gastronomie vyvíjí zdravějším směrem a šéfkuchaři se předhánějí v inovacích, stejně ta naše česká jídla prostě milujeme a čas od času po nich zatoužíme, protože tu vůni a chuť nic nenahradí.

Šumavská kulajda

(4 porce)

4 větší brambory, 200 ml smetany na šlehání, 35 g sušených hub (200 g čerstvých), 2 lžíce nasekaného kopru (lze použít i sterilovaný), 1 litr zeleninového vývaru, 5 vajec, 1 cibule, 50 g másla, 2 bobkové listy, 2 nová koření, černý pepř, ¼ lžičky kmínu, sůl, ocet, 50 g hladké mouky, olej

1) Sušené houby, namočte je 2 hodiny předem do vlažné vody. Vodu nevylévejte. Použijete ji do polévky (čerstvé houby pokrájejte na kostičky nebo plátky).

2) Brambory oškrábejte a nakrájejte na kostky, cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno.

3) V polévkovém hrnci zpěňte na oleji cibulku, vhoďte kostky brambor, houby a zalijte vývarem a nálevem z hub.

4) Osolte, přidejte kmín, bobkový list, nové koření, černý pepř. Přiveďte k varu a vařte, dokud nejsou brambory měkké. Vyndejte bobkový list, kuličky nového koření můžete v polévce nechat.

5) Do vyšší misky nebo rendlíku odeberte naběračku polévky, vlijte 200 ml sladké smetany, přidejte hladkou mouku a důkladně rozkvedlejte.

6) Vlijte do polévky a důkladně promíchejte. Vsypte nasekaný kopr a krátce povařte. Hotovou polévku zjemněte lžící másla, dochuťte octem, případně dosolte.

7) Kulajdu servírujte se ztraceným vejcem a ozdobenou snítkami kopru.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Na kulajdu neexistuje univerzální recept, v každé rodině se dělá trochu jinak. V polévce každopádně nesmějí chybět brambory, houby, smetana, kopr a vejce, ať už rozklepnutá nebo uvařená natvrdo.

Hovězí s křenovou omáčkou

(4 porce)

800 g libového hovězího (hovězí zadní, falešná svíčková), sůl, pepř, kořenová zelenina

Na omáčku: 600 ml hovězího vývaru, 3 lžíce čerstvě strouhaného křenu, 100 g másla, 1 velká cibule, 4–5 lžic hladké mouky, 150 ml smetany ke šlehání, 1 lžíce cukru, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Maso si den dopředu opepřete a nechte zakryté v lednici. Druhý den je dejte do hrnce, přidejte očištěnou kořenovou zeleninu, 1 litr vody, osolte a vařte zvolna 2 hodiny.

2) Na omáčku na másle zpěňte pokrájenou cibuli, přidejte mouku a chvíli míchejte. Ještě světlou jíšku zalijte vývarem z vařeného masa, opepřete, osolte a vařte 20 minut. Občas promíchejte, aby se nepřipálila

3) Na konec do omáčky přidejte nastrouhaný křen a ještě 5 minut vařte. Poté vše rozmixujte a ještě propasírujte přes síto.

4) Vraťte na plotnu, přidejte cukr, citronovou šťávu, smetanu a ještě provařte. Nakonec křenovou omáčku dochutíme solí či pepřem.

5) Maso nakrájejte na plátky a zalijte omáčkou

Doba přípravy 160 minut

Náročnost 2

Křenovou omáčku podávejte s knedlíkem, ale pro odlehčenější verzi můžete zvolit brambory. Místo hovězího masa se hodí uzené maso nebo uzený jazyk.

Španělský ptáček

(4 porce)

800 g hovězí kýty, 1 vejce natvrdo, 2 sladkokyselé okurky, 4 lžíce plnotučné hořčice, 1 cibule, 80 g špekáčků nebo jiné uzeniny, 30 g špeku, sůl, pepř

Na omáčku: 50 g sádla, 3 cibule, 40 g špeku, 1 lžíce hladké mouky, 800 ml hovězího vývaru, 100 ml láku z okurek, 1 lžíce hořčice

1) Maso nakrájejte na plátky a naklepejte nejlépe přes mikrotenový sáček. Osolte, opepřete a potřete hořčicí.

