Domů     Sezona jarních léčivek vrcholí
Sezona jarních léčivek vrcholí
17.5.2023

Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?

Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy.

Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo tinktury. Uvidíte, že se neztratí.

Bříza

Sbírají se pupeny nebo mladé listy. Čaj pomáhá při onemocnění močových cest, podporuje metabolismus, takže se hodí při jarních očistných kúrách, pomáhá snížit cholesterol, doporučuje se také při revmatismu, stejně jako koupel, do které se přidá odvar z listů. Pro vnitřní použití si můžete také udělat tinkturu, která vám vydrží déle.

Tinktura

1) Sklenici naplňte nakrájenými březovými lístky a zalijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Dobře uzavřete a nechte na slunci 4 týdny macerovat. Často protřepávejte.

2) Nakonec přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahviček z tmavého skla.

Vnitřně se užívá 15 kapek ve 200 mililitrech vlažné vody 1x denně. Po třech týdnech je ale potřeba užívání přerušit.

Fialka

Neboli violka vonná se kdysi užívala při bolesti hlavy. Stačilo si prý přivonět. Dnes se doporučuje především proti kašli. Čaj z oddenku i natě pomáhá rozpouštět hleny a podporuje vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu.

Má i močopudné a potopudné účinky. Při revmatismu, dně a zánětech svalstva se doporučuje tinktura, která se vtírá do pokožky na bolavých místech. Na suchý kašel zase sirup.

Sirup

1) Tři hrsti květů natrhaných za plného slunce vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne.

2) Sceďte a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu dejte do hrnce, přisypte 1,5 kg cukru. Vařte do sirupové konzistence. Nakonec můžete přidat pár kapek citronu.

Sirup pak užívejte samotný po lžičkách 2x denně, nebo ho můžete přidávat do různých nápojů.

Kostival

Vysoká bylina s fialovými nebo bílými kvítky roste hlavně tam, kde je vlhko – na březích potoků, řek i na okrajích lesů. Ale klidně se vám může z ničeho nic usadit i na zahradě.

Používá se kořen, který se sbírá právě na jaře, nebo potom až na podzim v září a v říjnu. Bylina mírní bolesti, podporuje hojení ran. Hodí se na vředy, modřiny, výrony a vyvrtnutí. Léčí i popáleniny a také pokožku spálenou od slunce.

Dříve se používal vnitřně třeba na žaludeční vředy, dělalo se z něj dokonce i víno. Bohužel rostlina obsahuje některé jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto by se měla používat jen zevně, ať už ve formě tinktury, masti nebo obkladů.

Mast

1) 250 g čerstvého kostivalového kořene nasekaného na kousky vložte do 250 g rozehřátého vepřového sádla (nejlepší je samozřejmě domácí, ideálně vnitřní). Přes noc nechte uležet.

2) Druhý den opět rozehřejte a sceďte přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek.

3) Uložte v chladničce a při kloubních potížích potírejte několikrát denně bolestivá místa.

Mast se dá vyrobit i ze sušeného kořene, pak ho musíte rozemlít na prášek a použít asi 50 gramů.

Obklad

1) 1 díl drceného kořene, 1 díl slunečnicového oleje a 1/5 objemu lihu smíchejte. Kašičku naneste na plátno a přiložte na bolestivé místo.

2) Převažte suchým obvazem a nechte působit 1–2 hodiny. Opakujte 2–3 x denně.

Jitrocel

Roste sice celé léto, ale právě teď na jaře má největší sílu. Že je to bylinka, která hojí rány a pomáhá na štípance, asi ví každý. Stačí přiložit list. Jitrocel je močopudný, takže se hodí při zánětech močového měchýře, ale i na onemocnění žaludku.

Nejčastěji se užívá při nachlazení, protože pomáhá odkašlávání, čistí průdušky a uleví i astmatikům. Samozřejmě si můžete připravit čaj, ale lepší bude sirup, který vydrží, a navíc chutná dětem.

Ještě je důležité vědět, že existují dva druhy jitrocele, většinou se sbírá ten s úzkými listy, ale léčivé jsou oba.

Sirup

1) 3 plné hrsti jitrocele pokrájejte na malé kousky. A dávejte po vrstvách do sklenice. Vždycky 1 centimetr listů, jeden centimetr cukru. Tak pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec zasypte cukrem.

2) Sklenici dejte na teplé slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu. Tu pak přeceďte do čisté sklenice.

Při nachlazení podávejte 5x denně lžičku. Jitrocel by neměly užívat těhotné ženy.

Tinktura

1) Listy nakrájejte na menší kousky, dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.

3) Nechte 3–4 týdny macerovat na tmavém místě a každý den protřepte. Poté slijte a užívejte vnitřně po kapkách.

Užívá se 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

Mast

1) 2 hrsti listů nakrájejte na menší kousky.

2) Ve vodní lázni si ve velké nádobě rozpusťte 300 g sádla nebo kokosového, kakaového či bambuckého másla, nasypte do něj jitrocel a nechte macerovat asi čtyři hodiny. Všechny listy by měly být ponořené pod hladinou tuku.

Pak nádobu vyndejte, obsah nechte vychladnout a na týden uložte na temné a chladné místo.

3) Po týdnu znovu pozvolna rozehřejte a následně přeceďte přes jemné plátýnko nebo gázu.

4) Nalijte do čisté a suché skleničky nebo plastového kelímku. V lednici vám bez problémů vydrží rok.

Mast hojí popáleniny i řezné rány. Pokožku skvěle regeneruje, poradí si i s akné. Použít ji můžete na povrchové záněty žil i na proleženiny.

Kontryhel

Tuhle rostlinu, které se také říkalo perlová bylina, určitě znáte, jen možná nevíte, že se tak jmenuje. Je to ta, která má poránu v úžlabí listů kapičku, která vypadá jako rosa. Tu kapičku si ovšem tvoří rostlina sama a dříve se jí říkalo nebeská rosa.

A na co se hodí? Říká se, že je to ženská bylinka. To proto, že užívaná vnitřně jako čaj pomáhá při léčbě menstruačních problémů a pro posílení a hojení po porodu. To ale není všechno.

Zlepšuje zažívání, pomáhá proti průjmu, dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Můžete si ale udělat také tinkturu nebo olejíček.

Tinktura

1) 2 hrsti kontryhele dejte do sklenice, zalijte alkoholem tak, aby bylinka byla zcela ponořena a nechte macerovat asi 2–4 týdny na světlém místě.

2) Poté přeceďte, nalijte do tmavých lahviček a uchovávejte v temnu.

Olej

1) Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout a pak přelijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena.

2) Nechte v oleji macerovat asi 2–4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve. Při uchování v temnu vydrží i dva roky.

Olejíček využijete k potírání ekzémů a vyrážek, při lupence, ale také na drobná poranění či podlitiny.

Hluchavka bílá

Podobá se kopřivě, takže pokud právě nekvete, mohli byste ji zaměnit. Ale poznáte ji podle toho, že vás na rozdíl od kopřivy nežahne. Sbírají se květy i nať. Z mladých rostlinek můžete odstřihnout celou vrchní část.

Použít se dá do různých nádivek, nebo ji usušíte na čaj. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, při průjmech a zažívacích potížích, zklidňuje i různé vyrážky a štípance.

Tinktura z květů

1) 5 lžic sušených květů zalijte 200 ml 40 % alkoholu a nechejte 2–3 týdny odstát.

2) Poté přeceďte a nalijte do skleniček. Uchovávejte v chladu.

Pomáhá celkovému zklidnění a také při nespavosti. Užívejte 10–20 kapek na noc ve sklence vody.

Pár rad do začátku

– Místo, kde budete sbírat, vybírejte pečlivě. Vyhněte se okrajům polí a hnojeným loukám, stejně jako místům u silnic či oblastem v blízkosti továren či skládek.

– Pokud se sběrem bylin teprve začínáte, vybírejte ty, které znáte a nemůžete si je splést. Neuškodí také, když se poradíte s někým zkušenějším, nebo si obstaráte vhodnou literaturu.

– Léčivky sbírejte jen za suchého a ještě lépe slunečného počasí. Nikdy ne po ránu, když je rosa a po dešti. Mohly by se zapařit nebo zplesnivět.

– Trhejte jen přiměřené množství. Vždy na místě nějaké ponechte, aby se mohly dál rozmnožovat.

– Vezměte si na sběr košík nebo papírový sáček. V igelitové tašce nebo mikrotenovém sáčku by se vám zapařily.

– Rostliny stříhejte ostrými nůžkami.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované