Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“.
Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace.
Zvyšují prokrvení centrální nervové soustavy, a tak i činnost mozku, a to bez vedlejších účinků. Zní to jako pohádka?
Káva i čaj
Některá nootropika jsou běžnou součástí našeho jídelníčku, nejčastější je kofein. I když si ho spojujeme s kávou, obsahují ho i jiné rostliny jako guarana, yerba mate nebo semena coly. Jiným běžným přírodním nootropikem je tzv.
L-theanin, který pijeme v zeleném čaji. Nootropika najdete také mezi léčivkami, známé je hlavně ginkgo biloba. Trošku jiný povzbuzující mechanismus mají byliny zlepšující odolnost organismu. Jde třeba o schizandru nebo ženšen. S některými vás seznámíme.
Co umí kofein?
Nachází se v kávě, v čaji, v hořké čokoládě nebo v energetických nápojích. Bojuje proti únavě, zlepšuje náladu a zvyšuje pozornost, bdělost i kognitivní výkonnost. Díky tomu dokáže efektivně podpořit soustředění, zahání únavu a redukuje ospalost.
Nevýhoda:
Při pravidelném užívání roste tolerance, což znamená, že abyste dosáhli stejného efektu, musíte dávku postupem času zvyšovat. Pokud to s jeho konzumací přeženete, pocítíte bolest hlavy, nervozitu, roztěkanost a třes rukou.
Proto by jednorázová dávka neměla překročit 200 mg, což odpovídá běžnému šálku kávy.
* Guarana
Hlavní složkou je také kofein, který pomáhá zlepšovat pracovní paměť a schopnost rozhodování. Obsahuje dokonce dvakrát více kofeinu, než kolik bychom ho našli v kávě.
Proto pokud potřebujete povzbudit svůj organismus poránu, raději sáhněte po guaraně namísto kávy nebo slazeného nápoje s přídavkem kofeinu.
Guarana je také bohatá na minerály, vitaminy skupiny B a vitamin C. Můžete si ji koupit ve formě prášku a tablet v prodejnách zdravé výživy.
Nevýhoda:
Vysoké množství může způsobit bušení srdce, nevolnost, podrážděnost, neklid, bolesti hlavy, a u někoho dokonce i křeče. Neužívejte ji, pokud trpíte nespavostí. Příliš nesouzní s jinými léky, takže se radši před jejím užíváním poraďte s lékařem.
* Ginkgo biloba
Neboli jinan dvoulaločný má výrazný vliv na zlepšení paměti a mentálních procesů u starších pacientů, protože zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání.
Mladším jedincům zase může pomoci při náročných životních situacích, jelikož redukuje hladinu kortizolu a vyšší krevní tlak spojený se stresem. Navíc se používá při léčbě degenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc.
Negativa:
Může způsobovat nadměrné krvácení. Hlavním účinkem ginkgo je totiž rozšíření cév a prokrvení celého organismu. Proto není vhodná pro lidi, kteří se chystají na operaci.
Jak si nootropika obstarat?
V běžných lékárnách i ve specializovaných e-shopech. Mívají různou formu, od tobolek přes sušené prášky až po extrakty, oleje, čaje nebo sirupy. Pokud je chcete vyzkoušet, vybírejte produkty, u nichž si budete jistí tím, co obsahují.
* Ženšen
Používá se zejména kořen ženšenu, který se suší, drtí nebo paří v nálevu. Extrakt z ženšenu se ovšem nachází také v různých doplňcích stravy. A proč je ženšen ve světě tak oblíbený?
Údajně zvyšuje proudění krve, zlepšuje mentální výkon, podporuje soustředění a pomáhá optimalizovat činnost mozku. Nezanedbatelným efektem je i to, že zajišťuje správnou hladinu cukru v krvi a stabilizuje normální krevní tlak.
Funguje také jako potenciální antioxidant, a dokonce může navodit pocit klidu. Má vůbec nějaká negativa?
Negativa:
Vzhledem k možné interakci (vzájemnému působení) s užívanými léky je dobré konzultovat konzumaci ženšenu s ošetřujícím lékařem.
* Korálovec ježatý
Známý je také jako Lví hříva nebo Bílá bambule. Je to houba rostoucí na kmenech listnatých stromů. Má velký obsah antioxidantů a napomáhá správnému fungování mozku, nervových spojů a zvyšuje činnost neuronů v mozku.
Posiluje naši krátkodobou paměť, zlepšuje pozornost a soustředění, zároveň s tím zmírňuje podrážděnost, úzkost a depresi. Ve zdravé výživě se dá sehnat jako extrakt.
Nevýhoda:
Nesmí jej užívat děti a těhotné ženy.
* Schizandra
Je antioxidační, působí proti vzniku nádorů, a má i nootropické účinky. Významným kladem je, že posiluje odolnost organismu vůči stresu. Je navíc vhodná při léčbě chronické virové žloutenky a poškození jater.
Nevýhoda:
Neměla by se užívat v těhotenství a v době kojení. Není vhodná pro děti.
Foto: Shutterstock