2) Na každý plátek položte špalíček špeku, uzeninu, čtvrtku vejce, polovinu okurky a čtvrtku cibule nakrájenou na plátky. Dobře zabalte a převažte provázkem nebo sepněte jehlami.

3) V kastrolu rozehřejte sádlo a opečte na něm ptáčky ze všech stran dohněda. Přeložte je na talíř a do výpeku přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájený špek. Restujte dohněda, zaprašte moukou a opět restujte dohněda.

4) Zalijte vývarem, přidejte hořčici, lák z okurek, promíchejte, Vraťte zpátky ptáčky a přiveďte k varu. Stáhněte oheň, přiklopte pokličkou a duste asi hodinu a půl doměkka.

Pokud použijete tlakový hrnec, může se doba podstatně zkrátit, ale chuť nebude tak bohatá.

5) Ptáčky vyndejte a odstraňte z nich provázek či jehly. Šťávu případně přisolte a opepřete a přeceďte přes síto. Můžete ji ale i rozmixovat tyčovým mixérem nebo nechat i s kousky cibule a špeku. Podávejte s rýží.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Španělský ptáček je českou klasikou, ale kde se vzal? Prý ho připravoval španělský kuchař na dvoře Rudolfa II., jehož matka byla Španělka.

Jenže to byly závitky telecí a i nádivka byla jiná, pravděpodobně ze sardelek utřených s máslem, strouhané cibule, sekané petržele a žloutků. Magdalena Dobromila zase říkala ptáčky plněným zelným listům. Tahle varianta s uzeninou vznikla asi až v 50. letech minulého století.

Lahodná koprovka

(4 porce)

800 g hovězího masa (loupaná plec), 2 l vody, po 100 g celeru, mrkve a petržele, 1 cibule, 1 lžička soli, nové koření, bobkový list, pepř

Na omáčku: 1 l hovězího vývaru, 200 ml smetany (nejméně 30 %) 2 lžíce másla, 3 lžíce mouky, 1 svazek kopru, sůl, cukr, ocet

1) Hovězí maso vložte do hrnce, zalijte vodou a nechte táhnout na mírném ohni asi hodinu. Občas seberte pěnu.

2) Poté přidejte zeleninu a koření a nechte táhnout ještě 2 až 3 hodiny, až maso úplně změkne. Vývar sceďte. Odstraňte zeleninu a koření, vraťte maso a udržujte teplé.

3) V kastrolu rozehřejte máslo. Přidejte mouku, promíchejte a vzniklou jíšku chvíli restujte, tak aby zůstala světlá.

4) Zalijte ji vývarem a dobře metlou rozšlehejte, přidejte svázané stonky kopru a přiveďte k mírnému varu. Vařte asi 20 až 25 minut.

5) Stonky kopru odstraňte a pomalu přilijte smetanu. Omáčku dolaďte cukrem, octem a solí podle vlastní chuti.

6) Nakonec vmíchejte do omáčky nasekaný kopr, ale už ji nevařte. Podávejte s masem a houskovým knedlíkem.

Doba přípravy 240 minut

Náročnost 3

Koprovku někdo miluje někdo nenávidí, ale to nic nemění na tom, že má spoustu variant. Některé jsou i rychlejší než ta naše, třeba když místo masa zvolíte vejce natvrdo nebo ztracené. Podávat ji můžete i s bramborem… Ve starých receptech se také místo masa používal losos.

Šunkofleky

(4–6 porcí)

400 g vaječných fleků, 250 g vařeného uzeného masa, 1 lžíce sádla, 4 vejce, sůl, pepř

1) Fleky uvařte v osolené vodě téměř do měkka, pozor, abyste je nerozvařili.

2) Maso nakrájejte na menší kostičky a osmažte je na sádle.

3) V pekáči je promíchejte s uvařenými fleky a dejte na chvíli zapéci do trouby rozehřáté na 180 °C.

4) Pekáč vyndejte a zalijte rozšlehanými osolenými a opepřenými vejci. Vraťte do trouby a pečte, až vejce zpevní a povrch se zbarví do zlatohněda. Podávejte s kyselými okurkami.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 1

Těstoviny se před lety opravdu připravovaly doma a vy to můžete zkusit taky. Pak ochutnáte úplně jiné fleky než doposud.

Budete potřebovat: 5 vajec a 600 g polohrubé mouky

Do mouky uděláte důlek, vyklepnete vejce a rozmícháte je vidličkou. Poté vše hnětením zpracujte.

