Zažili to asi všichni. Prostě nás zradí hlas a vydáváme jen skřípavé zvuky, někdy ani ty ne.
Většinou nepříjemný stav během několika dní odezní a stačí, když své hlasivky budeme šetřit. Ale někdy se ho ne a ne zbavit. Důvodů může být více. Třeba zánět hrtanu, nebo jsme se nadýchali chladného vzduchu či přetížení hlasivek při neobvyklé námaze.
* Zánět hrtanu
Příčinou bývá infekce horních dýchacích cest, která se rozšíří na hlasivky. Následuje otok sliznice a změna hlenu, který hlasivky kryje. Ten zhoustne a nutí k vykašlávání. V případě lehkého onemocnění je chrapot za pár dnů pryč, těžší trvá asi 10 dní.
Pokud však dojde k závažnějšímu poškození hlasivek, chraptění může pokračovat týdny.
První pomoc
Průběžně pijte, aby se hleny rozpouštěly. Zkuste inhalace odvaru heřmánku nebo levandule. Vynikající je na chrapot minerálka Vincentka. Můžete ji pít nebo kloktat, či inhalovat. V lékárně seženete vincentkové i jiné léčivé pastilky.
Babičky radily pít teplou Vincentku s mlékem v poměru 1:1. Pomáhají také bylinné čaje s diviznou, lípou a podbělem. Další možností je konzumace křenu naloženého v medu.
* Unavené hlasivky
Hlasivky jsou přetížené kvůli neobvyklé námaze, což dobře znají fotbaloví fanoušci nebo návštěvníci rockových koncertů. Často postihují učitele, ale i herce, zpěváky i hlasatele.
Velmi trpí hlasivky barmanů, kteří sice už nemusejí pracovat v zakouřených místnostech, ale stále překřikují halasící hosty.
Ticho léčí
Mluvit většinou ani nejde, takže nepřekvapí, že pro uzdravení hlasivek byste měli mít takzvaný hlasový klid. Zpěváci a herci to znají dobře a není to pro ně žádná radostná zpráva, i když je to první, co jim foniatr nařídí.
Stane-li se to i vám, opravdu klid dodržujte. Nikdy se nesnažte takzvaně se rozmluvit, nebo dokonce šeptat. Šepot nemocné hlasivky namáhá ještě víc než samotné mluvení.
* Reflux
O co jde? Za normálních okolností uzávěr mezi žaludkem a jícnem brání žaludeční šťávě v návratu do jícnu.
Pokud je tento uzávěr ochablý, žaludeční šťáva se dostává zpět, způsobuje řadu nepříjemných potíží jako pálení žáhy, škrábání, pocit cizího tělesa v krku a také chrapot. V tomto případě je třeba léčit především příčinu.
* Uzlíky
Pokud trpíte déletrvajícím chrapotem bez jakýchkoli potíží, může to být znamení, že máte uzlíky na hlasivkách. Je to vlastně zbytnělá vazivová tkáň na nejvíc namáhaném místě.
Uzlíky často trpí lidé, kteří hlasivky dlouhodobě přetěžují, jako jsou zpěváci, herci ale také učitelé. Riziko je ale i při opakovaných zánětech hrtanu. Lze je odstranit operativně skalpelem nebo speciálním laserem.
Operace nemá výrazná rizika, přesto se jí velmi obávají zejména zpěváci, kteří se hlasem živí. To proto, že i sebelépe provedená operace nezaručí, že zůstane zachován rozsah hlasu.
* Chrapot po operaci
Někteří pacienti trpí ztrátou hlasu po operacích krku blízko hrtanu. Jde asi jen o 3 %, takže riziko je malé, ale přesto existuje.
Může k tomu dojít po operaci štítné žlázy, po operacích krční páteře či krčních tepen, ale i při různých dalších chirurgických zásazích na krku. Problém je v tom, že pokud je porušen nerv, nekmitají hlasivky tak, jak by měly.
Kdy k lékaři?
Pokud chrapot trvá přes tři týdny, měli byste již vyhledat pomoc laryngologa nebo foniatra. Může to být signál upozorňující na vážnější zdravotní problém. Může se jednat o polyp na hlasivce nebo o zánět, který vyžaduje léčbu antibiotiky.
Chrapot však může signalizovat i nádorové onemocnění hrtanu vyžadující komplexní léčbu.
Hlasová rehabilitace
Doporučuje se pacientům s uzlíky a těm, jejichž chrapot je následkem operace krku. Obvykle docházejí zvlášť na elektrostimulace k fyzioterapeutům a zvlášť, třeba jednou za měsíc, k foniatrovi.
S ním si hlas procvičí a odnesou si pokyny, jak rehabilitovat za pomoci domácích řečových cvičení. Obojí je stejně důležité. Protože pravidelné procvičování pomocí řečových cvičení může snížit počet potřebných elektrostimulací.
Babské rady
Vynikající na odstranění hlenu z hlasivek je bylinkový čaj oslazený medem. A jakou zvolit bylinku? Kromě směsí určených přímo pro tento účel se doporučuje vyluhovat diviznu nebo pít lipový čaj.
Velmi účinná je, pokud ji snesete, svařená cibule s majoránkou a medem. Má pomoci slinění, a tím i odstranění hlenu. Důležité je bylinky chvilku povařit a pít teplé velmi pomalu po doušcích, které necháte pomalu sklouzávat do krku.
Pokud možno tak upíjet po celý den. Pokud jste vyznavači aromaterapie, můžete zkusit eukalyptový nebo borovicový olej.
Další bylinné kúry
Jitrocel kopinatý
Čaj
Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
Kokoška pastuší tobolka
Výluh
Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
Podběl
Čaj
Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Snažte se pít pokud možno horký.
Svízel
Klokadlo
Jednu čajovou lžičku přelijte vařicí vodou, nechte 3 minuty stát a pak přeceďte. Teplé kloktejte několikrát denně.
Šalvěj
Nálev
Jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, nechte krátce vylouhovat a sceďte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně.
Protože je potřeba hodně pít, můžete mezi jednotlivými kúrami popíjet vodu s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.