A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to.
Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na květináče, které vaši zahradu ozdobí a v nichž bude květinám dobře.
Ze starých hadrů…
Už jste zkoušeli vyrobit si něco z betonu? Jestli ne, tak se do toho pusťte a nebojte se, je to opravdu snadné a zvládne to i začátečník. Na květináč k tomu potřebujete už jen staré, vyřazené hadry, nejlépe froté ručníky, které jsou ze savého materiálu.
Na jeden květináč potřebujete:
4–5 l vody * 2 – 3 kg betonu * 3 hrsti flexibilního cementového lepidla * 2 staré froté ručníky nebo 4 silné hadry na podlahu (jemnější tkanina na sobě neudrží drobky betonu a vše steče, ale froté vše skvěle udrží, protože dobře saje) * velký igelitový pytel * formu (nejlépe více kyblíků, jež jsou stejně velké jako květináč, který do obalu budete vkládat)
Tip Paní domu: Poměr betonu a vody přizpůsobte tomu, jak chcete mít povrch hrubý. Na jemnější povrch stačí 2 kg cementu, ale přidejte až 5 hrstí lepidla.
Jak na to
Oba ručníky v půlce rozstřihněte, získáte tak 4 čtverce.
Připravte si formu: Kbelíky otočte dnem vzhůru a naskládejte jeden na druhý do takové výšky, jak vysoký má být konečný výrobek (obal na květináč), respektive jak velké kusy ručníků máte a jestli chcete cípy „trčící“ nebo „ohnuté“.
Když je forma vysoká, cípy přes ni krásně splývají a nesahají na zem. Ve výsledku pak budou trčet do vzduchu. U nižší formy budou cípy ležet na zemi (na igelitu) a po otočení budou jakoby přetékat přes okraj. Přes kbelíky nasaďte silný igelitový pytel.
Beton a lepidlo nasypte do vody a pořádně promíchejte. Jestliže je směs moc řídká, přidejte beton, v opačném případě vodu.
Ručníky namočte do směsi a nechte pořádně nasáknout. Pak je postupně pokládejte na formu tak, že překryjete dno a cípy visí na jednu stranu. Další dejte na protější stranu formy. Přidejte trochu směsi nahoru na „dno“ a položte zbylé dva kusy stejným způsobem.
Opět přidejte směs na dno. Jestli vám betonová hmota zbyde, můžete ji nanášet tak, že ji dáte nahoru a sunete směrem ke kraji dna, hmota bude stékat po cípech dolů.
Podle své fantazie si upravte sámky a cípy (mohou být rovnoměrné, nebo naopak každý jinak).
Nechte schnout 1 až 2 dny (30–40 hodin). Pak betonový obal opatrně sundejte z formy, otočte a postavte na zem. V této fázi je ještě trochu tvárný, opatrně ho můžete dotvarovat – srovnat cípy nebo je i lehce rozevřít.
Nakonec nechte obal pořádně zaschnout, klidně i týden. Než do něj vložíte květináč s rostlinkou nebo bylinkami, dejte na dno pár kamenů, pro vzdušnost i pro stabilitu.
Tip Paní domu: Tento betonový obal na květináč můžete i nabarvit venkovní barvou nebo sprejem. Hezky vypadá, když použijete sprejové barvy s kovovým efektem (zlatá nebo stříbrná).
Obal z větví
Je jedno, jestli si ho nazvete „klackový“, „bio dřevěný“ nebo „větvičkový“. Základem jsou zbytky z kultivace zahrady. A z nich si vyrobíte originální ozdobu zahrady.
Připravte si:
Silnější větve (mohou vám zůstat při prořezávání stromů a do krbu se hodí jen tehdy, když je necháte minimálně rok schnout) * klubko motouzu
Jak na to:
Nejprve si změřte obvod květináče, který bude uvnitř obalu, a připravené větve si vyskládejte vedle sebe tak, aby byly stejně dlouhé.
Motouz si naměřte tak dlouhý, aby to byl pětinásobek obvodu květináče.
Teď omotejte motouz kolem první větve a udělejte uzel.
Postupně vždy obtočte motouzem každou další připravenou větev a provlékněte ho. Vznikne úvaz – půlka uzlu.
Klacky svazujte tak, aby byly na jedné straně v rovině. To pak bude dno. Pomůže vám třeba lať. Druhou stranu (horní okraj hotového obalu) můžete mít klidně cik-cak, tedy různě dlouhé klacíky, třeba na střídačku – vždy jeden kratší, druhý delší. Vypadá to plasticky a zajímavě.
Motouz u poslední větve pořádně dotáhněte a ještě jednou důkladně změřte obvod. Podle potřeby klacky přidejte nebo uberte. Konec motouzu nechte pro závěrečné svázání.
Teď stejným způsobem udělejte druhou řadu úvazu.
Vznikne vám řada svázaných klacků, kterými obemkněte květináč rovným okrajem směrem dolů. Konce motouzů svažte k sobě.
Tip Paní domu: Jestli budete dělat více stejných obalů na květináč, střídejte barvu motouzů, „klacíkové“ zátiší bude veselejší.
Naopak jestli máte rádi přírodní styl, použijte režný (přírodní) motouz, ale aby šňůra pohledově nezanikla, vždy volte kontrastní odstín motouzu vůči barvě dřeva.
Realizace a foto: Alena Kamasová (fotoreportérky.cz)