Mouku přidávejte podle potřeby, dokud těsto nepřestane lepit. Nechte je odpočnout v lednici.

Pak je rozdělte na 5 kousků a z každého vyválejte slabounkou placku, kterou nechte proschnout na utěrce asi 10 minut, v polovině schnutí otočte.

Teď už můžete krájet na širší proužky, a pak na kostičky.

Kuře na paprice

(4 porce)

½ kuřete, 1 cibule, 1 lžička sladké mleté papriky, 1 lžíce oleje, 1 lžička soli, 1 lžíce hladké mouky, 1 kelímek smetany ke šlehání (230 ml)

1) Z kuřecího masa sundejte kůži a lehce ze všech stran osolte. Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo.

2) V širším kastrolu rozehřejte olej, maso vložte do rozehřátého tuku a mírně opečte ze všech stran.

3) Vyjměte je a ve výpeku nechte změknout a krátce podusit nakrájenou cibuli.

4) Jakmile změkne, zasypte ji mletou paprikou, rychle rozmíchejte a ihned zalijte 500 ml vody. Přiveďte k mírnému varu a vraťte zpátky maso. Kastrol přikryjte pokličkou a zvolna duste 30 minut.

5) Po půl hodině maso otočte a šťávu poprašte moukou. Nemíchejte, opět zakryjte poklicí a pozvolna duste dalších 20–30 minut až maso zcela změkne.

6) Teprve nyní mouku rozmíchejte v omáčce. Přilijte smetanu a zprudka půl minuty až minutu povařte. Smetana se propojí s omáčkou a zhoustne. Nakonec omáčku osolte. Můžete ji ropzmixova, ale nemusíte. Podávejte s knedlíkem nebo s těstovinami.

Doba přípravy 90 minut

Náročnost 2

Dřív se dělala na paprice spíš slepice, ze které se před tím udělala polévka. Můžete to udělat také tak.

Uvařené maso oberete, pak opečete cibuli na sádle, zasypete moukou, aby vznikla světlá jíška, rozmícháte v ní papriku, osolíte podle potřeby a necháte 20 minut pobublávat a houstnout. Nakonec klasicky zjemníte smetanou a přidáte uvařené maso.

Buchtičky se šodó

(4–6 porcí)

30 g droždí, 100 g krupicového cukru, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé, 250 ml mléka, 10 g soli, 180 g másla (80 g změklého do těsta + cca 100 g do pekáče a na pomazání), citronová kůra, 4 žloutky

Na vinnou omáčku: 250 ml bílého vína, 1 svitek skořice, ½ vanilkového lusku, citronová kůra, 1 vejce, 5 žloutků, 150 g krupicového cukru

1) Droždí promněte do mísy se lžičkou cukru, zasypte polovinou hladké mouky a promíchejte s polovinou vlažného mléka. Nechte vzejít kvásek. Přidejte ostatní suroviny a vypracujte hladké pružné těsto. Nechte je asi hodinu vykynout, až zdvojnásobí objem.

2) Těsto vyklopte na pomoučněný vál, rozdělte na čtyři části a rozválejte na válečky. Ty pokrájejte na malé kousky a z nich tvořte kuličky. Potřete je rozpuštěným máslem a skládejte do pekáčku. Nechte v teple asi půl hodiny kynout. Povrch potřete máslem a pečte při 180 °C dozlatova (20–25 minut).

3) Mezitím si připravte omáčku. Do vína vložte skořici, vanilku a citronovou kůru a nechte stát zhruba 30 minut. Pak je přeceďte do misky vhodné do vodní lázně. Přidejte vejce, žloutky a cukr.

4) Nad vodní lázní míchejte metlou tak dlouho, až zpění a začne se vařit. Ihned po podávejte s buchtičkami. Můžete je samozřejmě posypat sezónním ovocem.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 3

Šodó je klasika, kterou už dneska málokdo zná. Napěněnou vinnou omáčku vytlačila vanilková, v horším případě řídkých krém z pudinku.

Původ receptu je francouzský, ale buchtičky touhle omáčkou se jedly v celém Rakousku-Uhersku a obzvlášť je milují v německém Bavorsku. Podobnou připravují také v Anglii, Francii a Itálii, kde se krému říká zabaglione nebo sabayon.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve