Domů     Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
11.5.2024

Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali.

Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň.

Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů, z nichž vznikají různá kožní onemocnění a alergie, a které dokonce mohou i za vážné choroby, jako jsou zhoubné nádory. Snížit vlhkost v bytě byste tak měli hlavně kvůli vašemu zdraví.

Vlhkost si změřte

Pomůže v tom vlhkoměr, což je přístroj ukazující relativní vlhkost vzduchu. Rozmezí, kdy se ještě plísně množit nezačínají, je od 40 do 60 procent.

Když nechcete investovat do vlhkoměru, sledujte alespoň okna a zrcadla, kapky na nich totiž předznamenávají nadměrnou vlhkost. Můžete ji regulovat i pomocí techniky jako je digestoř či vzduchovod. Zajišťují odtah nebo přívod (u vzduchovodu) vzduchu.

Pohlcovače pak absorbují vlhkost za pomocí speciálního granulátu nebo tablet. Efektivnější jsou ale elektrické odvlhčovače, které navíc dokážou vzduch filtrovat a ionizovat.

Kupte si speciální přípravky

Když už se plíseň na zdi, nad okny nebo stropě zabydlí, lze ji ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou koncentrované dezinfekční prostředky na interiérové omítky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie.

Dezinfekci podle návodu naneste na napadené plochy a ještě za mokra je mechanicky odstraňte špachtlí, či opatrně stáhněte vlhkým hadrem. Hadr poté zlikvidujte.

Po zaschnutí nátěr podle potřeby jednou až dvakrát zopakujte, abyste měli jistotu, že přípravek zapůsobil na všech místech. Stěny ošetřené tímto způsobem nakonec natřete malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní. A co je prověřené již generacemi?

Vápno

Na očištěnou zeď naneste dva až tři nátěry hašeného vápna. To plísně zlikviduje a stěna pod vápnem zároveň „dýchá“, Vápenný nátěr drží na dřevě, kameni i na panelu a je určitě nejlevnější. Při práci ovšem musíte používat ochranné brýle.

Použijte dezinfekci

Plíseň na stěně lze natřít savem naředěným s vodou v poměru 1:1. Poté je možné zeď vysušit infrazářičem a omítku částečně seškrábat špachtlí.

Postiženou část (pro jistotu) ještě můžete natřít roztokem hašeného vápna, doporučuje se však i tady přidat trochu sava (na 5 litrů vápna připadne zhruba l dl sava).

Samozřejmostí je, že poté místnost denně větráte a vlhkost udržujete maximálně na 60 procentech.

Modrá skalice

Plíseň v kuchyni a ve spíži panelového domu je možné ošetřit modrou skalicí (technický síran mědnatý v krystalické formě, 500 g). Nejprve je nutné stěny omýt vlažnou vodou za použití silnější štětky a nechat 24 hodin schnout.

Modrou skalici (asi 10 dkg) rozpustíte ve dvou litrech studené vody a vzniklým roztokem natřete napadená místa. Takto ošetřené to opět necháte po celý den schnout a pak pokud možno nátěr zopakujete. Až po dalších 24 hodinách můžete vymalovat. Modrá skalice dráždí pokožku, je tedy nutné k práci používat rukavice a brýle.

Ocet a borax na koupelnu

Smíchejte tři polévkové lžíce bílého octa, jednu čajovou lžičku boraxu (koupíte v drogeriích) a dva šálky horké vody. Směs nalijte do rozprašovače, protřepejte a podle potřeby postříkejte místa – hlavně ve spárách mezi dlaždičkami – zasažená plísní.

Nechte několik hodin působit. Ošetřené plochy poté vydrbejte kartáčkem s tvrdými štětinami a důkladně opláchněte vodou.

Prohlédněte nábytek

Pokud se plíseň objeví na sanitárním vybavení či koupelnovém nábytku, nejprve ji mechanicky očistěte vhodným desinfekčním prostředkem a následně aplikujte přípravek určený na boj s plísněmi. Ideální jsou například savo proti plísním a další přípravky.

Pozor! Plísně nestírejte nasucho, protože byste mohli jejich spory roznést do okolí.

Prevence vzniku plísní

* Zkuste zeď zbavit vlhkosti co nejrychleji elektrickým vysoušečem. Ten díky přímému zdroji tepla zvyšuje teplotu vzduchu, a tím se násobí i jeho schopnost pohlcovat vlhkost. Odborníci používají také mikrovlnné vysoušení zdiva.

* Větrejte oknem i při samotném sprchování. Nevyplácí se však nechat okna dokořán na kratší dobu, protože se kvůli náhlé změně teploty opět sráží voda. Lepší je mít okna pootevřená po několik hodin denně.

* Vyměňte neustále vlhké ručníky a předložky u sprchového koutu za savější. Populární je bambusové vlákno či mikrobavlna. Vhodné jsou koberečky ze stoprocentní česané bavlny s antibakteriální úpravou.

* Zabraňte kondenzaci, tedy aby se horká pára stýkala se studeným povrchem. Proto si před večerní koupelí a ranní hygienou zatopte. Nejlepší volbou je podlahové vytápění, případně instalace žebříkového nástěnného topení.

*Rozložte sprchování v rámci rodiny do celého dne. Po dvouhodinovém konstantním sprchování vznikne totiž kondenzační nálož.

Jak na to šli prapředci?

* Do vlhké komory pověsili svazek deseti kusů školní křídy. Ta nasála vlhkost a působila jako prevence plísně. Po měsíci křídu vyměnili.

* Sůl dali do plechovky a postavili ji do rohu místnosti. Sůl totiž absorbuje vlhkost. Když zvlhla, nahradili ji novou.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
reklama
Šikovné tipy
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
epochaplus.cz
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Stal se Perillos z Athén obětí vlastní mučicí hračky?
historyplus.cz
Stal se Perillos z Athén obětí vlastní mučicí hračky?
„Jeho výkřiky k vám přijdou potrubím jako něžný, nejpatetičtější a nejmelodičtější řev,“ představuje Athéňan Perillos svůj nový vynález sicilskému tyranu Falaridovi. Doufá, že za něj získá uznání i tučnou odměnu.   Propracovaný systém trubek a zvukovodů, umístěných v hrdle a čenichu bronzového býka, má donést kvílení odsouzenců na smrt až k citlivým uším krutovládce Falarida z Agrigenta (vláda
Neuvěřitelný příběh Trabucova pokladu: Stíhá ho indiánská kletba?
enigmaplus.cz
Neuvěřitelný příběh Trabucova pokladu: Stíhá ho indiánská kletba?
Řídce obydlená oblast Nového Mexika na jihu USA je jako stvořená k ukrývání lidí i cenností. Ve 30. letech to ví i obchodník Leon Trabuco, který do jihoamerické pustiny ukrývá obří zlatý poklad. Pak a
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Vánoční magie na vodě: Emerald Cruises uvádí jedinečné sváteční plavby
iluxus.cz
Vánoční magie na vodě: Emerald Cruises uvádí jedinečné sváteční plavby
Emerald Cruises zve milovníky sváteční atmosféry na plavby za kouzlem Vánoc. Pečlivě sestavené říční plavby pro rok 2024 slibují jedinečný pohled na zimou zahalenou krajinu a návštěvu těch nejkrásnějš
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
nejsemsama.cz
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
Na Arabském poloostrově v Perském zálivu leží emirát Dubaj, který nabízí zábavu opravdu pro každého, pro děti i dospělé. Navíc si zde budete připadat jako v pohádce. Dubaj je známa svou moderní architekturou, luxusními zážitky a bohatou kulturou. Co by vás v tomto městě nemělo minout? Burj Khalifa a Dubai Mall Burj Khalifa je nejvyšší budova světa, která nabízí
Děti do školy nepůjdou, a basta! Leichtová šokuje svou výchovou
nasehvezdy.cz
Děti do školy nepůjdou, a basta! Leichtová šokuje svou výchovou
Má doma prvňačku, do školy ji ale Kristýna Leichtová (39) neposlala. Rozhodla se, že bude Dorotku (6) učit sama. Herečka ze seriálu Zalez do spacáku prohlašuje, že se jí nelíbí současný školní systém.
Nepodceňujte švestky
epochalnisvet.cz
Nepodceňujte švestky
Švestky, blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně. Mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Co všechno dovedou?   Ulevují při otocích. Hospodaření s vodou v těle závisí na rovnováze mezi sodíkem a draslíkem. Sodík vodu v těle zadržuje, draslík ji naopak pomáhá odvádět ledvinami. A zatímco sodíku jíme se
Na světové nebe míří česká liška
21stoleti.cz
Na světové nebe míří česká liška
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů,
Rodinná fotka odhalila pravdu
skutecnepribehy.cz
Rodinná fotka odhalila pravdu
Když jsem se stala babičkou, těšila jsem se z každé návštěvy vnučky. Malá Evička začala hrát hru, že vidí někoho v rohu kuchyně. S manželem Pavlem máme dceru, která nám před pěti lety nadělila vnučku. Úžasnou a velmi bystrou holčičku jménem Eva. Nemohli jsme se dočkat dnů, kdy bude starší a my ji budeme s láskou hlídat. Dětská fantazie Dcera se
Stránovský viadukt: Romantika může být i z betonu
epochanacestach.cz
Stránovský viadukt: Romantika může být i z betonu
Jen pár kilometrů jižně od Mladé Boleslavi se můžeme pokochat romantickým novorenesančním zámkem Stránov, ale nás dnes bude zajímat jiná památka ležící doslova co by kamenem dohodil od něj. Na trati z Prahy do Turnova tu Strenický potok překlenuje unikátní železobetonový viadukt zapsaný do Seznamu kulturních památek České republiky. Ten v roce 1924 nahradil původní železnou konstrukci,